Reklama

Jest za co dziękować - szósty rok diecezji

W bieżącym numerze przypominamy najważniejsze wydarzenia w diecezji świdnickiej od marca 2009 do marca 2010 r.

Niedziela świdnicka 12/2010

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Marzec 2009

- Jestem pewien, że dziś Jan Paweł II jest z nami i patrząc na nas z domu Bożego, cieszy się, widząc, jakie dobre owoce przynosi diecezja świdnicka - mówił do wiernych zgromadzonych w katedrze świdnickiej kard. Stanisław Dziwisz, arcybiskup metropolita krakowski, podczas Mszy św. odprawionej z okazji 5. rocznicy powstania diecezji świdnickiej oraz ingresu bp. Ignacego Deca. Jubileuszowe uroczystości zgromadziły 25 marca tłumy wiernych.
28 marca do wałbrzyskiego sanktuarium Drzewa Krzyża Świętego przybyły z całej diecezji dzieci zrzeszone w Eucharystycznym Ruchu Młodych. Pielgrzymka połączona była z dniem skupienia. Program stanowiły uroczysta Msza św., konferencja, nabożeństwo Drogi Krzyżowej, wspólna agapa w sali parafialnej.

Kwiecień 2009

Do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego trafił wniosek Świdnicy o dofinansowanie remontu kościoła w Powiewiórce na Litwie, w którym został ochrzczony marszałek Polski Józef Piłsudski. Dzięki przeprowadzonej w Świdnicy zbiórcę świątynię udało się uratować.
3 kwietnia na ulicach Głuszycy wierni przeżywali Misterium Męki Pańskiej. Drogę Jezusa na Golgotę przedstawiło 50 aktorów-amatorów. W czasie drogi krzyżowej odtwarzającemu rolę Jezusa towarzyszyli - trzymający w rękach zapalone pochodnie - parafianie przebrani za rzymskich żołnierzy.
5 kwietnia w hali sportowej w Marcinowicach już po raz piąty odbyły się prezentacje konkursowe stołów wielkanocnych pod nazwą „Tradycje Stołu Wielkanocnego”. W imprezie wziął udział bp Ignacy Dec.
Krzyż Światowych Dni Młodzieży oraz ikona Matki Bożej „Salus Populi Romani”, które są znakami towarzyszącymi młodzieży w ich pielgrzymce wiary po świecie, dotarły do diecezji świdnickiej. W dniach 28-29 kwietnia - jako drudzy w Polsce (po Częstochowie) - gościliśmy je w Strzegomiu, dokąd przyjechały tłumy młodzieży. Motywem zorganizowania peregrynacji krzyża w Polsce była przypadająca 22 kwietnia 25. rocznica przekazania tego krzyża przez Jana Pawła II.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Maj 2009

3 maja w sali Witrażowej wałbrzyskiego Ratusza odbyła się uroczysta sesja Rady Miejskiej. Podczas sesji nastąpiło wręczenie tytułu Honorowego Obywatela Wałbrzycha bp. Ignacemu Decowi. - To wyraz uznania i podziękowanie za troskę, jaką Ksiądz Biskup otacza wałbrzyszan i nasze miasto - mówił prezydent Wałbrzycha Piotr Kruczkowski, wręczając Ordynariuszowi pamiątkowy medal i dyplom.
Ewangelizacyjna grupa Gen Rosso po raz drugi przyjechała do Ząbkowic Śląskich. Zespół dał w mieście sześć koncertów. Gen Rosso stanowi integralną część Międzynarodowego Ruchu Katolickiego „Focolari”, znanego również pod oficjalną nazwą „Dzieło Maryi”. Jedynym Polakiem w zespole jest Tomek Mikusiński z Ząbkowic Śląskich, dzięki któremu Gen Rosso gościł w Ząbkowicach w ubiegłym roku.
18 maja bp Ignacy Dec odebrał tytuł Honorowego Obywatela Świdnicy, przyznany przez rajców miejskich. - Ustanowienie Świdnicy stolicą diecezji decyzją sługi Bożego Jana Pawła II było i jest dla miasta wielkim wyróżnieniem. Oprócz pierwszoplanowego, kościelnego znaczenia są też inne, które dostrzegamy, i mogą z nich korzystać mieszkańcy. Wiele przedsięwzięć artystycznych, które łączą się z duchowością, bez wsparcia Księdza Biskupa nie byłoby możliwych do zrealizowania, a na pewno nie miałyby takiej rangi, jaką mają dzisiaj - mówił prezydent Świdnicy Wojciech Murdzek.
23 maja podczas Mszy św. w świdnickiej katedrze święcenia prezbiteratu przyjęło trzynastu diakonów. A w niedzielę po raz pierwszy jako księża odprawili Msze św. prymicyjne w rodzinnych parafiach.
- W dzień urodzin sługi Bożego Jana Pawła II mam radość ogłosić, że papież Benedykt XVI przekazał na moje ręce nowe nominacje papieskie - mówił do wiernych zgromadzonych na Mszy św. w świdnickiej katedrze bp Ignacy Dec. - Nasza diecezja zyskała jednego infułata, dwóch prałatów honorowych oraz jedenastu prałatów. Jego Świątobliwość Ojciec Święty Benedykt XVI obdarzył godnością protonotariusza apostolskiego (infułata) ks. Juliana Źrałko, proboszcza parafii pw. św. Jerzego i Matki Bożej Różańcowej w Wałbrzychu.

Reklama

Czerwiec 2009

Po raz szósty osoby niepełnosprawne spotkały się w Świdnicy na Diecezjalnym Dniu Osób Niepełnosprawnych. Impreza odbyła się
2 czerwca. Tym razem zorganizowano ją pod hasłem: „Dobrze, że jesteś”.
6 czerwca w parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Świdnicy odbył się
II Diecezjalny Kongres Misyjny Dzieci. Zorganizowano go pod hasłem „Dzieci dzieciom w służbie życiu”. Celem kongresu było pogłębienie wiary osobistej dzieci, by potem dzieliły się nią z rówieśnikami na innych szerokościach geograficznych. Powodzeniem cieszyła się loteria fantowa zorganizowana przez Referat Papieskich Dzieł Misyjnych w Świdnicy, z której dochód przeznaczono na pomoc dzieciom z diecezji Phan Thiet w Wietnamie.
W uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa - 19 czerwca rozpoczął się w Kościele powszechnym Rok Kapłański. Bezpośrednią okazją ogłoszenia tego roku jest 150. rocznica śmierci św. Jana Marii Vianneya, proboszcza z Ars. - Przyjmując z wdzięcznością tę inicjatywę Ojca Świętego polscy biskupi, w tym biskup diecezji świdnickiej Ignacy Dec oraz biskup Adam Bałabuch, otaczają swoją modlitwą Benedykta XVI. Wyrażają w ten sposób także swoją jedność i solidarność z Ojcem Świętym, proszą też o modlitwę wszystkich wiernych - podkreśla rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. dr Józef Kloch. Trwające nabożeństwa majowe niech będą okazją do żarliwej modlitwy przez wstawiennictwo Maryi, Matki Kapłanów, za Papieża, pasterzy Kościoła, kapłanów i przygotowujących się do święceń.

Lipiec 2009

Kongregacja ds. Dyscypliny Sakramentów i Kultu Bożego nadała tytuł bazyliki mniejszej kościołowi w Bardzie Śląskim. Dekret przesłany przez Nuncjaturę Apostolską został przekazany bp. Ignacemu Decowi. Oficjalne ogłoszenie dekretu, ustanawiającego świątynię w Bardzie bazyliką mniejszą, miało miejsce 6 lipca.
12 lipca w kościołach diecezji świdnickiej zbierano pieniądze na pomoc ofiarom powodzi i podtopień, które dotknęły wiele miejscowości na Dolnym Śląsku.
Od 18 do 19 lipca w Wambierzycach trwał VIII Międzynarodowy Festiwal im. Ignacego Reimanna. Organizatorami imprezy byli sanktuarium Matki Bożej Wambierzyckiej Królowej Rodzin w Wambierzycach oraz Gminne Centrum Kultury, Sportu i Turystyki w Radkowie. W czasie festiwalu można było m.in. wysłuchać występu chórów w plenerze na szczycie kalwarii, wziąć udział w Apelu Maryjnym oraz w Mszy św. pod przewodnictwem bp. Adama Bałabucha w intencji Czechów, Niemców i Polaków.

Reklama

Sierpień 2009

9 sierpnia zakończono VI Pieszą Pielgrzymkę Diecezji Świdnickiej na Jasną Górę Mszą św. w Kaplicy Cudownego Obrazu pod przewodnictwem Księży Biskupów. W pielgrzymce uczestniczyło ok. 2000 osób.
15 sierpnia podczas Mszy św. w bazylice w Wambierzycach bp Ignacy Dec ogłosił Matkę Bożą Wambierzycką patronką ziemi kłodzkiej. Władze powiatu kłodzkiego przez prawie rok zabiegały o to, żeby Matka Boża Wambierzycka została patronką całego powiatu. Ich wniosek najpierw musiał zaakceptować Episkopat Polski, potem sprawa trafiła do watykańskiej Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów.
Bp Adam Bałabuch wziął udział w zakończeniu sezonu pielgrzymkowego. 29 sierpnia przewodniczył Mszy św.w kościele pw. Bożego Ciała w Międzylesiu.

Wrzesień 2009

We wrześniu w diecezji świdnickiej rozpoczęło działalność Studium Organistowskie. Jego celem jest kształcenie muzyków do pracy w Kościele.
13 września w parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Bielawie rozpoczęły się dożynki diecezji świdnickiej. Uroczystości rozpoczęła uroczysta Msza św. pod przewodnictwem bp. Ignacego Deca w kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Bielawie.
W wielu parafiach w diecezji świdnickiej zorganizowano wyjazdy do Czech, które w dniach 26-28 września odwiedził papież Benedykt XVI.

Reklama

Październik 2009

12 października w Świdnickiej Kurii Biskupiej odbyły się wybory do Rady Kapłańskiej Diecezji Świdnickiej.
Fragment zakrwawionego bandaża ze stygmatów o. Pio sprowadzono do parafii pw. Zesłania Ducha Świętego w Boguszowie-Gorcach. To pierwsze w tym mieście relikwie o. Pio, który jest uważany za patrona osób chorych, cierpiących i biednych. Mszy św., podczas której przyjęto relikwie św. o. Pio do kościoła w Gorcach, przewodniczył bp Adam Bałabuch.
Po raz piąty w Wałbrzychu prowadzono kampanię „Hospicjum to też życie”. W ramach akcji 23 października w Zamku Książ zorganizowano pod patronatem bp. Ignacego Deca konferencję pt. „Otoczmy troską życie”. Uczestniczyli w niej lekarze, pielęgniarki środowiskowe, pracownicy socjalni, przedstawiciele hospicjów i zakładów opiekuńczo-leczniczych, studenci, nauczyciele oraz alumni.

Listopad 2009

12 listopada 1989 r., 2 dni po upadku muru berlińskiego, w Krzyżowej k. Świdnicy odprawiono Mszę Pojednania między narodami polskim i niemieckim. 20 lat po tym wydarzeniu polscy i niemieccy politycy spotkali się ponownie na uroczystej Mszy św. upamiętniającej tamto wydarzenie. Eucharystię odprawił jak w 1989 r. abp Alfons Nossol. Patronką polsko-niemieckiego pojednania i Mszy była - jak przed laty - św. Jadwiga Śląska. Jej figura została ustawiona tuż przy krzyżu.
Z inicjatywy bp. Ignacego Deca w diecezji świdnickiej powstaną trzy „okna życia” - specjalnie przygotowane miejsca, gdzie matki, które nie chcą lub nie mogą zaopiekować się swoim nowo narodzonym dzieckiem, będą mogły anonimowo zostawić dziecko, nie narażając go na niebezpieczeństwo.
Kard. Joachim Meisner, metropolita diecezji kolońskiej, odwiedził region wałbrzyski. Duchownego zaprosił bp Ignacy Dec. Kardynał przebywał w diecezji świdnickiej od 7 do 9 listopada.

Reklama

Grudzień 2009

Od 24 do 27 grudnia plac przy kościele parafialnym Chrystusa Króla w Głuszycy zamieniło się w żywe miasteczko Betlejem.
29 grudnia uroczyście otwarto Przychodnię Rehabilitacyjną Niepublicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej „Caritas” Diecezji Świdnickiej w Roztoce. Wcześniej pod przewodnictwem bp. Ignacego Deca została odprawiona Msza św. w kościele pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Dobromierzu.

Styczeń 2010

Ciepło polskich kolęd i pastorałek z pewnością ogarnęło wszystkich, którzy 9 stycznia uczestniczyli w VI już edycji Diecezjalnego Festiwalu Kolęd i Pastorałek w Bolkowie. Jak tradycja nakazuje, uroczystości rozpoczęto Mszą św., którą celebrował bp Ignacy Dec, który objął imprezę patronatem.
W styczniu z wizytą do bp. Ignacego Deca przyjechał arcybiskup lwowski Mieczysław Mokrzycki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Ukrainy, wieloletni sekretarz papieski.
W XVIII Przeglądzie Zespołów Kolędniczych w Świdnicy wzięło udział 29 zespołów i ok. 2000 uczestników.

Luty 2010

Świdnicka Kuria Biskupia i Katolickie Biuro Pielgrzymkowe z Warszawy zorganizowały pielgrzymkę do Ziemi Świętej pod przewodnictwem bp. Ignacego Deca, która odbyła się w dniach 25 lutego - 5 marca.
8 lutego uroczysta Msza św. w bazylice pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Bardzie zainaugurowała Polsko-Czeskie Dni Kultury Chrześcijańskiej.
12 lutego w sali Maksymiliana Zamku Książ odbyło się uroczyste otwarcie wystawy pt. „Wieczorna Modlitwa Desek” - 40-lecie pisania ikon, autorstwa ks. Stanisława Drąga. Podczas wernisażu wystawie towarzyszyła nastrojowa muzyka cerkiewna. Szczególnymi gośćmi uroczystości byli autor wystawy ks. kan. Stanisław Drąg oraz biskup świdnicki Ignacy Dec.

2010-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Przerażające dane: 1937 osób między 15. a 17. rokiem życia skorzystało w ub.r. z tabletki "dzień po"

2024-03-27 09:25

[ TEMATY ]

Pigułka „dzień po”

Adobe Stock

Minister zdrowia Izabela Leszczyna poinformowała, że w ubiegłym roku 15-latki stanowiły 2 proc. osób korzystających z tabletki "dzień po". Dodała, że w tym czasie 1937 osób między 15. a 17. rokiem życia skorzystało z tabletki "dzień po".

W połowie marca Andrzej Duda zapowiedział, że nie podpisze ustawy, "która wprowadza niezdrowe, chore i niebezpieczne dla dzieci zasady". Jego zdaniem tabletka "dzień po" dostępna bez recepty dla osób niepełnoletnich jest "daleko idącą przesadą". Według prezydenta tabletka nadal powinna być wydawana na receptę, a w przypadku dziewczynek jej zażycie powinno być "decyzją rodzica".

CZYTAJ DALEJ

Bratanek Józefa Ulmy o wujku: miał głęboką wiarę, silny moralny kręgosłup i niezależność myśli

2024-03-24 08:43

[ TEMATY ]

Ulmowie

Zbiory krewnych rodziny Ulmów

Wiktoria i Józef Ulmowie

Wiktoria i Józef Ulmowie

Bratanek błogosławionego Józefa Ulmy, Jerzy Ulma, opisał swojego wujka jako mężczyznę głębokiej wiary, którego cechował mocny kręgosłup moralny i niezależność myśli. O ciotce, Wiktorii Ulmie powiedział, że była kobietą niezwykle energiczną i pełną pasji.

W niedzielę przypada 80. rocznica śmierci Józefa i Wiktorii Ulmów oraz ich dzieci. Zostali oni zamordowani przez Niemców 24 marca 1944 r. za ratowanie Żydów, których Niemcy zabili jako pierwszych.

CZYTAJ DALEJ

Śp. bp Ryszard Karpiński. Tablica nagrobna i portret

2024-03-28 11:13

Katarzyna Artymiak

W kryptach kościoła św. Piotra w Lublinie umieszczono tablicę grobową i portret śp. bp. Ryszarda Karpińskiego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję