Reklama

Przyszli po błogosławieństwo

Na Groniu Jana Pawła II pierwszy dzień Nowego Roku powitano Mszą św., w której wzięło udział ok. 350 osób. Z tek okazji odświętną liturgię celebrowali ks. Grzegorz Gruszecki, ojciec duchowy Seminarium Duchownego Archidiecezji Krakowskiej i ks. Piotr Wenzel, kapelan przewodników z diecezji katowickiej

Noworoczna Msza św. na Groniu miała wyjątkowo kameralny charakter. Większość turystów, uciekając przed wychłodzeniem po marszu, jaki podjęli żeby tutaj dojść, ścisnęła się we wnętrzu kaplicy oraz w jej przedsionku, który gospodarze tego miejsca okryli brezentem, aby zapewnić wszystkim ochronę przed wiatrem i chłodem. Ci, którzy wybrali mimo wszystko stanie na polu, też nie mogli narzekać. Wraz z rozpoczęciem liturgii, niebiosa oświetliły i ogrzały szczyt, ciepłymi, jak na tą porę roku, promieniami słońca.
- Czasem mamy ochotę by pomstować. By knuć zemstę. By wewnątrz być pełnym napięcia i złości i zastanawiać się jak można się odkuć, odegrać na kimś. By się wściekać, że tylu winowajców nie zostało osądzonych, że nie ma sprawiedliwości na tym świecie. Ale to nie jest z ducha Bożego. To są pewne emocje, które w nas są. Ale trzeba nam, aby one opadły jak fusy w herbacie. Bo my jesteśmy wezwani do jednego: aby błogosławić, aby dobrze życzyć nawet tym, którzy nam źle życzą - mówił w homilii ks. G. Gruszecki.
Kaznodzieja, czyniąc aluzję do miejsca, w którym sprawowana była Msza św. zwrócił uwagę, że każda góra wymaga poświęcenia i wyrzeczeń, podobnie jak i świętość.
- Wy ludzie gór, którzy nie boicie się wyzwań, dobrze wiecie, że tylko i wyłącznie wtedy człowiek rośnie, kiedy wysoko poprzeczkę zawiesza. Kiedy zawiesi bardzo nisko, wtedy karleje i nie rozwija się - dodał celebrans.
Pięknym podsumowaniem liturgicznego zgromadzenia był liczny udział wiernych w Eucharystii. Do stołu Pańskiego przystąpiło ponad 200 osób, a więc większa część zebranych na Mszy św. wiernych. Na koniec Mszy św., jej uczestnicy tradycyjnie już odśpiewali, trzymając się za rękę, „Barkę” oraz przełamali się opłatkiem. Nie zabrakło również pamiątkowego zdjęcia z celebransami. Na zakończenie, wszystkim za obecność podziękowała Maria Szczotka, córka Stefana Jakubowskiego, który z racji problemów zdrowotnych nie mógł osobiści zjawić się na Groniu.
Wśród osób, które pojawiły się na noworocznej Eucharystii, większość stanowili mieszkańcy powiatów andrychowskiego i wadowickiego. W tym gronie nie zabrakło również przyjezdnych z Bielska-Białej, Starej Wsi, czy Godziszki, rodzinnej miejscowości ks. G. Gruszeckiego. Na odświętną Eucharystię nie wszyscy dotarli pieszo. Jeden z mieszkańców Andrychowa zameldował się na szczycie na rowerze.
Na kolejne spotkanie modlitewne na Groniu Jana Pawła II trzeba będzie poczekać całe trzy miesiące. W Niedzielę Palmową, 1 kwietnia o godz. 12 poprowadzi je ks. dr Maciej Ostrowski, profesor Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papież do słowackich jezuitów: wciąż żyję, choć niektórzy chcieli mojej śmierci

2021-09-21 13:42

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

- Wciąż żyję, choć niektórzy chcieli mojej śmierci – powiedział papież Franciszek podczas spotkania ze słowackimi jezuitami 12 września w Bratysławie. Zapis tej rozmowy ukazał się we włoskim czasopiśmie „La Civiltà Cattolica”.

Ojciec Święty dodał, że wie, iż „odbywały się nawet spotkania prałatów”, którzy myśleli, że jego stan jest poważniejszy, niż mówiono i „przygotowywali konklawe”. – Cierpliwości! Dzięki Bogu czuję się dobrze – zapewnił papież.

CZYTAJ DALEJ

Alicja z krainy dobra

Niedziela Ogólnopolska 51/2019, str. 52-54

[ TEMATY ]

miłosierdzie

wolontariat

Klaudia Zielińska

Nie lubi mówić o sobie. Unika udzielania wywiadów. Ratuje ludzi od śmierci, głodu, cierpienia i chorób. Misjonarka w Kenii i Tanzanii. Nazywana przez bliskich „Aniołem Afryki” lub „Matką Teresą z Polski”.

Krzysztof Tadej: Trzy lata temu w wywiadzie dla tygodnika Niedziela powiedziała Siostra m.in.: „Kiedyś pojechałam do jednej z wiosek. Witałam się z ludźmi i nagle usłyszałem dziwny pisk. Spytałam: «Co to takiego?». Wskazano mi jeden z domów. Wczołgałam się, bo nie było drzwi. Zobaczyłam dziecko leżące na liściach od banana. Piszczało z bólu. W jego uchu zagnieździły się robaki i wyjadały błonę bębenkową. Obok leżała matka i nie miała siły wstać. Umierała z głodu. Udało się uratować dziecko i matkę w ostatniej chwili”. Opowiadała Siostra również o innych dramatycznych sytuacjach w kenijskiej miejscowości Laare. Czy od tego czasu sytuacja się poprawiła?

CZYTAJ DALEJ

Archidiecezja krakowska: Dzień Modlitwy za Młodzież

2021-09-21 18:40

[ TEMATY ]

abp Marek Jędraszewski

młodzież

archidiecezja krakowska

ks. Paweł Klys

26 września po raz pierwszy w archidiecezji krakowskiej będzie obchodzony Dzień Modlitwy za Młodzież ogłoszony przez abp. Marka Jędraszewskiego. Będzie to okazja do wsparcia młodych ludzi w odkrywaniu w ich życiu Bożego działania.

– Ogłoszony przez abp. Marka Jędraszewskiego Dzień Modlitwy za Młodzież jest okazją do tego, aby otoczyć modlitwą wszystkich młodych – od tych, którzy są zaangażowani w Kościele, po tych, którzy nie mogą odnaleźć w nim swojego miejsca – zwraca uwagę ks. Marcin Filar, który ma nadzieję, że włączenie modlitw za młodych w parafialną liturgię i zaangażowanie w nią wspólnot młodzieżowych pobudzi całe parafie do gorliwej modlitwy za młodzież. – Ta modlitwa będzie szczególnym wsparciem dla wszystkich pracujących z młodzieżą – księży, sióstr zakonnych, katechetów, animatorów, liderów – dodaje archidiecezjalny duszpasterz młodzieży.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję