Reklama

Kościół

Kustosz honorowy łagiewnickiego sanktuarium: miłosierne przebaczenie jest wyzwoleniem

Bp Jan Zając przewodniczył wieczornej Mszy św. w bazylice Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach. - Miłosierne przebaczenie Boga jest wyzwoleniem. Bo każdy, kto popełnia grzech, jest jego niewolnikiem. Z tej niewoli człowiek zostaje wyzwolony - powiedział w Święto Miłosierdzia kustosz honorowy łagiewnickiego sanktuarium.

Duchowny zaznaczył, że Jezus przychodzi do Wieczernika, w którym są zalęknieni i niepewni uczniowie, witając ich pozdrowieniem: „Pokój Wam!”. - Spotkanie z Mistrzem w blasku Jego oblicza stało się poruszającym doświadczeniem. Wyrwało ich z lęku i niepokoju. Obudziło odwagę w wyznawaniu wiary: Jezus Zmartwychwstał! - stwierdził.

Uznał, że właśnie w tym jest nadzieja dla świata i każdego człowieka. - Nie jesteśmy już pod panowaniem grzechu i zła! Zwyciężyła miłość. Zwyciężyło miłosierdzie. Bo miłosierdzie Boże zawsze zwycięża! Jezusowe: „Pokój Wam” było pierwszym darem Zmartwychwstałego i pierwszym wyzwoleniem - wyzwoleniem z lęku - podkreślił.

Reklama

Kustosz honorowy dodał, że wielkim darem miłosiernego Zbawiciela jest także pokój serca oraz Duch Święty, w imię którego odpuszczane są ludzkie grzechy. - Miłosierne przebaczenie Boga jest wyzwoleniem. Bo każdy, kto popełnia grzech, jest jego niewolnikiem. Z tej niewoli człowiek zostaje wyzwolony. Sakrament pokuty przynosi człowiekowi wolność duchową. Koniecznym jest jednak osobiste spotkanie ze Zmartwychwstałym - tłumaczył, dopowiadając, że w odkryciu źródła przebaczenia nie wystarczy zobaczyć Jezusa, ale trzeba dotknąć Jego ran, by zanurzyć się w zdroju miłosierdzia.

Podziel się cytatem

Bp Zając nawiązał także do słów św. Jana Pawła II, który podkreślił, że „w miłosierdziu Boga świat znajdzie pokój, a człowiek szczęście”. Zachęcił przy tym, aby za tymi słowami wniknąć do swego serca i odkryć w nim tajemnice Wieczernika.

- Trwa w nim walka pokoju z lękiem, nadziei ze zwątpieniem, mobilizacji z rezygnacją... Chrystus, który przyszedł do apostołów „mimo drzwi zamkniętych”, przy drzwiach ludzkiego serca zatrzymuje się i puka. Gdy otwieramy drzwi serca słyszymy słowa Pana: „Pokój Tobie!”. Jego słowa i Jego obecność sprawiają, że lęk jest pokonany, wątpliwości ustępują, a zaufanie do Niego rośnie - nauczał.

Reklama

Kaznodzieja uwrażliwiał, że w przebaczeniu grzechów nie chodzi tylko o to, by serce było czyste. - Tajemnicą dnia dzisiejszego jest napełnienie serca obecnością Pana. Trzeba to serce jeszcze bardziej otworzyć. Większe musi być pragnienie zjednoczenia z Jezusem we wszystkich sprawach życia. Stanie się to, gdy w centrum wszystkich przeżyć Niedzieli Miłosierdzia będzie udział w Eucharystii - przez Komunię sakramentalną lub duchową - nawoływał.

Jak zaznaczył w Wieczerniku przez Eucharystię Duch Boży leczy ludzkie serca. - Obala mury odgradzające nas od Boga i od siebie nawzajem oraz pozwala cieszyć się miłością Ojca i zarazem bohaterską jednością. Duch Pański otwiera okna naszych oczu, aby dostrzegały potrzeby bliźnich. Rozgrzewa nasze serca, aby kochały wszystkich. Umacnia nasze ręce, aby niosły chleb i nadzieję tym którzy oczekują naszego chleba i naszej nadziei - kontynuował.

Na zakończenie wskazał, że w czasie Eucharystii zostaje w sercach ludzkich zapalony ogień miłosierdzia, którym trzeba się dzielić. - Na tej drodze idzie z nami Matka Miłosierdzia, która nie przestaje kierować ku nam swoich oczu. Dlatego prosimy: Matko! Prowadź nas w tym Wieczerniku do źródła miłości miłosiernej i pomóż nam być godnymi przyjęcia w Wieczerniku naszych serc miłosierdzia Syna Swego oraz doprowadź nas wszystkich do Wiekuistego Wieczernika w Domu Ojca w Niebie - podsumował bp Zając.

2020-04-19 19:44

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Święto Miłosierdzia w licheńskim Sanktuarium

„Słyszymy dziś orędzie o Bogu bogatym w Miłosierdzie, orędzie, którego tak bardzo potrzebujemy – o miłosierdziu, które objawiło się w Męce i Zmartwychwstaniu Chrystusa, w którym cały świat jest nieustannie zanurzony” – mówił ks. Janusz Kumala MIC, kustosz sanktuarium, w homilii podczas południowej mszy świętej w Niedzielę Miłosierdzia Bożego.

Komentując przewidziany na dziś fragment Ewangelii według św. Jana, opowiadający o tym, jak Jezus przyszedł do uczniów, mimo zamkniętych drzwi, ks. Kumala zauważył, „że nic Jezusowi nie przeszkodzi w tym, by spotkać się ze swoimi uczniami. Chce im pomóc, by uwierzyli, że On zmartwychwstał – dlatego pokazuje im rany – argument, by uwierzyli.”

CZYTAJ DALEJ

Były redaktor "Niedzieli Wrocławskiej" odznaczony przez Prezydenta RP

2021-07-29 10:39

Archiwum prywatne

[10:30, 29.07.2021] Ks.Cezary Chwilczyński: Gratulacje od Ministra Andrzej Dery, Sekretarza Stanu w Kancelarii Prezydenta RP

[10:30, 29.07.2021] Ks.Cezary Chwilczyński: Gratulacje od Ministra Andrzej Dery, Sekretarza Stanu w Kancelarii Prezydenta RP

Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski został w Pałacu Prezydenckim w Warszawie w środę (28.08 br.) odznaczony ks. dr Cezary Chwilczyński - proboszcz parafii św. Józefa w Żórawinie i koordynator szkół katolickich archidiecezji wrocławskiej. Order przyznany został przez prezydenta RP Andrzeja Dudę "za wybitne zasługi w rozwoju mediów katolickich, za pracę duszpasterską i działalność społeczną".

Ks. Chwilczyński przez blisko 20 lat kierował Katolickim Radiem Rodzina, angażując się w wiele projektów ewangelizacji poprzez mass media. Przez 11 lat kierował też wrocławską edycją Tygodnika Niedziela. Był pomysłodawcą największego projektu ekumenicznego i ewangelizacyjnego na Dolnym Śląsku" Noce Kościołów", gromadzące co roku dziesiątki tysięcy ludzi w dolnośląskich świątyniach, ale również i na terenie diecezji czeskich i ukraińskich. Odchodząc z rozgłośni archidiecezjalnej ks. C. Chwilczyński oddał do użytku archidiecezji studio telewizyjne wyposażone w najnowszy sprzęt techniczny. Realizował projekty prorodzinne i społeczne jak np.: "Wrocławskie Katechezy Czwartkowe" adresowane do narzeczonych i małżeństw, a cieszące się wielkim zainteresowaniem mieszkańców Wrocławia. Był również pomysłodawcą akcji "Daru dla Aleppo" realizując jeden z największych projektów pomocowych dla chrześcijan w Syrii, za co otrzymał z rąk biskupa Aleppo medal "Amicus Noster". Po zakończeniu pracy w Radio sejmik województwa dolnośląskiego przyznał mu złotą odznakę "Zasłużony dla Dolnego Śląska", a prezydent Wrocławia w imieniu Towarzystwa Miłośników Wrocławia odznaczenia za "długoletnią działalność na rzecz Dolnego Śląska i jego mieszkańców". Ks. Chwilczyński jest też kapelanem akcji "Mogiłę Pradziada ocal od zapomnienia".

CZYTAJ DALEJ

Piknik z okazji urodzin prymasa Stefana Wyszyńskiego odbędzie się we wtorek w Warszawie

2021-07-29 17:21

[ TEMATY ]

kard. Stefan Wyszyński

Warszawa

piknik

Reprodukcja Łukasz Krzysztofka/Niedziela

Bachledówka. Prymas Wyszyński z kard. Karolem Wojtyłą i o. Jerzym Tomzińskim

Bachledówka. Prymas Wyszyński z kard. Karolem Wojtyłą i o. Jerzym Tomzińskim

Warsztaty edukacyjne, teatrzyk dla dzieci i spacer miejski śladami Prymasa Tysiąclecia są w programie pikniku, który z okazji 120. rocznicy urodzin kard. Stefana Wyszyńskiego zorganizuje we wtorek Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego.

Piknik urodzinowy przy Krakowskim Przedmieściu, w sąsiedztwie pomnika Prymasa Tysiąclecia, jest skierowany głównie do najmłodszych – czytamy w informacji na Twitterze.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję