Reklama

Niedziela Wrocławska

“Spoczywaj w pokoju Boży kapłanie” - pogrzeb ks. prałata Wincentego Tokarza

Zakończyły się uroczystości pogrzebowe ks. prałata Wincentego Tokarza, który w sobotę, 25 lipca, odszedł do wieczności. Mszy św. przewodniczył ks. abp Józef Kupny, metropolita wrocławski, homilię wygłosił ks. bp Ignacy Dec.

ks. Łukasz Romańczuk

Ks. Wojciech Tokarz, brat zmarłego ks. Wincentego

Ks. Wojciech Tokarz, brat zmarłego ks. Wincentego

Zanim rozpoczęła się Eucharystia wierni oraz kapłani wyrazili słowa wdzięczności za dar życia zmarłego ks. Wincentego Tokarza. Dziękowali za trud włożony w budowę kościoła oraz tworzenia wspólnoty parafialnej.

W słowie skierowanym do wiernych ks. bp Ignacy Dec rozpoczął od słów znanego myśliciela, filozofa i teologa o. prof. Mieczysława Krąpca, który mówił o przebywaniu człowieka w trzech łonach: matki, świata i wieczności.

Reklama

O tym niebieskim domu, do którego są zaproszeni wszyscy mieszkańcy ziemi i do

którego przekazujemy dzisiaj ks. Wincentego Tokarza, mówi nam dzisiaj Chrystus w

Ewangelii: "Niech się nie trwoży serce wasze. Wierzycie w Boga? I we Mnie wierzcie! - mówił bp Dec.

Reklama

W dalszej części homilii, kaznodzieja nawiązał do testamentu zmarłego kapłana. Śp. ks. Wincenty Tokarz w swoim testamencie podziękował Bogu w Trójcy Jedynemu za dar życia. Matce Bożej za opiekę. Odniósł się także do swojego domu rodzinnego, dziękując rodzicom i rodzeństwu. - Rodzicom i rodzeństwu składam szczere i głębokie podziękowania za miłość i serdeczność, udzieloną pomoc oraz za atmosferę domu rodzinnego” - napisał zmarły kapłan.

W dalszej części cytowanego testamentu, dowiadujemy się, że ks. Wincenty dziękuje wiernym z parafii, w których posługiwał. Wyrazy wdzięczności skierowane zostały także do księży współpracowników przez wszystkie lata postawionych na jego kapłańskiej drodze.

- “Za wszystkie grzechy, które popełniłem w całym życiu pokornie i szczerze przepraszam Pana Boga i ludzi.Proszę o przebaczenie i o zapomnienie.” - zaznaczył śp. ks. Tokarz w swoim testamencie.

Ukazując wielkość zapisanych słów i osobowość zmarłego kapłana, kaznodzieja zaznaczył:

Drogi Księże Wincenty, takie ciepłe słowa można kierować do ludzi, których się naprawdę kocha. Po twojej śmierci odkrywamy pełniej piękno twoje duszy, twoją miłość do ludzi, którym służyłeś.

Mówiąc o kapłaństwie, bp Ignacy Dec, zauważył wiele trudnych sytuacji związanych z posługą kapłana. Skrytykował ataki medialne, wyśmiewanie, obrażanie, plotkowanie i oskarżanie księży, który przyczynia się do zniechęcenia do pójścia za Chrystusem.

Na zakończenie cytując słowa św. Jana Marii Vianneya, proboszcza z Ars, mówiący o przeżywaniu kapłaństwa i roli kapłana w życiu wiernych.

Dziękując ks. Wincentemu za jego posługę kapłańską, kaznodzieja powiedział:

Dziękujemy dziś Bogu za Ciebie, za to wszystko, co Bóg przekazał nam przez twoją posługę, przez twoje kapłańskie życie. Żegnamy cię w postawie wdzięczności wobec Boga i w postawie modlitwy. Żegna cię twój biskup, wdzięczny za twój kapłański trud. Żegnają cię współbracia kapłani. Żegnają cię siostry i brat z rodzinami. Żegnają cię twoi parafianie, którym służyłeś ofiarnie tyleż lat.

We Mszy św. uczestniczyli licznie zgromadzeni kapłani oraz wierni. Obecna była także delegacja Akcji Katolickiej.

Śp. ks. prałata Wincentego Tokarza pochowano na Cmentarzu Osobowickim we Wrocławiu.

Podczas swojej kapłańskiej posługi ks. prałat Wincenty Tokarz posługiwał jako wikariusz:

Węgliniec, par. NSPJ (1968-1970), Bielawa Dolna, par. Miłosierdzia Bożego (1970-1974), Wrocław, par św. Bonifacego (1974-1981). Był także w Starym Węglińcu. par. Matki Bożej szkaplerznej (1981-1984 - jako administrator), Wrocław- Leśnica, par. św. Jadwigi (1984-1985) oraz Wrocław -Stabłowice, par. św. Andrzeja Apostoła (1985-2020 - jako

W latach 2001-2015, ks. Wincenty Tokarz był wicedziekanem dekanatu Wrocław-Zachód (Leśnica).

Galerię zdjęć z pogrzebu można zobaczyć

2020-07-29 17:26

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Przewodniczący Episkopatu: Biskupi Europy o perspektywach po pandemii

2020-09-27 09:11

[ TEMATY ]

abp Stanisław Gądecki

Karol Porwich/Niedziela

Abp Stanisław Gądecki

Abp Stanisław Gądecki

Skierowanie w kierunku misji czyli wyjście na zewnątrz, a nie czekanie aż ludzie sami wrócą do kościołów. To jest ważne również dla naszego kraju - powiedział abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, podsumowując Zebranie Plenarne Rady Konferencji Episkopatów Europy (CCEE). Odbyło się ono 25 i 26 września w formie on-line.

Zakończone w sobotę wieczorem zebranie CCEE było zatytułowane: „Kościół w Europie po pandemii. Perspektywy dla stworzenia i społeczności”. Zastąpiło ono spotkanie mające się odbyć w Pradze od 25 do 27 września, które zostało odwołane ze względu na pogorszenie się sytuacji związanej z pandemią w Czechach.

Jak powiedział abp Stanisław Gądecki, w czasie kilku sesji była dyskutowana sprawa konsekwencji religijnych i pastoralnych pandemii oraz jej wpływ na ekologię. Pierwszego dnia obrad biskupi wysłuchali m.in. skierowanego na ich obrady przesłania Ojca Świętego Franciszka.

Główny referat wygłosił prof. Pavel Ambros SJ z uniwersytetu w Ołomuńcu. Jego wystąpienie zatytułowane „Konsekwencje religijne, duszpasterskie i ekologiczne po koronawirusie" opierało się na relacjach przesłanych wcześniej przez biskupów z poszczególnych Konferencji Biskupów. Jak podsumował abp Gądecki, referat stawiał pytania o to „czy rzeczywiście słuchamy głosu ludu Bożego w Europie, czy słuchamy Chrystusa i serca Chrystusowego, czy widzimy wszystkie sprawy w perspektywie Chrystusa i czego domaga się Duch Święty w obecnej sytuacji". Do tego wystąpienia odwoływano się również w kolejnym dniu spotkania.

Jak powiedział abp Gądecki, przewodniczący episkopatów Europy wymieniali się doświadczeniami z przeżywania czasu pandemii w ich krajach. Zwrócił uwagę m.in. na wystąpienie abp. Paolo Pezziego z Moskwy, który mówił o liturgii on-line. „Podkreślał on, że współcześnie coraz bardziej jesteśmy ofiarami czasu a nie jego autorami, co dotyka w szczególności rodziny" - relacjonował abp Gądecki. Kard. Vincent Nichols zwrócił uwagę na stawanie się coraz bardziej konsumentami oraz na zanikanie szacunku dla Eucharystii.

„Biskupi Europy, wyrazili wdzięczność za list kard. Saraha o tym, byśmy z radością wrócili do Eucharystii" - powiedział abp Gądecki. Jak dodał, była też mowa o oczyszczaniu religijności duchowej, o chrześcijaństwie kulturowym, a także o wzruszeniach, które towarzyszyły biskupom, gdy odprawiali Msze św. bez udziału wiernych.

Wiceprzewodniczący CCEE przywołał też słowa kard. Michaela Czernego, podsekretarza Dykasterii ds. Integralnego Rozwoju Człowieka, który mówił o wspólnej misji wszystkich krajów członkowskich Europy, którym powinna przyświecać „idea Kościoła bez granic, Kościoła globalizacji miłości i solidarności".

„Mowa też była o tym, żeby formować sumienia, żeby oduczać się mentalności posiadania za wszelką cenę i pojęcia rozwoju, który jest nieograniczony i nieskończony, bo on również ma swoje granice. Dopóki tego nie zrozumiemy, to ekonomia i konsumizm będą ścigały się bez końca i w ten sposób napędzały też zniszczenie stworzenia" - podkreślił abp Gądecki.

Poruszane podczas zebrania CCEE kwestie biskupi zebrali w opublikowanym na zakończenie obrad przesłaniu. Napisali w nim m.in. o tym, że wznowienie życia wierzących będzie wymagało cierpliwości i wytrwałości oraz odnowienia zaufania. Zachęcili jednak do spoglądania w przyszłość z nadzieją i w duchu solidarności między ludźmi i narodami.

Biskupi podziękowali wszystkim, którzy pomagają potrzebującym w czasie pandemii. Z okazji Światowego Dnia Migrantów i Uchodźców zaapelowali natomiast, aby bronić życia i godności każdego człowieka. Wyrazili też nadzieję na pokojowe rozwiązanie konfliktu na Białorusi oraz solidarność z mieszkańcami Libanu.

Rada Konferencji Episkopatów Europy (Consilium Conferentiarum Episcoporum Europae – CCEE) powstała w 1971 r. Sekretariat Rady mieści się w szwajcarskim Sankt Gallen. Zgodnie ze statutem z 1993 r. poszczególne konferencje biskupów reprezentowane są przez swych przewodniczących. Zadaniem Rady jest koordynowanie współpracy Kościołów lokalnych Europy.

CZYTAJ DALEJ

Bierzmowanie w Polskiej Misji Katolickiej w Munster

2020-09-28 00:12

ks. kan. Marian Wagner

Młodzież z Polskiej Misji Katolickiej w Munster, przyjęła z rąk Ks. Abpa Józefa Kupnego, metropolity wrocławskiego, sakrament bierzmowania. Uroczystość ta połączona była z poświęceniem sztandaru misyjnego z wizerunkiem św. Jana Pawła II.

Na początku liturgii proboszcz parafii, młodzież oraz rodzice poprosili ks. Abpa o udzielenie sakramentu zgromadzonej młodzieży.

Podczas homilii, metropolita wrocławski przywołując sakrament Chrztu i I Komunii świętej zachęcił młodych, aby nie bali się otworzyć na działanie Ducha Świętego. Przykładem mogą być Apostołowie, którzy oczekiwali na Zesłanie Ducha Świętego.

Na zakończenie Liturgii Ks. Arcybiskup poświęcił sztandar misyjny ufundowany przez rodziców Szkoły Misyjnej oraz PMK.

ks. kan Marian Wagner

Poświęcenie sztandaru

Poświęcenie sztandaru


CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję