Reklama

Niedziela Wrocławska

Zapiski pielgrzyma

Wyruszyła na pierwszą pielgrzymkę, bo było to jej marzenie. Nie minęło wiele czasu, aż zaczęła zapisywać piękne chwile z życia pielgrzyma. Dziś Bogumiła Cichocka z Niechlowa, chodząca w gr. 14, nie wyobraża sobie życia bez Pieszej Pielgrzymki Wrocławskiej na Jasną Górę. Dlatego pielgrzymuje i upamiętnia każdy dzień na pątniczym szlaku.

www.14-stka.pl

Bogumiła Cichocka spisująca konferencję

Bogumiła Cichocka spisująca konferencję

Pierwsza kronika powstała w 1999 roku. Znajdują się tam tylko ogólne informacje, ale i tak jest to duża skarbnica wiedzy i wspomnień. - Pierwsze kroniki były skromne - mówi Bogumiła. - Zapisywałam godziny wyjścia, miejsce postoju itp. Nie było zapisanych konferencji, brakowało zdjęć, ponieważ nie miała aparatu.

Jak zapewnia, nie planowała pisać wspomnień z pątniczego szlaku. Jednak chęć utrwalenia wydarzeń z drogi do Pani Jasnogórskiej, zrodziło potrzebę pisania - Mnie interesowały podstawowe informacje z życia pielgrzyma. Dopiero po kilku latach doszłam do wniosku, że konferencje, kazania i różne pielgrzymkowe wydarzenia są bardzo piękne. Postanowiłam je wszystkie zapisywać - zdradza nam pani Bogumiła.

Pielgrzymi z gr. 14, pamiętają jak siostra Bogusia, idąc na czele grupy, skrupulatnie notowała wszystkie słowa wygłoszonej konferencji. Trudności nie sprawiał nawet deszcz. Idąc między kałużami, w przeźroczystym płaszczu, dokładnie notowała wypowiadane przez kapłanów słowa. - Nie miałam żadnych problemów z zapisywaniem kazań czy konferencji podczas drogi - zaznacza. - Inni pielgrzymi często byli zdumieni moją pracą. Dziś z sentymentem wracam do wygłoszonych nauk. Są one dla mnie bardzo cenne.

Reklama

Wielu pielgrzymów, wracając do swoich domów zapewnia, że ten czas rekolekcji w drodze, zmienił ich życie. Bogumiła Cichocka, po swojej pierwszej pielgrzymce, poczuła tęsknotę. I przez to, tryb pielgrzymkowy zaczął wypełniać jej dzień - Zaczęło mi brakować pielgrzymkowej modlitwy. Z biegiem czasu przeniosłam tryb modlitwy do swojego życia codziennego.

Przeglądając kroniki można odnaleźć różne ciekawostki. Od danych ogólnych, związanych z dniem pielgrzymowania, spotkanymi osobami, zdjęciami, po historie z postojów. Jedna z nich pochodzi z 2014 roku. Idący z gr. 14, ks. Krzysztof z Góry nie mógł znaleźć swojej sutanny: “Ksiądz Krzysztof powiesił swoją sutannę na gałęzi. Władek (pielgrzym z Góry - przyp. red) widział to, wziął sutannę i się w nią ubrał. Ksiądz nie mogąc znaleźć swojej sutanny bardzo się zmartwił. Zaczął jej szukać, aż w końcu znalazł ją na Władku. Śmiechu i radości było dużo.”

Zapisywałam nie tylko przeżycia duchowe. Chciałam, aby zapamiętane zostały też śmieszne historie oraz te mniej ciekawe - zaznacza Bogumiła.

Ostatnia kronika datowana jest na rok 2014. - Wiele osób zadawało mi pytanie: “Po co to piszesz? Bardzo ciężko było mi przerwać pisanie. Pierwsza pielgrzymka bez tworzenia kroniki była dla mnie straszna. Powoli wracam do kontynuowania ich. Mam segregator, w którym umieszczam wszystkie pielgrzymkowe pamiątki - dopowiada.

Po wielu latach kroniki pani Bogumiły są pięknymi, zapisanymi na kartkach kawałkami historii. Już dziś zapraszamy na “Wspomnienia pielgrzyma”. Każdej niedzieli, począwszy od 2 sierpnia, na stronie www.wroclaw.niedziela.pl, będą się ukazywały fragmenty z kronik z lat 1999 -2014.
2020-07-28 08:43

Ocena: +4 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Biskup ustanowił Kapitułę dla głogowskiej Kolegiaty

2020-09-27 15:34

[ TEMATY ]

kolegiata

Głogów

Karolina Krasowska

Uroczystości w głogowskiej Kolegiacie. Bp tadeusz Lityński ustanowił nową Kapitułę dla głogowskiej Kolegiaty

Uroczystości w głogowskiej Kolegiacie. Bp tadeusz Lityński ustanowił nową Kapitułę dla głogowskiej Kolegiaty

W Głogowie odbyły się uroczystości z okazji 900-lecia tamtejszej Kapituły Kolegiackiej. Mszy św. przewodniczył bp Tadeusz Lityński, który ustanowił nową Kapitułę dla głogowskiej Kolegiaty.

Uroczystości w głogowskiej Kolegiacie rozpoczął Różaniec i czuwanie przy relikwiach św. Jadwigi. Mszę św. hejnałem Głogowa rozpoczęli sygnaliści-uczniowie Szkoły Muzycznej w Głogowie. Następnie odbyło się procesyjne przejście przez kościół w oprawie mszy De Angelis w wykonaniu chóru Magnificat. 

Zobacz zdjęcia: 900-lecie Kapituły Kolegiackiej w Głogowie

Mszy św. przewodniczył i homilię wygłosił bp Tadeusz Lityński.

Posłuchaj homilii bp. Tadeusza Lityńskiego : https://www.niedziela.pl/artykul/58768/Homilia-bp-Tadeusza-Litynskiego-z-okazji

Dekret biskupa o ustanowieniu głogowskiej Kapituły Kolegiackiej odczytał w czasie Mszy św. ks. kan. Stanisław Brasse, dziekan dekanatu Głogów św. Mikołaja. 

W jubileuszowej Mszy św. uczestniczyli przedstawiciele władz miasta i władz samorządowych, księża, Cisi Pracownicy Krzyza, harcerze, chór kolegiacki oraz sygnaliści-uczniowie Szkoły Muzycznej w Głogowie. 


CZYTAJ DALEJ

Film o Orzechu nagrodzony!

2020-09-27 23:17

mat. pras

Dobre wieści płyną do nas z Gdyni, gdzie zakończył się Filmowy Festiwal "Niepokorni Niezłomni Wyklęci". Złoty Opornik dla najlepszego polskiego filmu dokumentalnego zdobył film "Orzech - zawsze chciałem być wśród ludzi" w reż. Magdaleny Piejko i Damiana Żurawskiego.

Film, w reżyserii Magdaleny Piejko i Damiana Żurawskiego, opowiada o życiu i działalności ks. Stanisława Orzechowskiego, wieloletniego duszpasterza akademickiego, kapelana wrocławskiej “Solidarności”, głównego przewodnika Pieszej Pielgrzymki Wrocławskiej. 

Więcej informacji wkrótce. 

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję