Reklama

Niedziela Wrocławska

Pomagają nie tylko materialnie

W ramach obchodów Tygodnia Ubogich pracownicy i wolontariusze Caritas Archidiecezji Wrocławskiej, nawiedzili cmentarz, na którym znajdują się groby osób samotnych i bezdomnych.

Caritas Archidiecezji Wrocławskiej

Pracownicy i wolontariusze Caritas Archidiecezji Wrocławskiej dbają nie tylko o dobro materialne swoich podopiecznych, ale także troszczą się o zbawienie dusz tych, którzy wcześniej korzystali z pomocy Caritas.

- Byliśmy na cmentarzu, gdzie przerażająco dużo mogił ma tajemniczo brzmiące tablice NN. Zapaliliśmy znicze i odmówiliśmy modlitwę za zmarłych. Groby osób bezdomnych to dla nas swoisty wyrzut sumienia. Niestety bardzo źle to świadczy o naszym chrześcijaństwie albo po prostu o człowieczeństwie. Bo czy może być coś gorszego niż pozbawienie kogoś w chwili śmierci nawet imienia? – dzieli się swoją refleksją Robert Sosnowski, długoletni wolontariusz pracujący wśród osób bezdomnych.

Reklama

"Wielka i zbawienna jest myśl, modlić się za zmarłych" - w miesiącu listopadzie w sposób szczególny pochylamy się nad tajemnicą życia i śmierci. 

- Bardzo chciałam się za nich pomodlić, okazać im miłość, której mogli nie doświadczyć przy śmierci – mówi s. Magdalena CDC, z wrocławskiej Caritas.

To, co osoby bezdomne i samotne otrzymują od Caritas, to nie tylko te dobra materialne, ale także te duchowe, co w przypadku osób nieposiadających najbliższych jest bardzo ważne. 

- Pomoc jaką otaczamy naszych podopiecznych nie dotyczy tylko spraw materialnych – zaznacza ks. Dariusz Amrogowicz, dyrektor Caritas Archidiecezji Wrocławskiej – W nasze cele integralnie wpisana jest również opieka duchowa. Troska o całego człowieka, jego ciało, ducha i duszę. W Kościele nie ma osób zapomnianych, takich, o których nikt nie pamięta, bo co dzień w każdej Eucharystii za nich się modlimy. Dziś może łatwiej nam mieć w sercu tę perspektywę ostateczną, to że kiedyś umrzemy, że nasi bliscy zmarli już tylko modlitwy od nas oczekują. – przypomina ks. dyrektor.

2020-11-20 15:30

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Katolicyzm rotacyjny [FELIETON]

2021-01-24 07:49

wpolityce.pl

Wygrana Joe Bidena ucieszyła nie tylko środowiska lewicowo-liberalne, ale także niektóre kręgi katolickie. „Drugi w historii USA prezydent – katolik!” – triumfowali nieświadomi tego, jaka jest tak naprawdę jego wiara, albo wręcz przeciwnie – z pełną tego świadomością.

Joe Biden rzeczywiście jest drugim lokatorem Białego Domu wyznającym katolicyzm. Przed nim wiernym Kościoła Katolickiego był tylko John F. Kennedy. Pewnym zaskoczeniem może być to, że obaj politycy wywodzą się z Partii Demokratycznej, a więc tej, która plasuje się po lewej stronie amerykańskiej sceny politycznej. Już sam ten fakt powinien postawić pod znakiem zapytania kwestię wiary prezydenta Bidena.

CZYTAJ DALEJ

Szokujące wyniki poufnej ekshumacji ks. Blachnickiego

2021-01-14 17:08

[ TEMATY ]

IPN

ekshumacja

ks. Franciszek Blachnicki

wPolityce.pl/Telewizja Trwam (screenshot)

ks. Franciszek Blachnicki

ks. Franciszek Blachnicki

Jak podaje portal wPolityce.pl: W listopadzie 2020 roku 63 byłych działaczy opozycji antykomunistycznej skierowało do marszałek Sejmu RP Elżbiety Witek petycję ws. podjęcia przez Sejm prac nad zmianą ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Sygnatariusze domagali się wyłączenia z Instytutu Głównej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu i przeniesienia jej do struktur prokuratury powszechnej oraz umożliwienia przeprowadzenia weryfikacji pracy prokuratorów. Jako przykład bezowocnych postępowań wskazali casus ks. Franciszka Blachnickiego. Na szokujące kulisy sprawy zwraca uwagę w rozmowie z Polskim Radiem 24 Piotr Woyciechowski, ekspert ds. służb specjalnych. Pojawiają się nowe wątki dotyczące otrucia kapłana. Czy ma to związek z jego ostatnim spotkaniem?

Warto przy tej okazji wspomnieć o prokurator Ewie Koj, wieloletniej szefowej Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Katowicach i sposobie prowadzenia śledztwa w sprawie okoliczności śmierci ks. Franciszka Blachnickiego. Są trzy fundamentalne zarzuty pod adresem pani prokurator w związku ze śledztwem prowadzonym w latach 2005-2006 — zauważa Woyciechowski.

CZYTAJ DALEJ

Solidaryzują się z Chorwacją

2021-01-24 14:52

[ TEMATY ]

Caritas

archidiecezja częstochowska

Pomoc mieszkańcom Chorwacji

Beata Pieczykura/Niedziela

Dziś wierni archidiecezji częstochowskiej pomagają Chorwatom, którzy zostali poszkodowani w wyniku trzęsienia ziemi. Tysiące z nich musiało opuścić swe domy.

W kościołach w całej archidiecezji częstochowskiej 24 stycznia trwa „Dzień solidarności z mieszkańcami Chorwacji”, ogłoszony przez abp. Stanisława Gądeckiego, przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski, jako odpowiedź na prośbę Caritas Chorwacji. Tego dnia w kościołach są zbierane datki na rzecz ofiar trzęsienia ziemi w Chorwacji.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję