Reklama

Niedziela Wrocławska

200 dzieł sztuki dla bezdomnych

Emil Jurkiewicz, prezes Fundacji Bliźniemu Swemu i Bohdan Aniszczyk – wieloletni prezes Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta – otworzyli 8 stycznia w Muzeum Sztuki Mieszczańskiej wystawę „Bliźniemu Swemu” - wyjątkową ekspozycję prac malarstwa, grafiki, fotografii oraz rzeźby wybitnych polskich artystów współczesnych przekazanych przez nich jako dar serca dla najuboższych.

2020-01-09 00:27

Agnieszka Bugała

- Co najmniej od 15 lat, bardzo chętnie gościmy wystawę. Jesteśmy przejęci ideą albertyńską – mówiła Halina Okólska przypominając, że Brat Albert uważał, że jałmużna nie jest najlepszym sposobem pomagania najuboższym. - Cała tegoroczna wystawa liczy 200 dzieł sztuki, a my w Muzeum Sztuki Mieszczańskiej gościmy 40 obrazów - mówiła Okólska. Wystawę przygotowali i montowali pracownicy Muzeum, którym złożyła imienne podziękowanie.

Emil Jurkiewicz podkreślił nie tylko wyjątkową hojność artystów, którzy od lat przekazują swoje parce na wielką aukcję charytatywną, ale przypomniał swoją pierwszą wyprawę „po dzieło”, gdy odwiedził Tadeusza Kantora.

– Powiedziano mi, bym nie ośmielił się nawet wchodzić do mistrza, a ja wszedłem, mistrz mnie wysłuchał, zdjął obraz ze ściany i spytał, czy to wystarczy. Podobnie wyglądało spotkanie z Jerzym Nowosielskim, też zdjął obraz ze ściany i podarował na aukcję a jego żona otworzyła tapczan i wyjęła dwa kożuchy mówiąc: To jeszcze na przyodzianie, dla tych zziębniętych…

Reklama

- W przyszłym roku będziemy obchodzić 40-lecie istnienia Towarzystwa Brata Alberta – mówił Jurkiewicz. - Gdy zaczynaliśmy, mieliśmy puste ręce, nie mieliśmy nic poza chęcią czynienia dobra, a dziś działają 64 koła terenowe na terenie całej Polski, ponad 160 placówek – to niebywały cud! Nie mieliśmy grosza, a dziś nasze domy są wypełnione ludźmi, którzy otrzymują pomoc. Jesteśmy powołani do życia na ziemi a każdy z nas ma jakiś dar, talent, cel – włączajmy się w pomaganie innym – zachęcał.

Mówił też o ekspozycjach prac zebranych na wystawach przedaukcyjnych w Katowicach, Rzeszowie, Wrocławiu i w Warszawie – gdzie zostaną zaprezentowane w komplecie i zlicytowane.

- To są wybitne dzieła i wybitni artyści, również z Wrocławia, jest praca prof. Hałasa. Artyści, którzy nam ofiarowują prace, są naprawdę niezwykli – z wieloma z nich się zaprzyjaźniłem, a ci, którzy już odeszli, są nadal obecni w swoich pracach i na naszych wystawach, bo rodziny chętnie przekazują ich dzieła kontynuując w ten sposób ich misję. To wielki zaszczyt uczestniczyć w tym dziele miłosierdzia. Jestem w zarządzie fundacji od samego początku i mam świadomość wyjątkowości tej misji. Mamy nadzieję, że zachęcimy coraz więcej osób - i do naszej misji i do naszych działań. Te wystawy są cudowne, ale ważniejsze jest, byście państwo zrozumieli jak dobrze jest służyć drugiemu człowiekowi – mówił Jurewicz – na chwile zapomnieć o sobie i pomyśleć o drugim, zrobić coś dla niego.

Organizatorem inicjatywy, która ma postać cyklu wystaw zakończonych wielką aukcją charytatywną jest Fundacja „Bliźniemu Swemu…” działająca na rzecz Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta. To wydarzenie z ponad 30 letnią tradycją, w ramach którego najwybitniejsi polscy artyści przekazują swoje prace, aby wspomóc działalność jednej z największych organizacji dobroczynnych w Polsce. Należy ono do najbardziej znanych w Polsce przedsięwzięć charytatywnych i artystycznych. Zaangażowane są takie autorytety świata sztuki jak Magdalena Abakanowicz, Jarosław Modzelewski, Stanisław Baj, Stefan Gierowski, Tadeusz Dominik, Andrzej Fogtt, Rafał Olbiński, Jan Dobkowski oraz wielu innych. Inicjatywa wystaw i aukcji od blisko ćwierć wieku angażuje środowiska artystyczne i biznesowe zarówno z Polski jak i z zagranicy. W każdej edycji wystawy prac odbywają się w znanych miastach Polski a całe przedsięwzięcie zostaje zwieńczone aukcją podczas której prace kilkuset artystów są poddane licytacji. Dochód z niej wspomaga działania charytatywne Fundacji i zapewnia pomoc materialną jej najuboższym podopiecznym.

Wystawę „Bliźniemu Swemu” można oglądać w Muzeum Miejskim we Wrocławiu do 10 lutego.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

PILNE/Katastrofa kościoła z grobem ks. Dolindo

2020-01-29 19:22

Agnieszka Bugała

Każdy, kto zna modlitwę „Jezu, Ty się tym zajmij” słyszał o ks. Dolindo. A wielu z tych, którzy słyszeli o Dolindo odbyło już pielgrzymkę do jego grobu.

Niestety, może się okazać, że wkrótce pielgrzymowanie nie będzie możliwe. Z Neapolu płyną smutne wiadomości - kościołowi p.w. Matki Bożej Niepokalanej z Lourdes i św. Józefa przy via Salvatore Tomassi 20 – gdzie znajduje się grób ojca Dolindo – grozi zawalenie i planowane jest jego zamknięcie. Potrzeba pilnie aż 100 tys. euro. Liczy się każda wpłata. Nie ma jeszcze polskiego konta do wpłat, w liście podane jest tylko konto włoskie parafii.

Zamieszczamy list, który rozpowszechniają księża, parafianie i opiekunowie grobu ks. Dolindo:

Ukochani w Chrystusie Panu!

Nasz kościół parafialny wymaga gruntownego remontu na skutek poważnych uszkodzeń.

Jeżeli w tym roku nie będą przeprowadzone prace remontowe, może niestety, zostać zamknięty. To byłaby wielka szkoda nie móc odwiedzić grobu Padre Dolindo, czy udać się do groty MB z Lourdes.

Całość prac została wyceniona na około 100 tys. euro. To ogromna suma, która przekracza możliwości parafii. Dlatego potrzebna jest każda pomoc, wsparcie modlitewne i finansowe.

Jeżeli połączymy nasze siły, kiedy każdy z nas ofiaruje nawet najmniejszy wkład, to prace remontowe ruszą , a my nadal będziemy mogli modlić się razem w domu Pana.

Dziękuje z góry za Waszą szczodrość!

POSTAL ACCOUNT

IBAN IT23N0760103400000007360893

Bic/Swift BPPIITRRXXX

lub

BANK ACCOUNT INTESA SAN PAOLO

IBAN IT85C0306909606100000104200

SWIFT o BIC BCITITMM

Via Salvatore TOMMASI, 20

Napoli – Italia

CZYTAJ DALEJ

Zajęcia feryjne w Muzeum Ziemi Wieluńskiej

2020-01-29 21:49

Zofia Białas

Przez dwa tygodnie ferii zimowych Muzeum Ziemi Wieluńskiej organizowało codziennie zajęcia dla dzieci i młodzieży. W poniedziałki, środy i piątki odbywały się one w Wieluniu a we wtorki i czwartki w ożarowskim dworze.

Tegoroczna oferta została przygotowana dla dzieci w różnym wieku. Były, więc warsztaty plastyczne, gry i zabawy, wycinanki, zajęcia teatralne i spotkania z archeologią. Dzieci wykonywały trójwymiarowa szopkę bożonarodzeniową, maski dla kolędników, kwiaty z bibuły, biżuterię miedzianą a nawet próbowały własnoręcznie rekonstruować gliniane naczynia. Były to nie tylko prace manualne. Głównym celem zajęć feryjnych jest nauka poprzez zabawę, dlatego każde spotkanie miało w sobie elementy edukacji, zarówno z dziedziny historii, archeologii czy też etnografii.

W zajęciach, zawsze o godzinie 10.00, Uczestniczyło łącznie 180 dzieci i 40 osób dorosłych.

Zajęcia w budynku Muzeum Ziemi Wieluńskiej w Wieluniu

13 stycznia, Dzień planszówek edukacyjnych w MZW

15 stycznia, Do szopy, hej pasterze! - zajęcia plastyczne

17 stycznia, Spotkanie z archeologią I - biżuteria miedziana

20 stycznia, Dziewięć twarzy wiljorzy wieluńskich – warsztaty

22 stycznia, Przywrócić blask - jak ratujemy zabytki. Zajęcia dydaktyczne

24 stycznia, Spotkanie z archeologią II - biżuteria cynowa

Zajęcia w Muzeum Wnętrz Dworskich w Ożarowie

14 stycznia, Warsztaty teatralne

16 stycznia, Herb szlachecki - zajęcia plastyczne

21 stycznia, Wycinanka z papieru - warsztaty

23 stycznia, Kwiaty z bibuły – warsztaty

Wszystkie zajęcia zostaną przez dzieci zapamiętane na długo.

Informacja i zdjęcia z Muzeum Ziemi Wieluńskiej i Muzeum Wnętrz Dworskich w Ożarowie

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję