Reklama

Parafia - źródło życia Bożego

W dniu pamiętnej wizyty Ojca Świętego Jana Pawła II w Łodzi - 13 czerwca 1987 r. - na osiedlu Retkinia została erygowana parafia pw. Najświętszej Eucharystii. Wiadomość o ustanowieniu parafii ogłoszono wiernym oczekującym na lotnisku Lublinek na przybycie Papieża Polaka. Pierwszym proboszczem parafii abp Władysław Ziółek mianował ks. Bohdana Papiernika, który od samego początku w sposób szczególny troszczył się o duchowy i materialny rozwój nowej wspólnoty parafialnej. Był budowniczym domu parafialnego, w którym znalazły się mieszkania dla księży, kancelaria parafialna oraz sale spotkań duszpasterskich. Wielkim wyzwaniem, które podjął Ksiądz Proboszcz, była budowa świątyni parafialnej według projektu mgr inż. Mirosławy Herczyńskiej. Kościół poświęcił abp Władysław Ziółek - 13 czerwca 2007 r. Liczne obowiązki związane z posługą proboszcza ks. kan. Papiernik łączył z wypełnianiem obowiązków dyrektora Ogólnopolskiego i Międzynarodowego Dziecięcego Festiwalu Piosenki i Pieśni Religijnej. Jako moderator Ruchu Światło-Życie dbał o formację młodzieży. Ks. kan. Bohdan Papiernik był proboszczem przez 22 lata. Zmarł 29 kwietnia 2009 r. w wyniku obrażeń odniesionych w wypadku samochodowym.

Wspólnota ducha i modlitwy

Następcą ks. Bohdana Papiernika został mianowany ks. kan. Andrzej Ścieszko, dotychczasowy proboszcz parafii pw. św. Franciszka w Teodorach. Posługę w parafii Najświętszej Eucharystii rozpoczął 13 czerwca 2009 r. - Pierwsze tygodnie w nowej parafii były czasem, w którym trwałem z parafianami na modlitwie, spowiadałem, aby rozpoznać specyfikę parafii - wspomina ks. Ścieszko.
Po kilku miesiącach podjął decyzje dotyczące pracy duszpasterskiej, w której znaczącą rolę odgrywają inicjatywy formacyjne zespołów parafialnych. Są to: Oaza Dzieci Bożych, wspólnota modlitwy za kapłanów, dynamiczna parafialna wspólnota młodzieżowa. Zawiązała się Oaza Rodzin, a także Equipes Notre-Dame, czyli ruch duchowości małżeńskiej, którego celem jest pomaganie małżeństwom chrześcijańskim w pełnym przeżywaniu sakramentu małżeństwa. Prężnie działają 3 chóry oraz zespół „Anawim”.
Ksiądz Proboszcz zaznacza, że śpiew jest ważną formą budowania duchowości i liturgii. Podczas Mszy św. z udziałem najmłodszych śpiewa schola dziecięca, a niedzielnej Eucharystii o godz. 9 oprawę muzyczną zapewnia zespół „Anawim”. Chór parafialny śpiewa najczęściej na Mszy św. południowej i podczas ważnych uroczystości. Schola młodzieżowa wzbogaca swoim śpiewem Mszę św. dla młodzieży, sprawowaną w niedzielę wieczorem. Przy większych uroczystościach wszystkie chóry są połączone pod kierownictwem organisty Michała Mielczarka. Chórzyści objęci są formacją duchową.
W parafii odbywają się trzyletnie przygotowania do Pierwszej Komunii Świętej i spotkania przygotowujące do sakramentu bierzmowania. - Wiara jest drogą i potrzeba, by dojrzewanie do sakramentu bierzmowania odbywało się w niedużych grupach - mówi ks. Andrzej Ścieszko. - Wspólnie z księżmi wikariuszami staramy się to czynić. Poprzez wspólnotę ducha i modlitwy tworzymy wspólnotę kapłańską. To m.in. decyduje o tym, że parafia Najświętszej Eucharystii jest wspólnotą żywą. Zawdzięczamy to przede wszystkim łasce Pańskiej, ale też posłudze kapłanów. Formacja przed Pierwszą Komunią Świętą była wielką troską śp. ks. proboszcza Bohdana Papiernika. Tę formację nadal realizujemy. W proces ten włączamy też rodziców, którzy przez rodzinną katechezę uzupełniają wysiłek katechetów i duszpasterzy w przekazywaniu wiary - dodaje Ksiądz Proboszcz.
W każdy czwartek o godz. 15 rozpoczynają się nabożeństwa adoracyjne, adoracja Najświętszego Sakramentu trwa do wieczornej Mszy św. o godz. 18. W pierwsze czwartki miesiąca przed Mszą św. wieczorną odbywają się spotkania z lektorami i ministrantami. Jest także wspólna modlitwa o święte powołania do służby Bożej. W pierwszą sobotę miesiąca ma miejsce adoracja wynagradzająca - od Mszy św. porannej (godz. 8.) do Mszy św. wieczornej (godz. 18). Grupy modlitewne mają wyznaczone godziny na animowanie modlitwy. Aby umożliwić modlitwę przed Najświętszym Sakramentem osobom pracującym, po nabożeństwie odprawianym w pierwsze piątki miesiąca o godz. 17.30 i Mszy św. o godz. 18 każdy do godz. 20 ma możliwość skorzystania z sakramentu pokuty i pojednania.
Z ważnych dokonań materialnych, które w ostatnim czasie zostały zrealizowane, należy wymienić założenie sufitów nad nawami bocznymi kościoła, położenie dachu na plebanii, a także na małym kościele. W planach jest urządzenie wnętrza świątyni. Według powstających projektów w ołtarzu głównym umieszczony będzie symbol Eucharystii oraz tabernakulum. W lewej nawie bocznej stanie ołtarz poświęcony Matce Bożej Królowej Polski i bł. Janowi Pawłowi II. Po prawej stronie znajdzie się ołtarz Jezusa Miłosiernego i Apostołki Bożego Miłosierdzia - św. Faustyny.

Krzyż z papieskiego ołtarza

Reklama

W wieżę kościoła został wmontowany monumentalny krzyż. U jego stóp Ojciec Święty Jan Paweł II celebrował Mszę św. na lotnisku Lublinek 13 czerwca 1987 r. Krzyż oraz marmurową tablicę upamiętniającą papieską Eucharystię poświęcił abp Władysław Ziółek - 14 września 2003 r. Forma architektoniczna wieży, w którą został wkomponowany krzyż z ołtarza papieskiego, wyraża orędzie zawarte w starożytnym hymnie brewiarzowym: „Króla wznoszą się ramiona,/Tajemnica Krzyża błyska./Na nim życie śmiercią kona,/Lecz z tej śmierci życie tryska”. Chrystusowy krzyż wpisany w pejzaż osiedla Retkinia wzywa wszystkich do modlitwy, dziękczynienia i nawrócenia. Przypomina o naszym chrześcijańskim powołaniu i ostatecznym przeznaczeniu. Abp Władysław Ziółek powiedział: „Ilekroć spojrzymy na ten krzyż, niech towarzyszy nam pamiętne wołanie Ojca Świętego Jana Pawła II skierowane spod Giewontu do wszystkich Polaków: „Sursum Corda! Sursum Corda! W górę serca! W górę serca!”
Budowa wieży kościoła i zamontowanie w niej krzyża z ołtarza papieskiego były wielkim zadaniem dla śp. ks. kan. Bohdana Papiernika i całej społeczności parafialnej. Z Bożą pomocą, przy współudziale wielu oddanych i ofiarnych ludzi udało się to dzieło zrealizować. W kruchcie kościoła znajduje się tablica poświęcona ks. kan. Bohdanowi Papiernikowi, pierwszemu proboszczowi i budowniczemu świątyni, moderatorowi Ruchu Światło-Życie. Tablicę poświęcił abp Władysław Ziółek, a ufundowali ją wdzięczni parafianie z racji pierwszej rocznicy śmierci ks. Bohdana Papiernika. Wewnątrz świątyni, na ścianie przy głównym wejściu umieszczono kamień węgielny poświęcony przez Jana Pawła II - 13 czerwca 1987 r. podczas II Krajowego Kongresu Eucharystycznego w Polsce.

Spotkanie z Panią Jasnogórską

6 i 7 czerwca 2010 r. parafię Najświętszej Eucharystii nawiedziła Matka Boża w znaku Jasnogórskiego Obrazu. Mszy św. powitalnej przewodniczył bp Adam Lepa. W murach świątyni Królową Polski powitali: Ksiądz Proboszcz, przedstawiciele rodzin, młodzież, dzieci. Nawiedzenie zgromadziło całą wspólnotę parafialną i wielu gości z innych łódzkich parafii.

Wzory życia duchowego

- Dla mnie mistrzem życia duchowego i liturgicznego jest bł. Jan Paweł II, ale bardzo dużo zawdzięczam także Stefanowi kard. Wyszyńskiemu, jego głębokim, mądrym tekstom - wyznaje ks. Andrzej Ścieszko. - Jestem też uformowany przez Ruch Światło-Życie i piesze pielgrzymki na Jasną Górę. Oaza i pielgrzymki to są takie dwa moje duchowe płuca, które dają mi ogromne doświadczenia Kościoła żywego. Ks. Blachnicki powiedział, że parafia ma być żywym organizmem, który rodzi życie, łowi dla Chrystusa. Zależy mi na tym, by parafia była takim organizmem, który daje ludziom Boże życie. Wizja takiej parafii jest mi bardzo bliska i chciałbym ją dalej odkrywać oraz budować. Na tej drodze ciągle towarzyszy mi nauczanie bł. Jana Pawła II, które przynosi owoce w postaci ludzi nawróconych lub na nowo odkrywających w swoim życiu Chrystusa i Jego orędzie”.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Apel Jasnogórski z udziałem wiernych Archidiecezji Wrocławskiej

2021-09-17 21:52

ks. Łukasz Romańczuk

bp Jacek Kiciński

bp Jacek Kiciński

Dziś Apel Jasnogórski prowadzony był przez ks. bp. Jacka Kicińskiego 

Z racji Pielgrzymki Duchowieństwa i Wiernych Archidiecezji Wrocławskiej w kaplicy Cudownego Obrazu obecni byli kapłani, siostry zakonne i wierni świeccy z terenu naszej archidiecezji. 

CZYTAJ DALEJ

Czuwając z Ojcem Pio

2021-09-17 08:42

[ TEMATY ]

Jasna Góra

św. o. Pio

ANSA FILES/STR/pal/mr /PAP/EPA

„Ze św. Ojcem Pio czyścimy czyściec” pod takim hasłem odbędzie się na Jasnej Górze spotkanie modlitewne Grup Modlitewnych św. Ojca Pio.

Tegoroczne spotkanie koncentrować się będzie na modlitwie za dusze w czyśćcu cierpiące, z którymi stygmatyk miał bliski kontakt. Odbędzie się ono w dniach 25-26 września br. Krajowy duszpasterz Grup Modlitwy św. Ojca Pio o. Roman Rusek serdecznie zaprasza na to niepowtarzalne wydarzenie.

CZYTAJ DALEJ

Obóz godny polecenia

2021-09-18 00:03

Archiwum Obozu Studenckiego w Białym Dunajcu

38. edycja legendarnego Obozu Adaptacyjnego Duszpasterstw Akademickich Wrocławia i Opola w Białym Dunajcu już za nami. Jaki był tegoroczny wyjazd? Co zostawił w sercach młodych ludzi? – opowiadają uczestnicy.

Ela z D.A. Dominik: Przyjechałam na Obóz w Białym Dunajcu nie znając nikogo i przyznaję, że już pierwszego dnia chciałam stąd uciekać. Jednak Obóz stworzył dla mnie przestrzeń do poznania nowych ludzi i nawiązania bliskich relacji z osobami, które kierują się podobnymi wartościami. Dwa tygodnie wspólnego mieszkania, chodzenia po górach, integracji i oczywiście Eucharystii otworzyły mnie – największego introwertyka na ziemi – na relacje z drugim człowiekiem i za to jestem bardzo wdzięczna. Cieszę się, że mogłam tu przyjechać.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję