Reklama

Kościół

Abp Gądecki: pandemia przypomina o ewangelii cierpienia

Ludzie, którzy cierpią wraz z Chrystusem, wśród nich dotknięci pandemią, piszą wielki rozdział ewangelii cierpienia – mówił podczas liturgii Męki Pańskiej abp Stanisław Gądecki. Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski celebrował liturgię w katedrze poznańskiej.

Nawiązując do postawy jednoczenia się w ludzkim cierpieniu do odkupieńczego dzieła Chrystusa metropolita poznański podkreślił, że kryje się w tym szczególna moc przybliżająca człowieka wewnętrznie do Boga.

„O tym właśnie rodzaju cierpienia mówimy wtedy, gdy myślimy o lekarzach, którzy pracują z narażeniem własnego życia pośród epidemii, gdy myślimy o samych chorych znajdujących się w szpitalach, o tych wszystkich, którzy w tej chwili znajdują się w swoich domach nie mogąc wychodzić i zastanawiają się nad tym, czy ich cierpienie ma sens. Z pewnością człowiek musi przypomnieć sobie, że w cierpieniu istnieje wewnętrzne upodobnienie się do Chrystusa” – zauważył abp Gądecki.

Reklama

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski podkreślił, że w cierpieniu człowiek znajduje nową miarę całego swojego życia i powołania, a świat potrzebuje krzyża.

Podziel się cytatem

„Krzyż przemawia do wszystkich, którzy cierpią, do uciśnionych, chorych, biednych, zepchniętych na margines, do ofiar przemocy, dając im nadzieję, że Pan Bóg może przemienić ich cierpienie w radość, ich osamotnienie w komunię, a ich śmierć w życie, daje nieograniczoną nadzieję naszemu upadłemu światu. Właśnie dlatego świat potrzebuje krzyża” – mówił abp Gądecki.

Metropolita poznański rozważał Mękę Pańską nawiązując do Izajaszowej Pieśni o Słudze Jahwe, z którym identyfikował się sam Jezus.

Reklama

„Jezus myślał o swojej śmierci, jako o czymś, o czym już wcześniej «napisano». Można nawet powiedzieć, że Jezus świadomie kształtował całe swoje posłannictwo na modłę obrazu Sługi. Dlatego m.in. domagał się milczenia na temat swojej misji mesjańskiej” – zauważył metropolita poznański.

Podziel się cytatem

Przewodniczący Episkopatu zaznaczył, że także współczesny człowiek wpatruje się w krzyż pytając o sens cierpienia.

„W Wielki Piątek, jako ludzie wchodzący przez chrzest w zadania Sługi Pańskiego oraz Jezusa Chrystusa, wpatrujemy się w krzyż. Jest on najwymowniejszym symbolem nadziei, jaki kiedykolwiek widział świat” – podkreślił abp Gądecki. Zauważył, że jako chrześcijanie zdajemy sobie sprawę z tego, że kto chce iść za Chrystusem, musi wziąć krzyż na każdy dzień, a nasz udział w cierpieniach «dla Jego imienia» jest jakby sprawdzianem podobieństwa do Jezusa.

„Kościół upatruje we wszystkich cierpiących braciach i siostrach źródło swojej nadprzyrodzonej siły. Źródła mocy Bożej biją właśnie ze środka ludzkiej słabości” – mówił abp Gądecki.

Podziel się cytatem

Podczas liturgii w modlitwie powszechnej modlono się za udręczonych w okresie epidemii. Nabożeństwo transmitowane było przez TVP i Radio Emaus.

2020-04-10 19:46

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Gądecki obchodził 13. rocznicę ingresu do katedry poznańskiej

[ TEMATY ]

abp Stanisław Gądecki

Włodzimierz Rędzioch

Abp Stanisław Gądecki

Abp Stanisław Gądecki

Poznańscy biskupi pomocniczy, kapłani, osoby życia konsekrowanego, klerycy Arcybiskupiego Seminarium Duchownego i liczne grono osób świeckich uczestniczyło 20 kwietnia w modlitwie dziękczynnej za 13 lat posługi na stolicy metropolitalnej w Poznaniu abp. Stanisława Gądeckiego. – Dzisiejsza rocznica jest dla mnie okazją do zatrzymania się przy temacie sumienia. Wychowanie sumienia jest zadaniem całego życia – mówił w katedrze poznańskiej przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.

Życzenia w imieniu archidiecezji składał abp. Gądeckiemu dr Jacek Pulikowski, autor wielu publikacji z dziedziny duszpasterstwa rodzin. – Pamiętam pierwsze spotkanie z księdzem arcybiskupem, jeszcze przed ingresem, w Dniu Świętości Życia. Usłyszałem wtedy zdanie, które dobrze zapamiętałem: "Ten, kto nie jest za życiem, rozum postradał" – powiedział Jacek Pulikowski. Wykładowca Politechniki Poznańskiej zapewniał, że archidiecezja jest dumna z biskupa w osobie abp. Gądeckiego i darzy go ogromnym szacunkiem.

CZYTAJ DALEJ

Alicja z krainy dobra

Niedziela Ogólnopolska 51/2019, str. 52-54

[ TEMATY ]

miłosierdzie

wolontariat

Klaudia Zielińska

Nie lubi mówić o sobie. Unika udzielania wywiadów. Ratuje ludzi od śmierci, głodu, cierpienia i chorób. Misjonarka w Kenii i Tanzanii. Nazywana przez bliskich „Aniołem Afryki” lub „Matką Teresą z Polski”.

Krzysztof Tadej: Trzy lata temu w wywiadzie dla tygodnika Niedziela powiedziała Siostra m.in.: „Kiedyś pojechałam do jednej z wiosek. Witałam się z ludźmi i nagle usłyszałem dziwny pisk. Spytałam: «Co to takiego?». Wskazano mi jeden z domów. Wczołgałam się, bo nie było drzwi. Zobaczyłam dziecko leżące na liściach od banana. Piszczało z bólu. W jego uchu zagnieździły się robaki i wyjadały błonę bębenkową. Obok leżała matka i nie miała siły wstać. Umierała z głodu. Udało się uratować dziecko i matkę w ostatniej chwili”. Opowiadała Siostra również o innych dramatycznych sytuacjach w kenijskiej miejscowości Laare. Czy od tego czasu sytuacja się poprawiła?

CZYTAJ DALEJ

Ojciec Pio pozostaje naszym towarzyszem w cierpieniu - o. Cantalamessa o mocy orędownictwa świętego z Petrelciny

2021-09-23 12:03

[ TEMATY ]

O. Pio

Graziako

Moje pierwsze prawdziwe spotkanie z ojcem Pio miało miejsce wiele lat po jego śmierci, gdy byłem w San Giovanni Rotondo przy okazji rekolekcji dla duchownych. Nie poznałem go za życia, a po jego śmierci jako teolog nie czułem też potrzeby bliższego zapoznania się z jego myślą.

Podczas tamtego pobytu przeczytałem przypadkiem świadectwo, które ojciec Pio złożył swojemu spowiednikowi kilka dni po tym, jak otrzymał stygmaty. Znajduje się ono na chórze w starym kościele – tam, gdzie wszystko zaszło. Ojciec Pio kończył swoją relację słowami psalmu:

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję