Reklama

Kościół

99. urodziny brata Daniela ostatniego z grupy założycieli Wspólnoty z Taizè

Brat Daniel, ostatni z grupy założycieli Wspólnoty z Taizè, będzie obchodził 27 sierpnia swoje 99. urodziny. Już w 1942 r. Daniel de Montmollin nawiązał w Genewie kontakty z trzema pierwszymi członkami powstającej wspólnoty: Rogerem Schutzem, Maxem Thurianem i Pierre'em Souvairanem.

[ TEMATY ]

Taize

Maciej Biłas / photo on flickr

Urodzony 27 sierpnia 1921 roku, szwajcarski kalwinista ukończył studia teologiczne w 1946 roku i dołączył do Wspólnoty z Taizè jako czwarty brat.

Bracia żyją z własnej pracy, nie przyjmują żadnych darowizn. Szukając dla Wspólnoty możliwości pracy zarobkowej brat Daniel zainteresował się pod koniec lat 40. garncarstwem w pobliskim Cluny i bardzo się w to zaangażował. Stał się pionierem w dziedzinie wyrobów kamionkowych i glazury z popiołów roślinnych, miał liczne publikacje i wystawy. Założył dwa warsztaty garncarskie, które są istotną częścią życia Wspólnoty z Taizè i zapewniają jej ekonomiczne utrzymanie. Wyróżnił się również jako poeta i filozof z pogranicza nauk przyrodniczych, sztuki i nauki.

Reklama

Wioska Taizè na południu Burgundii stała się symbolem ruchu ekumenicznego. Powstała w latach 40-tych XX w. Wspólnota jest miejscem, do którego przybywa młodzież z całego świata. Obecnie liczy ona ponad stu braci z ok. 25 krajów. Są wśród nich katolicy i ewangelicy różnych Kościołów, m. in. czterech Polaków.

Podziel się cytatem

Część braci żyje w małych wspólnotach – „fraterniach” – w Azji, Afryce i Ameryce Południowej, dzieląc życie z dziećmi ulicy, więźniami, z ludźmi umierającymi i samotnymi. Składając śluby zakonne bracia z Taizé zobowiązują się do ubóstwa, celibatu i posłuszeństwa. Obok ekumenizmu głównym punktem ich pracy współcześnie jest solidarność z ludźmi ubogimi i pozbawionymi praw na świecie.

Z inicjatywy brata Rogera od 1974 roku organizowane były Pielgrzymki Zaufania przez Ziemię, której owocem są Europejskie Spotkania Młodych, odbywające się każdego roku w jednym z miast Europy. W 2019 roku gospodarzem był Wrocław. W spotkaniu wzięło udział ponad 15 tys. pielgrzymów z ok. 60 państw Europy i świata. W 2020 miejscem Europejskiego Spotkania Młodych miał być włoski Turyn, jednak z powodu pandemii koronawirusa spotkanie przesunięto na okres od 28 grudnia 2021 do 1 stycznia 2022 roku.

2020-08-26 09:42

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Taizé: bracia zapraszają na spotkania

[ TEMATY ]

Taize

Maciej Biłas / photo on flickr

Bracia z ekumenicznej wspólnoty w Taizé, w Burgundii we Francjsi zapraszają do udziału w spotkaniach zarówno na miejscu, jak i za pośrednictwem mediów – zapewnił w miniony czwartek przeor – brat Alois.

Oto słowa Brata Aloisa w tłumaczeniu na język polski:

CZYTAJ DALEJ

17 września Kościół wspomina św. Hildegardę z Bingen

[ TEMATY ]

św. Hildegarda

eSPe

17 września Kościół wspomina świętą Hildegardę z Bingen – doktora Kościoła. Żyjąca w latach 1098-1179 niemiecka benedyktynka należała do najbardziej fascynujących postaci średniowiecza: była wizjonerką, lekarką, pisarką i kompozytorką oraz znawczynią ówczesnych nauk przyrodniczych.

Kult liturgiczny św. Hildegardy z Bingen rozszerzył 10 maja 2012 roku na cały Kościół papież Benedykt XVI, który uważa ją za jedną ze swoich mistrzyń duchowych; 7 października tegoż roku włączył ją – jako czwartą kobietę – do grona 35 doktorów Kościoła. W krajach języka niemieckiego Hildegarda jest od wieków czczona jako święta.

CZYTAJ DALEJ

Oddali cześć Zesłańcom Sybiru

2021-09-17 23:49

Magdalena Lewandowska

Wrocław pamięta o Zesłańcach Sybiru

Wrocław pamięta o Zesłańcach Sybiru

17 września, w rocznicę zdradzieckiej napaści Związku Radzieckiego na Polskę, obchodzimy Światowy Dzień Sybiraka.

Wrocławskie uroczystości rozpoczęły się od Eucharystii w parafii św. Bonifacego, której przewodniczył ks. Adam Łuźniak, wikariusz generalny archidiecezji wrocławskiej. Wraz z duszpasterzami Sybiraków modlił się za ofiary agresji sowieckiej. W homilii postawił bardzo istotne pytania, które w kontekście ofiary Sybiraków musimy sobie dziś zadać: Do jakiej kultury odwołujemy się, budując nasze życie społeczne? O jakie wartości opierają się nasze tęsknoty i marzenia? Czy my mamy jakieś tęsknoty i marzenia jako społeczeństwo? Czy umiemy nazywać niebezpieczeństwa, które prowadzą do niewoli?

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję