Reklama

Aktualności

Papież Franciszek dokona zmian w Kurii Rzymskiej

[ TEMATY ]

kuria

Franciszek

Katarzyna Artymiak

Kard. Schönborn

Kard. Schönborn

Kard. Christoph Schönborn uważa, że pilnym wyzwaniem jest „uporządkowanie” w Kurii Rzymskiej. 14 marca podczas konferencji prasowej w Rzymie przewodniczący austriackiego episkopatu wyraził nadzieję, że papieżowi Franciszkowi wkrótce uda się przywrócić Watykanowi dobre imię. Jego zdaniem skandaliczną sytuacja, kiedy „poufne rozmowy kardynałów w Watykanie są dosłownie cytowane we włoskiej prasie”. Jednocześnie austriacki purpurat podkreślił, że większość pracowników Kurii Rzymskiej to ludzie lojalni i kompetentni.

Kard. Schönborn nie chciał komentować spekulacji, jakoby miał objąć ważny urząd w Kurii Rzymskiej. Zapewnił, że teraz cieszy się z powrotu do Wiednia i ma nadzieję, że „kiedyś zostanie pochowany w katedrze św. Szczepana”. Jego zdaniem papież Franciszek uczyni wiele ważnych gestów, a w centrum swej posługi postawi „Ewangelię ubóstwa i prostoty”, podkreślając tym samym większe znaczenie nowej ewangelizacji. Dzięki Franciszkowi Europa i kraje niemieckiego obszaru językowego będą mogły poszerzyć swoje spojrzenie na Kościół powszechny, „a to dlatego, że nazbyt często wydaje się nam, jakbyśmy stanowili centrum świata”.

Reklama

Przewodniczący austriackiego episkopatu jest pod wielkim wrażeniem świadectwa wiary i życia nowego papieża. Poznał go już dość dawno w Buenos Aires, kiedy był biskupem pomocniczym jako człowieka prostego, duszpasterza „w pełni oddanego ubogim”. Kiedy objął rządy pasterskie w archidiecezji Buenos Aires zaprzyjaźnieni z kard. Schönbornnem zakonnicy informowali go, że Bergoglio jest biskupem „jakiego tylko można było sobie wymarzyć”.

- Choć wielu dziennikarzy na liście „swoich” faworytów nie miało kardynała z Argentyny, to już od początku był on „papabile”, podkreślił kard. Schönborn i zwrócił uwagę, że w innej sytuacji nie byłoby możliwe wybranie papieża już w piątym głosowaniu. Wyjaśnił, że podczas konklawe panowała wśród kardynałów wielka wewnętrzna koncentracja i „intensywne wspólne wypatrywanie tego, który naszym zdaniem jest wyznaczony przez Boga na Stolicę Piotrową”.

Tuż po wyborze, zanim nowy papież zaczął przyjmować gratulacje od innych kardynałów, podszedł najpierw do mającego poważne kłopoty w poruszaniu się kard. Ivana Diasa i bardzo serdecznie go objął. A po zakończeniu ceremonii pojechał wraz z innymi kardynałami autobusem do domu św. Marty, nie skorzystał z czekającej na niego limuzyny. „To są małe rzeczy, drobiazgi, ale wiele mówią o tym człowieku”, stwierdził kard. Schönborn.

2013-03-15 10:21

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rzecznik kieleckiej kurii o zarzutach wobec księdza: wyrażamy ubolewanie

[ TEMATY ]

kuria

Paweł Cieśla/pl.wikipedia.org

„Wyrażamy ubolewanie za zaistniałą sytuację. Przepraszamy wiernych i wszystkich, którzy poczuli się zgorszeni i urażeni” – mówi KAI rzecznik Kurii Diecezjalnej w Kielcach, ks. Mirosław Cisowski, odnosząc się do aresztowania ks. Adama W. pod zarzutem poważnych przestępstw seksualnych dokonanych na osobie małoletniej.

45-letni ksiądz został zatrzymany na trzy miesiące. Do zatrzymania podejrzanego doszło wczoraj, 1 października, na wniosek prokuratury w Jędrzejowie, która prowadzi sprawę.

CZYTAJ DALEJ

Papież do słowackich jezuitów: wciąż żyję, choć niektórzy chcieli mojej śmierci

2021-09-21 13:42

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

- Wciąż żyję, choć niektórzy chcieli mojej śmierci – powiedział papież Franciszek podczas spotkania ze słowackimi jezuitami 12 września w Bratysławie. Zapis tej rozmowy ukazał się we włoskim czasopiśmie „La Civiltà Cattolica”.

Ojciec Święty dodał, że wie, iż „odbywały się nawet spotkania prałatów”, którzy myśleli, że jego stan jest poważniejszy, niż mówiono i „przygotowywali konklawe”. – Cierpliwości! Dzięki Bogu czuję się dobrze – zapewnił papież.

CZYTAJ DALEJ

Zielona Góra. Czterech nowych magistrów teologii

2021-09-21 18:27

[ TEMATY ]

teologia

Instytut Filozoficzno‑Teologiczny

ks. Piotr Bartoszek

W Instytucie Filozoficzno-Teologicznym im. św. Edyty Stein w Zielonej Górze 21 września odbyły się obrony prac magisterskich i egzaminy ex universa theologia.

Do egzaminów przystąpiło pięcioro studentów.– Wszyscy zdali z wynikami dobrymi i bardzo dobrymi – cieszy się ks. Piotr Bartoszek, dyrektor IFT.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję