Reklama

Kościół

Gliński: dziedzictwo Jana Pawła II jest dziedzictwem podstawowym

Dla polskiego rządu, a nawet szerzej, dla całego polskiego społeczeństwa dziedzictwo Jana Pawła II jest dziedzictwem podstawowym. Potrzeba żywej debaty o bardzo ważnych wartościach dla współczesności, o których papież mówił – powiedział w piątek wiceprezes Rady Ministrów, minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu.

[ TEMATY ]

św. Jan Paweł II

minister Gliński

East News/Kacper Bieryło

Prof. Piotr Gliński – Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Prof. Piotr Gliński – Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego

W ramach obchodów 100. rocznicy urodzin Karola Wojtyły 9 października w siedzibie Konferencji Episkopatu Polski odbywa się konferencja naukowa "Kościół św. Jana Pawła II – niepodległość ducha". Celem spotkania jest refleksja na temat wizji Kościoła, jaką miał papież.

List do zgromadzony wystosował premier Mateusz Morawiecki. Podkreślił w nim, że Kościół w w Polsce od wieków był instytucją, której funkcjonowanie daleko wykraczało poza tradycyjne ramy.

Reklama

"Można powiedzieć, że Kościół stworzył i obronił polską państwowość w miejscu, gdzie Polska istniała, gdy próżno jej było szukać na mapach Europy i świata, a w najtrudniejszych okresach naszej historii stawał się przestrzenią walki z okupantem czy narzuconą władzą" – zaznaczył premier.

Mateusz Morawiecki zwrócił również uwagę na wkład Kościoła w walkę z dwoma totalitaryzmami XX wieku.

"To odpowiedzią były przecież miłosierdzie i solidarność głęboko zakotwiczone w wielkiej tradycji chrześcijańskiej – w tym sensie Kościół był przestrzenią wolności i niewątpliwie niepodległości ducha" – napisał premier, wyrażając wdzięczność za obecność Kościoła w życiu polskiego narodu.

Reklama

Premier podkreślił, że Jan Paweł II, który prowadził Kościół przez 26 lat, "stał się symbolem polskiej idei solidarności, której na sercu leżała obrona godności każdego człowieka".

"Jako duszpasterz inspirował i prowadził nasz naród. Obudził w nas także pragnienie wolności, niepodległości i demokracji" – zwrócił uwagę szef rządu.

Przywołując słowa papieża Jana Pawła II, że "Kościół nie istnieje i nie pracuje dla samego siebie, lecz pozostaje w służbie ludzkości", premier napisał, że "warto pogłębiać papieskie rozumienie odpowiedzialności za świat i każdego człowieka".

"Dla nas stanowi wyzwanie do aktywności i budowania mądrej nadziei i solidarności, które zmieniają naszą rzeczywistość na lepszą" – podkreślił premier.

Minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu prof. Piotr Gliński podkreślił, że dla polskiego rządu, a nawet szerzej, dla całego polskiego społeczeństwa dziedzictwo Jana Pawła II jest dziedzictwem podstawowym.

"Wszystkie badania socjologiczne wskazują, że jest to Polak, który jest wymieniany zawsze jako pierwsza postać wśród najważniejszych Polaków w naszej historii. W związku z tym, dobrze, że wciąż debatujemy o wartościach z nim związanych, o jego szkole myślenia" – powiedział wiceprezes Rady Ministrów.

Podkreślił, że na Polakach spoczywa obowiązek realizacji wartości, które zostawił nam papież.

"Staramy się wypełniać zadanie, jakie na nas spoczywa – ludzi zaangażowanych w życie publiczne, by instytucjonalizować dziedzictwo narodowego" – powiedział minister Gliński.

Jako przykład wymienił program "Niepodległa". To jest kilkanaście tysięcy wydarzeń, które odbywają się w całym kraju, gdzie jest m.in. mowa o polskim Kościele, o jego roli oraz o dziedzictwie Jana Pawła II – zaznaczył wiceprezes Rady Ministrów.

Wspomniał również o muzeum św. Jana Pawła II i kard. Stefana Wyszyńskiego, które otwarto w Świątyni Opatrzności Bożej. Powiedział, że powstało ono we współpracy ze stroną kościelną, ale zostało wybudowane z środków państwowych. Minister Gliński wymienił także Muzeum "Pamięć i Tożsamość" im. św. Jana Pawła II w Toruniu, gdzie ukazana jest historia Polki przez wartości, które wskazywał papież.

Wicepremier zwrócił uwagę, że podtrzymywanie tradycji nie może sprowadzać się do budowania pomników, nie może być zaklęte w kamieniu, ale potrzeba także żywej debaty o bardzo ważnych wartościach dla współczesności, o których mówił papież.

W konferencji biorą udział m.in. przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki, abp Stanisław Budzik, bp Artur Miziński, kard. Stanisław Dziwisz i abp Grzegorz Ryś.

Wydarzenie objęte jest honorowym patronatem prezydenta Andrzeja Dudy i jest jednym z elementów obchodów 100. rocznicy urodzin Karola Wojtyły. Zostało dofinansowana z pieniędzy Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 w ramach Programu Dotacyjnego "Niepodległa". (PAP)

Autor: Magdalena Gronek

mgw/ koz/

2020-10-09 11:32

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Franciszek podkreślił znaczenie dialogu ze światem kultury i wkładu w tej dziedzinie Jana Pawła II (dokumentacja)

[ TEMATY ]

papież Franciszek

św. Jan Paweł II

Grzegorz Gałązka

Na znaczenie dialogu Kościoła z ludźmi kultury wskazał Ojciec Święty w liście do rektora Papieskiego Uniwersytetu św. Tomasza, o. Michała Palucha OP w związku z otwarciem na tej papieskiej uczelni Instytutu Kultury Jana Pawła II.

Do drogiego brata

CZYTAJ DALEJ

Ostatnia droga Franciszka

2021-07-30 09:25

ks. Mirosław Benedyk

Msza św. pogrzebowa małego Franciszka

Msza św. pogrzebowa małego Franciszka

Od kilku miesięcy 7-letni Franek ze Świdnicy zmagał się z nieuleczalną chorobą nowotworową. Rodzice chłopca nie tylko walczyli o jego życie ziemskie, ale zrobili wszystko, aby zapewnić mu życie wieczne.

Franciszek był jednym z pięciu synów Pawła i Marty. Był radosnym i otwartym dzieckiem, lubiącym sport i zabawę. Miał swoje marzenia, a także zainteresowania. Dzięki miłości, której doświadczał od swoich rodziców i braci, odznaczał się wielką wrażliwością na drugiego człowieka. Wychowywany w duchu pobożności maryjnej, uczył się relacji z Panem Bogiem. Wszystko przerwała niespodziewana choroba i przedwczesna śmierć.

CZYTAJ DALEJ

Łask: Trwają przygotowania do pielgrzymki

2021-08-01 16:32

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Piotr Drzewiecki

21 sierpnia spod kolegiaty łaskiej wyruszy 41. Piesza Pielgrzymka Ziemi Łaskiej na Jasną Górę. Zapisy rozpoczną się w pierwszych dniach sierpnia.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję