Reklama

Rośnie żywy pomnik bł. Jana Pawła II

Tak jak przed laty Zawiercie zasłynęło ze wzniesienia jednego z pierwszych w naszym kraju pomników Ojca Świętego, tak teraz jest dumne z posiadania parafii, której patronuje bł. Jan Paweł II. W niedzielę 29 maja abp Stanisław Nowak przewodniczył historycznym uroczystościom w ponad 50-tysięcznym mieście

Pierwszą stacją modlitewnego spotkania był plac przed bazyliką Świętych Apostołów Piotra i Pawła. Przybyłych na uroczystość gości: kapłanów, władze miasta, poczty sztandarowe, orkiestrę dętą, parafian oraz mieszkańców Zawiercia powitał proboszcz zawierciańskiej wspólnoty - ks. prał. Zenon Gajda. Wierni zgromadzili się przed pomnikiem Jana Pawła II, który został wzniesiony staraniem byłego proboszcza - ks. prał. Piotra Miklasińskiego w czerwcu 1997 r. - Pomnik to niezwykły, oryginalny. Ojciec Święty przedstawiony jest z krzyżem i katechizmem w dłoni jako nauczyciel świata. Nie ma chyba w całej Polsce tak wspaniale wyrażonego sensu pontyfikatu Papieża Polaka. Pamiętam dobrze dzień poświęcenia monumentu, to było 14 lat temu, kiedy stanął na zawierciańskiej ziemi, wpisując się na stałe w jej pejzaż - powiedział Metropolita Częstochowski. W niedzielne przedpołudnie dopełnił on poświęcenia pomnika przez poświęcenie nowego elementu - tablicy pamiątkowej, która została umieszczona u jego stóp, tworząc doskonale zaplanowaną całość. Marmurowa tablica jest wyrazem wdzięczności Bogu za dar beatyfikacji Papieża Polaka.

Wotum wdzięczności

Reklama

Po odśpiewaniu „Barki”, ulubionej pieśni Ojca Świętego, wierni w procesji z obrazem bł. Jana Pawła II udali się spod papieskiego pomnika do drugiej stacji niedzielnej uroczystości, czyli do budującego się kościoła w centralnej części miasta. Przypomnijmy, że parafię Świętych Jana Chrzciciela i Pawła Apostoła erygował abp Stanisław Nowak 23 czerwca 2006 r. jako wotum wdzięczności miasta Zawiercia i archidiecezji częstochowskiej za pontyfikat Ojca Świętego Jana Pawła II. To właśnie tutaj, tym razem już nie w tymczasowej kaplicy ani też nie na placu kościelnym, ale w murach budującej się świątyni, wiernych w atmosferę uroczystości wprowadzili uczniowie Katolickiego Liceum i Gimnazjum im. Jana Pawła II w Zawierciu przez prezentację programu słowno-muzycznego o Błogosławionym.

Nowe wezwanie

- Dokładnie rok temu Ksiądz Arcybiskup poświęcił plac pod budowę świątyni, której w przyszłości patronować miał Jan Paweł II. Wówczas wypowiedział słowa: „Oddajemy to miejsce i tę ziemie Bogu, aby na niej powstała świątynia ku czci bł. Jana Pawła II”. Fakt ten staje się rzeczywistością, która rodzi się na naszych oczach. Widać już zarys świątyni, rosną mury kościoła, trwa budowa parafii, żywego pomnika dedykowanego Ojcu Świętemu - powiedział na wstępie uroczystości proboszcz parafii i budowniczy świątyni - ks. Grzegorz Cyparski. Po powitaniu Dostojnego Gościa przez przedstawicieli wspólnoty parafialnej zabrzmiała pieśń „Gaude Mater Polonia” w wykonaniu chóru.
Dekret, na mocy którego dokonała się zmiana wezwania parafii ze Świętych Jana Chrzciciela i Pawła Apostoła na bł. Jana Pawła II odczytał prepozyt kapituły zawierciańsko-żareckiej - ks. prał. Jan Wais. Pismo zostało wydane 1 maja, w dzień beatyfikacji Ojca Świętego, zaś na liturgiczne wspomnienie Patrona i jednocześnie dzień odpustu parafialnego wyznaczono 22 października. Ksiądz Arcybiskup podczas uroczystości podarował parafii symboliczny kamień z pierwszego grobu Jana Pawła II.

Błogosławi z Domu Ojca

Metropolita Częstochowski wyjaśnił w homilii prawne i teologiczne podstawy zmiany wezwania parafii i tytułu kościoła. - Dziś jest dzień historycznych zmian, przede wszystkim wezwania parafii, bo ostateczny tytuł kościołowi nadany zostanie podczas chrztu parafii, czyli konsekracji świątyni. Poprzednie imiona - Świętych Jana Chrzciciela i Pawła Apostoła były zastępcze, a były to imiona patronów pontyfikatu bł. Jana Pawła II. Święci - Jan Chrzciciel i Paweł Apostoł nie mają krzywdy, patronują wielu kościołom, dzisiaj dziękujemy im za opiekę patronalną nad tą rodziną parafialną i oddajemy patronat nowemu Błogosławionemu. Od początku wspólną intencją było, aby świątynia w centrum miasta stała się wielkim wotum Zawiercia za ten wspaniały pontyfikat - mówił Kaznodzieja. - Zawiercie zawsze kochało Papieża Polaka. Są tego dowody, a wśród nich papieski pomnik przy bazylice - podkreślał. - Teraz przyszedł czas budowy żywego pomnika, bo parafia to żywi ludzie, to cudowne dzieła Boże, parafia to obecność Ciała i Krwi Pańskiej, to troska o ludzi i ich zbawienie, by wszyscy czuli się u Boga - mówił Metropolita.
Wiadomo, że przyszły papież jako biskup krakowski walczył o kościoły, miał głębokie przekonanie, że człowiek potrzebuje Boga, a kościoły materialne, parafie sprowadzają Boga żywego na ziemię. Wydaje się, że teraz spoglądając z Domu Ojca na zawierciańskie dzieła, bł. Jan Paweł II ogromnie się z nich raduje, wspiera i błogosławi ludziom, którzy je realizują.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Odnaleziono listy więźniów niemieckiego obozu koncentracyjnego dla dzieci

2021-09-24 12:39

[ TEMATY ]

obóz koncentracyjny

Muzeum Dzieci Polskich- ofiar totalitaryzmu

Wstrząsające listy dzieci więzionych w niemieckim obozie koncentracyjnym na terenie Litzmannstadt Ghetto

Wstrząsające listy dzieci więzionych w niemieckim obozie koncentracyjnym na terenie Litzmannstadt Ghetto

Wstrząsające listy dzieci więzionych w niemieckim obozie koncentracyjnym na terenie Litzmannstadt Ghetto i znaleźli badacze z Muzeum Dzieci Polskich Ofiar Totalitaryzmu - poinformowano na piątkowej konferencji prasowej w Łodzi.

Kilka dni temu, badając dokumenty w prywatnych zbiorach historycy znaleźli osiem listów najmłodszych więźniów niemieckiej III Rzeszy - podali pracownicy Muzeum Dzieci Polskich - Ofiar Totalitaryzmu w Łodzi.

CZYTAJ DALEJ

Polski rzymianin

Niedziela Ogólnopolska 5/2020, str. 46-47

[ TEMATY ]

rozmowa

Prof. Jerzy Miziołek

Stanisław August Morawski

Stanisław August Morawski

W Rzymie zmarł nestor włoskiej Polonii Stanisław August Morawski. Jednym z jego polskich przyjaciół był prof. Jerzy Miziołek, który wspomina swojego przyjaciela w rozmowie z Włodzimierzem Rędziochem.

Włodzimierz Rędzioch: Odejście Stanisława A. Morawskiego napełnia jego przyjaciół głębokim smutkiem i zobowiązuje do chwili wspomnień. Znałeś go przez wiele lat. W jakich okolicznościach się poznaliście?

CZYTAJ DALEJ

Abp Ryś na Jasnej Górze: Rodzina znakiem Bożej miłości w świecie

2021-09-26 14:47

[ TEMATY ]

rodzina

Karol Porwich/Niedziela

O tym, że rodzina ma być wśród świata znakiem i szkołą miłości Boga, zwłaszcza wobec najsłabszych: dzieci, starszych, niepełnosprawnych, w różny sposób wykluczanych i tych bez domu, mówił w homilii abp Grzegorz Ryś. Metropolita łódzki przewodniczył Mszy św. z udziałem uczestników 37. Pielgrzymki Małżeństw i Rodzin. Pielgrzymka stanowiła centralne w Polsce obchody Roku św. Józefa i Roku Rodziny Amoris laetitia.

Abp Ryś podkreślił w homilii, że rodzina jest i powinna być podstawową i najważniejszą przestrzenią, w której uczymy się troski, uważności na najmniejszych; dzieci, w tym te poczęte a jeszcze nienarodzone, starszych, chorych, niepełnosprawnych. - W tym względzie rodzina spełnia niesłychaną rolę wobec całych społeczeństw. Dramatyczne jest społeczeństwo, które się tego nie uczy od rodziny. Dramatyczne jest społeczeństwo, które zamiast zatroszczyć się o tych, co są najsłabsi, potrafi ich zabijać. Niesłychane jest społeczeństwo, które nie dało się wychować rodzinie jako tej podstawowej ludzkiej wspólnocie, od której wszystkie inne powinny czerpać sposoby myślenia, działania. Państwo, Kościół, wszyscy się w jakiś sposób uczymy od rodziny, a uczymy się wtedy, kiedy mamy w sobie tę koncentrację na najmniejszych – mówił abp Ryś.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję