Reklama

Niedziela Wrocławska

16. Pielgrzymka Przedsiębiorców z abp. Kupnym

arch. Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach

Po Mszy św. w Auli św. Jana Pawła II odbyło się spotkanie z gośćmi. Oprócz abp. Kupnego obecni byli ks. dr Rafał Dudała, który mówił o „Katoliku (nie)politycznym”, Radosław Ciaś, KRAFC Consulting, przedstawił perspektywy zaangażowania świeckich, o 20 latach działalności Duszpasterstwa Przedsiębiorców i Pracodawców „Talent” dyskutowali: Maciej Rajfur z „Gościa Niedzielnego”, Marek Świeży, ks. Ryszard Krupa SCJ i ks. Grzegorz Piątek SCJ. Ostatni rok działalności podsumował ks. dr Przemysław Król, moderator duszpasterstwa „Talent”. W programie zaplanowano także koncert chóru „Caticum Nowvum”.

Pielgrzymi modlili się również przed obrazem Jezusa Miłosiernego i przy grobie św. Siostry Faustyny.

Duszpasterstwo Talent jako duszpasterstwo przedsiębiorców i pracodawców powstało w 1999 roku jako odpowiedź na oczekiwania i potrzeby duchowe przedsiębiorców. Misję tworzenia i rozwoju duszpasterstwa otrzymało Zgromadzenie Księży Najświętszego Serca Jezusowego (sercanie czarni - SCJ).

Reklama

Przedsiębiorcy to osoby, które wybrały jedną z najtrudniejszych dróg życia w społeczeństwie. Przedsiębiorcy katoliccy to na dodatek najczęściej osoby łączące ową trudną drogę z byciem katolickim małżonkiem, katolickim rodzicem, wychowującym całą rodzinę po katolicku. To elitarna grupa społeczna, bardzo aktywna, mająca do czynienia z niegodziwą mamoną, z bliźnimi i z wrogami, żyjąca w permanentnym deficycie czasowym. To grupa, która potrzebuje specjalnej, dedykowanej formy wsparcia duszpasterskiego. Taką formę wsparcia przedsiębiorcy odnajdują w Duszpasterstwie Przedsiębiorców i Pracodawców Talent.

Jan Paweł II w liście do Wspólnoty Księży Sercanów w dniu 2.08.2003 r. napisał:

„Doniosłym i jednocześnie nowym kierunkiem Waszego apostolatu i zaangażowania się Zgromadzenia – wyrastającym z inspiracji Ojca Dehona i jego osobistego zaangażowania społecznego – jest niedawno zainicjowane duszpasterstwo przedsiębiorców i pracodawców. Jego celem jest duchowa i społeczna formacja tych, którzy tworzą nowe miejsca pracy, oraz troska, aby podejmowana przez nich działalność gospodarcza była zgodna z wymogami ewangelicznej miłości i sprawiedliwości społecznej.”

Aktualnie zasadnicza działalność duszpasterstwa to comiesięczne lokalne spotkania przedsiębiorców i praca formacyjna w oparciu o roczne programy formacji sumienia. Spotkania odbywają się już w ponad 30 lokalizacjach w całej Polsce a wciąż pojawiają się nowe miejsca, w których przedsiębiorcy katoliccy organizując się w lokalną grupę duszpasterską podejmują staranie o własne sumienia. Przedsiębiorcy sami inicjują i organizują lokalne grupy, które od duszpasterstwa otrzymują wsparcie w postaci materiałów i opieki duszpasterza. W wielu lokalizacjach w działalność duszpasterską włączyli się lokalni księża (kapłani?), i to oni opiekują się grupą duszpasterską na swoim terenie. Taka forma pracy lokalnej wspólnoty duszpasterstwa jest najbardziej pożądana, ponieważ dobrze jest gdy duszpasterz dobrze zna swoje owce, a owce swojego duszpasterza.

W ramach stałej działalności duszpasterstwo organizuje w okresie wielkiego postu w kilku terminach i lokalizacjach dedykowane rekolekcje dla przedsiębiorców. Księża zaangażowani w działalność duszpasterstwa zapewniają kierownictwo duchowe, sakramenty i trzymanie się nauczania Kościoła katolickiego. Przedsiębiorcy mogą również skorzystać kilka razy w roku z wiedzy eksperckiej na dużych konferencjach organizowanych lub współorganizowanych przez Talent. Duszpasterstwo pełni kluczową rolę w integracji środowiska katolickich przedsiębiorców poprzez stałą współprace z organizacjami i stowarzyszeniami zrzeszającymi katolickich przedsiębiorców. Budowanie wspólnoty odbywa się również poprzez wspólne pielgrzymki przedsiębiorców wraz z rodzinami do miejsc świętych, spływy kajakowe, wędrówki górskie i wiele innych form i aktywności.

Kard. Stanisław Nagy, przyjaciel Jana Pawła II, tak pisał w początkowym okresie funkcjonowania duszpasterstwa:

„Kto wie, czy po tych pierwszych krokach, które zrobiliście – a zrobiliście już dość sporo – nie nadszedł moment zabiegania o to, by w przedsiębiorstwach katolicką naukę społeczną propagować i jak najbardziej ją rozszerzać. To, co się robi w tej chwili, to są działania pionierskie, to jest początek czegoś, co się powinno rozrosnąć w ogromną falę. Perspektywy duszpasterskie widzę ogromne ze względu na to, że to pole przedsiębiorczości rośnie i będzie rosło i ono nie może zarosnąć chwastami duszpasterskimi. Nim się trzeba zająć. Ono jest jeszcze szeroko poza tymi próbami, które robicie. I dlatego też waszym celem i waszą ambicją może i powinna być dynamizacja tego odcinka duszpasterstwa. Moim zdaniem trzeba coraz to wyraźniej pokazać ludziom, którzy tego nie wiedzą i nie rozumieją, wielkość i piękno katolickiego podejścia do sprawy przedsiębiorczości.”

Zachęcamy przedsiębiorców do włączenia się w duszpasterstwo w swojej lokalizacji lub założenia grupy jeśli w bliskiej w okolicy takiej wspólnoty nie ma.

Informacje o duszpasterstwie, o lokalnych grupach i wydarzeniach:

www.duszpasterstwotalent.pl


2019-12-01 19:04

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Włochy: zmiany w „Ojcze nasz”

2020-01-29 17:31

[ TEMATY ]

modlitwa

Włochy

zmiany

Ojcze nasz

congerdesign/pixabay.com

W nowym wydaniu Mszału rzymskiego w języku włoskim, który zostanie opublikowany 12 kwietnia, zmieniono fragment modlitwy „Ojcze nasz”. Prośbę: „nie wódź nas na pokuszenie” zastąpiono tłumaczeniem: „Nie opuszczaj nas w pokusach”.

Biskupi włoscy już kilka lat temu omawiali ten temat, aby jak najlepiej przetłumaczyć oryginał. Sprawa jest tym delikatniejsza, że już jako małe dzieci uczymy się mówić: „nie wódź nas na pokuszenie” i jesteśmy do tego bardzo przyzwyczajeni.

Głos w tej sprawie zabrał także papież Franciszek, który tłumaczy: „To człowiek upada, a nie Bóg wrzuca nas w pokusy, aby potem zobaczyć, jak upadliśmy. Dobry ojciec tak nie robi, pomaga natychmiast się podnieść. Tym, który wodzi nas na pokuszenie jest szatan, to jego robota. A sens tej prośby z modlitwy «Ojcze nasz» jest taki: kiedy szatan wodzi mnie na pokuszenie, proszę Cię Ojcze, podaj mi rękę”.

Odmawianie nowej wersji modlitwy „Ojcze nasz” we włoskich kościołach zacznie obowiązywać od I niedzieli Adwentu tego roku, a więc 29 listopada. Wcześniej będą dostępne pisma i broszury wyjaśniające oraz pomagające wiernym w przyjęciu nowej wersji tłumaczenia.

Arcybiskup Chieti-Vasto we Włoszech wskazuje dlaczego terminu: na pokuszenie, nie można rozumieć, jako zwykła próba, którą zsyła na nas Pan.

„Jedną rzeczą jest próba w rozumieniu generalnym, a drugą słowo znajdujące się w modlitwie «Ojcze nasz», które jest takie samo, jak to użyte w Ewangelii św. Łukasza w odniesieniu do pokus, które miał Jezus. One były prawdziwymi pokusami. Nie chodzi więc zwyczajnie o jakąkolwiek próbę życiową, ale o prawdziwe pokusy. To coś lub ktoś, kto zachęca nas do czynienia zła, albo chce nas odłączyć od jedności z Bogiem. Dlatego więc sformułowanie: «na pokuszenie» jest słuszne i słowo, które mu odpowiada musi być słowem, które pozwoli zrozumieć, że nasz Bóg jest Bogiem, który nas wspiera, pomaga nam, abyśmy nie wpadli w pokusy. To nie Bóg, który chciałby nas mieć w pułapce. To jest myślenie całkowicie nieakceptowalne“ - podkreślił w wywiadzie dla Radia Watykańskiego abp Bruno Forte.

CZYTAJ DALEJ

Hiszpania: biskupi zaniepokojeni dążeniem rządu do legalizacji eutanazji

2020-01-29 21:44

[ TEMATY ]

Hiszpania

eutanazja

Fotolia.com/ Steve

Hiszpańska Konferencja Biskupia wyraziła obawy w związku z zapowiedzianymi przez rząd Pedra Sancheza działaniami na rzecz legalizacji eutanazji w Hiszpanii. Rzecznik prasowy episkopatu bp Luis Arguello oświadczył 29 stycznia, że niepokojące wydaje się już samo uzasadnianie przez władze konieczności zmiany przepisów istniejącym jakoby “zapotrzebowaniem społeczeństwa”. Biskup zaznaczył, że państwo powinno bronić życia swoich obywateli od początku do końca życia, a w przypadku osób cierpiących i chorych nieuleczalnie rozwiązaniem powinna być opieka paliatywna.

W piątek 24 stycznia rząd Pedra Sancheza, oparty na koalicji, złożonej z Hiszpańskiej Socjalistycznej Partii Robotniczej (PSOE) i radykalnie lewicowego bloku Unidas Podemos (UP), przekazał do Kongresu Deputowanych – niższej izby parlamentu – projekt ustawy legalizującej eutanazję. Szefowa frakcji socjalistów w Kongresie Adriana Lastra wyjaśniła, że dokument ten jest pierwszą inicjatywą ustawodawczą zaprzysiężonego 14 stycznia drugiego gabinetu Sancheza. "Projekt ten jest dokumentem oczekiwanym przez wiele osób w Hiszpanii" – dodała posłanka.

Projekt nowych przepisów przewiduje, że eutanazja byłaby finansowana przez państwo i przeprowadzana zarówno w publicznych, jak i prywatnych placówkach służby zdrowia. Miałaby dotyczyć osób “przewlekle i nieuleczalnie chorych, których cierpienia nie można uśmierzyć”.

W środę 29 bm. dziennik “La Razón” zamieścił badanie, z którego wynika, iż w przypadku zatwierdzenia rządowego projektu przeprowadzenia eutanazji z powodu klauzuli sumienia odmówiłoby 37 proc. hiszpańskich lekarzy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję