Reklama

Sztuka

Międzynarodowy Festiwal Kolęd i Pastorałek im. Ks. Kazimierza Szwarlika

Istniejący od 1994 roku Ogólnopolski Festiwal Kolęd i Pastorałek od swojej XIX edycji zmienił nazwę na Międzynarodowy Festiwal Kolęd i Pastorałek im. ks. Kazimierza Szwarlika. Ta zmiana to tylko potwierdzenie tego, z czym w rzeczywistości mamy do czynienia od kilkunastu lat, kiedy po raz pierwszy utworzyliśmy rejon eliminacyjny na Ukrainie.

Dzisiaj, spośród 36 ośrodków eliminacyjnych, za naszą wschodnią granicą istnieją trzy - 2 na Ukrainie (w Równem i Żytomierzu) oraz w białoruskich Baranowiczach.
Ta liczba jest proporcjonalna do zainteresowania Festiwalem, na który corocznie zgłasza się około 2 tysiące podmiotów wykonawczych (co daje łącznie przeszło 20 tysięcy osób). Dzięki temu jesteśmy największą tego typu imprezą w Polsce, nie tylko wśród przeglądów kolędowych.
Najlepsze zespoły wyłonione w lokalnych eliminacjach przybywają co roku do Będzina (woj. śląskie, diecezja sosnowiecka), nazywanego Stolicą Polskiej Kolędy i tutaj, podczas trzydniowych przesłuchań finałowych, walczą o zaszczytne tytuły i atrakcyjne nagrody. Najciekawsze aranżacje możemy podziwiać podczas wieńczącego każdą edycję Koncertu Galowego, gromadzącego kilkaset widzów i realizowanego z dużym scenicznym rozmachem, o który każdorazowo dbają zaproszeni profesjonalni reżyserzy.
Międzynarodowy Festiwal Kolęd i Pastorałek na trwałe wpisał się w kulturalną mapę Polski. Corocznie przybywa nie tylko chętnych chcących w nim uczestniczyć, ale także przychodzących posłuchać najlepszych wykonań polskich kolęd i pastorałek - tak tradycyjnych, jak i ożywionych nową aranżacją czy też powstałych specjalnie na potrzeby tego wyjątkowego przedsięwzięcia.

Organizatorami Festiwalu są Fundacja Ogólnopolski Festiwal Kolęd i Pastorałek oraz Urząd Miejski i Starostwo Powiatowe w Będzinie. Od samego początku Festiwal realizowany jest siłami społecznymi - ponad setka osób (w znacznej części młodzież) poświęca swój czas i wysiłek dla realizacji festiwalowych idei, jakimi są nie tylko umożliwienie amatorskim zespołom publicznej prezentacji swojej twórczości, ale także propagowanie wartości chrześcijańskich, kulturowych i narodowych, których nośnikiem są tradycyjne polskie kolędy i pastorałki.

Festiwal odbędzie się w dniach:
od 7 do 20 grudnia 2012 r. - eliminacje rejonowe;
od 17 do 19 stycznia 2013 r. - przesłuchania finałowe w Będzinie.
20 stycznia 2013 r /Koncert Galowy/

Reklama

W II etapie Festiwalu spotykają się najlepsi uczestnicy przesłuchań eliminacyjnych. Przesłuchania odbędą się w dniach 17-19 stycznia 2013 r. w siedzibie Państwowej Szkoły Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Będzinie.

Wykonawców oceniać będzie jury w składzie: · prof. Marta Kierska-Witczak (Akademia Muzyczna we Wrocławiu) · ks. dr Zenon Kołodziejczak (UKSW w Warszawie i Instytut Teologiczny w Łodzi) · dr Michał Sławecki (Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina w Warszawie)

Zwieńczeniem każdej edycji Festiwalu jest Koncert Galowy w Sanktuarium Polskiej Golgoty Wschodu na będzińskim osiedlu Syberka. Nie jest on typowym koncertem laureatów - to raczej przegląd najciekawszych i najbardziej barwnych występów danej edycji, których wyboru dokonuje profesjonalny reżyser. Dba on także o to, by koncert nie był jedynie zbiorem następujących po sobie utworów, ale składał się na wyjątkową historię, realizowaną ze scenicznym rozmachem.

Podczas Koncertu Galowego ogłaszana jest także lista laureatów.

Wstęp na Koncert jest bezpłatny!

2013-01-07 09:21

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Chrześcijańskie Uderzenie

Gate of Heaven to młoda, pełna energii kapela grająca ciężkie, chrześcijańskie brzmienie.

CZYTAJ DALEJ

Szczecin: Pobicie księdza

2021-09-16 14:17

[ TEMATY ]

Szczecin

Magdalena Pijewska/Niedziela

Sprawą pobicia księdza i znieważenia krzyża zajmują się szczecińska policja i prokuratura. Zatrzymany został 33-letni mężczyzna.

Policjanci zgłoszenie otrzymali po godz. 10 w środę. Do przedsionka kościoła na szczecińskich Pomorzanach wszedł mężczyzna, który miał połamać krzyż i uderzyć księdza, który chciał go powstrzymać.

CZYTAJ DALEJ

BOŻE OJCZE MIŁOSIERNY...

2021-09-17 21:39

Małgorzata Pabis

    W niedzielę, 19 września w bazylice Bożego Miłosierdzia w krakowskich Łagiewnikach będziemy przeżywać drugą stację miesięcznego przygotowania do 20-lecia zawierzenia świata Bożemu Miłosierdziu „Miłosierdzie nadzieją dla świata”.

    Przygotowania rozpoczęto w sierpniu br. podczas Pielgrzymki Czcicieli Bożego Miłosierdzia. Inaugurując tę niezwykłą modlitwę, arcybiskup Marek Jędraszewski, metropolita krakowski wyraził życzenie, aby „iskra, która stąd – zgodnie z wolą Pana Jezusa – ma iść na cały świat, sprawiała, że coraz to nowi ludzie, w nowych zakątkach naszego globu będą mogli z coraz większym zaufaniem i z coraz bardziej głęboką wiarą powtarzać: „Jezu, ufam Tobie!”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję