Reklama

Kościół

Wyruszyła Ełcka Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę

„To nie twoja droga jest trudna, ale to trudności są twoją drogą - to klucz do tak wielu sytuacji i zdarzeń” – mówił podczas Mszy św. o godz. 7.00 w ełckiej katedrze bp Adrian Galbas, biskup pomocniczy diecezji ełckiej. Godzinę później pątnicy wyruszyli pieszo na Jasną Górę.

[ TEMATY ]

pielgrzymka

pielgrzymka.elk.pl

Pielgrzymka inna od innych. Nie 400 jak zazwyczaj bywało, ale 13 osób, 28 lipca 2020 r. wyruszyło z Ełku na pątniczy szlak. W tym roku, ze względu na obostrzenia, trudne do spełnienia wymogi sanitarne podane przez Głównego Inspektora Sanitarnego oraz bezpieczeństwo pątników i gospodarzy, w drogę ruszyli jedynie księża przewodnicy poszczególnych grup. „Bardzo często w ostatnich miesiącach się słyszy, że „miało być a nie ma”, „miało się zdarzyć a się nie zdarzyło”. Na szczęście, nie można tego powiedzieć o kolejnej, bo już XXVIII Ełckiej Pieszej Pielgrzymce, która jak miała być, tak jest. Cieszymy się, że księża zdecydowali się pójść do stóp Matki Bożej na Jasnej Górze w swoim, ale też i w naszym imieniu, niosąc swoje i nasze intencje. Rozpoczynamy tę pielgrzymkę od Mszy św. w naszej ełckiej katedrze, gdzie Maryi Matce Bożej Fatimskiej chcemy ją powierzyć” – mówił bp Adrian Galbas, biskup pomocniczy diecezji ełckiej w ełckiej katedrze w czasie Mszy św. inaugurującej XXVIII Ełcką Piesza Pielgrzymkę na Jasną Górę.

Kapłani z Ełku, Suwałk, Augustowa, Gołdapi i Olecka, 500-kilometrowa trasę zakończą 11 sierpnia. Na trasie dołączą też duchowni z Pisza i Giżycka. To jedna z najdłuższych pielgrzymek pieszych do Częstochowy.

Reklama

Liturgii przewodniczył bp Adrian Galbas przy koncelebrze kapłanów, którzy wyruszają na szlak. W homilii biskup zachęcał pątników, żeby szli na Jasną Górę z konkretnymi intencjami. Tłumaczył, że „na pielgrzymce nie da się być „jakoś”, a tym bardziej nie da się być „byle jak”. „Pielgrzymka jest wielką lekcją pokory, prawdy i zaufania. To katecheza, która uczy cierpliwości. Dni pielgrzymowania będą okazją, aby dogrzebać się do własnego wnętrza. Niech to pielgrzymowanie będzie czasem waszej przemiany, czasem nawrócenia” – wskazywał biskup, który towarzyszy pątnikom w pierwszym dniu pielgrzymki.

W słowie skierowanym do pielgrzymów i zebranych w katedrze kaznodzieja odwoływał się do dzisiejszego Słowa, wskazując, że wyruszający dziś kapłani nie będą błąkać się po kraju, bo mają jasno określony kierunek swojej wędrówki. W czasie, kiedy tak mocno atakowani są duchowni, Ci, którzy dziś wyruszają, stają się nadzieją.

„Jeżeli jakiekolwiek trudności zewnętrzne, czy wewnętrzne cię zatrzymają, to nie pójdziesz dalej. Jeżeli dasz się im sparaliżować, to one cię zniszczą. Ale może być tak, że trudności potraktujesz jak pomost, jak kładkę poprzez która możesz zrobić następny krok do celu. Pamiętaj, że to nie twoja droga jest trudna, ale to trudności są twoją drogą - to klucz do tak wielu sytuacji i zdarzeń”- tłumaczył biskup i zachęcał pątników, aby podczas pielgrzymki zapalali w sobie ogień miłości i nieśli go innym i „aby każdy był jak ziarno, z którego jest kłos i chleb, którym można karmić się i dzielić z innymi”.

Reklama

Kierownik pielgrzymki ks. Łukasz Kordowski podkreślał, że pielgrzymka to rekolekcje w drodze przeniknięte duchem modlitwy, miłości i mężnego znoszenia trudów wędrówki. Wszyscy, którzy nie mogą wyruszyć na pielgrzymkę są zaproszeni, aby stali się duchowymi pielgrzymami. „Każdego dnia o godzinie 21:00 w łączności duchowej z Jasną Górą będziemy brali udział w Apelu Jasnogórskim. Apel Jasnogórski będzie transmitowany z różnych kościołów naszej diecezji, trasy pielgrzymkowej oraz kaplicy cudownego obrazu na Jasnej Górze” — mówił ks. Łukasz Kordowski.

Pielgrzymka diecezji ełckiej przejdzie ponad 500 km. Na Jasną Górę pątnicy dotrą 11 sierpnia (wtorek) ok. godz. 10.30.

2020-07-28 14:32

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Samotnie do Jerozolimy

Z sanktuarium Matki Bożej Królowej Pokoju w Otyniu do Ziemi Świętej wyruszył Jacek Jelonek, doktor informatyki z Poznania. Jacek Jelonek jest członkiem Zespołu Ewangelizacyjnego „Syjon”, który posługuje podczas różnych uroczystości i nabożeństw w parafii. Pielgrzym ma przed sobą ok. 3 tys. km drogi, które zamierza pokonać w ok. 3 miesiące. Intencją, w której wybrał się w samotną pielgrzymkę do Jerozolimy, jest przede wszystkim pokój na świecie, jednak zamierza także modlić się o pokój w ludzkich sercach i w Polsce. Na potrzeby pielgrzymki stworzył specjalną internetową aplikację, w której można zobaczyć jego aktualne położenie oraz przyłączyć się do modlitwy o pokój na świecie.

CZYTAJ DALEJ

Zmiany kapłanów 2021 r.

Czerwiec to miesiąc personalnych zmian wśród duchownych. Przedstawiamy bieżące zmiany księży proboszczów i wikariuszy w poszczególnych diecezjach.

Biskupi w swoich diecezjach kierują poszczególnych księży na nowe parafie.

CZYTAJ DALEJ

”Cieszę się, że jest tutaj miejsce, gdzie mieszka Bóg” - "Sacramentum dedicationis" w Pruszowicach

2021-09-19 20:42

ks. Łukasz Romańczuk

Obrzęd namaszczenia ołtarzem krzyżmem świętym

Obrzęd namaszczenia ołtarzem krzyżmem świętym

Uroczystościom dedykacji kościoła filialnego pw. św. Jana Pawła II przewodniczył ks. abp Józef Kupny, metropolita wrocławski. Świątynia była budowana kilkanaście lat, a nad budową czuwał proboszcz parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa we Wrocławiu - Pawłowicach - ks.kan. Michał Machał.

Zanim rozpoczęła się Eucharystia, wierni przywitali metropolitę wrocławskiego w swojej świątyni, a przedstawicielka parafii przedstawiła historię powstania świątyni.- Uczestniczymy w uroczystości, która pierwotnie miała się odbyć 6 czerwca, a następnie  20 października 2020 roku, a przesunięta ze względu na pandemię COVID -19 - na 18 września 2021. Przygotowani duchowo przez parafialne misje święte oraz dni skupienia i rekolekcje przed odpustem naszej parafii przystępujemy do wielkiej uroczystości w naszym kościele.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję