Reklama

Kościół

Bp Stułkowski: modlę się o dialog i pokój w Ojczyźnie

Demonstranci wyraźnie chcą wzbudzić strach we wszystkich, którzy inaczej myślą. Potrzeba nam postu i gorącej modlitwy do Boga o nawrócenie nas wszystkich. Dla protestujących o odkrycie wartości życia i ochronę każdego życia, a dla nas, byśmy stając po stronie życia obronili nasze serca przed nienawiścią w stosunku do tych, którzy myślą inaczej – mówi bp Szymon Stułkowski.

[ TEMATY ]

bp Szymon Stułkowski

Episkopat News

Bp Szymon Stułkowski

Bp Szymon Stułkowski

Wypowiedź poznańskiego biskupa pomocniczego w związku z protestami po wyroku Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji eugenicznej wyemitowano na antenie Radia Emaus w cyklicznej audycji „Espresso z biskupem”.

Odnosząc się do prawa manifestowania bp Stułkowski zauważył, że obecne zachowania protestujących są często agresywne, a sposób wyrażania poglądów sprawia wrażenie, że nie są oni gotowi do rozmów z kimkolwiek, kogo krytykują.

Reklama

„Protestujący przekroczyli granice, które wydawały się dotychczas nie do przekroczenia, jak wchodzenie do świątyń, zakłócanie celebrowania Mszy św., wypisywanie wulgarnych haseł na ścianach świątyń, niszczenie pomników św. Jana Pawła II czy innych, choćby poznańskiego Pomnika Ułanów” – mówił bp Stułkowski.

„Może to dziwnie zabrzmi w ustach biskupa, ale uważam, że stając na straży życia od poczęcia do naturalnej śmierci nie trzeba wierzyć w Pana Boga i nie trzeba należeć do Kościoła, wystarczy tylko być człowiekiem, wrażliwym człowiekiem. Znam ludzi niewierzących w Boga, dla których obrona życia człowieka jest prawem, o które walczą i którego bronią” – zauważył bp Stułkowski.


Podziel się cytatem

Biskup pomocniczy archidiecezji poznańskiej przywołał w tym kontekście przesłanie Talmudu: „Jeśli człowiek niszczy jedno życie, to jest tak, jak gdyby zniszczył cały świat. A jeśli człowiek ratuje jedno życie, to jest tak, jakby uratował cały świat”.

Reklama

„Życia nie wystarczy uratować, trzeba je także wspierać, umacniać, pielęgnować. Ciągłym wyzwaniem jest niewystarczająca opieka ze strony państwa. Potrzeba narzędzi polityki społecznej i instytucjonalnych struktur zapewniających opiekę nad dzieckiem i wsparcie dla rodziny z osobą niepełnosprawną” – podkreślił bp Stułkowski.

Poznański biskup pomocniczy przypomniał, że po państwie najwięcej działań pomocowych podejmuje Kościół. Wymienił okna życia, domy samotnej matki, domy dziecka, domy dla głęboko upośledzonych dzieci czy osób starczych, i inne liczne działania największej organizacji pomocowej w Polsce – Caritas.

Odnosząc się do jednego z poznańskich protestów przeciwko orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego zauważył, że odbywał się on w bliskości ośrodka pomocy dla osób upośledzonych prowadzonego przez siostry serafitki.

„Znam ten dom. I wiem, z jakim poświęceniem służy się tam osobom cierpiącym. Znam też kobietę, którą siostry przyjęły do siebie przed laty jako dziecko leżące, niemogące samodzielnie chodzić. Dziś ta kobieta startuje w paraolimpiadzie w dyscyplinach narciarskich” – mówił bp Stułkowski.

„Wolontariat w takim miejscu to szkoła szacunku do cierpiącego człowieka. Nigdy dość takiego zaangażowania ze strony Kościoła na rzecz chorych, cierpiących czy rodziców i rodzin tych osób. Bardzo dziękuję wszystkim rodzicom wychowującym dzieci z niepełnosprawnością. Dziękuję za Waszą miłość do nich” – podkreślił biskup pomocniczy archidiecezji poznańskiej.

2020-11-01 14:12

Ocena: 0 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bp Stułkowski: Jan Paweł II był papieżem dla ludzi

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

bp Szymon Stułkowski

Episkopat

Bp Szymon Stułkowski

Bp Szymon Stułkowski

„Jan Paweł II był papieżem dla ludzi, głosząc, że człowiek jest drogą Kościoła i konsekwentnie prowadził Kościół drogą człowieka” – mówił w Poznaniu podczas Mszy św. bp Szymon Stułkowski. W ramach obchodów Roku Jana Pawła II zamiast zaplanowanej na 9 maja konferencji Akcja Katolicka Archidiecezji Poznańskiej dziękowała Bogu za dar życia i pontyfikat św. Jana Pawła II.

W poznańskiej katedrze biskup pomocniczy archidiecezji poznańskiej dziękował za to, co Pan Bóg uczynił w życiu Jana Pawła II, a przez jego życie dla świata, Kościoła i dla nas oraz za jego świadectwo o zmartwychwstałym Chrystusie.

CZYTAJ DALEJ

Ewangelia cierpienia Jacka Krawczyka

Niedziela rzeszowska 26/2021, str. IV

[ TEMATY ]

Jacek Krawczyk

Archiwum rodzinne

Jacek na wakacjach

Jacek na wakacjach

Jacek żył krótko, zaledwie 25 lat. Mimo choroby i cierpienia, które przyszło w końcowym okresie ziemskiej wędrówki, było to życie intensywne.

Zmarł w wyjątkowym dniu – 1 czerwca 1991 r. – tuż przed przybyciem Jana Pawła II do Rzeszowa. Dopiero teraz, powoli, dociera do nas więcej informacji o tym, jak wyjątkowym był człowiekiem i dokąd zaprowadziły go poszukiwania sensu życia w oparciu o wskazówki wyznawanej wiary.

CZYTAJ DALEJ

Przewodniczący KEP: Kościół nie może być na usługach stronnictw politycznych

2021-07-24 09:32

[ TEMATY ]

biskup

Kościół

KEP

Karol Porwich/Niedziela

Kościół nie może być na usługach stronnictw politycznych ani też nie może dać się im zinstrumentalizować - podkreślił abp Stanisław Gądecki. Przewodniczący KEP przemawiał podczas V Kongresu Ruchu „Europa Christi” i Spotkania Akcji Katolickiej Diecezji Ełckiej.

Wydarzenie organizowane pod hasłem „W służbie narodu – w oczekiwaniu na beatyfikację Prymasa Tysiąclecia” odbywa się w Pokamedulskim Klasztorze w Wigrach.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję