Reklama

Kościół

Rektor Międzynarodowej Akademii Bożego Miłosierdzia: dawanie świadectwa o miłosierdziu to podstawowe zadanie Kościoła

W Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach trwa sympozjum pt. „Bóg bogaty w miłosierdzie”. - Dawanie świadectwa o miłosierdziu Boga jest podstawowym zadaniem posłannictwa Kościoła wobec współczesnego świata - mówił do jego uczestników ks. Jan Machniak, rektor Międzynarodowej Akademii Bożego Miłosierdzia.

[ TEMATY ]

Łagiewniki

Boże Miłosierdzie

B. M. Sztajner/Niedziela

W Niedzielę Miłosierdzia Bożego otwarte są wszystkie możliwe zdroje łask. Warto zrobić krok wiary i przekroczyć bramy miłosierdzia

W Niedzielę Miłosierdzia Bożego otwarte są wszystkie możliwe zdroje łask. Warto zrobić krok wiary i przekroczyć bramy miłosierdzia

Duchowny wygłosił wykład pt. „Prawda o Bogu i człowieku w świetle encykliki ‘Dives in misericordia’”. Zaznaczył w nim, że miłosierdzie jest kluczem do zrozumienia tajemnicy Boga i człowieka.

- Charakteryzuje ono Boga objawiającego się człowiekowi w historii zbawienia. Jest głównym tematem nauczania Chrystusa i zostaje w pełni ukazane w tajemnicy zbawienia, w Jego śmierci i Zmartwychwstaniu. Miłosierdzie jest jednocześnie szczególną szansą dla człowieka, ponieważ przez nie może on doświadczyć bliskości Boga, który jest miłosierny - wskazał.

Reklama

Kapłan podkreślił, że zgodnie z omawianą encykliką, Bóg jest miłością, która dzieli się z każdym stworzeniem, ponieważ Jego naturą jest obdarowywanie. - W miłosierdziu, jak podkreśla Jan Paweł II, ukazują się różne odcienie miłości Boga do człowieka: dobroć, życzliwość, łaska i wierność, czułość i współczucie jakie charakteryzuje matkę, wielkoduszność i życzliwość oraz litość, oszczędzanie przeciwnika i przebaczenie - wymienił.

Prelegent zaznaczył, że ukazywanie Bożego Miłosierdzia jest podstawowym wymiarem misji wobec świata powierzonej apostołom przez Chrystusa. - W encyklice Dives in misericordia Jan Paweł II wyraźnie wskazuje na potrzebę dawanie świadectwa o miłosierdziu Boga jako podstawowym zadaniu posłannictwa Kościoła wobec współczesnego świata - podkreślił, dodając, że obok głoszenia miłości miłosiernej równie ważne jest także czynienie miłosierdzia oraz modlitwa o miłosierdzie dla świata.

- Spełniając uczynki miłosierdzia wynikające z doświadczenia miłosierdzia Boga, chrześcijanin poznaje ukrytą w sobie zdolność do dzielenia się miłością. Jan Paweł II podkreśla w Encyklice „Dives in misericordia”, że człowiek jest zdolny do poznania miłosiernej miłości Boga, o ile sam potrafi okazać miłosierdzie innym. Miłość miłosierna jest siłą jednoczącą i podnoszącą ludzi we wzajemnych relacjach przemieniając osobę obdarowaną i obdarowującą - kontynuował.

Reklama

Ks. Machniak zauważył, że miłosierdzie jest istotnym elementem kształtującym stosunki międzyludzkie w duchu poszanowania godności człowieka i odkrywania jego zdolności czynienia dobra. - Apostolstwo miłosierdzia w wymiarze czynów miłosierdzia musi zawsze odwoływać się do tego podstawowego doświadczenia miłości w Chrystusie, by miłosierdzie nie stało się filantropią, lub nie zostało zastąpione sprawiedliwością społeczną - przestrzegł.

Wykładowca przypomniał, że podczas zawierzenia świata Bożemu miłosierdziu podczas konsekracji bazyliki Bożego miłosierdzia, św. Jan Paweł II zaznaczył, że współczesny człowiek bardzo potrzebuje tego przymiotu Boga. - Zawierzenie świata Bożemu Miłosierdziu jest aktem wiary, którego fundamentem jest postawa dziecięcego zaufania Bogu, miłosiernemu Ojcu, że nie opuszcza On nigdy człowieka obdarowując go bez przerwy swoją miłością - stwierdził.

Odwołując się do praktycznych wymiarów miłosierdzia, ks. Machniak uwypuklił, że z doświadczenia miłości miłosiernego Boga powinno zrodzić się miłosierdzie wobec potrzebujących. - Prawda o Bogu i człowieku jest, jak podkreślał wielokrotnie Jan Paweł II, centralnym elementem misji, jaką uczniowie Chrystusa otrzymali od swojego Pana. Obejmuje ona wyznanie wiary w Boga miłosierdzia i uwielbienie Boga, bogatego w miłosierdzie oraz odważne i pełne nadziei spojrzenie w przyszłość - wyjaśnił.

Prelegent na zakończenie powiedział, że miłosierdzie Boże doświadczane przez człowieka uznającego swoją słabość otwiera go na bliźniego, ukazując możliwość dzielenia się miłosierdziem. - Owocuje jako bezinteresowna pomoc udzielana człowiekowi znajdującemu się w potrzebie Miłosierdzie Boże nabiera szczególnego wymiaru dzięki doświadczeniu św. Faustyny Kowalskiej, którą Jan Paweł II nazwał „darem Boga dla naszych czasów”. Ta święta pomaga współczesnemu człowiekowi w odkrywaniu Boga miłosierdzia obecnego w świecie i czynienia miłosierdzia wobec bliźnich - podsumował ks. Machniak.

Sympozjum pt. „Bóg bogaty w miłosierdzie” potrwa do popołudnia. Przygotowano je z okazji 40-lecia encykliki „Dives in misericordia”.

2020-10-03 12:35

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

XIV Ogólnopolska Pielgrzymka Kolejarzy w Krakowie Łagiewnikach

[ TEMATY ]

pielgrzymka

kolej

Łagiewniki

Stanisław Nawara

10 września 2016 r. do Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie Łagiewnikach przybędzie XIV Ogólnopolska Pielgrzymka Kolejarzy.

Kolejarze rozpoczną pobyt w Krakowie Łagiewnikach o godzinie 9:30 od Centrum Jana Pawła II „Nie lękajcie się”. Prowadzeni przez moderatora Katolickiego Stowarzyszenia Kolejarzy Polskich ks. Ryszarda Marciniaka przejdą przez Bramę miłosierdzia w Sanktuarium Jana Pawła II i przy relikwiach naszego świętego Papieża będą modlić się o Jego wstawiennictwo i orędownictwo w drodze do Jezusa Miłosiernego obecnego w szczególny sposób w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia, sanktuarium, które Bóg wybrał dla świata.

CZYTAJ DALEJ

Benedykt XVI: tylko wiara wyzwala człowieka z ograniczeń i ciasnoty jego czasów

2021-07-27 14:45

[ TEMATY ]

Benedykt XVI

Grzegorz Gałązka

O swojej drodze kapłańskiej i doświadczeniach duszpasterskich opowiedział papież-senior Benedykt XVI w wywiadzie udzielonym pisemnie Tobiasowi Winstelowi z okazji 70. rocznicy swoich święceń kapłańskich, a który ukazał się na łamach niemieckiego miesięcznika katolickiego „Herder Korrespondenz”.

Oto całość rozmowy Tobiasa Winstela z Benedyktem XVI w tłumaczeniu na język polski:

CZYTAJ DALEJ

Tokio: wioślarstwo - czwórka podwójna kobiet zdobyła srebrny medal

2021-07-28 07:10

[ TEMATY ]

Igrzyska Olimpijskie w Tokio

PAP

Agnieszka Kobus-Zawojska, Marta Wieliczko, Maria Sajdak i Katarzyna Zillmann wywalczyły srebrny medal w olimpijskim finale wioślarskich czwórek podwójnych. Zwyciężyły Chinki, a trzecie miejsce zajęły Australijki. To pierwszy medal dla Polski w Tokio.

Biało-czerwone przed igrzyskami były typowane jako kandydatki do medalu. Przemawiały za nimi sukcesy, w 2018 roku sięgnęły po złoty medal mistrzostw Europy i świata, a także stabilny skład, w którym pływają praktycznie od ponad czterech lat.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję