Reklama

Niedziela Wrocławska

“Niebo otwiera się nad nami” - odpust w parafii Opatrzności Bożej we Wrocławiu.

Druga niedziela września to dzień odpustu w parafii pw. Opatrzności Bożej we Wrocławiu. Tegorocznym obchodom przewodniczył ks. bp Jacek Kiciński, który także na wszystkich mszach do południa głosić Słowo Boże.

2020-09-13 20:49

Aleksander Poznański

Po uroczystej procesji wejścia, proboszcza parafii, ks. Krzysztof Hajdun przywitał wszystkich uczestników Eucharystii. Przypomniał także, aby wykorzystać możliwość uzyskania odpustu.

- Nie wystarczy sama obecność, ale musimy przyjąć łaskę odpustu - powiedział.

Reklama

Bp Jacek rozpoczynając homilię nawiązał do wypowiedzianych przez proboszcza słów. Porównał łaskę odpustu do otwierającego się Nieba.

Zwrócił także uwagę na znajdujące się nad ołtarzem “oko Opatrzności Bożej”.

- To oko Opatrzności Bożej przypomina nam o tym, że Bóg na nas patrzy, wszystko widzi, żyjemy w obecności Boga. My chcemy w naszym życiu wypaść dobrze w oczach ludzi. Ileż to razy zastanawiamy się, co ludzie pomyślą o nas. A jak Bóg patrzy na nas? Co Bóg pomyśli o nas? - pytał.

Reklama

Kontynuując, bp Jacek zaznaczył, że Bóg potrzebuje ludzkiego wysiłku i zaangażowania.

- Bóg mówi do nas przez wydarzenia, osoby i słowo Boże, ale zawsze daje nam wolność. Nigdy nie przymusza. Możemy przyjąć Boże słowo do serca, ale możemy je odrzucić. Bóg o nas się troszczy i potrzebuje naszej współpracy - zaznaczył.

Spoglądając na otaczający nas świat, możemy zauważyć, że jest wiele tragedii, cierpienia, niesprawiedliwości, panująca pandemia. Patrzenie na świat pod kątem negatywnych wydarzeń, może powodować zwątpienie.

- Ktoś może powiedzieć, że Bóg się o nas troszczy. Jak się troszczy skoro tyle nieszczęścia naszym życiu? Gdzie jest Bóg skoro tyle tragedii w świecie? - odpowiadając na pytania bp Jacek zaznaczył - My patrzymy kategoriami doczesności, a Bóg patrzy z perspektywy wieczności.

Wyjaśniając podejmowane zagadnienie, bp Kiciński użył obrazu tkanego dywany, który podnosząc na wysokość 5 m, będzie nam się jawił jako brzydki, pełen wiązań, nici, łączeń. A od góry będzie on piękny. Bóg widzi z góry, człowiek z dołu.

- I dziś Bóg zaprasza nas, abyśmy popatrzyli na ten “dywan” naszego życia z góry. Z perspektywy słowa Bożego. Dziś możemy czegoś nie rozumieć, ale Bóg działa w czasie- mówił.

Bezradność może powodować trudne sytuacja w naszym życiu. Inicjatywę wtedy przejmuje Bóg, który chce przemieniać nasze życie.

- Mówimy wtedy: “Trzeba było Bogu zaufać”.Nie jest łatwo zaufać i uwierzyć Panu Bogu - zaznaczał.

Następnie bp Jacek opowiedział świadectwo człowieka z Syberii, który w Łagrze spotkał kapłana mówiącego o Bogu. Byli tam ludzie wątpiący w istnienie Boga. I zarzucił księdzu, że Boga nie ma. W obozie były wszy. Inny człowiek powiedział: “Jeżeli Twój Bóg istnieje, nie powinno być na tobie wszy”. Więźniowie rzucili się na tego księdza, a na ten moment wszy nie było. I wszyscy się nawrócili.

- Wiara rodzi się ze słuchania słowa Bożego. Jeżeli ja przyjmuję słowo Boże, to ono wskazuje drogę mojego życia i oświeca ciemności mojej codzienności. Pan Bóg pokazuje, że dla Niego nie ma rzeczy niemożliwych - powiedział bp Jacek.

Myśli człowieka powinny być ukierunkowane na Pana Boga. W innym przypadku następuje brak patrzenia na Boga i człowieka.

- Gdy człowieka stawia siebie w miejsce Boga, doświadcza głębokiego osamotnienia. I taki człowiek nigdy nie będzie szczęśliwy - ostrzegał biskup.

Wielką łaską jest Msza św., która otwiera na Boga i człowieka. Biskup Jacek odniósł się także do smutku. Rozwijając myśl zauważył, że dziś można spotkać wiele smutnych osób.

- Posmutniał nam dzisiaj świat. Ile mamy żalu, pretensji, niezgody w rodzinach, waśni, kłótni. Dlaczego tak się dzieje? Dzisiejszy człowiek przestał słuchać Boga - powiedział.

Smutek jest konsekwencją braku czasu.

- Jeżeli człowiek nie będzie miał czasu dla Pana Boga, to nie będzie miał także czasu dla drugiego człowieka i nigdy nie będzie go miał dla siebie - mówił.

Słuchanie Boga może prowadzić do słuchania człowieka. Biskup Kiciński zauważył nękający współczesnych ludzi, kryzys słuchania. Zwraca także uwagę na zapomnienie Boga, co powoduje patrzenie na to, co zewnętrzne, zapominając o jego wnętrzu. Ukazując ten temat, biskup porównał do elewacji domu, które na od frontu może być piękny, ale w środku zimny. I odwrotnie brzydki dom od zewnątrz może mieć wspaniałych, życzliwych mieszkańców.

- Czy my potrafimy dostrzec te piękne promyki w naszym życiu? - pytał.

Kolejnym z problemów spowodowanym zapatrzeniem w siebie jest zazdrość. Może to prowadzić do zawiści. A Chrystus, odnosząc się do dzisiejszej Ewangelii kazał przebaczać. Tutaj za przykład zostało pokazane spotkanie papieża Jana Pawła II z Ali Agcą.

- Warto przeprosić i wyjść do drugiego człowieka, z którym jesteśmy skłóceni przez dłuższy czas. Może ktoś czeka na telefon, gest wyciągniętej dłoni, na słowo przepraszam? - powiedział.

Po Komunii św. odśpiewano Te Deum Laudamus dziękując Bożej Opatrzności za prowadzenie podczas ziemskiej pielgrzymki. 

Galeria zdjęć

Całość homilii:

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

MZ: bezpłatne szczepionki przeciw grypie m.in. dla lekarzy, pielęgniarek, ratowników i farmaceutów

2020-10-01 10:05

[ TEMATY ]

szczepienie

koronawirus

Adobe.Stock

Minister Zdrowia Adam Niedzielski podjął decyzję o zabezpieczeniu dostępu do bezpłatnej szczepionki przeciw grypie dla osób udzielających świadczeń opieki zdrowotnej, farmaceutów i techników farmaceutycznych. Od czwartku podmioty mogą wystąpić do resortu o brakujące dawki.

Od 1 października – jak poinformował PAP resort – wszystkie podmioty udzielające świadczeń opieki zdrowotnej, apteki i punkty apteczne, które nie kupią na rynku farmaceutycznym odpowiedniej liczby szczepionek dla pracowników, mogą zgłaszać zapotrzebowanie na bezpłatne dawki za pośrednictwem strony szczepionkanagrype.mz.gov.pl

Przez personel uczestniczący w udzielaniu świadczeń opieki zdrowotnej rozumiany jest personel medyczny (lekarze, pielęgniarki, położne, farmaceuci, fizjoterapeuci, felczerzy, ratownicy medyczni, diagności laboratoryjni oraz inny personel medyczny wyżej niewymieniony) oraz niemedyczny (o ile personel ten z racji wykonywanych obowiązków służbowych ma bezpośredni kontakt z pacjentami).

Zapotrzebowanie na bezpłatne szczepionki przeciw grypie zgłosić mogą: podmioty udzielające świadczeń opieki zdrowotnej, w tym te, które zawarły z Narodowym Funduszem Zdrowia umowę na wykonywanie szczepień ochronnych na grypę osobom zatrudnionym w tych podmiotach oraz pozostałe biorące udział w świadczeniach opieki zdrowotnej, które nie zawarły takiej umowy, ale zawarły umowę z NFZ w innym zakresie świadczeń zdrowotnych. Zapotrzebowanie mogą tez zgłaszać apteki ogólnodostępne i punkty apteczne.

MZ wyjaśnia, że podmiot musi oszacować liczbę potrzebnych szczepionek przeciwko grypie dla pracowników, którzy zadeklarowali chęć szczepienia i nie korzystają jednocześnie z innych programów szczepienia, na przykład w innym miejscu pracy albo z programów organizowanych przez inne instytucje. W formularzu muszą uwzględnić tylko ten personel, dla którego zabrakło szczepionki nabytej w ramach dystrybucji na rynku farmaceutycznym. Z jednego podmiotu może zostać złożone tylko jedno zapotrzebowanie zbiorcze.

Szczepienia przeciw grypie z wykorzystaniem bezpłatnej dawki pochodzącej z rezerw strategicznych będzie można wykonać wyłącznie w podmiotach leczniczych, które zawarły umowę z NFZ na jej wykonywanie. Pracownicy podmiotów, które takich umów nie zawarły, będą mogli wykonać szczepienie w innej uprawnionej placówce.

Dodatkowe informacje dotyczące sposobu i terminu dystrybucji szczepionek przeciw grypie oraz podmiotów leczniczych, w których będzie można wykonać szczepienia zostaną opublikowane na stronach Ministerstwa Zdrowia.

W przypadku braku możliwości zapewnienia odpowiedniej liczby szczepionek przeciw grypie, minister zdrowia zastrzega możliwość częściowej realizacji zapotrzebowania. (PAP)

Autor: Katarzyna Lechowicz-Dyl

ktl/ joz/

CZYTAJ DALEJ

Robert Lewandowski najlepszym napastnikiem UEFA sezonu 2019/20

Piłkarz reprezentacji Polski i Bayernu Monachium Robert Lewandowski został najlepszym napastnikiem UEFA sezonu 2019/20. Wyniki ogłoszono podczas ceremonii losowania grup Ligi Mistrzów. 32-letni zawodnik jest także faworytem do tytułu Piłkarza Roku UEFA.

Lewandowski ma za sobą znakomity sezon. Z Bayernem sięgnął po zwycięstwo w Lidze Mistrzów, niemieckiej ekstraklasie i Pucharze Niemiec, a w każdych z tych rozgrywek był najlepszym strzelcem. W Bundeslidze zdobył 34 gole, w LM 15 oraz w Pucharze Niemiec sześć.

Łącznie, jak przypomniała UEFA, zdobył 55 bramek w 47 meczach.

Podczas czwartkowej gali w Genewie Lewandowski znalazł się w trójce najlepszych napastników z Francuzem Kylianem Mbappe i Brazylijczykiem Neymarem.

Kulminacyjnym momentem ceremonii - oprócz wylosowania grup LM - ma być ogłoszenie nazwiska Piłkarza Roku UEFA za sezon 2019/20. Tutaj także Polak jest zdecydowanym faworytem.(PAP)

bia/ pp/

CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję