Reklama

Jan Paweł II

"Alpejski" Watykan. Introd świętuje „swojego” Papieża

Włodzimierz Rędzioch rozmawia z proboszczem i burmistrzem alpejskiej miejscowości, która gościła Jana Pawła II.

[ TEMATY ]

wywiad

Jan Paweł II

Monika Książek

Historia pobytów Jana Pawła II w Dolinie Aosty rozpoczęła się w 1986 r., gdy Papież udał się z pierwszą wizytą duszpasterską do tego alpejskiego regionu Włoch. Papież, wielki miłośnik gór, postanowił spędzić w tym regionie swe letnie wakacje w 1989 r. Wybór miejscowości padł na Les Combes, frakcję Introd, która leży około 20 km od Aosty, gdzie włoscy salezjanie mają dom wakacyjny. Janowi Pawłowi II tak bardzo spodobało się to miejsce, że wracał tu jeszcze wielokrotnie - był na letnim odpoczynku w Dolinie Aosty aż 10 razy i tutaj spędził także swoje ostatnie wakacje w 2004 r.

Grzegorz Gałązka

O pobytach świętego Papieża w Les Combes i o podtrzymywaniu pamięci o nim w tym górskim zakątku Włoch rozmawiałem z burmistrzem miejscowości, Vittorio Anglesio, i z proboszczem, ks. Ugo Reggianim.

Reklama

Włodzimierz Rędzioch: Czym były dla małego, górskiego miasteczka, jakim jest Introd, pobyty Jana Pawła II?

Vittorio Anglesio: Mówię z bezpośredniego doświadczenia, ponieważ miałem szczęście być obecnym podczas 10 pobytów św. Jana Pawła II i 3 pobytów Benedykta XVI. Jan Paweł II przybył do Doliny Aosty po raz pierwszy w 1986 r. z wizytą duszpasterską, a w 1989 r. przybył do Introd na wakacje. Byłem wtedy wśród ludzi, którzy na niego czekali przed kościołem. To był coś niesamowitego, niebywałego. Następnie zostałem radnym miejskim, zastępcą burmistrza oraz burmistrzem i w ten sposób śledziłem organizację kolejnych pobytów Papieża w Les Combes, frakcji Introd.

Grzegorz Gałązka

Jak zmieniła się wioska Les Combes w latach pobytu Papieża?

Reklama

Wioska całkowicie się zmieniła. Przede wszystkim rozwinął się ruch turystyczny. Gmina wyremontowała całą miejscowość, dokonała inwestycji i konserwacji, a wiele osób prywatnych wyremontowało domy. Natomiast w 1996 r., dzięki funduszom regionalnym, stworzyliśmy muzeum poświęcone Janowi Pawłowi II a dzięki pomocy kard. Dziwisz dostaliśmy do niego wiele przedmiotów związanych z Papieżem. W 2016 r. podniesiono kaplicę św. Wawrzyńca, która znajduje się w pobliżu Muzeum, do rangi sanktuarium, w którym latem eksponowana jest relikwia św. Jana Paweł II (poza sezonem relikwia jest przechowywana w kościele parafialnym).

W tym roku przypada setna rocznica urodzin Karola Wojtyły. Jak gmina Introd obchodzi tę szczególną rocznicę „waszego” Papieża?

Grzegorz Gałązka

W tych wszystkich latach staraliśmy się zachować żywą pamięć o świętym Papieżu, który bywał z nami, chodził po okolicznych górach i oddychał „naszym” powietrzem. We wszystkich miejscach naszego terytorium odwiedzanych przez Ojca Świętego umieściliśmy krzyż lub tablicę z dedykacją, by przypomnieć jego pobyt. Natomiast dzięki funduszom europejskim, zmieniliśmy całe oświetlenie w Les Combes, szczególnie oświetlając budynki Muzeum i sanktuarium. Odnowiliśmy stronę internetową gminy i Muzeum (www.maison-musee.it), odbyliśmy spotkania w celu zebrania świadectw ludzi, którzy znali Jana Pawła II, przede wszystkim mojego poprzednika Osvaldo Naudina, który przez wiele lat gościł Papieży w Introd.

Aby zachować pamięć o postaci Jana Pawła II, zorganizowaliśmy warsztaty dla dzieci w wieku szkolnym. Oprócz tego zamontowaliśmy dwa zewnętrzne monitory, na których prezentujemy filmy, filmy dokumentalne i zdjęcia ilustrujące zarówno historię pobytów Ojca Świętego, jak i turystyczne atrakcje naszego terytorium: zamek, „parc animalier” (park zwierząt), kościół, mleczarnie i „Maison Bruil” (muzeum ukazujące, jak kiedyś była przechowywana żywność w naszym regionie).

Grzegorze Gałązka

Księże proboszczu, czym z religijnego i duszpasterskiego punktu widzenia, były pobyty w Introd Papieża, wikariusza Chrystusa?

Ks. Ugo Reggiani: Jako duszpasterze staramy się zrozumieć - poczynając od historycznej postaci Jana Pawła II - co to znaczy być świętym, bo święty jest nam dany, abyśmy poprzez niego odkryli Boga. Teraz mamy również sanktuarium św. Jana Pawła II, które odwiedzają ludzie z całego regionu, dlatego jest to nowe wyzwanie duszpasterskie. Kolejnym polem działalności są letnie oratoria dla młodzieży, które w tym roku są poświęcone św. Janowi Pawłowi II.

Przygotowaliśmy także, razem z władzami gminy Introd, wystawę fotograficzną w zdekonsakrowanej kaplicy Świętego Całunu. Autorem zdjeć jest znany papieski fotograf Grzegorz Gałązka, który prezentuje zdjęć upamiętniajacych papieskie pobyty z Valle Aosta. Mamy również projekt, aby udostępnić dla zwiedzających rezydencję papieży, która obecnie należy do salezjanów i z której w okresie letnim korzystają szczególni goście, np. kard. Bertone lub kard. Nosiglia. Byłoby to coś w rodzaju drugiego muzeum, w którym można będzie zwiedzić wnętrze willi z kaplicą i sypialnią papieży.

___________________________________

Wystawa Grzegorza Gałązki w Introd.

Grzegorz Gałązka

Obok średniowieczniego zamku w Introd znajduje się historyczna kaplica Świętego Całunu. I to właśnie w tej zdekonsakrowanej już dzisiaj kaplicy urządzono wystawę upamiętniającą pobyty Jana Pawła II i Benedykta XVI w Alpach - 55 zdjęć Grzegorza Gałązki, które ukazują sceny z wakacji papieskich w górskiej scenerii Doliny Aosty. Wystawa została uroczyście otwarta przez polskiego fotografa papieży w niedzielę, 5 lipca w obecności burmistrza Introd, Vittorio Anglesio i jego poprzednika, Osvaldo Naudina, miejscowego proboszcza, ks. Ugo Reggianiego, senatora z Valle Aosty Alberta Laniece oraz dziennikarzy z lokalnych mediów. Głos zabrali burmistrz, proboszcz oraz Autor wystawy - wspominali papieskie pobyty w Alpach i ich znaczenie dla miejscowej ludności i lokalnego Kościoła. Wystawa będzie otwarta do końca września.

2020-07-27 18:46

Ocena: +5 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kard. Cordes w Heligenkreuz: „Tajemnicą Jana Pawła II była jego autentyczność”

2020-09-29 16:30

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

Grzegorz Gałązka

Kard. Paul Josef Cordes

Kard. Paul Josef Cordes

Na czym polega utrzymująca się do dziś fascynacja osobą Karola Wojtyły – papieża Jana Pawła II? Opierając się na licznych osobistych spotkaniach z papieżem-Polakiem i własnych doświadczeniach starał się udzielić odpowiedzi na to pytanie pochodzący z Niemiec kardynał Paul Josef Cordes 28 września w ramach konferencji w cysterskim opactwie Heiligenkreuz w Austrii .

„Tajemnicą Jana Pawła II była jego autentyczność”, stwierdził były przewodniczący Papieskiej Rady „Cor Unum”. Podkreślił, że Jan Paweł II nie był niczyim „duplikatem”, ale „prawdziwym gwarantem i apostołem”, w którym „słowo i dzieło, życie i nauczanie wzajemnie się potwierdzały. On po prostu był prawdziwy”.

Kard. Cordes wspominał liczne spotkania z papieżem Janem Pawłem II, poczynając jeszcze od lat 70. w Polsce, gdy kard. Karol Wojtyła był metropolitą krakowskim. Do bliższego kontaktu doszło podczas wizyty biskupów polskich w Niemczech w 1978 roku z prymasem Polski kard. Stefanem Wyszyńskim na czele. Niemiecki purpurat wspominał, że był pod wielkim wrażeniem tego „niezwykle wrażliwego człowieka” i jego wielkiej wiedzy teologicznej. „Wtedy pomyślałem sobie: Wyszyński jest dobry, ale Wojtyła lepszy”, wyznał kard. Cordes. W kilka tygodni po wizycie w Niemczech kard. Wojtyła został wybrany papieżem.

Także podczas kolejnego spotkania w Pałacu Apostolskim, tuż po wyborze Jana Pawła II, kard. Cordes odniósł wrażenie, że papież z Polski jest człowiekiem „niezwykle wrażliwym i pełnym empatii”. W 1980 roku Jan Paweł II powołał go do Watykanu, mianując wiceprzewodniczącym Papieskiej Rady ds. Świeckich.

Kard. Cordes przypomniał też inicjatywę Światowych Dni Młodzieży, które stanowią centralny, udany projekt duszpasterstwa młodzieży Jana Pawła II, zwrócił też uwagę na głęboką duchowość papieża. Wielokrotnie doświadczał Jana Pawła II pogrążonego w modlitwie lub klęczącego przed krzyżem. „Papież - animator? Gwiazda popu? Ktokolwiek tak uważa, powinien przeczytać jego dziennik duchowy”, stwierdził kard. Cordes.

Jan Paweł II był też wielkim promotorem apostolatu świeckich, „ale nie dlatego, żeby demokratyzować Kościół”, powiedział watykański purpurat. Zwrócił uwagę, że papież „zdecydowanie obstawał przy nieodzowności urzędu kapłańskiego”.

Wykład kard. Cordesa, zatytułowany „Moje spotkania z papieżem Janem Pawłem II – wspomnienie o autentycznym świadku wiary”, zamykał pierwszy dzień obrad międzynarodowej konferencji w Wyższej Szkole Teologicznej w Heiligenkreuz pod hasłem: „Jan Pawel II – filozof, poeta, ksiądz, polityk, papież: życie dla wolności”. Referat otwierający obrady wygłosił przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki. Dziś wieczorem były polityk włoski Rocco Buttiglione wygłosi referat: „Filozof, który został papieżem i jako polityk odmienił świat”. Konferencja zakończy się 30 września.

CZYTAJ DALEJ

Hiszpania: film o św. Faustynie Kowalskiej już w około 60 miastach

2020-09-29 18:33

Materiały prasowe

Kadr z filmu „Miłość i Miłosierdzie”

Kadr z filmu „Miłość i Miłosierdzie”

Polski film pt. „Miłość i miłosierdzie”, przedstawiający życie św. Faustyny Kowalskiej trafił do Hiszpanii. Wyprodukowany w 2019 r. fabularyzowany dokument autorstwa Michała Kondrata wyświetlany jest już w kinach w około 60 hiszpańskich miastach, w tym m.in. w Madrycie, Sewilli, Saragossie, Bilbao, Barcelonie i Walencji.

Hiszpańska premiera planowana była wiosną, ale inaugurację przełożono na jesień z powodu epidemii koronawirusa. Pierwsze seanse odbyły się w piątek.

Film wyprodukowany przez spółkę Kondrat-Media we współpracy z Telewizją Polską i Fundacją Filmową im. św. Maksymiliana Kolbę pokazuje nieznane do tej pory fakty z życia św. Faustyny Kowalskiej, a także, jak wyjaśniają twórcy, „przybliża widzom narodziny niezwykłego kultu Bożego Miłosierdzia”. – Odkrywa też zdumiewające związki pomiędzy cudownym obrazem z Polski a Całunem Turyńskim, jedną z najświętszych relikwii chrześcijaństwa – napisali producenci.

W trwającym 104 minuty filmie występują m.in. Kamila Kamińska, Maciej Małysa, Janusz Chabior, Cezary Szlenkier, Jacek Borkowski, Piotr Cyrwus, Remigiusz Jankowski, a także Tadeusz Chudecki.

CZYTAJ DALEJ

Kraków: wybrano nowego prowincjała kapucynów

2020-09-30 21:40

Biuro Prasowe Kapucynów - Prowincja Krakowska

Podczas obrad 30. Kapituły Prowincjalnej Zwyczajnej Zakonu Braci Mniejszych Kapucynów – Prowincji Krakowskiej wybrano ministra prowincjonalnego.

Brat Marek Miszczyński został mianowany nowym ministrem prowincji krakowskiej.

Po wieczornej sesji wyborczej współbracia życzyli bratu Markowi światła Ducha Świętego oraz otwartości na wolę Boga i braci.

Obrady kapituły potrwają do piątku. Zachęcamy do modlitwy za nowego prowincjała i wszystkich zakonników.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję