Reklama

Aspekty

Matka Boża Pocieszenia w kościele w Konradowie #2

Druga i zarazem ostatnia część artykułu poświęconego historii wizerunku Matki Bożej Pocieszenia z kościoła św. Jakuba Apostoła w Konradowie. W tej części dowiecie się jak opisywał wizerunek ks. Bolesław Dratwa, proboszcz parafii w latach 70. Przeczytacie także na temat uroczystej intronizacji w kościele parafialnym, której dokonano przeszło 40 lat temu.

[ TEMATY ]

Matka Boża Pocieszenia

Konradowo

Karolina Krasowska

Obraz Matki Bożej Pocieszenia w kościele św. Jakuba Apostoła w Konradowie

Obraz Matki Bożej Pocieszenia w kościele św. Jakuba Apostoła w Konradowie

Matka z Dzieciątkiem

Reklama

Sam wizerunek – jak opisywał go ks. Bolesław Dratwa – został namalowany na płótnie. Przedstawia postać Matki Bożej w królewskim majestacie. „Na swej lewej ręce trzyma Dzieciątko Jezus, w prawej dłoni dzierży berło królewskie. Na głowach Dzieciątka i Matki są namalowane korony. Twarz Matki jest bardzo czytelną i ukazuje lekki uśmiech. Dziecię Jezus zwraca się w stronę Matki i wznosi dłoń prawą do błogosławieństwa, a w lewej trzyma jabłko. Obraz jest przykryty trybowaną w blasze miedzianej i posrebrzanej szatą z licznymi na niej sztucznymi kamieniami ozdobnymi. W blasze są też uwidocznione dłonie Matki i Dzieciątka. Nad głowami Syna i Matki Bożej są umieszczone srebrne i złocone korony, a w około głów świętych Postaci widnieje dwanaście gwiazd wykonanych w srebrze i miedzi i bogato złoconych”. Posrebrzana szata, którą przykryty był obraz, jak mówi proboszcz parafii w Konradowie ks. Sławomir Kukla, obecnie znajduje się w Wyższym Seminarium Duchownym w Gościkowie - Paradyżu. Trwają starania by z powrotem znalazły się one w parafii.

Czcijcie Ją, a Ona was nigdy nie opuści

Uroczystą intronizację obrazu Matki Bożej Pocieszenia do kościoła w Konradowie poprzedziły nauki misyjne prowadzone przez Franciszkanów z Niepokalanowa. Na uroczystość zaproszony był ordynariusz diecezji bp Wilhelm Pluta, który jednak nie mógł przybyć osobiście do Konradowa. Aktu intronizacji dokonał ówczesny biskup pomocniczy Paweł Socha, zaś Franciszkanin o. Janusz Głazowski, kończąc nauki misyjne, powiedział: „Od dzisiaj kościół w Konradowie stał się Sanktuarium Maryjnym. Matka Boża obrała sobie tu tron rozdawnictwa swych łask. Czcijcie Ją, a Ona was nigdy nie opuści”. – Chcielibyśmy kontynuować dziedzictwo ks. Dratwy, który dążył do tego by w Konradowie było sanktuarium. Teraz, po tej rocznicy intronizacji, chcemy dołożyć wszelkich starań, by zostało to usankcjonowane zgodnie z prawem kościelnym i w naszej parafii było Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia – kończy ks. Sławomir Kukla.

2020-05-06 11:57

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wieluń uczcił Matkę Bożą Pocieszenia

[ TEMATY ]

Wieluń

Matka Boża Pocieszenia

Zofia Białas

Matka Boża Pocieszenia, Pani Ziemi Wieluńskiej, została w niedzielę 30 sierpnia uczczona dorocznym odpustem, który poprzedziły Wieluńskie Dni Maryjne.

Uroczystej Sumie przewodniczył ks. Mariusz Bakalarz, wicekanclerz Kurii Metropolitalnej w Częstochowie. W kazaniu, nawiązując do Litanii Loretańskiej, przypomniał wezwania, jakimi do Maryi modlą się wierni. Wspomniał też, że wierni czczą Maryję w licznych obrazach i figurach. – Na wielu obrazach Matka Boża przedstawiana jest w szatach ozdobionych drogocennymi kamieniami, w nakryciach głowy, w bogatych koronach. Taka Matka Boża może się wydawać daleka i niedostępna. Bliższą była, jest i będzie Maryja, którą nazywamy Matką Bożą Pocieszenia czy Matką Bożą Bolesną. To w tych wizerunkach uosabia Ona wszystko, czego tak naprawdę doświadcza każda ziemska matka, a są to: niezrozumienie, posądzenie o zdradę, zagubienie się dziecka czy jego śmierć – powiedział.

CZYTAJ DALEJ

Wypatruję Maryi

Maj już niemal przebiegł przez nasze życie. Czas więc najwyższy, żeby zatrzymać się przy Maryi. Czy przez te trzy tygodnie maja choć raz udało ci się choćby westchnąć do Niej? Zadać sobie kilka pytań… Jaką masz z Nią relację? Czy w ogóle jest Kimś istotnym w twoim życiu? Czy odgrywa bądź kiedykolwiek odegrała jakąkolwiek rolę w tym, co za tobą?

CZYTAJ DALEJ

Strzegom. Spragnieni sportowej rywalizacji

2022-05-17 18:00

[ TEMATY ]

piłka nożna

diecezja świdnicka

służba liturgiczna

Strzegom

ks. Mirosław Benedyk/Niedziela

Złoci medaliści z parafii MB Częstochowskiej z Bojanic

Złoci medaliści z parafii MB Częstochowskiej z Bojanic

Na boiskach Ośrodka Sportu i Rekreacji w Strzegomiu, odbył się XII Turniej Piłki Nożnej Służby Liturgicznej.

- Bardzo się cieszę, że po pandemicznej przerwie, możemy po raz kolejny spotkać się w bardzo życzliwym, otwartym i gościnnym Strzegomiu, w duchu sportowej rywalizacji oraz wzajemnego braterstwa i przyjaźni – mówił w sobotę 14 maja w kościele Najświętszego Zbawiciela i MB Szkaplerznej ks. kan. Krzysztof Ora, witając przybyłych ministrantów i lektorów.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję