Reklama

Polityka

W Brukseli rozpoczął się szczyt UE; "27" podzielona w sprawie Turcji

W czwartek przed godz. 16 rozpoczął się w Brukseli szczyt UE, podczas którego szefowie państw i rządów mają m.in. przeprowadzić strategiczną dyskusję na temat relacji z Turcją. Liderzy unijni są podzieleni co do podejścia wobec tego problematycznego sąsiada.

2020-10-01 16:16

[ TEMATY ]

Unia Europejska

szczyt

Bruksela

PAP

"UE ma dwie możliwości, jeśli chodzi o relacje z Turcją: albo zwiększanie napięć, czego nikt nie chce, albo deeskalacja i przejście do konstruktywnych relacji" - mówiła przed rozpoczęciem posiedzenia szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.

W zeszłym roku Turcja rozpoczęła odwierty w poszukiwaniu ropy i gazu na Morzu Śródziemnym w pobliżu Cypru mimo ostrzeżeń ze strony UE. Latem doszło do eskalacji napięć, których kulminacją było zderzenie greckiego okrętu wojennego z tureckim. W ostatnim czasie Ateny i Ankara ustaliły jednak, że przeprowadzą rozmowy na temat spornych roszczeń obu krajów.

Reklama

Szef Rady Europejskiej Charles Michel zapewniał w Brukseli, że UE chce zademonstrować solidarność z Grecją i Cyprem. Dodał przy tym, że wobec Turcji "wszystkie opcje są na stole".

Temat ten jest związany z sankcjami UE wobec przedstawicieli reżimu białoruskiego. "27" od kilku tygodni nie może podjąć decyzji w tej sprawie.

Prezydent Litwy Gitanas Nauseda wyraził jednak nadzieję na przełom. "To po prostu niewłaściwe, aby sytuacja (na Białorusi - PAP) pozostawała bez reakcji" - powiedział przed rozpoczęciem szczytu.

Sytuacja za wschodnią granicą Polski ma być krótko omówiona przez szefów państw i rządów. Formalnej decyzji w sprawie sankcji wobec przedstawicieli białoruskiego reżimu na pewno nie będzie, bo te podejmują unijni ministrowie. Unijni przywódcy mogliby jednak usunąć polityczne przeszkody stojące im na drodze. Z projektu wniosków na szczyt wynika, że Rada Europejska wezwie unijnych ministrów do tego by przyjęli decyzje o sankcjach "bezzwłocznie".

Reklama

Jak dotychczas uniemożliwiał to Cypr, który domaga się sankcji na Turcję za jej wiercenia w poszukiwaniu surowców energetycznych na wodach wokół wyspy. UE uznaje te działania za nielegalne, ale nie spieszy się z sankcjami.

Kanclerz Austrii Sebastian Kurz wsparł Nikozję podkreślając przed szczytem, że "27" powinna jasno odpowiedzieć na działania Ankary. Bardziej umiarkowane stanowisko przedstawił prezydent Francji Emmanuel Macron, który podkreślał, że UE powinna okazać solidarność Grecji i Cyprowi.

Szefowie państw i rządów mają też rozmawiać o próbie otrucia jednego z liderów rosyjskiej opozycji Aleksieja Nawalnego. Premier Mateusz Morawiecki ocenił, że powinien to być sygnał ostrzegawczy dla niektórych liderów świata zachodniego.

"Warto też bardzo głęboko zastanowić się, czy to nie jest taki zasadniczy moment, gdy wszyscy powinniśmy powiedzieć, że z Rosją w związku z tym nie ma co prowadzić takiego projektu jak Nord Stream 2. My o tym głośno mówimy od wielu lat. Dzisiaj mam nadzieję, że wiele innych krajów również potwierdzi, że otrucie Nawalnego i Nord Stream 2 to nie są dwa rozłączne tematy" - zaznaczył.

Nie wszyscy byli zadowoleni z zaproponowanych tematów obrad. Premier Czech Andrej Babisz ocenił, że na szczycie UE przywódcy powinni rozmawiać o brakach we współpracy między krajami członkowskimi w walce z pandemią Covid-19.

Z Brukseli Krzysztof Strzępka (PAP)

stk/ ap/

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Międzyreligijny szczyt G20: religie pomagają w pandemii

2020-10-19 13:03

[ TEMATY ]

szczyt

koronawirus

Adober Stock

W Rijadzie zakończyło się „G20Interfaith Forum”. Ten międzyreligijny szczyt G20 obradował w stolicy Arabii Saudyjskiej w dniach 13-17 października. Dokument ogłoszony na zakończenie spotkania podkreśla rolę wspólnot religijnych w kryzysie spowodowanym koronawirusem.

Jego sygnatariusze, w tym wiedeńskie centrum dialogu KAICIID i Sojusz Cywilizacji Narodów Zjednoczonych (UNAOC), podkreślili znaczenie bliskich kontaktów między rządami i zwierzchnikami religijnymi, także na płaszczyźnie ONZ. Na przykład kraje G20 powinny oficjalnie włączyć „Interfaith Forum” do dyskusji na swoich przyszłych szczytach.

„W tych trudnych czasach, kiedy koronawirus powoduje globalne zakłócenia gospodarcze i społeczne, decydenci polityczni powinni uznać, że dla ponad 80 proc. ludności świata religia ma wpływ na codzienne życie, normy i relacje”, czytamy w dokumencie. Jak podkreślono, znaczenie przywódców religijnych wykracza poza celebrowanie nabożeństw religijnych czy duszpasterstwo. W wielu regionach świata krzewią oni ideały miłości bliźniego, bezpieczeństwa, praw człowieka i spójności, zwłaszcza dla najsłabszych we wszystkich społeczeństwach.

Organizatorzy szczytu zaapelowali do państw grupy G20, aby skupiły swoją współpracę w szczególności na najsłabszych. Czyniąc to, mogliby oni skorzystać z etycznego zaangażowania Forum Międzyreligijnego, wezwali też do systematycznego angażowania podmiotów religijnych w polityczne procesy decyzyjne na szczeblu krajowym i międzynarodowym. Konkretnym zaleceniem Forum jest również zaangażowanie wspólnot religijnych w opracowanie i dystrybucję szczepionki przeciwko koronawirusowi.

"Obecna pandemia pokazuje, że nasze społeczeństwa są bardziej kruche niż nam się wydaje”, powiedział sekretarz generalny KAICIID, Faisal Bin Muaammar, na zakończenie pięciodniowej konferencji. Dodał, że w tej sytuacji „Forum międzyreligijne” pokazało wielkie znaczenie globalnej współpracy i solidarności. „Kiedy zadajemy sobie pytanie, w jaki sposób możemy zbudować bardziej inkluzywny i sprawiedliwy świat, centrum odpowiedzi stanowią religia i ludzie wierzący”, zaznaczył Faisal. Jego zdaniem Forum stworzyło „imponujący zbiór” konkretnych, możliwych do wdrożenia zaleceń dotyczących globalnych problemów, takich jak Covid-19, brak równości, integracja społeczna, zmiany klimatu czy ochrona miejsc kultu religijnego.

Podczas pięciodniowych obrad "G20 Interfaith Forum” w Rijadzie kilkuset zwierzchników religii, ekspertów i polityków dyskutowało nad skutkami pandemii koronawirusa oraz strategiami przeciwko zbrojnym konfliktom, zmianom klimatycznym, handlowi ludźmi oraz mowie nienawiści. Wyniki obrad prowadzonych online ze względu na pandemię koronawirusa, zostaną przedstawione pod koniec listopada na tegorocznym spotkaniu na szczycie głów państw i szefów rządów najbardziej rozwiniętych gospodarek świata G20. Obecnie pracom tej grupy przewodniczy Arabia Saudyjska.

Jako przedstawiciel Watykanu, kard. Miguel Ayuso, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego, zadeklarował, że religie muszą „zakażać” świat nadzieją. Na początku dyskusji pozdrowienia drogą wideo, przekazali m.in. zastępczyni sekretarza generalnego ONZ Amina Mohammed oraz wysoki przedstawiciel Sojuszu Cywilizacji ONZ, Miguel Moratinos. Uczestnikami dyskusji byli m.in. honorowy zwierzchnik prawosławia, patriarcha ekumeniczny Bartłomiej I oraz kilku innych czołowych przedstawicieli chrześcijaństwa, islamu, judaizmu i innych religii świata.

Organizatorami siódmego forum międzyreligijnego „G20 Interfaith Forum” byli: Centrum Dialogu Międzyreligijnego i Międzykulturowego Króla Abdullaha KAICIID, Sojusz Cywilizacji Narodów Zjednoczonych (UNAOC) oraz Krajowy Komitet ds. Dialogu Międzyreligijnego i Międzykulturowego w Arabii Saudyjskiej (NCIRD).

CZYTAJ DALEJ

Sejm: atak opozycji na posłów PiS

2020-10-27 10:37

[ TEMATY ]

sejm

Po tym, gdy protestujące posłanki m.in. Lewicy podeszły na sali sejmowej do prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, prowadzący obrady wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki wezwał na salę straż marszałkowską.

Do przepychanek na sali sejmowej doszło we wtorek po tym, jak Joanna Scheuring-Wielgus złożyła wniosek o dołączenie do porządku obrad projektu ustawy Lewicy, liberalizującego dostęp do aborcji. Wicemarszałek Ryszard Terlecki poprosił o interwencję Straż Marszałkowską i wykluczył z obrad dwoje posłów KO.

Gdy z wnioskiem formalnym o dołączenie do porządku obrad izby projektu ustawy klubu Lewicy, liberalizującego dostęp do aborcji wystąpiła Joanna Scheuring-Wielgus, przy mównicy towarzyszyła jej grupa posłanek Lewicy z tablicami "kobieta decyduje". Następnie cała grupa opuściła mównicę i stanęła w pobliżu miejsc PiS, gdzie siedzi Jarosław Kaczyński. Machały tablicami: "kobieta decyduje", "legalna aborcja".

Posłanki krzyczały: "to jest wojna!" Wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki ogłosił przerwę i wezwał na salę Straż Marszałkowską.

W wyniku tego na sali sejmowej wybuchło ogromne zamieszanie.

Wicemarszałek Terlecki wykluczył z obrad posłów KO: Klaudię Jachirę i Sławomira Nitrasa.

Wcześniej Sławomir Nitras zwrócił się o uzupełnienie porządku obrad o projekt ustawy przekazującej 2 miliardy zł, które mają trafić na media publiczne, na walkę z COVID.

CZYTAJ DALEJ

Nietypowe rekolekcje u Franciszkanów

2020-10-27 12:42

plakat

Rekolekcje Dla Przypadków Beznadziejnych, czyli Eksternistyczne Seminarium Odnowy Wiary na Czas Pandemii – z taką propozycją nietypowych rekolekcji wychodzą oo Franciszkanie OFM z parafii Matki Bożej Częstochowskiej w Legnicy.

Żyjemy w czasie niepewności, pomieszania wartości, podziałów, nienawiści oraz galopującej laicyzacji. Dla wielu z nas jest to sytuacja trudna, beznadziejna, prowokująca pytania: czy w tym wszystkim obecna jest miłość Boża, czy On się jeszcze o nas troszczy?

Odpowiedź na tak postawione pytanie znajdziemy w Seminarium Odnowy Wiary. Ponieważ nie możemy organizować spotkań dla większej ilości osób, a niektórzy z nas po prostu się boją, dlatego proponujemy rekolekcje w formie eksternistycznej - mówi o. Tomasz Skibiński OFM, pomysłodawca rekolekcji a zarazem proboszcz franciszkańskiej parafii.

W Seminarium może wziąć udział praktycznie każdy, a przede wszystkim osoby, które borykają się w codziennym życiu z pytaniami: w co wierzę, co nadaje życiu sens? A także do tych osób, które chciałby zacząć naprawdę żyć wiarą, myślą, że nie mają czasu na modlitwę albo nie wiedzą jak się modlić, a także do tych, którzy pragną umocnić swoja relacje z Panem Bogiem - mówi o. Tomasz.

Seminarium rozpoczyna się 8 listopada i potrwa 8 tygodni. Już w niedzielę wieczorem tj. 8 listopada w dzień rozpoczęcia Seminarium, na Facebooku i stronie internetowej parafii zamieszczona zostanie konferencja wprowadzająca w temat tygodnia. Tak będzie w każdą niedzielę w czasie trwania rekolekcji. Każdego dnia na stronach parafialnych zamieszczany będzie krótki fragment Pisma św. oraz pytania do osobistego rozważania i modlitwy. Ponadto w czasie trwania Seminarium należ przynajmniej raz w tygodniu pójść do kościoła i pomodlić się przed Najświętszym Sakramentem. Jak mówi o. Tomasz „może to być nawet krótka kilkuminutowa modlitwa, a czasami nawet wystarczy posiedzieć w ciszy przed Panem Bogiem i po prostu pomilczeć”. Seminarium zakończy wspólna Msza św. wszystkich jego uczestników w kościele MB Częstochowskiej przy ul. Tulipanowej w Legnicy.

Szczegółowe informacje i pytania: o.tomaszofm@gmail.com

CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję