Reklama

Kościół

Warszawa: koronawirus w dwóch parafiach

Kościół Najświętszej Maryi Panny Matki Miłosierdzia na Stegnach w Warszawie został zamknięty do odwołania. Powodem jest zakażenie koronawirusem, które wykryto u jednej z osób, która odwiedziła dom zakonny należący do Zgromadzenia Księży Marianów. Zakażenie COVID-19 wykryto również u proboszcza parafii Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny na Wrzecionie, jednak świątynia pozostaje otwarta.

[ TEMATY ]

Warszawa

kościoły

Facebook parafii NMP Matki Miłosierdzia na Stegnach

Marianie z kościoła na warszawskich Stegnach poinformowali, że 11 sierpnia domu zakonnym przy ul. św. Bonifacego 9 przez kilka godzin przebywała osoba, u której w niedzielę 16 sierpnia potwierdzono obecność koronawirusa SARS-CoV-2.

"Osoba ta nie odwiedziła kościoła parafialnego i nie sprawowała u nas Mszy świętej. Poinformowaliśmy natychmiast Państwową Inspekcję Sanitarną o zaistniałej sytuacji" - informują zakonnicy w komunikacie opublikowanym na stronach parafii Najświętszej Maryi Panny Matki Miłosierdzia na Stegnach.

Reklama

Zgodnie z decyzją Inspekcji Sanitarnej, wszystkie osoby przebywające w domu zakonnym, które miały kontakt z osobą zakażoną, zostały objęte kwarantanną. "To oznacza, że nasz dom zakonny i kościół przy ul. św. Bonifacego 9 pozostaje zamknięty do czasu decyzji stosownych władz" - dodają marianie.

Zakonnicy proszą wszystkich o modlitwę, "aby u nikogo z nas nie stwierdzono koronawirusa, a tym samym, aby nikt z nas nie był zagrożeniem dla osób, które od wtorku do wczoraj uczestniczyły w Mszach świętych na Stegnach. Powierzamy się opiece naszej patronki Najświętszej Maryi Panny Matki Miłosierdzia i św. Ojca Stanisława Papczyńskiego. W czasie kwarantanny zapewniamy Was o naszej codziennej modlitwie".

Na naszej stronie internetowej (STEGNY.MARIANIE.PL) zakonnicy będą informować na bieżąco o sytuacji.

Reklama

Intencje mszalne przyjęte na kolejne dni będą odprawiać w kaplicy domowej. W sprawach kancelaryjnych proszą o kontakt poprzez pocztę elektroniczną na adres: stegny@marianie.pl.

Zakażony koronawirusem jest także proboszcz inne warszawskiej parafii - Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny na Wrzecionie. U ks. Marka Szymuli zakażenie wykryto w ubiegłym tygodniu. Proboszcz jest obecnie hospitalizowany, ale czuje się dobrze.

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Warszawie w związku ze zdiagnozowaniem koronawirusa u proboszcza parafii Niepokalanego Poczęcia NMP w Warszawie prosi osoby, które w niedzielę 9 sierpnia podczas mszy o 7.00 i 8.30 spowiadały się u proboszcza oraz osoby, które z jego rąk przyjęły komunie świętą na mszy o godz. 11.30 o pilny kontakt z Państwowym Powiatowym Inspektorem Sanitarnym w Lipsku, który prowadzi sprawę – telefonicznie pod nr. 507-079-464 lub w godzinach od 7:30 -15:00 48/3780087, 483780244 lub mailowo: lipsko@psse.waw.pl – celem objęcia tych osób stosownym nadzorem epidemiologicznym.

To samo dotyczy osób, które w poniedziałek 10 sierpnia załatwiały sprawy w kancelarii parafialnej.

W komunikacie opublikowanym na stronach parafialnych i na przykościelnej tablicy poinformowano, że księża oraz siostry zakonne, którzy mieli bezpośredni kontakt z proboszczem, to znaczy ks. Wojciech Kasprzyk i kl. Michał Borowski oraz siostry: Teresa, Krystyna i Zofia przebywają obecnie na kwarantannie. Nikt spośród wyżej wymienionych nie wykazuje jakichkolwiek objawów choroby.

"Pozostali księża posługujący obecnie w naszej parafii nie mieli bezpośredniego kontaktu z ks. Proboszczem, więc mogą bezpiecznie odprawiać msze święte, udzielać komunii świętej i spowiadać" - czytamy w komunikacie.

Teren parafii oraz sam kościół pozostają otwarte. Z kancelarią można się skontaktować jedynie przez domofon. "Kościół działa normalnie" - usłyszała KAI przez domofon od jednego z duchownych.

"Przypominamy, że w naszej parafii od początku pandemii są zachowywane nadzwyczajne środki ostrożności, tj. każdorazowa dezynfekcja rąk przez kapłanów udzielających komunii świętych oraz dezynfekcja kratek konfesjonału po każdym penitencie. Prosimy również naszych parafian o dalsze przestrzeganie zaleceń sanitarnych tj. noszenie maseczek podczas nabożeństw lub zachowanie bezpiecznego dystansu społecznego oraz dezynfekcję rąk" - brzmi komunikat.

Parafia prosi także wiernych o modlitwę w intencji powrotu do zdrowia ks. proboszcza.

2020-08-17 12:05

Ocena: 0 -3

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Czechowice-Dziedzice: bożonarodzeniowe „drzwi pokory” w jednej z świątyń

[ TEMATY ]

kościoły

wspomozenie.katolik.bielsko.pl

Kościół pw. Wspomożenia Wiernych w Czechowicach-Dziedzicach zamienił się podczas świątecznych dni w Bazylikę Narodzenia w Betlejem. Aby do niego wejść, trzeba – podobnie jak w miejscu narodzin Jezusa – pochylić się. Do ołtarza prowadzą bowiem „drzwi pokory” – wycięty otwór w banerze ze zdjęciem przedstawiającym oryginalne wejście do Groty Narodzenia.

„Żeby wejść do ‘dziedzickiej bazyliki’, trzeba skłonić się w pokorze. Ta pokora powinna towarzyszyć nam w spotkaniu z Dzieciną” – wytłumaczył pomysłodawca przedsięwzięcia ks. Paweł Hubczak, wikariusz w parafii. W realizacji koncepcji pomogła mu grupa parafian. Kapłan zachęcił do zapoznania się z myślą papieża Benedyka XVI, która była prawdziwą inspiracją do powstania nietuzinkowej dekoracji.

CZYTAJ DALEJ

IO Tokio: Polscy siatkarze pokonali Japonię 3:0

2021-07-30 09:05

[ TEMATY ]

IO Tokio

PAP

Polscy siatkarze pokonali Japonię 3:0 (25:22, 25:21, 26:24) w meczu 4. kolejki grupy A turnieju olimpijskiego w Tokio. To trzecie zwycięstwo na igrzyskach podopiecznych Vitala Heynena, którzy zapewnili sobie awans do ćwierćfinału.

Na zakończenie pierwszej rundy biało-czerwoni w niedzielę (godz. 2) zmierzą się z Kanadą.

CZYTAJ DALEJ

Diecezja kielecka: ruszają punkty szczepień przy parafiach

2021-07-30 20:15

[ TEMATY ]

parafia

Kielce

szczepienia

Karol Porwich /Niedziela

Od niedzieli 1 sierpnia w parafiach zostają uruchomione punkty szczepień, które zlokalizowane będą tuż przy kościołach. Chętni, w tym wierni przychodzący na Msze św., mogą skorzystać z takich punktów zlokalizowanych przy kościołach w 13 gminach.

Jak informuje Marzena Chodakowska, rzecznik wojewody świętokrzyskiego, szczepienia odbędą się m.in. przy kościołach w: Makoszynie, Chęcinach, Łopusznie, Skalbmierzu, Mniowie, Ćmińsku, Strawczynie, Piekoszowie, Szydłowie i Tarłowie. Księża po Mszach św. poinformują wiernych o takiej możliwości.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję