Reklama

Niedziela Świdnicka

Pierwsze decyzje personalne biskupa świdnickiego

Biskup Świdnicki ustanowił nowego proboszcza, a także podjął inne ważne decyzje personalne.

[ TEMATY ]

Bożków

Świdnicka Kuria Biskupia

ks. Tomasz Nuckowski

Nominacje

ks. Mirosław Benedyk

Ks. Tomasz Nuckowski, przed Świdnicką Kurią Biskupią po odebraniu nominacji proboszczowskiej.

Ks. Tomasz Nuckowski, przed Świdnicką Kurią Biskupią po odebraniu nominacji proboszczowskiej.

W pierwszy czwartek miesiąca, 7 maja o godz. 12. w auli Świdnickiej Kurii Biskupiej, bp Marek Mendyk wręczył dekret, w którym mianuje proboszczem parafii pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Bożkowie dotychczasowego jej administratora ks. Tomasza Nuckowskiego.

Jak czytamy w dekrecie, kanoniczne objecie parafii w posiadanie, przez które nabywa się wszystkie prawa i obowiązki , powinno dokonać się do dnia 17 maja br., podczas uroczystej Eucharystii poprzez złożenie przed dziekanem i wobec wspólnoty parafialnej wyznania wiary i przysięgi wierności Kościołowi.

Reklama

- Ks. Tomasz zapytany przez lokalne media, jakim będzie księdzem dla swoich parafian? Odpowiedział: - Przede wszystkim chcę być kapłanem Chrystusowym. Inaczej nie umiem. Trzeba otworzyć się na wiernych.

Ks. Tomasz Nuckowski, święcenia kapłańskie przyjął w 2003 roku, przez 16 lat wikariatu posługiwał w par. Nawiedzenia NMP w Wambierzycach, w par. Św. Anny w Wałbrzychu, w par. Św. Anny w Ząbkowicach Śląskich, w par. Św. Barbary w Walimiu i w par. Św. Mikołaja w Nowej Rudzie. Od września 2019 pełnił funkcję administratora par. Św. Piotra i Pawła w Bożkowie. Ks. Tomasz Nuckowski zastąpił na urzędzie dotychczasowego wieloletniego proboszcza ks. Jana Ordowskiego.

Podczas tej samej uroczystości bp Marek Mendyk wybranym kapłanom powierzył duszpasterską opiekę nad poszczególnymi duszpasterstwami specjalnymi. Po przez swoje zaangażowanie, predyspozycję i charyzmę duchowni mają ożywić powierzone im grupy.

Reklama

Ks. Mateusz Graboń, wikariusz parafii pw. Trójcy Świętej w Jedlinie Zdroju, będzie odpowiedzialny za diecezjalne duszpasterstwo sportowców. Jest to nowa przestrzeń duszpasterska, która nie miała do dej pory swojego duchowego opiekuna. Wyjątkiem był zespół „Górnik Wałbrzych”, którego kapelanem w 2015 roku został ks. kan. Marian Kujawski, ówczesny proboszcz z Białego Kamienia, dziś posługujący w Olszanach koło Świebodzic.

Ks. Rafał Chudy, wikariusz parafii pw. Trójcy Świętej w Boguszowie Gorcach, będzie kierował duszpasterstwem trzeźwości i wspierał osoby uzależnione. Zastąpił na tym stanowisku ks. kan. Sławomira Calika.

Ks. Marcin Banaczyk został ustanowiony diecezjalnym duszpasterzem akademickim. Na co dzień ks. Marcin jest rezydentem w par. Św. Aniołów Stróżów w Wałbrzychu i studiuje psychologię na SWPS University International Community we Wrocławiu. Zastępuje on na tym stanowisku wałbrzyskiego proboszcza ks. kan. dr Witolda Baczyńskiego.

I na koniec jeszcze jedna nominacja. Nowym sekretarzem bp. Marka Mendyka został ks. kan. dr Paweł Kilimnik. Aktualnie rezydent w par. Św. Piotra i Pawła w Strzegomiu, referent Wydziału Duszpasterskiego Świdnickiej Kurii Biskupiej i diecezjalny duszpasterz młodzieży.

2020-05-08 01:20

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Odpust Porcjunkuli

Niedziela łowicka 29/2002

[ TEMATY ]

święto

odpust

Vatican News

2 sierpnia w kościołach i klasztorach franciszkańskich obchodzone jest patronalne święto Matki Bożej Anielskiej Porcjunkuli. W Kalendarzu Liturgicznym czytamy, iż tego dnia w kościołach parafialnych można uzyskać odpust zupełny Porcjunkuli. Za zgodą biskupa diecezjalnego odpust ten może być przeniesiony na niedzielę, która poprzedza 2 sierpnia lub po nim następuje.

CZYTAJ DALEJ

Dzięki Niemu bezpiecznie dopłynę do portu, o który w moim życiu chodzi...

2021-08-01 10:30

[ TEMATY ]

wiara

Jezus

Bp Adrian Galbas

Karol Porwich/Niedziela

Zwracając się do uczestników bp Adrian Galbas zachęcał do refleksji nad pytaniem, dlaczego tu jestem, co mnie "ciągnie" do Mszy? Przyzwyczajenie, religijność, tradycja, zwyczaj, wychowanie? To, że akurat nie mam nic lepszego do roboty? Czy przekonanie, że On tu jest?

„Byłem na takich Mszach świętych, na które ludzie przychodzili na kulach i z których wychodzili zostawiając kule przy ołtarzu. Byłem na takich Mszach świętych, na które ludzie przychodzili na kulach i wychodzili o kulach. Oni nie byli uleczeni fizycznie, ale byli uzdrowieni wewnętrznie. Ci, co mieli dwie nogi, pytali tamtych, skąd mają tyle siły i optymizmu w sobie. I byłem na takich Mszach świętych, na które ludzie przychodzili i wychodzili tacy sami. Gdzie jest klucz? Właśnie w wierze. Na tym polega dzieło Boże…” – mówił bp Adrian Galbas SAC, biskup pomocniczy diecezji Ełckiej w homilii wygłoszonej w czasie Mszy Świętej w intencji żeglarzy i turystów w Wierzbie na Mazurach.

CZYTAJ DALEJ

W parafii w Toporowie

2021-08-01 17:50

[ TEMATY ]

bp Andrzej Przybylski

parafia Przemienienia Pańskiego

sakrament bierzmowania

Toporów

Beata Pieczykura/Niedziela

– Jeżeli chcecie przeżyć przemienienie, jeżeli chcecie być tu, w Toporowie, na górze Tabor, bo wróćcie do swoich domów z głosem z nieba, głosem Boga, który mówi: Jezus jest moim Synem umiłowanym, słuchajcie Jezusa. Tak Go odrzucicie, to stracicie największy skarb w życiu. Niech Duch Święty uświęca nas i umacnia w szukaniu tego, co najcenniejsze – mówił bp Andrzej Przybylski 1 sierpnia w parafii św. Franciszka z Asyżu w Toporowie z racji odpustu ku czci Przemienienia Pańskiego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję