Reklama

Święta zaczynają się dzisiaj

2019-04-14 20:27

Agnieszka Bugała

pixabay

„Nie idę na Triduum, bo ktoś musi przygotować święta, rodzina się zjedzie”.

„Nie, nie wybieram się, to wszystko za długo trwa”.

„Może Pasję obejrzę w piątek, ale wieczorem, bo wcześniej jestem w pracy.”

„Triduum? Raczej nie, dopiero w sobotę pójdziemy ze święconką”.

Reklama

Każdy z nas słyszał te usprawiedliwienia, zna ich powód i kontekst. O ile ze świętowaniem Bożego Narodzenia nieźle nam idzie, o tyle z obchodzeniem wielkanocnych tajemnic radzimy sobie dużo gorzej. Kościoły nie pękają w szwach jak w czasie Pasterki, a na wieczornych adoracjach w Wielki Czwartek w ławkach siedzą pojedynczy ludzie, zazwyczaj ci sami, co przychodzą do kościołów na poranne Msze, stali bywalcy parafialnych kościołów. W Wielki Piątek nie ma kolejek chętnych do ucałowania krzyża. Za to tłumy zaczynają się w Wielką Sobotę rano – kobiety w kolorowych płaszczach z włosami od fryzjera, mężczyźni w lekkich marynarkach, dzieci z koszyczkami pełnymi zajęcy z czekolady. Tłumy przesuwają się przez kościoły… W tym czasie w świątyniach trwa adoracja Najświętszego Sakramentu w Grobie Pańskim – Jezus ukrzyżowany dzień wcześniej leży w grobie.

Czy ktoś Go szuka? Czy taszcząc przygotowany starannie koszyczek idziemy do grobu pokłonić się nisko? Czy my, ochrzczeni i wyznający wiarę w zmartwychwstanie, czekamy z utęsknieniem, aż wróci? Czy piekąc pasztety, barwiąc pisanki i polerując na błysk okna znajdujemy czas, by jak Maria Magdalena szukać Pana?

Święta nie zaczynają się od wędrówki z koszyczkiem pełnym pokarmów w Wielką Sobotę, ani od wielkanocnego śniadania z żurkiem, ani od prezentów na zajączka, ani od dyngusa. Ten czas zaczyna się dziś, w Niedzielę Palmową, gdy wszyscy wołamy „Hosanna” i prowadzi nas przez ustanowienie Eucharystii i kapłaństwa, przez wykrzyczane zgodnie „Ukrzyżuj!”, przez ciemność i pustkę w tabernakulum…

Wielki Tydzień naszej wiary i Święte Triduum to dni wielkiej Obecności i Nieobecności Jezusa. Dni, których nie można przegapić. Dni, które trzeba nasączyć modlitwą i trwaniem przy Nim. Włącz się.

Dzień ze św. ojcem Pio w kinie!

2019-09-20 14:46

Materiał prasowy

23 września w kościele przypada wspomnienie św. Ojca Pio. Ten dzień jest wyjątkowy dla czcicieli jednego z napopularniejszych świętych w Polsce. Popularność świetego z Pietrelciny w Polsce jest fenomenem na skalę światową.

Materiał prasowy

Zapraszamy na specjalny seans z udziałem reżysera Jose Mario Zavali 23 września 2019 r., godz. 17:00 i 19:00. Seans odbędzie się w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie – Łagiewnikach (ul. Siostry Faustyny 3, Kraków, Aula Jana Pawła II)

Weź udział w dniu Dniu św. Ojca Pio w kinie!

Na film zaprasza reżyser „Tajemnicy ojca Pio” Jose Maria Zavala.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Głogów: projekt #SpołecznieOdpowiedzialni

2019-09-20 20:11

Marek Staroń

Jak jeździć bezpiecznie? Na to i inne pytania odpowiadali sobie uczniowie czterech głogowskich szkół w ramach realizacji projektu #SpołecznieOdpowiedzialni. Przez dwa dni blisko czterysta osób dowiedziało się o najczęstszych błędach, jakie popełniają kierowcy na sześciu skrzyżowaniach w Głogowie.

Marek Staroń

Prelekcje w Zespole Szkół Samochodowych i Budowlanych, Zespole Szkół Ekonomicznych, Zespole Szkół Politechnicznych oraz Zespole Szkół Przyrodniczych i Branżowych poprowadził pan Władysław Drozd – były wieloletni instruktor nauki jazdy, egzaminator, autor wielu publikacji z zakresu bezpieczeństwa w ruchu drogowym oraz były Prezes Krajowego Towarzystwa Egzaminatorów.

Wszyscy uczestnicy spotkań otrzymali broszury z omówieniem lokalizacji miejsc niebezpiecznych, a dodatkowo szkoły zostały wyposażone w podręczniki z zakresu zachowania w ruchu drogowym. Zdecydowana większość uczniów jest mieszkańcami Głogowa, więc dobrze znali omawiane lokalizacje. Wśród słuchaczy byli zarówno kierowcy jak i osoby, które dopiero przystąpią do egzaminu. - Dowiedzieliśmy się tutaj wielu nowych rzeczy. Na pewno przydadzą się na egzaminie – mówili uczniowie. W wychowaniu młodego kierowcy ważne jest nie tylko poprawienie błędów, ale przede wszystkim profilaktyka, czyli zapobieganie im. Inicjatywa ma na celu zwrócenie uwagi na zachowania w ruchu drogowym, ale także przygotowanie młodych ludzi do zachowań, które uchronią ich przed negatywnymi konsekwencjami.

Ponadto 19 września w Zespole Szkół Samochodowych i Budowlanych im. Leonarda da Vinci w Głogowie odbyła się konferencja prasowa poświęcona projektowi pn. „Bezpiecznie i odpowiedzialnie”.

W konferencji wzięli udział:

– dyrektor Zespołu Szkół Samochodowych i Budowlanych – Sylwia Chodor,

– dr inż. Władysław Drozd,

– Marek Rychlik – lider grupy inicjatywnej projektu “Bezpiecznie i odpowiedzialnie”

Młodzieżowa Agencja Informacyjna MAIKA objęła patronatem medialnym tę inicjatywę.

Niniejszy projekt pod tytułem Bezpiecznie i odpowiedzialnie przygotowany został w ramach projektu pod nazwą: #SpołecznieOdpowiedzialni, realizowanego przez Fundację „KATOLICKA INICJATYWA BERIT”, który dotyczy wsparcia grup nieformalnych i samopomocowych oraz młodych organizacji pozarządowych, działających na terenie województwa dolnośląskiego.

„Projekt #SpołecznieOdpowiedzialni finansowany jest ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich realizowanego przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego”.

W ramach projektu powstał także film edukacyjny na temat bezpiecznego i odpowiedzialnego poruszania się na drodze:

https://maika.pl/jak-jezdzic-bezpiecznie/

Zobacz zdjęcia: Głogów: projekt #SpołecznieOdpowiedzialni (wrzesień 2019)
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem