Reklama

Kościół

Jan Paweł II świętym patronem nowej gminy w Kalabrii

W 2020 roku mija 100. rocznica urodzin św. Jana Pawła II i 15. rocznica Jego śmierci. W związku z tymi ważnymi dla Kościoła w Polsce ale i Kościoła Powszechnego rocznicami, abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Episkopatu skierował prośbę do Papieża Franciszka o ogłoszenie św. Jana Pawła II doktorem Kościoła i patronem Europy.

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

Prośbę tę wsparł kard. Stanisław Dziwisz. W czasie wystąpienia na kongresie „Europa Christi” powiedział, że „papież Wojtyła to nie tylko wielki współczesny doktor Kościoła, ale i wybitny patron dla Europy”. Dawny osobisty sekretarz Ojca Świętego podkreślił, że „autentyczne duszpasterstwo nie ogranicza się nigdy jedynie do budowania samego Kościoła (...) Prawda ta znalazła swoje potwierdzenie w życiu i dziele Jana Pawła II. Jego osobowość, myśl, praca pozostawiły ogromny ślad nie tylko w życiu Kościoła, ale i całej społeczności światowej.

[zdjecie id="99308"][/zdjecie]

W tym względzie papież Wojtyła reprezentuje najszlachetniejszy ideał Europejczyka”. Kardynał podkreślił, że „życie Karola Wojtyły/papieża Jana Pawła II jest przypomnieniem o chrześcijańskich korzeniach Europy i całej cywilizacji zachodniej.

Papież dowodzi swoim życiem, że bycie Europejczykiem i bycie uczniem Chrystusa nie wykluczają się, ale radykalnie zakładają. Chrześcijaństwo wpisane jest w europejskie fundamenty, jest nieusuwalnym kodem genetycznym europejskości. W tym względzie, papież Wojtyła i jego dziedzictwo mogą być uznane za wielką apologię chrześcijaństwa, europejskości i ich wzajemnego związku”.

Wszyscy zgodnie podkreślają wielki wkład Jana Pawła II w najnowsze dzieje Europy, w tym jego centralną rolę w obaleniu komunizmu i integracji naszego kontynentu. Jak podkreślił kardynał: „To jego posługiwanie stanowiło kamień węgielny w polskim, narodowym przebudzeniu nadziei. To ono przyczyniło się walnie i lawinowo do skonsolidowania ruchów społecznych i politycznych mających na celu stworzenie wolnej, równej, dziejowo sprawiedliwej Europy”. Z tych powodów trzeba stwierdzić, że Jan Paweł II to „wybitny patron dla Europy, który ma ogromnie wiele do powiedzenia wszystkim, zarówno wierzącym, jak i niewierzącym”.

Reklama

We Włoszech jest gmina, która nie czekając, aż Kościół ogłosi Jana Pawła II patronem całej Europy, wybrała już Świętego Papieża na swojego patrona. To Casali del Manco, gmina, która powstała 5 maja 2017 r. w wyniku połączenia gmin Spezzano Piccolo, Casole Bruzio, Pedace, Serra Pedace i Trenta. Stała się jedna z największych gmin w Kalabrii – ma powierzchnię 167 kilometrów kwadratowych, liczy ponad 10 tys. mieszkańców, graniczy z miastem Cosenza i ciągnie się aż do masywu górskiego Sila w Parku Narodowym. O tej historycznej decyzji rozmawiałem z burmistrzem Casali del Manco, Stanislao Martire.

Włodzimierz Rędzioch:
- Gmina, której jest pan burmistrzem, składa się z kilku miasteczek, które mają długą tradycję, a także swych tradycyjnych patronów. Jak to się stało, że Jan Paweł II został wybrany na świętego patrona Casali del Manco?

Stanislao Martire: - Wraz z narodzinami nowej gminy musieliśmy przygotować nowy statut, nowy herb i sztandar. Postanowiono wówczas wybrać również świętego patrona nowej wspólnoty.

- Kto podjął decyzję o wyborze nowego patrona?

- Z propozycją wystąpiło dziewięciu kapłanów działających na naszym terenie, w tym proboszczowie z Casali del Manco: ks. prał. Giovanni Citrigno, wikariusz generalny (parafia Sant'Agostino w Morelli), ks. Antonio Riccio (parafia Santa Maria Assunta w Spezzano Piccolo), ks. Francesco Guagliani (parafia Santa Marina w Casole Bruzio), ks. Francesco Castiglione (parafia Santi Pietro e Paolo w Pedace) i ks. Francesco Iaquinta (parafia San Donato w Serra Pedace) oraz proboszczowie z Lorica i Silvana Mansio. Wszyscy jednogłośnie wybrali na naszego patrona świętego naszych czasów, Jana Pawła II, przekazując swoją decyzję gminie.

- Co w tej sytuacji zrobiły władze gminne?

- Zwołaliśmy specjalne posiedzenie rady gminnej, podczas którego - również jednogłośnie, przez aklamację, postanowiono ogłosić św. Jana Pawła II naszym patronem. Na posiedzeniu obecny był również Metropolita Cosenzy-Bisignano, abp Francescantonio Nolè, gdyż nasza gmina leży w jego archidiecezji. Wybór ten został przyjęty z wielką radością nie tylko przez księży, ale także przez całą społeczność gminną. Od tego dnia nowym patronem naszej nowej wspólnoty jest św. Jan Paweł II.

- W ten sposób władze cywilne, spełniły swój obowiązek. Jakie kroki mają teraz podjąć władze kościelne?

- Jeśli chodzi o Kościół, abp Nolè wraz z proboszczami będą musieli ustalić kwestie dotyczące kultu. Na przykład, gdzie umieścić obrazy św. Jana Pawła II lub jego posąg. Święto patronalne przypada na 22 października, w święto liturgiczne Świętego - w tym dniu urzędy i szkoły naszej gminy będą zamknięte.

- Jak obywatele zareagowali na wybór patrona, świętego „naszych czasów” (zmarł „zaledwie” 15 lat temu), Papieża, którego tyle osób znało lub nawet spotkało?

- To prawda, wielu naszych obywateli mogło spotkać się z nim podczas różnych audiencji w Watykanie, wielu, w tym ja, poszło mu złożyć hołd po jego śmierci. Nie było osoby, która skrytykowałaby nasz wybór. Jest to oczywiście „wartość dodana” dla naszej powiększonej społeczności, która nie anuluje lokalnego kultu poszczególnych wiosek, tak jak kult św. Donato w Serra Pedace.

- Episkopat Polski zaproponował ogłoszenie Jana Pawła II współpatronem Europy. Wy, jako gmina „wyprzedziliście” Europę...

- Cieszymy się, że byliśmy „prekursorami” w Europie. Z niecierpliwością czekamy na proklamowanie św. Jana Pawła II patronem całej Europy, modląc się, aby stało się to jak najszybciej. Dla nas byłby to powód do dumy, ponieważ utwierdziłoby to nas w przekonaniu, że byliśmy dalekowzroczni i dokonaliśmy właściwego wyboru. W każdym razie nasza gmina, Casali del Manco, mały i peryferyjny zakątek naszego kontynentu, znajduje się już pod opieką św. Jana Pawła II. Możemy więc służyć za przykład.

2020-10-07 09:55

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Premier o Janie Pawle II: 16 lat temu odszedł największy Polak w historii

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

premier

facebook.com/MorawieckiPL

16 lat temu odszedł największy Polak w historii. Zawsze będziemy tęsknić do Jego dobra, humoru, skromności przy jednoczesnej wielkiej mądrości. Święty Karolu Wojtyło, Ojcze Święty, dziękujemy za wszystko - napisał na Facebooku w rocznicę śmierci Karola Wojtyły - papieża Jana Pawła II premier Mateusz Morawiecki.

16 lat temu w Watykanie zmarł Karol Wojtyła; 16 października 1978 r. wybrany na papieża, przyjął imię Jana Pawła II (1978-2005); arcybiskup metropolita krakowski, kardynał; beatyfikowany w 2011 r., kanonizowany 27 kwietnia 2014 r. (PAP)

CZYTAJ DALEJ

Polanica-Zdrój. Nocna Modlitwa Różańcowa w Drodze [zaproszenie]

2023-09-26 21:49

[ TEMATY ]

Noc Fatimska

o. Zdzisław Świniarski

Polanica Sokołówka

ks. Mirosław Benedyk/Niedziela

O. Zdzisław Świniarski - sercanin biały z bp. Markiem Mendykiem

O. Zdzisław Świniarski - sercanin biały z bp. Markiem Mendykiem

Serdecznie zapraszamy na XIII Ekstremalną Noc Fatimską, z piątku na sobotę, 6 – 7 X 2023 roku do Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w Polanicy Zdroju ul. Reymonta 1 (GPS ul. Graniczna 1)

CZYTAJ DALEJ

Nowy rok duszpasterski w Polsce pod hasłem "Uczestniczę we wspólnocie Kościoła"

2023-09-28 17:47

[ TEMATY ]

rok duszpasterski

Karol Porwich/Niedziela

"Uczestniczę we wspólnocie Kościoła" – to temat programu duszpasterskiego Kościoła katolickiego w Polsce na rok 2023/2024. Rozpocznie się on w pierwszą niedzielę adwentu, w tym roku 3 grudnia - przekazała Komisja Duszpasterstwa KEP.

Na terenie Ośrodka Caritas Archidiecezji Gdańskiej w Warzenku zakończyło się w czwartek spotkanie dyrektorów wydziałów duszpasterskich z całej Polski.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję