Reklama

Sztuka

Bazylika strzegomska „Pomnikiem historii”

[ TEMATY ]

zabytki

Przemysław Awdankiewicz

Strzegomska bazylika to najcenniejszy zabytek miasta, jeden z największych kościołów na Dolnym Śląsku (długość nawy – 76 m, wysokość do 26 m, szerokość korpusu – 26 m)

Strzegomska bazylika to najcenniejszy zabytek miasta, jeden z największych kościołów na Dolnym Śląsku (długość nawy – 76 m, wysokość do 26 m, szerokość korpusu – 26 m)

Bazylika strzegomska obdarzona została tytułem „Pomnika historii”. Został on jej przyznany na mocy rozporządzenia Prezydenta RP. Wręczenia okolicznościowego dokumentu z tytułem dokonał osobiście prezydent Bronisław Komorowski na uroczyści w Pałacu Prezydenckim w Warszawie. Dokument dla monumentalnej średniowiecznej bazyliki strzegomskiej odbierała delegacja miasta Strzegomia oraz wnioskujący o przyznanie tytułu kustosz i dziekan parafii Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Strzegomiu ks. Marek Babuśka, a także kierownik wałbrzyskiej delegatury Urzędu Ochrony Zabytków we Wrocławiu Barbara Obelinda-Nowak. Szeroką rekomendację do wniosku przygotował Narodowy Instytut Dziedzictwa we Wrocławiu.

Tytuł "Pomnika historii" jest zarezerwowany dla najcenniejszych zabytków w naszym kraju i potwierdzany jest rozporządzeniem prezydenta RP. Nie wiąże się z nagrodą finansową. Tytularnymi "Pomnikami historii" są na Dolnym Śląsku m.in. Ostrów Tumski we Wrocławiu (wszystkie kościoły i zabytkowe budowle), a spośród obiektów historycznych objętych stałą pieczą przez delegaturę UOZ mają go: forty w Srebrnej Górze (tytuł przyznany 11 lat temu), bazylika w Krzeszowie oraz Legnickie Pole - nadanie nastąpiło w ubiegłym roku. Dodajmy, że bazylika strzegomska jest pierwszym kościołem z tytułem "Pomnika historii" w diecezji świdnickiej.

2013-01-21 08:44

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Miasto dba o sakralne zabytki

[ TEMATY ]

zabytki

Wrocław

Agnieszka Bugała

Dokładnie 5 995 840 zł, a więc blisko 6 mln zł z budżetu Miejskiego Konserwatora Zabytków w 2018 r. otrzymały 44 organizacje pozarządowe. W Synagodze Pod Białym Bocianem 14 maja odbyło się uroczyste wręczenie umów dotacyjnych na remont wrocławskich zabytków.

CZYTAJ DALEJ

Tajemnica stygmatów Ojca Pio

Niedziela Ogólnopolska 39/2018, str. 13

[ TEMATY ]

św. Ojciec Pio

Archiwum Głosu Ojca Pio

o. Pio

o. Pio

W 2018 r. minęło 100 lat od chwili, kiedy Ojciec Pio podczas modlitwy w chórze zakonnym przed krucyfiksem otrzymał stygmaty: 5 ran na rękach, boku i nogach – w miejscach ran Jezusa Chrystusa zadanych Mu w czasie ukrzyżowania. Jak obliczyli lekarze, którzy go wielokrotnie badali, z tych ran w ciągu 50 lat wypłynęło 3,4 tys. litrów krwi. Po śmierci Ojca Pio, 23 września 1968 r., rany zniknęły bez śladu, a według raportu lekarskiego, ciało było zupełnie pozbawione krwi

Chwilę, w której Ojciec Pio otrzymał ten niezwykły dar od Boga, opisał później w liście tak: „Ostatniej nocy stało się coś, czego nie potrafię ani wyjaśnić, ani zrozumieć. W połowie mych dłoni pojawiły się czerwone znaki o wielkości grosza. Towarzyszył mi przy tym ostry ból w środku czerwonych znaków. Ból był bardziej odczuwalny w środku lewej dłoni. Był tak wielki, że jeszcze go czuję. Pod stopami również czuję ból”.

CZYTAJ DALEJ

Wspólna droga - wkrótce inauguracja III Synodu Archidiecezji Lubelskiej

2021-09-21 11:25

Archidiecezja Lubelska

Przed nami uroczysta inauguracja III Synodu Archidiecezji Lubelskiej.

W najbliższą sobotę, 25 września, w archikatedrze zostanie oficjalnie otwarty III Synod Archidiecezji Lubelskiej, który pod hasłem „Kościół - dom i szkoła komunii” został zwołany przez abp. Stanisława Budzika 25 marca 2019 r. Pandemia znacznie przesunęła w czasie zaplanowaną inaugurację, ale nie przerwała intensywnych prac przygotowawczych. Kilkaset osób z komisji synodalnych oraz kilka tysięcy członków parafialnych zespołów synodalnych: biskupi, kapłani, osoby życia konsekrowanego i świeccy podjęli modlitwę i refleksję nad kondycją Kościoła w Lublinie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję