Reklama

Niedziela Świdnicka

Dekanat Świebodzice

Z wizytą kanoniczną w parafii świętych Apostołów Piotra Pawła

Zakończenie wizytacji kanonicznej było sposobnością, aby bp Adam Bałabuch przewodził uroczystościom odpustowym ku czci św. Piotra i Pawła i udzielił sakramentu bierzmowania świebodzickiej młodzieży.

[ TEMATY ]

bierzmowanie

Świebodzice

bp Adam Bałabuch

ks. Mirosław Benedyk

Bp Adam Bałabuch po przybyciu do świątyni zatrzymał się na chwilę modlitwy.

Bp Adam Bałabuch po przybyciu do świątyni zatrzymał się na chwilę modlitwy.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Biskup jak niegdyś apostołowie odwiedza parafie, by spotkać się z wiernymi wspólnie przeżywać radość chrześcijańskiej wiary. Tak było w par. św. Apostołów Piotra i Pawła w Świebodzicach, gdzie biskup pomocnicy diecezji świdnickiej przybył, by słuchać o radościach, ale także by dzielić troski i prosić Boga o błogosławieństwo dla miejscowej wspólnoty parafialnej. Przybycie biskupia miało także wymiar kanoniczny, podczas którego wizytacji kanonicznej podlegają wszystkie dziedziny życia religijnego, moralnego, apostolskiego i administracyjno-gospodarczego. Jeszcze przed rozpoczęciem Mszy odpustowej proboszcz ks. kan. Jan Mrowca przedłożył charakterystykę parafii, mówiąc o życiu religijnym parafii, katechezie, formach duszpasterstwa i prowadzonych sprawach ekonomiczno-gospodarczych.

ks. Mirosław Benedyk

Proboszcz ks. kan. Jan Mrowca i ks. kan. Józef Siemasz, dziekan dekanatu Świebodzice.

Proboszcz ks. kan. Jan Mrowca i ks. kan. Józef Siemasz, dziekan dekanatu Świebodzice.

Sprawozdanie proboszcza

Jeszcze przed rozpoczęciem Mszy odpustowej proboszcz ks. kan. Jan Mrowca przedłożył charakterystykę parafii, mówiąc o życiu religijnym parafii, katechezie, formach duszpasterstwa i prowadzonych sprawach ekonomiczno-gospodarczych. - Parafia istnieje od 68 lat i obecnie liczy 5335 mieszkańców. Regularnie we Mszach św. i nabożeństwach uczestniczy około 19% wiernych. Spora grupa wiernych przybywa do naszej świątyni niesystematycznie lub niestety sporadycznie. Zdarzają się także tacy, którzy deklarują swoją wiarę wyłącznie słowami, w swoim mniemaniu uważając się za ludzi wierzących, jednak przychodzą do kościoła jedynie w czasie świąt Narodzenia Pańskiego lub Wielkanocy – relacjonował proboszcz Jan. Wśród spraw gospodarczych proboszcz wymienił prace związane z odbudową i odnowieniem elewacji kościoła. - Widok naszej świątyni przy Rynku jest wizytówką parafii oraz Świebodzic. Kościół oświetlany jest w nocy, aby podkreślić jego status w mieście – relacjonował 74-letni ks. Mrowca.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

ks. Mirosław Benedyk

ks. kan. Jan Mrowca odczytuje sprawozdanie za ostanie 5 lat.

ks. kan. Jan Mrowca odczytuje sprawozdanie za ostanie 5 lat.

Pytanie o wiarę

Natomiast w wygłoszonej homilii mszalnej, biskup przypominając pytanie, które Jezus zadał uczniom pod Cezareą Filipową: „Za kogo mnie uważacie?”, zwrócił uwagę, że w dalszym ciągu Jezus powtarza je do tych, którzy wierzą w Niego, którzy idą za Nim. - Każdemu z nas, każdemu pokoleniu Pan Jezus stawia to pytanie. Kim jestem dla ciebie? I nie chodzi o jakąś odpowiedź wyczytaną w książce, w katechizmie, usłyszaną może na katechezie, czy od rodziców, ale chodzi o odpowiedź, którą będę mógł dać sam od siebie, dlatego, że spotkałem Jezusa w sowim życiu – mówił biskup, który następnie przypomniał, że musi przyjść w naszym życiu taki moment, niezależnie ile mamy lat, kiedy damy odpowiedź, że Jezus jest moim Bogiem, w którego wierzymy i za którym idziemy. - Jakże ważne jest to osobiste wyznanie wiary. Bowiem chrześcijaństwo, to jest moja żywa relacja i moje spotkanie z Jezusem Chrystusem, która wyraża się w codziennej modlitwie, w zgłębianiu Jego nauczania, w życiu sakramentalnym, w Eucharystii, w spowiedzi, gdzie Jezus otacza nas swoim przebaczeniem – podkreślał bp Bałabuch.

Reklama

ks. Mirosław Benedyk

Syn Ireneusza Zyski Sekretarza Stanu w Ministerstwie Klimatu, przyjmuje sakrament bierzmowania.

Syn Ireneusza Zyski Sekretarza Stanu w Ministerstwie Klimatu, przyjmuje sakrament bierzmowania.

Ważna chwila

W słowie skierowanym do bierzmowanych biskup pomocniczy zauważył, że dzisiejsze spotkanie z Jezusem odbywa się w mocy Bożego Ducha, tak jak to było w życiu apostołów Piotra i Pawła, którzy świadczyli o prawdzie, którą żyli i głosili, oddając na końcu za nią swoje życie. – Zanim przyjmiecie sakrament bierzmowania zostaniecie zapytanie o waszą wiarę. Będziecie musieli wobec zgromadzonej wspólnoty Kościoła, wyrzec się zła i wyznać wiarę, bo w tej wierze przyjmujecie sakrament bierzmowania, w tej wierze macie wzrastać i świadkami tej wiary macie się stawać. Za chwilę przyjmiecie sakrament bierzmowania, będzie to krótka chwila, ale jakże ważna w waszym życiu. Proście Ducha św., aby zstępując na was, napełnił was swoją obecnością, a wy wsłuchujcie się w jego głos i dajcie się Mu prowadzić przez życie – zakończył bp Adam.

ks. Mirosław Benedyk

W czasie komunii św. śpiew "Panis Angelicus" wykonała Grażyna Pantal.

W czasie komunii św. śpiew


Następnie 29 kandydatom z miejscowej parafii i 19 kandydatom z par. MB Królowej Polski ze świebodzickich Cierni, biskup udzielił sakramentu dojrzałości chrześcijańskiej. Wśród bierzmowanych był syn Ireneusza Zyski - Sekretarza Stanu w Ministerstwie Klimatu.

Reklama

ks. Mirosław Benedyk

Młodzież z księdzem biskupem

Młodzież z księdzem biskupem

Galeria zdjęć dostępna jest na Facebook-owym profilu Niedzieli Świdnickiej.

2020-06-30 14:30

Ocena: +3 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Strzegom. Świętowanie z wojskiem

[ TEMATY ]

3 Maja

Strzegom

bp Adam Bałabuch

Krystyna Smerd

Uroczystość uświetniły poczty standardowe strzegomskich władz, szkół, stowarzyszeń i organizacji społecznych

Uroczystość uświetniły poczty standardowe strzegomskich władz, szkół, stowarzyszeń i organizacji społecznych

Eucharystią, aktem zawierzenia i apelem pamięci uczcili uroczystość Królowej Polski i 231. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja mieszkańcy miasta granitu.

Doroczną tradycję obchodów świąt majowych zainaugurowała Msza św. w intencji ojczyzny sprawowana pod przewodnictwem bp. Adama Bałabucha. - Matka Boża zakorzenia nas w Kościele i zachęca nas do troszczenia się o siebie nawzajem. Kiedy w wierze jest miejsce dla Maryi, nigdy nie traci się z oczu Zmartwychwstałego Pana, ponieważ Ona nigdy nie wskazuje na siebie, ale na Jezusa, swojego Syna – mówił hierarcha, podkreślając, że wspominane dziś historyczne wydarzenia, należy widzieć w perspektywie tego, co dokonało się na Kalwarii, kiedy Jezus powierzył nas pod opiekę Maryi. Wyrazem zawierzenia się Matce Bożej było ponowienie ślubów jasnogórskich, które wspólnie odmówili zebrani w kościele kapłani i wierni.

CZYTAJ DALEJ

„Każdy próg ghetta będzie twierdzą” – 81 lat temu wybuchło powstanie w getcie warszawskim

2024-04-19 07:33

[ TEMATY ]

powstanie w getcie

domena publiczna Yad Vashem, IPN, ZIH

19 kwietnia 1943 r., w getcie warszawskim rozpoczęło się powstanie, które przeszło do historii jako największy akt zbrojnego sprzeciwu wobec Holokaustu. Kronikarz getta Emanuel Ringelblum pisał o walce motywowanej honorem, który nakazywał Żydom nie dać się „prowadzić bezwolnie na rzeź”.

„Była wśród nas wielka radość, wśród żydowskich bojowników. Nagle stał się cud, oto wielcy niemieccy +bohaterowie+ wycofali się w ogromnej panice w obliczu żydowskich granatów i bomb” – zeznawała podczas słynnego procesu Adolfa Eichmanna, jednego z architektów Holokaustu, Cywia Lubetkin ps. Celina. W kwietniu 1943 r. należała do dowództwa Żydowskiej Organizacji Bojowej, jednej z dwóch formacji zbrojnych żydowskiego podziemia w getcie. Zrzeszeni w nich konspiratorzy podjęli decyzję o podjęciu walki, której najważniejszym celem miała być „śmierć na własnych warunkach”. Tym samym odrzucili dominujące wcześniej przekonanie, że tylko stosowanie się do poleceń okupantów może uratować choćby część społeczności żydowskiej w okupowanej Polsce. W połowie 1942 r. było już jasne, że założeniem działań III Rzeszy jest doprowadzenie do eksterminacji narodu żydowskiego.

CZYTAJ DALEJ

Ks. Halík na zgromadzeniu COMECE: Putin realizuje strategię Hitlera

2024-04-19 17:11

[ TEMATY ]

Putin

COMECE

Ks. Halík

wikipedia/autor nieznany na licencji Creative Commons

Ks. Tomas Halík

Ks. Tomas Halík

Prezydent Rosji Władimir Putin realizuje strategię Hitlera, a zachodnie iluzje, że dotrzyma umów, pójdzie na kompromisy i może być uważany za partnera w negocjacjach dyplomatycznych, są równie niebezpieczne jak naiwność Zachodu u progu II wojny światowej - powiedział na kończącym się dziś w Łomży wiosennym zgromadzeniu plenarnym Komisji Episkopatów Wspólnoty Europejskiej (COMECE) ks. prof. Tomáš Halík. Wskazał, że „miłość nieprzyjaciół w przypadku agresora - jak czytamy w encyklice «Fratelli tutti» - oznacza uniemożliwienie mu czynienia zła, czyli wytrącenie mu broni z ręki, powstrzymanie go. Obawiam się, że jest to jedyna realistyczna droga do pokoju na Ukrainie”, stwierdził przewodniczący Czeskiej Akademii Chrześcijańskiej.

W swoim wystąpieniu ks. Halík zauważył, że na europejskim kontynentalnym zgromadzeniu synodalnym w Pradze w lutym 2023 roku stało się oczywiste, że Kościoły w niektórych krajach postkomunistycznych nie przyjęły jeszcze wystarczająco Vaticanum II. Wyjaśnił, że gdy odbywał się Sobór Watykański II, katolicy w tych krajach z powodu ideologicznej cenzury nie mieli lub mieli minimalny dostęp do literatury teologicznej, która uformowała intelektualne zaplecze soboru. A bez znajomości tego intelektualnego kontekstu niemożliwe było zrozumienie właściwego znaczenia soboru. Dlatego posoborowa odnowa Kościoła w tych krajach była przeważnie bardzo powierzchowna, ograniczając się praktycznie do liturgii, podczas gdy dalszych zmian wymagała mentalność.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję