Reklama

Niedziela Wrocławska

Uroczyste Te Deum w Kościele Uniwersyteckim

Wpatrując się w tę piękną świątynię, w jej artystyczne piękno, porządek, tradycję, wzbudźmy w sobie świadomość, że takie ma być nasze serce – wierne, uporządkowane, piękne i czyste. Jeśli ono takie będzie, takie będzie również nasze życie, jednym słowem: życie szczęśliwe – mówił ks. Arkadiusz Krziżok, proboszcz Kościoła Uniwersyteckiego.

Marzena Cyfert

Ks. mgr lic. Arkadiusz Krziżok sprawujący Eucharystię

Ks. mgr lic. Arkadiusz Krziżok sprawujący Eucharystię

Sprawował on uroczystą Eucharystię z racji rocznicy konsekracji świątyni i nadania jej tytułu. Witając zebranych, ksiądz proboszcz powiedział: – 30 lipca jest dla naszej parafialnej wspólnoty dniem szczególnym, bo to dzień, kiedy 322 lata temu konsekrowano naszą świątynię i nadano jej tytuł Najświętszego Imienia Jezus. Nikt z nas tego wydarzenia nie może pamiętać, nie ma też wielu szczegółów o tym dniu zapisanych, ale wiemy, że ta świątynia ma tyle lat. Mamy tutaj wiele pięknych zabytków, chociażby ten ornat, który pochodzi z dnia konsekracji. Dotykamy tradycji, dotykamy bogactwa, ale dotykamy nie tylko tego, co zbudowane jest z kamienia, lecz również duchowej świątyni, zbudowanej z żywych serc.

Uczestnicy Mszy św. wdzięczną modlitwą podziękowali Panu Bogu za fundatorów i budowniczych kościoła, za wszystkich pracujących i modlących się w świątyni przez trzy wieki i za dzisiejszy żywy Kościół – wspólnotę parafialną i wszystkich, którzy tutaj przychodzą.

Reklama

W homilii ksiądz proboszcz nawiązał do tradycji pierwszych wieków chrześcijaństwa, kiedy to poświęcenie świątyni oznaczało przekazanie budowli na cel kultu religijnego. Podkreślił, że przez pierwsze trzy wieki chrześcijanie gromadzili się na łamaniu chleba w domach, z powodu trwających prześladowań, ale z czasem te miejsca stawały się za małe dla wspólnot chrześcijańskich. Zaczęły powstawać chrześcijańskie świątynie, a jedną z ich charakterystycznych cech było skierowanie ku wschodowi. – Nasza świątynia jest również zorientowana na wschód. Przypomina nam to, że gromadząc się w tej świątyni, zwracamy się, czy idziemy przez życie, ku prawdziwemu Słońcu, czyli ku Jezusowi Chrystusowi. Biblia nazywa Jezusa wschodzącym słońcem – mówił ks. Krziżok. Następnie podkreślił, jak wielkie jest piękno architektoniczne świątyni i dodał: – To wszystko ma nam uświadomić, że świat jest zbudowany według jasnych zasad, które zachowywane stają się fundamentem trwałości, jedności i szczęścia, czyli tego wszystkiego, co jest tak naprawdę przedmiotem naszej wiary.

Ksiądz proboszcz podkreślił też, że wszystkie piękne architektonicznie świątynie są zbudowane według takich zasad. I zakończył: – Rocznica poświęcenia kościoła obchodzona jest po to, by człowiek odnowił w sobie świadomość, że to my, wierzący, jesteśmy prawdziwym ludem Kościoła; zaś piękno i porządek architektoniczny tej świątyni wskazują na stałe zasady, które leżą u podstaw każdego szczęśliwego i pięknego życia. By dojść do piękna wewnętrznego, my również musimy trzymać się zasad.

Na zakończenie zgromadzeni odśpiewali uroczyste Te Deum.

2020-07-30 21:10

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

ME 2021 - Michael Oliver sędzią meczu Polski ze Szwecją

2021-06-21 11:29

[ TEMATY ]

Euro 2020

PAP

Angllik Michael Oliver będzie sędzią głównym środowego meczu Polski ze Szwecją w Sankt Petersburgu w grupie E piłkarskich mistrzostw Europy, który rozstrzygnie o dalszych losach biało-czerwonych w turnieju. W przypadku zwycięstwa zapewnią sobie awans.

Sędziami asystentami będą Stuart Burt i Simon Bennett, technicznym - Anthony Taylor, a na sędziego VAR został wyznaczony również ich rodak Christopher Kavanagh.

CZYTAJ DALEJ

Wielka Brytania: ponad 600 lekarzy walczy z domową aborcją

2021-06-21 17:53

[ TEMATY ]

aborcja

Wielka Brytania

lekarze

aborcja domowa

Adobe Stock

Ponad 600 lekarzy apeluje do brytyjskiego premiera, a także do szefów rządów Walii i Szkocji o natychmiastowe unieważnienie programu domowej aborcji. Do publicznej wiadomości nie podano jeszcze wyników konsultacji społecznych, w których brytyjski rząd zaproponował trwałą legalizację tego procederu, czyli tzw. aborcji „Do It Yourself” (DIY). Kategoryczny sprzeciw w tej sprawie wyraża także episkopat Anglii i Walii.

W wyniku pandemii Covid-19 Wielka Brytania tymczasowo zalegalizowała aborcję farmakologiczną, którą można przeprowadzić w domu do 10. tygodnia życia dziecka. Pretekstem była obrona przed rozprzestrzenianiem się wirusa. Obecnie kobiety, w tym również nastolatki, na podstawie rozmowy telefonicznej lub video-konsultacji z lekarzem, otrzymują pocztą tabletki, które mogą zabić poczęte dziecko w każdej fazie życia płodowego.

CZYTAJ DALEJ

Serce Jezusa, źródło życia i świętości...

2021-06-21 21:30

[ TEMATY ]

rozważania

nabożeństwa czerwcowe

Najświętsze Serce Pana Jezusa

Photo by Frenkieb on Foter.com

Rozważane dziś wezwanie litanii, przypomina nam dwie prawdy: o życiu i o świętości. Życie – to dar Boga, przekazany człowiekowi; świętość, to powołanie, jakim Stwórca obdarzył człowieka.

Każdy z nas podąża swoją drogą, z dnia na dzień doświadczając przemijalności i kruchości życia. I to w pewien sposób akceptujemy i wyrażamy poprzez konkretne gesty i wypowiadane słowa. myślę tutaj o sytuacji, kiedy umiera ktoś bliski lub choruje czy cierpi z różnego powodu. Kiedy przyglądamy się cierpieniu, umieraniu i wreszcie śmierci bliskiej osoby, wówczas towarzyszy nam rozpacz, ból, łzy… Pocieszamy się wzajemnie szukając odpowiednich słów… Inaczej sytuacja ma się ze świętością… Mało o niej się mówi, neguje się coraz częściej opinię o świętości i wyśmiewa ten niezwykły dar. Dziś świętość jest negowana i atakowana jako coś, co uległo przedawnieniu. A to nieprawda. Świętość jest aktualna i możliwa, jest drogą na nasze czasy. Tego uczy nas Najświętsze Serce Jezusa. Choć oplute i zeszpecone przez grzech ludzki, to jednak jest dla nas źródłem życia i przypomina nam o naszym obowiązku dążenia do świętości. Jeśli uznajemy prawdę i wierzymy w to, że z Jezusowego Serca wypłynęły krew i woda na usprawiedliwienie naszych grzesznych dusz, nie możemy od Tego Serca oderwać Świętości, bowiem to Serce jest jej szczególnym źródłem, z którego świętość rozlewa się strumieniem na cały Chrystusowy Kościół. Jezus umarł i zmartwychwstał po to, abyśmy życie mieli i mieli je w obfitości. Jeśli całkowicie oddamy się Jezusowi, możemy być pewni, że nie doznamy zawodu, bo Jezus jest naszą Drogą, naszą Prawdą i naszym Życiem.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję