Reklama

Kościół

Spotkała się online Rada ds. Apostolstwa Świeckich w nowym składzie

Najważniejsza w apostolstwie jest miłość do Kościoła. Bez miłości nie ma dynamicznego działania – powiedział bp Adrian Galbas SAC podsumowując spotkanie Rady ds. Apostolstwa Świeckich, które odbyło się w nowym składzie.

[ TEMATY ]

świeccy

Konferencja Episkopatu Polski

Adobe Stock

W sobotę 5 grudnia 2020 r. odbyło się pierwsze posiedzenie nowej Rady ds. Apostolstwa Świeckich, której przewodniczył bp Adrian Galbas. W spotkaniu udział wziął również bp Józef Guzdek, wiceprzewodniczący Rady i wszyscy członkowie. Spotkanie odbyło się w trybie online. Głównym celem było ustalenie kierunków działania Rady, które wypływają z najważniejszych obecnie potrzeb zarówno osób świeckich, jak też duchownych. Na pierwszym miejscu znalazła się potrzeba formacji. W związku z tym Rada planuje organizację ogólnopolskich rekolekcji dla wszystkich liderów ruchów i wspólnot działających w Kościele oraz świeckich i duchownych pracujących na rzecz apostolstwa. Wśród potrzeb ważne jest też wsparcie działań na rzecz obrony życia, większa promocja inicjatyw modlitewnych (jako przykład wymieniona została inicjatywa świeckich z archidiecezji krakowskiej, w której milion dzieci modli się na różańcu), organizacja debat społecznych i konferencji.

Z okazji Roku Kard. Stefana Wyszyńskiego Rada zaplanuje także działania, które będą wsparciem w przygotowaniach do beatyfikacji Prymasa Polski.

Podziel się cytatem

Reklama

Spotkanie miało charakter organizacyjny, ale też refleksyjny. Członkowie podjęli próbę analizy obecnej sytuacji Kościoła w Polsce w kontekście pracy apostolskiej.

Bp Józef Guzdek podkreślił podczas spotkania, że w apostolstwie ważna jest rozmowa i współpraca między duchownymi a świeckimi, ale świeccy powinni też umieć odważnie walczyć na pierwszej linii frontu. „Apostolstwo wymaga dynamizmu wiary” – powiedział bp Guzdek.

Ks. Piotr Mazurkiewicz, dzieląc się wieloletnim doświadczeniem współpracy z osobami świeckimi, nie tylko w Polsce, zwrócił uwagę, że punktem wyjścia do efektywnej działalności apostolskiej jest miłość do Kościoła. „Świeccy, którzy z miłością podejmują działanie, potrzebują zdecydowanego wsparcia i akceptacji duchownych” – zaznaczył.

Reklama

Członkowie Rady dyskutowali o sytuacjach, w których tego wsparcia brakuje. Dlatego na kolejnym spotkaniu przedstawione zostaną konkretne propozycje mające na celu wzmocnienie dobrych inicjatyw osób świeckich. Powstanie też specjalna strona internetowa, która ma stanowić centrum informacji o wszystkich inicjatywach apostolskich.

Podziel się cytatem

Rada ds. Apostolstwa Świeckich rozpoczęła nową kadencję w październiku 2020 r. Inicjując swoją działalność organizowała wspólnie z o. Paulinami Jasnogórską Narodową Nowennę o Jedność i Pokój (w dniach od 3 do 11 listopada) oraz Jasnogórskie Rekolekcje dla Wszystkich, które rozpoczął Prymas Polski abp. Wojciech Polak. W trzydniowych rekolekcjach, które można było śledzić online na kanale YouTube Jasnej Góry, udział wzięło kilkanaście tysięcy osób. W ramach rekolekcji zorganizowana została także debata z udziałem świeckich i duchownych pt: „Podzieleni/połączeni”, którą na żywo śledziło ok. 9 tys. użytkowników.

2020-12-07 13:38

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Eucharystia tematem rekolekcji biskupów

„Eucharystia radosnym udziałem w ofierze Chrystusa” – to temat najbliższych rekolekcji Episkopatu Polski. Odbędą się one na Jasnej Górze od 18 do 21 listopada. Tegorocznym rekolekcjonistą będzie o. dr Wojciech Giertych, dominikanin, teolog Domu Papieskiego, profesor teologii moralnej na Papieskim Uniwersytecie „Angelicum” w Rzymie.

Rekolekcje biskupów rozpoczną się w poniedziałek 18 listopada. Wieczorem biskupi odśpiewają hymn do Ducha Świętego „Veni Creator”. W ciągu czterech dni wysłuchają ośmiu konferencji poświęconych Eucharystii. W programie zaplanowano codzienną Mszę Świętą, wspólną modlitwę brewiarzową oraz Adorację Najświętszego Sakramentu i Apel Jasnogórski. Środa będzie dla biskupów tradycyjnie dniem sakramentu pokuty i pojednania.

CZYTAJ DALEJ

Ksiądz, powstaniec, patriota. Powieszony przez Niemców na swojej własnej stule

W ciągu 63 dni Powstania Warszawskiego oprócz wielu żołnierzy i ludności cywilnej, wzięli w nim udział również duchowni, którzy stale towarzyszyli walczącym.

Zajmowali się organizowaniem Eucharystii i wspólnych modlitw, udzielali sakramentów, towarzyszyli poległym na ostatniej drodze, a niejednokrotnie oddawali własne życie w walce o wolność Ojczyzny.

CZYTAJ DALEJ

Jarmark benedyktyński w Jarosławiu

2021-09-23 09:26

archiwum Opactwa

Jeden ze straganów

Jeden ze straganów

W sobotę i niedzielę 18-19 września miejscowym Opactwie odbył się Jubileuszowy X Jarmark Benedyktyński.

Dziesiąta edycja Jarmarku Benedyktyńskiego, jak zwykle przyciągnęła odwiedzających, którzy mieli okazję przenieść się w średniowieczny świat, posłuchać folkowej muzyki w wykonaniu zespołów regionalnych. W ramach całego Jarmarku można było spotkać wystawców z Węgier i posmakować węgierskich potraw. Pojawiły się stragany z regionalnymi produktami, potrawami i rzemiosłem artystycznym. Oprócz tego na stoiskach nie zabrakło owoców ziemi, własnoręcznie wyprodukowanych przedmiotów związanych z Podkarpaciem. Wydarzeniu towarzyszyły występy i koncerty miejscowych artystów. Nie zabrakło również wielu atrakcji dla najmłodszych, zabaw oraz konkursów.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję