Reklama

Niedziela Częstochowska

Abp Depo: Człowiek staje się nieludzki, kiedy odcina się od Boga i Jego praw

– Człowiek staje się nieludzki, kiedy odcina się od Boga i Jego praw – powiedział abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, który 4 września przewodniczył w bazylice archikatedralnej Świętej Rodziny w Częstochowie Mszy św. w intencji ofiar „krwawego poniedziałku” w 81. rocznicę tego wydarzenia.

[ TEMATY ]

Częstochowa

abp Wacław Depo

krwawy poniedziałek

„Częstochowa. Dzieje miasta i Klasztoru Jasnogórskiego”, tom 3, 2006 r.

Na początku Eucharystii zaznaczył, że „jesteśmy zgromadzeni w imię Chrystusa Ukrzyżowanego i Zmartwychwstałego w archikatedrze częstochowskiej, która była niemym świadkiem tych bolesnych dni i przyjęła owych skazańców”.

Przywołał również wspominanych tego dnia w Kościele w Polsce 108 męczenników II wojny światowej, w tym błogosławionych Kościoła częstochowskiego: ks. Ludwika Rocha Gietyngiera, ks. Maksymiliana Binkiewicza i s. Marię Kanutę. – Przez ich wstawiennictwo chcemy prosić o wolność i niepodległość naszego narodu, ale jednocześnie o autonomiczne prawa dla wspólnoty Kościoła na ziemi polskiej – podkreślił abp Depo.

Reklama

W homilii przywołał słowa francuskiego filozofa Gabriela Marcela, „które pasują do naszej dzisiejszej modlitwy: W obecnych czasach pierwszym obowiązkiem jest obrona człowieka przed niezwykłą pokusą bycia nieludzkim, której niemal nieświadomie uległo tak wielu”. – Prawdziwie, człowiek staje się nieludzki, system społeczno-polityczny staje się nieludzki, kiedy odcina się od Boga i Jego praw – kontynuował metropolita częstochowski.

– Kiedy ludzi nie łączy już nic stałego, ani religia, ani rozum, ani prawda, ani wspólne dobro ojczyzny, wtedy wszystko staje się relatywne i zakwestionowane. Wtedy czasy stają się nieludzkie, bo człowiek staje się nieludzki, bo nie ma sumienia odnoszącego go do Boga – mówił.

Abp Depo przytoczył również słowa kard. Stefana Wyszyńskiego, które umieścił w „Zapiskach więziennych” podczas internowania 5 października 1954 r.: „Największym brakiem apostoła jest lęk. Ściska serce i kurczy gardło. Każdy, kto milknie wobec nieprzyjaciół sprawy, rozzuchwala ich. Zmusić do milczenia przez lęk – to pierwsze zadanie strategii bezbożnej. Milczenie tylko wtedy ma swoją apostolską wymowę, gdy nie odwracam oblicza swego od bijących, jak sam Chrystus”.

Reklama

– Trzeba nam więc w poczuciu odpowiedzialności mówić o prawdzie historycznej, aby nie niszczono śladów przeszłości. Ona musi być niczym wyrzut sumienia, albowiem jak uczył nas św. Jan Paweł II, „miłość przebacza, ale nie zapomina” – podkreślił metropolita częstochowski.

Cytował również fragment utworu „Larum polskie” poety Jana Kazimierza Węgrzyna: „Bo każdy grób nam trzeba zapamiętać w sobie (...) / każdą bliznę wpisaną w narodowe dzieje / co otwiera się po latach niezgojoną raną”. – Potwierdzeniem tych słów jest chociażby odnalezienie szczątków niewinnych ofiar rozstrzelanych tutaj 4 września 1939 r., które po latach od ekshumacji z 1940 r. odkryliśmy podczas odnawiania katedry i okolicznego terenu. To nie jest apoteoza martyrologium i beznadziejność. To jest nasza pamięć i modlitwa, która buduje odpowiedzialność za to, co dziś i za przyszłość. Bez pamięci wpisanej w modlitwę nie ma nadziei na lepszą przyszłość – przestrzegał abp Depo.

Zakończył modlitwą, przyzywając wstawiennictwa Matki Bożej Częstochowskiej, Królowej Polski i świętych męczenników: – Módlcie się za nami i za tymi, którzy oddali życie za Boga i ojczyznę.

„Krwawy poniedziałek” był jednym z najbardziej tragicznych wydarzeń w historii Częstochowy. Szacuje się, że w masowych egzekucjach przeprowadzonych przez niemieckich żołnierzy Wehrmachtu śmierć w tym dniu poniosło ok. 700 mieszkańców miasta.

2020-09-04 21:18

Ocena: +3 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

"Jestem PONAD kocham POMIMO" - młodzi Polacy pomagają chrześcijanom w Aleppo

[ TEMATY ]

Częstochowa

młodzi

pomoc

Syria

YouTube.com

Młodzież z Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Archidiecezji Częstochowskiej zachęca do udziału w inicjatywie "Jestem PONAD kocham POMIMO". Polega ona na zakupie specjalnych bransoletek, z których całkowity dochód zostanie przeznaczony na pomoc chrześcijanom w Aleppo.

Świat naprawdę potrzebuje znaku naszej jedności! Możemy wyrazić to kupując bransoletkę JESTEM PONAD KOCHAM POMIMO. Całkowity dochód przeznaczamy tym z nas, którzy najbardziej tego potrzebują: prześladowanym chrześcijanom w Aleppo. W ten sposób jeszcze bardziej pokażemy jedność całego Kościoła Katolickiego - zachęcają członkowie Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Archidiecezji Częstochowskiej, którzy są pomysłodawcami akcji "Jestem Ponad Kocham Pomimo".

CZYTAJ DALEJ

Tajemnice chwalebne

Niedziela zamojsko-lubaczowska 43/2003

[ TEMATY ]

różaniec

Bożena Sztajner/Niedziela

1. Tajemnica Zmartwychwstania Chrystusa

CZYTAJ DALEJ

W parafii w Toporowie

2021-08-01 17:50

[ TEMATY ]

bp Andrzej Przybylski

parafia Przemienienia Pańskiego

sakrament bierzmowania

Toporów

Beata Pieczykura/Niedziela

– Jeżeli chcecie przeżyć przemienienie, jeżeli chcecie być tu, w Toporowie, na górze Tabor, bo wróćcie do swoich domów z głosem z nieba, głosem Boga, który mówi: Jezus jest moim Synem umiłowanym, słuchajcie Jezusa. Tak Go odrzucicie, to stracicie największy skarb w życiu. Niech Duch Święty uświęca nas i umacnia w szukaniu tego, co najcenniejsze – mówił bp Andrzej Przybylski 1 sierpnia w parafii św. Franciszka z Asyżu w Toporowie z racji odpustu ku czci Przemienienia Pańskiego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję