Reklama

Niedziela Wrocławska

Czcimy tych, którzy nie wrócili

- Co roku spotykamy się po to, aby uczcić tych, którzy nie wrócili z nieludzkiej ziemi. Jesteśmy pokoleniem odchodzącym, dlatego zależy nam bardzo, aby na trwałe zapisać nasze bolesne doświadczenia w pamięci młodego pokolenia, w pamięci narodu. Taki cel ma dzisiejsza uroczystość – mówił Eugeniusz Kuszka, prezes Związku Sybiraków we Wrocławiu w czasie uroczystości, które odbyły się dziś (12 lutego) pod pomnikiem Zesłańców Sybiru we Wrocławiu. Miały charakter wojskowy, wzięły w nich udział służby mundurowe wojska, policji i straży miejskiej. Wartę pełniły również poczty sztandarowe ze szkół im. Władysława Andersa i Józefa Piłsudskiego, oraz harcerze.

2020-02-12 20:11

Agnieszka Bugała

Pod pomnikiem przemawiali kolejno Jarosław Kresa - wicewojewoda dolnośląski, Grzegorz Macko - wicemarszałek województwa dolnośląskiego, prezydent Wrocławia Jacek Sutryk, zastępca Dolnośląskiego Kuratora Oświaty Janusz Wrzal, dyrektor Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej we Wrocławiu Andrzej Drogoń i kapelan sybiraków ks. prof. Franciszek Głód.

Wicewojewoda dolnośląski przypomniał przyczyny masowych wywózek Polaków w głąb Rosji. - Spotykamy się 80 lat po tragicznym wydarzeniu, 80 lat po pierwszej masowej wywózce Polaków na szeroko pojęty Sybir. Dziś jest zimno, kulimy się, ale wtedy było o 30 stopni zimniej. Wywiezieni musieli zmierzyć się nie tylko z ekstremalną pogodą, ale także z głodem, fatalnymi warunkami sanitarnymi, daleko i długo. Dla wielu ta podróż zakończyła się śmiercią. To, co zdarzyło się 80 lat temu nie mogłoby się zdarzyć, gdyby nie fatalna, upiorna zmowa dwóch totalitarnych reżimów – mówił Jarosław Kresa. Przypomniał też, że w czasach PRL ci, którzy wrócili z Syberii nie mogli mówić o swojej tragedii. Podziękował za trud, wytrwałość i odwagę w przenoszeniu polskości.

Grzegorz Macko przypomniał o zmowie dwóch sąsiadów, Niemiec nazistowskich i sowieckiej Rosji, którzy rozpoczęli tragiczny rozdział w dziejach świata.

Reklama

– Sowiecka Rosja chciała zniszczyć Polskę i zetrzeć ślad po Polakach, ale to się nie udało. Chylimy czoła przez tymi wszystkimi, którzy tracili życie w nieludzkich warunkach na wschód, tracili życie w nieludzkich warunkach tam, na miejscu – mówił wicemarszałek Macko.

Prezydent Wrocławia cytował Herlinga – Grudzińskiego i Mariana Jonkajtysa, autorów, którzy przyczynili się do utrwalania pamięci o nieludzkiej tragedii deportowanych.

- Droga wrocławska i dolnośląska rodzino sybiracka - mówił Jacek Sutryk i nawiązał do książki Gustawa Herlinga – Grudzińskiego „Inny świat”, w której pisarz wyraził obawę, czy wieść o tych tragicznych i smutnych wydarzeniach przetrwa w pamięci i w książkach.

– Dziś dajemy dowód, że pamięć jest w nas żywa. Zobowiązuję się również do tego, aby pamięć o tamtych wydarzeniach przetrwała – a nieśli ją będą młodzi. Jestem pewien, że nawet, gdy nie będzie już nas, oni będą pamiętać. Ważne, by tak dbać o swoje miasto, o swój region i o swoją Ojczyznę, aby już nigdy do takich wydarzeń nie musiało dojść. Wróciliście Państwo – wielu z was, którzy mieli szczęście - wróciło do wolnej Polski, ale w tej wolnej Polsce zostaliście kolejny raz skazani, skazani na milczenie, często na hańbę. Leczy wy nie poddaliście się. Nawiązując do słów dobrze wam znanego wiersza Mariana Jonkajtysa, który stał się przecież Hymnem Sybiraków, „Wyście szli i szli – dziesiątkowani! Przez tajgę, stepy – plątaniną dróg! A wyście szli i szli, i szli – niepokonani! Aż wolną Polskę raczył wrócić Bóg!”. W imieniu wrocławianek i wrocławian chciałbym wam za wolne miasto Wrocław w tym szczególnym dniu i szczególnym miejscu bardzo serdecznie podziękować – zakończył wystąpienie prezydent.

Uroczystość zakończyło złożenie kwiatów pod pomnikiem i Apel Pamięci.

Historycy szacują, że w ramach czterech zsyłek władze sowieckie deportowały ze wschodnich obszarów II RP na daleką północ, na Syberię, na stepy Kazachstanu i w wiele innych miejsc imperium 1,3 mln Polaków. Wywożono głównie rodziny osadników wojskowych, uczestników wojny polsko-bolszewickiej, kolejarzy i leśników. Na nieludzkiej ziemi zginął co trzeci wywieziony Polak. Pierwsza wywózka – w nocy z 9 na 10 lutego 1940 r. – była największa i najbardziej tragiczna pod względem liczby ofiar.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dar Papieża Franciszka dla Jasnej Góry

2020-02-27 17:06

[ TEMATY ]

Częstochowa

Jasna Góra

papież Franciszek

odpust zupełny

Ks. Daniel Marcinkiewicz

Jasna Góra otrzymała od Papieża Franciszka przywilej odpustu zupełnego „in perpetuo”. Oznacza to, że sanktuarium ma od teraz ten przywilej na zawsze, a nie wyłącznie w czasie konkretnych rocznic i jubileuszy.

To odpowiedź Stolicy Apostolskiej na prośbę paulinów, którzy skierowali ją ze względu na pobożność wiernych i ze względu na dobro duchowe milionów pielgrzymów przybywających do częstochowskiego klasztoru.

Uzyskiwanie odpustów w sanktuariach to przywilej wielu miejsc na świecie, otrzymywany przy okazji rocznic i jubileuszy. Odpust zaś dany przez Stolicę Apostolską na sposób stały, czyli bez konieczności ponawiania, to już wyróżnienie szczególne: „Niniejszy dokument jest ważny «in perpetuo» czyli ma wieczystą moc bez potrzeby wysyłania jakiegokolwiek pisma apostolskiego w postaci breve pomimo jakichkolwiek przeciwności” – mówił przekazując specjalną bullę ks. prał. Krzysztof Nykiel, regens Penitencjarii Apostolskiej.

O. Arnold Chrapkowski generał zakonu paulinów wyjaśnił, że otrzymanie odpustu czyli darowania kary doczesnej za grzechy, to zachęta do korzystania z wielkiego bogactwa Kościoła: „Nie chodzi o miejsce, jako zbiór budynków, przestrzeń, ale chodzi przede wszystkim o tych wiernych, którzy na tym szczególnym miejscu za pośrednictwem Bożej Matki zanoszą swe modlitwy do Boga, jest to przede wszystkim troska o ducha każdego, który tu przybywa”.

Odpust można uzyskać pod zwykłymi warunkami, ale należy też: nawiedzić Jasną Górę lub w wyjątkowych sytuacjach np. choroby, pomodlić się przed Obrazem Maryi Jasnogórskiej, zanieść wezwanie o wierność Polski jej chrześcijańskiemu powołaniu oraz o nowe powołania kapłańskie i w obronie rodziny.

Generał paulinów podkreśla, że jest to również wyjątkowy dar Papieża Franciszka dla zakonników jako docenienie ich posługi, zwłaszcza w konfesjonale, ale i zachęta do jeszcze większej hojności w dostępie do mocy Bożego Miłosierdzia.

CZYTAJ DALEJ

Papież przekazał bułgarskiej Cerkwi cenne relikwie

2020-02-27 20:39

[ TEMATY ]

relikwie

cerkiew

Bułgaria

papież Franciszek

Vatican Media

Papieska pielgrzymka do Bułgarii

Franciszek przekazał relikwie św. Klemensa, papieża i męczennika, oraz św. Potyta, męczennika patriarsze Prawosławnego Kościoła Bułgarii.

„To wielkie błogosławieństwo dla naszego Kościoła, a zarazem duchowy pomost między Kościołem Bułgarii i Kościołem Rzymu”
– stwierdził patriarcha Neofit, przyjmując relikwie z rąk nuncjusza apostolskiego w Bułgarii. Relikwie świętych będą przechowywane w starożytnej Cerkwi Mądrości Bożej, która powstała jeszcze w czasach niepodzielonego Kościoła.

Zgodnie z tradycją obydwaj święci są mocno związani ze starożytną Sardicą, która dziś nosi nazwę Sofia. Św. Klemens uważany jest za pierwszego biskupa tego miasta, a św. Potyt za pierwszego sofijskiego męczennika. Należy do grona 10 najważniejszych świętych tego miasta, a jego imię związane jest z wieloma cudownymi uzdrowieniami.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję