Reklama

Polska

Abp Depo: Maryja, Matka Jezusa i Kościoła, jest matką naszej polskiej historii

– Maryja, Matka Jezusa i Kościoła, jest matką naszej polskiej historii, przyszłości i Królową Polski, która służy dziełom swojego Syna – mówił abp Wacław Depo w Poznaniu. Przewodniczący Komisji Maryjnej KEP wygłosił dziś referat podczas sympozjum "Z dawna Polski Tyś Królową… – Maryja, Matka, Królowa, Opiekunka i Wspomożycielka".

[ TEMATY ]

abp Wacław Depo

Bożena Sztajner/Niedziela

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Dwudniowa konferencja z udziałem gości z różnych ośrodków naukowych w Polsce odbyła się na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

W swoim wystąpieniu metropolita częstochowski mówił o obecności Maryi Królowej Polski we współczesnym etosie narodu.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Przewodniczący Komisji Maryjnej KEP zauważył, że praktyka obierania Maryi za Królową i Patronkę była znana w Europie, jednak to w Polsce nabrała wymiaru powszechnego i narodowego. – Podczas gdy Europa pozostawała na płaszczyźnie urzędowej i prywatnej, bez szerszego odzewu społecznego, po dziś dzień pobożność maryjna w Polsce, a zwłaszcza cześć do Maryi Jasnogórskiej jako Królowej Polski, jest swoistym fenomenem, który wyznacza drogi tożsamości narodowej – podkreślił prelegent.

Abp Depo zaznaczył, że w żadnym innym kraju nie ma tak głębokiej identyfikacji osoby Maryi z konkretnym wizerunkiem Matki i Królowej, jak to ma miejsce w kulcie i pobożności jasnogórskiej. Zwrócił uwagę na dokumenty Soboru Watykańskiego II i wypowiedzi papieskie, które kładą mocny nacisk na naśladowanie Maryi.

– Iść śladami Maryi i naśladowanie Jej nie ogranicza się do zachwytu i podziwu, ale zobowiązuje nas do realizowania we własnym życiu łaski powołania i odnosi się do etos i praxis życia Maryi – zaznaczył arcybiskup.

Nawiązał do peregrynacji kopii Obrazu Jasnogórskiego, która 18 maja rozpocznie się w archidiecezji poznańskiej. – Kontemplując ikonę Maryi i przypominając Bogu Jego wielkie dzieła przez Maryję, przypominamy Mu nas samych. Przypomnienie Bogu Jego czynów w historii zbawienia oznacza dla człowieka czynienie pokuty, odnowienie wierności, posłuszeństwa, aby zbawczego działania Boga na nowo doświadczyć – tłumaczył abp Depo.

Abp Depo zaznaczył, że Episkopat Polski opracowuje nowe drogi dla nowych spotkań z Maryją, która jest naszą Matką i Wychowawczynią. – Dziś znaleźliśmy się w kolejnym wirze przemian politycznych, społecznych, zagrożeń globalizacji, politycznych wyborów i choć każde pokolenie ma swój czas i dar zapośredniczenia łaski przez Maryję, to mamy prawo odwołać się do Jej szczególnej opieki ku obronie i pomocy narodowi, aby rozpoznawać prawdę i fałsz, dobro i zło, wolność i zniewolenie – podkreślił metropolita częstochowski.

Reklama

W rozmowie z KAI kl. Dawid Wojdowski wskazał na cele poznańskiej konferencji. – Sympozjum zostało zorganizowane po to, by wpisać się w przygotowanie do peregrynacji Obrazu Jasnogórskiego, ale też po to, by pokazać, że tematyka maryjna jest ważna i warta zgłębiania w sposób naukowy. Miesiąc maryjny sprzyja temu, by tematykę maryjną pogłębiać – powiedział.

Konferencji towarzyszyła wystawa „Koronowane wizerunki Matki Bożej w Archidiecezji Poznańskiej”.

Organizatorami dwudniowej ogólnopolskiej konferencji pt. "Z dawna Polski Tyś Królową… – Maryja, Matka, Królowa, Opiekunka i Wspomożycielka" byli studenci Wydziału Teologicznego UAM oraz Arcybiskupie Seminarium Duchowne.

Nawiedzenie kopii Obrazu Jasnogórskiego w archidiecezji poznańskiej rozpocznie się 18 maja przed kościołem pw. Nawiedzenia NMP na poznańskich Ratajach. Peregrynacja, która zakończy się 26 września 2020 r., będzie przebiegać pod hasłem „Z Maryją w nowe czasy”.

2019-05-10 17:35

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Apelowe „głosów zbieranie”

[ TEMATY ]

abp Wacław Depo

apelowe głosów zbieranie

BPJG/ Marek Kępiński

31 grudnia 2017 r.
W Uroczystość Najświętszej Rodziny z Nazaretu i na progu nowego Roku Pańskiego 2018 warto przypomnieć naszą genealogię. Jesteśmy z ręki Boga. To jest nasza pierwsza genealogia osoby. Przypomina nam o tym Psalm 139, że zanim pojawiliśmy się na tym świecie spod serca matki, Bóg nas kocha i zna każdy dzień. Następnie genealogia Narodu ochrzczonego 1051 lat temu. Staliśmy się chrześcijanami i jesteśmy w kolebce narodów Europy i świata. I dlatego Polska jest ziemią szczególnego świadectwa wiary. Ma prawo przypominać w parlamentach Europy czy świata, że prawa ustanawia się na podstawie Dekalogu i Ewangelii. One nigdy nie są przeciwne człowiekowi.

CZYTAJ DALEJ

Św. Wojciech, Biskup, Męczennik - Patron Polski

Niedziela podlaska 16/2002

Obok Matki Bożej Królowej Polski i św. Stanisława, św. Wojciech jest patronem Polski oraz patronem archidiecezji gnieźnieńskiej, gdańskiej i warmińskiej; diecezji elbląskiej i koszalińsko-kołobrzeskiej. Jego wizerunek widnieje również w herbach miast. W Gnieźnie, co roku, w uroczystość św. Wojciecha zbiera się cały Episkopat Polski.

Urodził się ok. 956 r. w czeskich Libicach. Ojciec jego, Sławnik, był głową możnego rodu, panującego wówczas w Niemczech. Matka św. Wojciecha, Strzyżewska, pochodziła z nie mniej znakomitej rodziny. Wojciech był przedostatnim z siedmiu synów. Ks. Piotr Skarga w Żywotach Świętych tak opisuje małego Wojciecha: "Będąc niemowlęciem gdy zachorował, żałość niemałą rodzicom uczynił, którzy pragnąc zdrowia jego, P. Bogu go poślubili, woląc raczej żywym go między sługami kościelnymi widząc, niż na śmierć jego patrzeć. Gdy zanieśli na pół umarłego do ołtarza Przeczystej Matki Bożej, prosząc, aby ona na służbę Synowi Swemu nowego a maluczkiego sługę zaleciła, a zdrowie mu do tego zjednała, wnet dzieciątko ozdrowiało". Był to zwyczaj upraszania u Pana Boga zdrowia dla dziecka, z zobowiązaniem oddania go na służbę Bożą.

Św. Wojciech kształcił się w Magdeburgu pod opieką tamtejszego arcybiskupa Adalbertusa. Ku jego czci przyjął w czasie bierzmowania imię Adalbertus i pod nim znany jest w średniowiecznej literaturze łacińskiej oraz na Zachodzie. Z Magdeburga jako dwudziestopięcioletni subdiakon wrócił do Czech, przyjął pozostałe święcenia, 3 czerwca 983 r. otrzymał pastorał, a pod koniec tego miesiąca został konsekrowany na drugiego biskupa Pragi.

Wbrew przyjętemu zwyczajowi nie objął diecezji w paradzie, ale boso. Skromne dobra biskupie dzielił na utrzymanie budynków i sprzętu kościelnego, na ubogich i więźniów, których sam odwiedzał. Szczególnie dużo uwagi poświęcił sprawie wykupu niewolników - chrześcijan. Po kilku latach, rozdał wszystko, co posiadał i udał się do Rzymu. Za radą papieża Jana XV wstąpił do klasztoru benedyktynów. Tu zaznał spokoju wewnętrznego, oddając się żarliwej modlitwie.

Przychylając się do prośby papieża, wiosną 992 r. wrócił do Pragi i zajął się sprawami kościelnymi w Czechach. Ale stosunki wewnętrzne się zaostrzyły, a zatarg z księciem Bolesławem II zmusił go do powtórnego opuszczenia kraju. Znowu wrócił do Włoch, gdzie zaczął snuć plany działalności misyjnej. Jego celem misyjnym była Polska. Tu podsunięto mu myśl o pogańskich Prusach, nękających granice Bolesława Chrobrego.

W porozumieniu z Księciem popłynął łodzią do Gdańska, stamtąd zaś morzem w kierunku ujścia Pregoły. Towarzyszem tej podróży był prezbiter Benedykt Bogusz i brat Radzim Gaudent. Od początku spotkał się z wrogością, a kiedy mimo to próbował rozpocząć pracę misyjną, został zabity przez pogańskiego kapłana. Zabito go strzałami z łuku, odcięto mu głowę i wbito na żerdź. Cudem uratowali się jego dwaj towarzysze, którzy zdali w Gnieźnie relację o męczeńskiej śmierci św. Wojciecha. Bolesław Chrobry wykupił jego ciało i pochował z należytymi honorami. Zginął w wieku 40 lat.

Św. Wojciech jest współpatronem Polski, której wedle legendy miał także dać jej pierwszy hymn Bogurodzica Dziewica. Po dziś dzień śpiewa się go uroczyście w katedrze gnieźnieńskiej. W 999 r. papież Sylwester II wpisał go w poczet świętych. Staraniem Bolesława Chrobrego, papież utworzył w Gnieźnie metropolię, której patronem został św. Wojciech. Około 1127 r. powstały słynne "drzwi gnieźnieńskie", na których zostało utrwalonych rzeźbą w spiżu 18 scen z życia św. Wojciecha. W 1928 r. na prośbę ówczesnego Prymasa Polski - Augusta Kardynała Hlonda, relikwie z Rzymu przeniesiono do skarbca katedry gnieźnieńskiej. W 1980 r. diecezja warmińska otrzymała, ufundowany przez ówczesnego biskupa warmińskiego Józefa Glempa, relikwiarz św. Wojciecha.

W diecezji drohiczyńskiej jest także kościół pod wezwaniem św. Wojciecha w Skibniewie (dekanat sterdyński), gdzie proboszczem jest obecnie ks. Franciszek Szulak. 4 kwietnia 1997 r. do tej parafii sprowadzono z Gniezna relikwie św. Wojciecha. 20 kwietnia tegoż roku odbyły się w parafii diecezjalne obchody tysiąclecia śmierci św. Wojciecha.

CZYTAJ DALEJ

W szkole miłości małżeńskiej i miłosiernej

2024-04-23 09:16

Ks. Wojciech Kania/Niedziela

W trzecim dniu peregrynacji relikwie bł. Rodziny Ulmów nawiedziły janowskie sanktuarium, gdzie modlili się wierni z trzech dekanatów: modliborzyckiego, janowskiego i zaklikowskiego.

- Na trasie peregrynacji relikwii błogosławionej Rodziny Ulmów, staje dzisiaj janowska świątynia. To tutaj, jak w domu w Nazarecie, Maryja przyjmuje nas i błogosławionych Józefa i Wiktorię wraz z ich dziećmi, których Kościół wyniósł do chwały ołtarza za heroiczność ich życia, niezłomność wiary i męczeństwo poniesione w imię miłości Boga i bliźniego. Świętość małżonków Józefa i Wiktorii była pokornym i wiernym wypełnianiem powołania małżeńskiego w dziele wzajemnego uświęcania, przekazania życia, wychowania dzieci i bezinteresownej miłości wobec potrzebujących – podkreślał ks. Tomasz Lis, proboszcz janowskiego sanktuarium.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję