Reklama

Niedziela Wrocławska

“Spoczywaj w pokoju Boży kapłanie” - pogrzeb ks. prałata Wincentego Tokarza

Zakończyły się uroczystości pogrzebowe ks. prałata Wincentego Tokarza, który w sobotę, 25 lipca, odszedł do wieczności. Mszy św. przewodniczył ks. abp Józef Kupny, metropolita wrocławski, homilię wygłosił ks. bp Ignacy Dec.

ks. Łukasz Romańczuk

Ks. Wojciech Tokarz, brat zmarłego ks. Wincentego

Ks. Wojciech Tokarz, brat zmarłego ks. Wincentego

Zanim rozpoczęła się Eucharystia wierni oraz kapłani wyrazili słowa wdzięczności za dar życia zmarłego ks. Wincentego Tokarza. Dziękowali za trud włożony w budowę kościoła oraz tworzenia wspólnoty parafialnej.

W słowie skierowanym do wiernych ks. bp Ignacy Dec rozpoczął od słów znanego myśliciela, filozofa i teologa o. prof. Mieczysława Krąpca, który mówił o przebywaniu człowieka w trzech łonach: matki, świata i wieczności.

Reklama

O tym niebieskim domu, do którego są zaproszeni wszyscy mieszkańcy ziemi i do

którego przekazujemy dzisiaj ks. Wincentego Tokarza, mówi nam dzisiaj Chrystus w

Ewangelii: "Niech się nie trwoży serce wasze. Wierzycie w Boga? I we Mnie wierzcie! - mówił bp Dec.

Reklama

W dalszej części homilii, kaznodzieja nawiązał do testamentu zmarłego kapłana. Śp. ks. Wincenty Tokarz w swoim testamencie podziękował Bogu w Trójcy Jedynemu za dar życia. Matce Bożej za opiekę. Odniósł się także do swojego domu rodzinnego, dziękując rodzicom i rodzeństwu. - Rodzicom i rodzeństwu składam szczere i głębokie podziękowania za miłość i serdeczność, udzieloną pomoc oraz za atmosferę domu rodzinnego” - napisał zmarły kapłan.

W dalszej części cytowanego testamentu, dowiadujemy się, że ks. Wincenty dziękuje wiernym z parafii, w których posługiwał. Wyrazy wdzięczności skierowane zostały także do księży współpracowników przez wszystkie lata postawionych na jego kapłańskiej drodze.

- “Za wszystkie grzechy, które popełniłem w całym życiu pokornie i szczerze przepraszam Pana Boga i ludzi.Proszę o przebaczenie i o zapomnienie.” - zaznaczył śp. ks. Tokarz w swoim testamencie.

Ukazując wielkość zapisanych słów i osobowość zmarłego kapłana, kaznodzieja zaznaczył:

Drogi Księże Wincenty, takie ciepłe słowa można kierować do ludzi, których się naprawdę kocha. Po twojej śmierci odkrywamy pełniej piękno twoje duszy, twoją miłość do ludzi, którym służyłeś.

Mówiąc o kapłaństwie, bp Ignacy Dec, zauważył wiele trudnych sytuacji związanych z posługą kapłana. Skrytykował ataki medialne, wyśmiewanie, obrażanie, plotkowanie i oskarżanie księży, który przyczynia się do zniechęcenia do pójścia za Chrystusem.

Na zakończenie cytując słowa św. Jana Marii Vianneya, proboszcza z Ars, mówiący o przeżywaniu kapłaństwa i roli kapłana w życiu wiernych.

Dziękując ks. Wincentemu za jego posługę kapłańską, kaznodzieja powiedział:

Dziękujemy dziś Bogu za Ciebie, za to wszystko, co Bóg przekazał nam przez twoją posługę, przez twoje kapłańskie życie. Żegnamy cię w postawie wdzięczności wobec Boga i w postawie modlitwy. Żegna cię twój biskup, wdzięczny za twój kapłański trud. Żegnają cię współbracia kapłani. Żegnają cię siostry i brat z rodzinami. Żegnają cię twoi parafianie, którym służyłeś ofiarnie tyleż lat.

We Mszy św. uczestniczyli licznie zgromadzeni kapłani oraz wierni. Obecna była także delegacja Akcji Katolickiej.

Śp. ks. prałata Wincentego Tokarza pochowano na Cmentarzu Osobowickim we Wrocławiu.

Podczas swojej kapłańskiej posługi ks. prałat Wincenty Tokarz posługiwał jako wikariusz:

Węgliniec, par. NSPJ (1968-1970), Bielawa Dolna, par. Miłosierdzia Bożego (1970-1974), Wrocław, par św. Bonifacego (1974-1981). Był także w Starym Węglińcu. par. Matki Bożej szkaplerznej (1981-1984 - jako administrator), Wrocław- Leśnica, par. św. Jadwigi (1984-1985) oraz Wrocław -Stabłowice, par. św. Andrzeja Apostoła (1985-2020 - jako

W latach 2001-2015, ks. Wincenty Tokarz był wicedziekanem dekanatu Wrocław-Zachód (Leśnica).

Galerię zdjęć z pogrzebu można zobaczyć

2020-07-29 17:26

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

PRENUMERATA TYGODNIKA KATOLICKIEGO „NIEDZIELA”

JAK ZAMÓWIĆ PRENUMERATĘ „NIEDZIELI”

CZYTAJ DALEJ

Łódź: Rozpoczęły się uroczystości pogrzebowe Krzysztofa Krawczyka

2021-04-10 12:04

[ TEMATY ]

pogrzeb

Krzysztof Krawczyk

Piotr Drzewiecki

W południe w łódzkiej archikatedrze rozpoczęły się uroczystości żałobne Krzysztofa Krawczyka. Artysta zmarł w poniedziałek. We Mszy św. obok rodziny i przyjaciół piosenkarza uczestniczą przedstawiciele duchowieństwa, władz państwowych i lokalnych.

Jeden z najbardziej znanych polskich wokalistów Krzysztof Krawczyk zmarł w świąteczny poniedziałek w łódzkim szpitalu.

CZYTAJ DALEJ

W niedzielę podczas ogłoszeń

2021-04-10 21:12

[ TEMATY ]

Święto Chrztu Polski

diecezja zielonogórsko‑gorzowska

Archiwum Aspektów

ks. Tomasz Gierasimczyk

ks. Tomasz Gierasimczyk

Jak informuje ks. Tomasz Gierasimczyk, referent Wydziału Duszpasterskiego Kurii Zielonogórsko-Gorzowskiej, w najbliższą niedzielę, tj. 11 kwietnia w ogłoszeniach parafialnych pojawią się informacje o Święcie Chrztu Polski

W 2019 r. Sejm RP ustanowił dzień 14 kwietnia Świętem Chrztu Polski. Jest to upamiętnienie chrztu Mieszka I, władcy Polan, który – zgodnie z tradycją – odbył się w Wielką Sobotę 14 kwietnia 966 r. „I to wtedy też narodziła się Polska. Narodziła się z wód chrzcielnych do nowego, chrześcijańskiego życia. Narodziła się dla świata, wychodząc z epoki przedhistorycznej i wkraczając na arenę dziejów Europy. Narodziła się dla siebie, jako wspólnota narodowa i polityczna, bowiem przyjęcie chrztu w obrządku łacińskim określiło naszą polską tożsamość. Odtąd zaczęliśmy o sobie samych myśleć i mówić: my, Polacy.” (Przemówienie prezydenta RP, Andrzeja Dudy, wygłoszone w 1050. rocznicę Chrztu Polski w Poznaniu, 15.04.2016).

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję