Reklama

Jasna Góra

1. Narodowa Pielgrzymka Seniorów na Jasną Górę

1. Narodowa Pielgrzymka Seniorów na Jasną Górę odbyła się w sobotę, 22 września na Jasnej Górze. Przybyło na nią ok. 700 osób z całej Polski.

[ TEMATY ]

pielgrzymka

seniorzy

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Centralnym punktem pielgrzymki była Msza św. sprawowana o godz. 10.00 w Bazylice. Eucharystii przewodniczył abp Edward Nowak z Watykanu, a homilię wygłosił bp Andrzej Przybylski, bp pomoc. arch. częstochowskiej.

Pielgrzymów powitał Artur Dąbrowski, prezes Akcji Katolickiej Archidiecezji Częstochowskiej. Mówił: „Witam wszystkich Państwa bardzo serdecznie, którzy przybyliście z różnych zakątków naszego kraju i pokazujecie to, co tak pięknie wyeksponował w liście do osób w podeszłym wieku św. Jan Paweł II, że wiek podeszły może być piękny, może być wspaniały. Wydarzenie bez precedensu, bo po raz pierwszy w historii naszego kraju stają na Jasnej Górze sami seniorzy, ale również stają osoby, które reprezentują różnego rodzaju instytucje kościelne, państwowe, które wspierają działania seniorów”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Słowa powitania w imieniu ojców i braci paulinów wypowiedział o. Mariusz Tabulski, definitor generalny Zakonu Paulinów: „Na pewno seniorzy w różnych momentach pojawiają się tutaj przez cały rok, ale cieszę się bardzo, że znaleźliście specjalne miejsce pielgrzymowania, jakim jest Pielgrzymka Seniorów na Jasną Górę. (…) Kiedy patrzymy na życie osób starszych, seniorów, to możemy powiedzieć, że jeszcze to, co najlepsze i najpiękniejsze, przed wami. Tak, to, co najlepsze i najpiękniejsze, jeszcze przed wami. I niech Maryja umocni dzisiaj w czasie tej Eucharystii, bo spotkanie z Jezusem daje taką pewność i taką nadzieję, że to, co najlepsze jeszcze przed nami”.

„Pielgrzymi seniorzy, doskonale wiecie, że to miejsce, Jasna Góra, przez wszystkich nazywana jest i kojarzona z Kaną Galilejską. Jesteśmy w Polskiej Kanie, ale Kana to nie jest tylko miejsce dla młodych, dla nowożeńców, dla zaślubionych i ich gości, Kana to nie jest tylko miejsce zatroskania o młode małżeństwa, Kana jest dla wszystkich, Kana jest również wydarzeniem bardzo ważnym dla seniorów. Pamiętacie, że w centralnym miejscu tego wydarzenia, już po cudzie przemiany wody w wino jest taki moment, kiedy starosta weselny kosztuje u końca tej biesiady weselnej tego wina, i ze zdziwieniem mówi do pana młodego: coś tu jest inaczej, przecież na normalnym weselu to najlepsze, radosne wino jest na początku, a na koniec już tylko słabe. A ty zachowałeś to dobre wino aż do końca. W Biblii wino jest znakiem radości, znakiem szczęścia, znakiem energii – podkreślał w homilii bp Andrzej Przybylski – Jezus zrobił cud, żeby to wino wystarczyło i było źródłem radości aż do końca. I to jest pragnienie Jezusa, żebyśmy byli szczęśliwi, aktywni, radośni nie tylko wtedy, kiedy jesteśmy młodzi, zdrowi, kiedy mamy przed sobą mnóstwo planów, mnóstwo perspektyw, ale aż do końca. Zapamiętajmy to w tej Polskiej Kanie - Maryi i Panu Bogu zależy, żeby każdy człowiek był radosny i szczęśliwy, aż do końca swoich dni na ziemi i jeszcze dalej. I dlatego o to chcemy prosić i dla nas tutaj obecnych, którzy jakoś tą prawdę już przeżywamy i odkrywamy, ale jeszcze bardziej dla tych, dla których jesień życia jest bardzo smutna, jest bardzo trudna, którzy może tego wina radości nie zdołali zachować do końca. I módlmy się o to, módlmy się o każdego seniora w naszej Ojczyźnie, i w Kościele, by do końca swoich dni miał poczucie bezpieczeństwa, poczucie szczęścia”.

Reklama

„Pierwsza podpowiedź Boga z wesela w Kanie Galilejskiej - nie zostawajcie gdzieś na boku, szukajcie takich miejsc, takich wspólnot, by być razem, by razem sobie pomagać i razem z radością przeżywać ten czas jesieni życia” – podkreślał bp Andrzej Przybylski.

Na Mszy obecni byli również: Elżbieta Bojanowska, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej; Lidia Burzyńska, posłanka RP, Ryszard Majer, senator RP oraz przedstawiciele Komendy Głównej Straży Pożarnej.

Oprawę muzyczną przygotował chór seniorów ‘Niezastąpieni’ z Włoszczowy.

Reklama

*

„Myślę, że jest to inicjatywa wspaniała, przecież zgromadzić tyle ludzi i w takim usposobieniu, oddaniu się Panu Bogu, oddaniu się Matce Bożej to jest rzecz bardzo piękna. I może trzeba nam więcej takich inicjatyw, bo ci ludzie starsi nieraz są osamotnieni, nieraz są sami, nieraz im przykro, nieraz na dół idą, więc trzeba im energii. A jak się znajdą razem, jak popatrzą sobie w oczy, jak się uśmiechną do siebie, wtedy podnosi się duch i wtedy patrzymy w górę, do Pana Boga, do Nieba, wnosimy oczy do Matki Bożej” - mówi abp Edward Nowak.

„1. Narodowa Pielgrzymka Seniorów jest niezwykle ważnym i cennym wydarzeniem, i muszę powiedzieć, że obecność tylu seniorów na tej pierwszej pielgrzymce przeszła nasze najśmielsze oczekiwania. I jest to bardzo ważne dla tej aktywności osób starszych, do wsparcia ich na duchu, w codziennym życiu, do ich uczestnictwa w życiu społecznym – podkreśla dr Elżbieta Bojanowska, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej – Osoby starsze są niezwykle zróżnicowane i bardzo się cieszę, kiedy są aktywne i mogą uczestniczyć w tych różnych aktywnościach, ale rząd musi też pamiętać o tych osobach, które z powodu np. choroby i nie są aktywne i nie mogą tutaj dzisiaj być, a chciałyby być i też ich wspieramy”.

Pani Minister zapytana o działania rządu dla seniorów, opowiada: „Muszę powiedzieć, że w ostatnim tygodniu Komitet stały Rady Ministrów przyjął dokument, który wyznacza kierunek działań rządu, samorządu, czyli politykę społeczną wobec osób starszych do roku 2030 – ‘Bezpieczeństwo, uczestnictwo, solidarność’. Ale mamy program budowy domów dziennego pobytu i klubów Senior+ dla tych aktywnych, mamy program opieki 75+, program ASOS dla organizacji pozarządowych, obniżyliśmy wiek emerytalny, a teraz mamy emerytury tzw. ‘matczyne’, ale dla ojców również, czyli dla tych, którzy zajmowali się opieką nad czwórką lub więcej dziećmi”.

Reklama

„Ludzie starsi są błogosławieństwem, są bogactwem. Społeczeństwo powinno o tych ludziach pamiętać, bo oni są naprawdę skarbem. Papież Franciszek powiedział, że młodzi szybko biegają, ale starsi znają drogę – to jest bardzo cenne - opowiada Dariusz Kowalski, aktor, prowadzący panel dyskusyjny – To miejsce jest bliskie każdemu, tu jesteśmy u Matki. Zawsze jak tu jestem, to czuję, że jest to wyjątkowa chwila”.

„Jestem bardzo oczarowana zorganizowaniem 1. Pielgrzymki Emerytów, ponieważ jestem emerytką i wyniosłam bardzo dobre wrażenie - opowiada Elżbieta Szwan z parafii św. Stanisława Biskupa Męczennika w Częstochowie – Pielgrzymka ma dla mnie bardzo duże znaczenie, uświadomiłam sobie, że jednak do seniora należy radość życia. Często się lubię uśmiechać, więc teraz jeszcze bardziej będę się uśmiechała, jeszcze bardziej będę się starała radością zarażać innych ludzi, bo jest bardzo dużo ludzi, którzy nie umieją się uśmiechać, będę się starała ich zarażać swoim optymizmem i radością życia. Wiem, że to, co najpiękniejsze, jeszcze jest przede mną”.

„Jesteśmy dumni, że trafiliśmy na tą pielgrzymkę. Jestem pewna, że jeśli będą organizowane kolejne pielgrzymki, to postaram się być - mówi Wanda Ciećwierz, która przyjechała wraz z grupą seniorów z parafii pod Warszawą – Senior powinien wychodzić do ludzi, nie zamykać się w domu, to jest najważniejsza rzecz. My na terenie swojej gminy mamy sporo spotkań różnych, wyjazdów”.

*

Troska o osoby 60+ znalazła swój wyraz w wystąpieniach prelegentów, w ramach panelu senioralnego, który odbył się po Eucharystii w Sali o. Kordeckiego. W gronie mówców znaleźli się: dr Elżbieta Bojanowska, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, prof. dr hab. Józefa Hrynkiewicz, poseł na sejm RP, Członek Rady do spraw Polityki Senioralnej, Tomasz Strojny, pszczelarz, podróżnik, dr Alfreda Walkowska – Polskie Centrum św. Hildegardy w Legnicy oraz przedstawiciele Komendy Głównej Straży Pożarnej, st. bryg. dr inż. Jan Kołdej, bryg. mgr inż. Tomasz Wiśniewski, czł. bryg. dr inż. Artur Ankowski. Całe przedsięwzięcie poprowadził aktor, Dariusz Kowalski znany m.in. z filmów „Plebania”, „Sloow”, „Czas honoru”, „Strefa ciszy”, „Komisarz Alex”, „Komornik”.

List do uczestników pielgrzymki przesłała Beata Szydło, wiceprezes Rady Ministrów i przewodnicząca Komitetu Społecznego Rady Ministrów. „Jestem pełna uznania dla inicjatywy zorganizowania 1. Narodowej Pielgrzymki Seniorów, podczas której obok modlitwy dyskutowane będą kwestie zbliżone nam wszystkim. Otoczenie wsparciem i zapewnienie opieki osobom znajdującym się w jesieni życia jest obowiązkiem całego społeczeństwa – pisze Beata Szydło – Wierzę, że Narodowa Pielgrzymka Seniorów pozwoli wzmocnić Państwa poczucie wspólnoty i jedności, a także umocni wiarę, mam nadzieję, że Państwa inicjatywa będzie kontynuowana i będzie się cieszyła coraz większą popularnością”.

2018-10-03 09:25

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

CBOS: seniorom najbardziej potrzebna jest pomoc finansowa

[ TEMATY ]

senior

osoby starsze

finanse

seniorzy

Rido/stock.adobe.com

Coraz więcej nas zna osobiście kogoś starszego, wymagającego wsparcie w codziennych czynnościach – wynika z opublikowanego dziś komunikatu z badań CBOS. 94 proc. takich osób może liczyć na pomoc - najczęściej dzieci i najbliższej rodziny. Problemem seniorów są natomiast kwestie finansowe. Większość deklaruje, że taka pomoc finansowa jest im potrzebna i większość jej nie otrzymuje.

Blisko połowa badanych (46 proc.) zna osobiście kogoś starszego, kto ma problemy z wykonywaniem samodzielnie niektórych czynności. W 2016 r., gdy ostatni raz poruszana była w badaniach CBOS ta kwestia było to 39 proc. 6 proc. badanych, podobnie jak przed trzema laty, deklaruje, że pomoc w niektórych codziennych czynnościach jest im potrzebna.

CZYTAJ DALEJ

Ojciec Pio tajemnice Męki Pańskiej nie tylko kontemplował, ale jej ślady nosił na ciele

2024-03-28 23:15

[ TEMATY ]

Droga Krzyżowa

św. o. Pio

Wydawnictwo Serafin

O. Pio

O. Pio

Mistycy wynagrodzenia za grzechy są powołani do wzięcia w milczeniu grzechów i cierpienia świata na siebie, w zjednoczeniu z Jezusem z Getsemani. Rzeczywiście, Ojciec Pio tajemnice Męki Pańskiej nie tylko kontemplował i boleśnie przeżywał, ale jej ślady nosił na własnym ciele, aby w zjednoczeniu ze swoim Boskim Mistrzem współdziałać w wynagradzaniu za ludzkie grzechy. Jako czciciel Męki Pańskiej chciał, aby i inni korzystali z jego dobrodziejstwa.

„Misterium miłości. Droga krzyżowa z Ojcem Pio” to rozważania drogi krzyżowej, które proponuje nam br. Błażej Strzechmiński OFMCap - znawca życia i duchowości Ojca Pio. Rozważania każdej ze stacji przeplatane są z fragmentami pism Stygmatyka. Książka wydana jest w niewielkiej, poręcznej formie i zawiera także miejsce na własne notatki, co doskonale nadaje się do osobistej kontemplacji Drogi krzyżowej.

CZYTAJ DALEJ

Wielki Piątek [Wideo]

2024-03-29 16:19

mat. pras

Do wspólnego przeżywania Liturgii Wielkiego Piątku zapraszają Krzysztof Garczarek i Krzysztof Bagiński, czyli Organiści po godzinach. Gościnnie wspomaga ich ks. Mariusz Szypa - dyrektor Wydziału Katechetycznego Archidiecezji Wrocławskiej, a także Ceremoniarz Archikatedralny. W drugim odcinku specjalnym - dowiemy się także, jak powinny wyglądać Groby Pańskie. 

Zapraszamy do oglądania i posłuchania podcastu pod linkiem poniżej, oczywiście pod patronatem medialnym Niedzieli Wrocławskiej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję