Reklama

Kościół

Abp Depo: krzyż na przekór wrogom zabłyśnie nadzieją poza granicą śmierci

Odłożone zostały wielkopostne fiolety, bo miłość Chrystusa przysiadła na progu Wieczernika ucząc nas służby pokornej i cichego trwania. Czerwienią bólu i krwi zawołał w Wielki Piątek, a Chrystusowy krzyż na przekór wrogom zabłyśnie nadzieją poza granicą śmierci - mówił abp Wacław Depo, metropolita częstochowski podczas wielkopiątkowej liturgii w kaplicy Matki Bożej na Jasnej Górze. Modlono się też za udręczonych trwającą epidemią.

[ TEMATY ]

abp Wacław Depo

Triduum Paschalne

youtube.com

- Oto sprawca zbawienia wiecznego jest jednocześnie ofiarą z siebie samego dla nas. Nikt mi życia nie odbiera, ja sam od siebie je daję, bo ja za was poświęcam w ofierze samego siebie – zauważył kaznodzieja. Przekonywał, że powraca dzisiaj ważne i moce pytanie św. Jana Pawła II: czy Pan Bóg mógł pójść dalej w swoim zbliżeniu się do człowieka? - Ośmielam się powiedzieć, może wypowiadam szaleństwo, ale Pan Bóg poszedł za daleko, bo przekroczył granice ludzkiego rozumowania i ludzkiego serca, bo nie tylko dał Syna, ale pozwolił Go zabić – powiedział abp Depo.

Jak przypomniał „dlatego świat na sposób Greków będzie uważał to za głupstwo, a na sposób Żydów za zgorszenie, a dla nas którzy żeśmy uwierzyli i będą wierzyć, jest On mocą i mądrością od Boga”.

Podziel się cytatem

Reklama

Odłożone zostały wielkopostne fiolety, bo miłość Chrystusa przysiadła na progu Wieczernika ucząc nas służby pokornej i cichego trwania. Czerwienią bólu i krwi zawołał w Wielki Piątek a Chrystusowy krzyż, na przekór wrogom, zabłyśnie nadzieją poza granicą śmierci - mówił duchowny.

Dodawał, że „wierzymy i ufamy, że prawda o Chrystusowym Zmartwychwstaniu jeszcze raz rozjaśni mroki w dzisiejszą ciemność, ową dolinę ciemności i śmierci, przez którą przechodzimy a eucharystyczny Jezus zaprosi nas do współuczestnictwa w Jego życiu spożywając Jego Ciało i Krew”.

Na koniec swych rozważań abp Wacław Depo zwrócił się do Maryi, Matki Chrystusa i Odkupiciela. - Niewiasto Eucharystii nie przestawaj nas przybliżać do Chrystusa, do tajemnicy Jego Ciała i Krwi. Bądź z nami w każdy czas – prosił metropolita częstochowski.

Podziel się cytatem

Reklama

W czasie modlitwy wiernych zanoszone były błagania za „udręczonych trwającą epidemią koronawirusa, by w tych nieszczęśliwych dniach mogli znaleźć pociechę w Bożym Miłosierdziu”.

Na zakończenie nabożeństwa Jezus obecny w Najświętszym Sakramencie został złożony do Grobu, który tradycyjnie znajduje się w kaplicy Matki Bożej. Jest umieszczony jednak nie na środku, ale po prawej stronie, obok bocznego ołtarza. W wystroju przypomina o zwierzeniu Maryi dwóch wielkich jasnogórskich pielgrzymów i czcicieli Jasnogórskiej Matki Kościoła, papieża Jana Pawła II w setną rocznicę jego urodzin i kard. Stefana Wyszyńskiego przed zbliżającą się beatyfikacją.

Adoracja Jezusa w grobie potrwa całą noc i prowadzano będzie przez paulinów. Można do niej dołączyć poprzez transmisje internetowe online np. na jasnogórskim kanale YouTube i w TVP VOD. - Nie pozwólmy, by warunki zewnętrzne, czas pandemii, zaburzył nam to, co mamy najpiękniejszego, czyli doświadczenie zbawiającego Boga - mówi koordynujący nocne czuwanie przy Grobie Pańskim, o. Michał Legan.

2020-04-10 20:44

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Triduum Sacrum z pasterzem diecezji

Niedziela podlaska 15/2018, str. I

[ TEMATY ]

Triduum Paschalne

Archiwum CIDD

Uroczysta procesja rezurekcyjna, na czele z bp. Tadeuszem Pikusem, trzykrotnie okrążyła kościół pw. Świętej Trójcy w Rozbitym Kamieniu

Uroczysta procesja rezurekcyjna, na czele z bp. Tadeuszem Pikusem,
trzykrotnie okrążyła kościół pw. Świętej Trójcy w Rozbitym Kamieniu

Blisko 200 kapłanów koncelebrowało 29 marca w drohiczyńskiej katedrze Mszę św. Krzyżma, której przewodniczył bp Tadeusz Pikus. Istotną częścią liturgii było odnowienie przyrzeczeń kapłańskich. Na zadawane przez Księdza Biskupa pytania kapłani po raz kolejny wyrazili swoje „chcę”. Ekscelencja poświęcił również olej chorych i katechumenów oraz konsekrował olej krzyżma. Wieczorem w homilii Mszy Wieczerzy Pańskiej w węgrowskiej bazylice bp Tadeusz Pikus przypomniał, że w ten wielkoczwartkowy wieczór wspominamy moment ustanowienia przez Jezusa dwóch sakramentów – Eucharystii i kapłaństwa. Na zakończenie Eucharystii nastąpiło procesjonalne przeniesienie Najświętszego Sakramentu do Ołtarza Wystawienia, czyli tzw. ciemnicy.

CZYTAJ DALEJ

Wincenty, czyli tam i z powrotem

Czy można zapanować nad wstydem? Podobno jeśli mocno wbije się paznokcie w kciuk, to czerwona twarz wraca do normy. Ale od środka wstyd dalej pali, choć może na zewnątrz już tak bardzo tego nie widać. Jeśli ktoś się wstydzi, że zachował się jak świnia, to w sumie dobrze, bo jest szansa, że tak łatwo tego nie powtórzy. Tylko że ludzkość tak jakoś coraz mniej się wstydzi rzeczy złych.

Ludzie wstydzą się: biedy, pochodzenia, wiary, wyglądu, wagi… I nie jest to wcale wynalazek dzisiejszych napompowanych, szpanujących i wyzwolonych czasów. Takie samo zażenowanie czuł pewien Wincenty, żyjący we Francji na przełomie XVI i XVII wieku. Urodził się w zapadłej wsi, dzieciństwo kojarzyło mu się ze świniakami, biedą, pięciorgiem rodzeństwa i matką - służącą. Chciał się z tego wyrwać. Więc wymyślił sobie, że zostanie księdzem. Serio. Nie szukał w tym wszystkim specjalnie Boga. Miał tylko dość biedy. Rodzice dali mu, co mogli, ale szału nie było, więc chłopak dorabiał korepetycjami, jednocześnie z całych sił próbując ukryć swoje pochodzenie. Dlatego, kiedy ojciec przyszedł go odwiedzić w szkole, Wincenty nie chciał z nim rozmawiać. Sumienie wyrzucało mu to potem do późnej starości.

CZYTAJ DALEJ

Zjazd PZPS - Sebastian Świderski nowym prezesem

Sebastian Świderski został wybrany na prezesa Polskiego Związku Piłki Siatkowej. Wcześniej przy okazji Walnego Zgromadzenia Sprawozdawczo-Wyborczego Delegatów w Warszawie wycofało się wszystkich sześciu jego rywali i podczas głosowania był jedynym kandydatem.

Na Świderskiego oddano 88 głosów, dwie osoby wstrzymały się, a nikt nie był przeciw.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję