Reklama

Niedziela Świdnicka

Świdniccy klerycy otrzymali strój duchowny

Sześciu alumnów Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Świdnickiej w uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny przyjęło sutanny – znak przynależności do Chrystusa.

[ TEMATY ]

wsd świdnica

ks. Mirosław Benedyk

Alumni trzeciego roku w sutannach

Alumni trzeciego roku w sutannach

Obłóczyny ze względu na obostrzenia sanitarne związane z pandemią odbyły się 8 grudnia w seminaryjnej kaplicy. W uroczystości udział wzięli proboszczowie alumnów oraz najbliższa rodzina. Obrzędom przewodniczył bp Adam Bałabuch, który także wygłosił słowo Boże.

Uczeń i nauczyciel

Biskup pomocniczy w homilii podkreślił, że ci którzy zbliżają się do sakramentalnego utożsamienia się z Chrystusem poprzez kapłaństwo powinni się przyoblekać w nowego człowieka. - Droga ta wymaga „przyoblekania się w Pana Jezusa Chrystusa” i naśladowania Go całym swoim życiem. To naśladowanie staje się szczególnym wymogiem dla wszystkich Jego uczniów. Autentyczny Chrystusowy styl życia domaga się radykalnej zmiany w porównaniu ze stylem życia dawnego człowieka. To może się w nas dokonać tylko wówczas, kiedy pozostajemy w żywym kontakcie z Panem Jezusem – mówił homileta dodając, że w kontakcie ucznia z Mistrzem dokonują się najwspanialsze dzieła, uczeń krok po kroku upodabnia się do swojego Nauczyciela, stając się tym samym nowym człowiekiem, z przemieniającej mocy może doświadczyć tylko ten, kto dba o to, by pozostawać każdego dnia przez Eucharystię, słuchanie słowa, rozmyślanie, modlitwę w jak najbardziej żywym kontakcie z Chrystusem.

Reklama

Biskup pomocniczy zachęcał alumnów, aby podjęli wysiłek, by przyjęty strój duchowny wyrażał prawdziwe przyoblekanie się w Jezusa Chrystusa, ponieważ tylko taka postawa będzie pięknym świadectwem i całkowitym oddaniem się Jemu na służbę.

ks. Mirosław Benedyk

Bp Adam Bałabuch w poświęcił sutanny świdnickim alumnom

Bp Adam Bałabuch w poświęcił sutanny świdnickim alumnom

Sutanny przyjęli

W dalszej części uroczystości, podczas specjalnego obrzędu sutannę z bp Adama przyjęli: Mateusz Bandura z par. pw. Niepokalanego Poczęcia NMP w Kłodzku, Ireneusz Cymborski z par. Bożego Ciała w Międzylesiu, Marcin Dudek z par. Miłosierdzia Bożego w Bielawie, Vitaliy Kovalchuk, z par. Św. Mikołaja w Truhanivie na Ukrainie, diecezja samborsko-drohobycka, Janusz Małysiak z par. św. Mikołaja w Rychwałdzie, diecezja bielsko-żywiecka) oraz Marcin Sokołowski z par. Wniebowzięcia NMP w Bielawie.

ks. Mirosław Benedyk

Ks. prał. Stanisław Chomiak zapina ostatni guzik sutanny kl. Marcinowi Sokołowskiemu

Ks. prał. Stanisław Chomiak zapina ostatni guzik sutanny kl. Marcinowi Sokołowskiemu

Dodatkowy akolita

Podczas tej samej Mszy św. posługę akolitatu przyjął powracający z urlopu dziekańskiego alumn Mateusz Petrus z par. Św. Michała Archanioła w Bystrzycy Kłodzkiej. - Otrzymujesz dzisiaj nowe imię „akolita” - „towarzyszący, idący za kimś”, tzn. idący za Chrystusem, aby Go naśladować, a jednocześnie towarzyszący innym, niosąc im Jezusa w Eucharystii. Pamiętaj, że to nowe imię, jakie dzisiaj otrzymujesz zobowiązuje to służby dziełu Zbawienia na wzór Niepokalanej. Staraj się również zrozumieć duchowe znaczenie i istotę czynności, które będziesz wykonywać, abyś codziennie przez Jezusa Chrystusa składał siebie w Ofierze, jako duchowy dar, przyjemny Bogu – mówił do kandydata bp Bałabuch.

2020-12-08 14:00

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Pielgrzymka przed obłóczynami

[ TEMATY ]

klerycy

wsd świdnica

Archiwum prywatne

Pamiątkowe zdjęcie w sanktuarium MB Przyczyny Naszej Radości na Górze Iglicznej

Pamiątkowe zdjęcie w sanktuarium MB Przyczyny Naszej Radości na Górze Iglicznej

Klerycy świdnickiego seminarium roku przygotowują się do przyjęcia stroju duchownego.

Od początku istnienia seminarium w Świdnicy sierpniowym celem pielgrzymowania alumnów drugiego roku jest sanktuarium Matki Bożej Śnieżnej na Górze Iglicznej. Pielgrzymka stanowi element formacji ludzkiej i duchowej przyszłych kapłanów. W tym roku, z wiadomych przyczyn, klerycy wraz z rektorem przeszli tylko ostatni etap. 26 sierpnia na szczycie Góry Iglicznej pod przewodnictwem kustosza sanktuarium ks. kan. Andrzeja Adamiaka została odprawiona Msza św. na którą dojechali także pozostali alumni, przeżywając swój wakacyjny dzień skupienia. Homilię tego dnia wygłosił rektor seminarium ks. prał. Tadeusz Chlipała.

CZYTAJ DALEJ

Bp Bronakowski: Naród, który rozpija własne dzieci, jest pozbawiony przyszłości

2021-07-29 19:42

[ TEMATY ]

naród

przyszłość

piwo

Eliza Bartkiewicz / BP KEP

Bp Tadeusz Bronakowski

Bp Tadeusz Bronakowski

Naród, który rozpija własne dzieci, jest pozbawiony przyszłości – przestrzega bp Tadeusz Bronakowski komentując dla KAI ogłoszony wczoraj raport Instytutu Jagiellońskiego “Polska zalana piwem”. “Od wielu lat protestujemy przed pobłażliwym, nieodpowiedzialnym i niewrażliwym na konsekwencje, traktowaniem piwa, jako zwykłego napoju” – zaznaczył przewodniczący Przewodniczący Zespołu KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych.

Bp Bronakowski przypomniał, że kierowany przez niego Zespół od wielu lat sprzeciwia się tym zmianom w prawie, które niosą wiele negatywnych konsekwencji dla społeczeństwa borykającego się z problemami uzależnień. “Do tych najważniejszych zmian należy zaliczyć zwiększanie promocji, reklama piwa i ściślejsze powiązanie alkoholu ze sferą wypoczynku oraz sportu i rekreacji” – zaznacza duchowny. Dodaje, że jest to szczególnie niebezpieczne dla młodych ludzi, którzy są najczęstszymi i najliczniejszymi odbiorcami reklam i uczestnikami imprez masowych, w tym sportowych.

CZYTAJ DALEJ

Diecezja kielecka: ruszają punkty szczepień przy parafiach

2021-07-30 20:15

[ TEMATY ]

parafia

Kielce

szczepienia

Karol Porwich /Niedziela

Od niedzieli 1 sierpnia w parafiach zostają uruchomione punkty szczepień, które zlokalizowane będą tuż przy kościołach. Chętni, w tym wierni przychodzący na Msze św., mogą skorzystać z takich punktów zlokalizowanych przy kościołach w 13 gminach.

Jak informuje Marzena Chodakowska, rzecznik wojewody świętokrzyskiego, szczepienia odbędą się m.in. przy kościołach w: Makoszynie, Chęcinach, Łopusznie, Skalbmierzu, Mniowie, Ćmińsku, Strawczynie, Piekoszowie, Szydłowie i Tarłowie. Księża po Mszach św. poinformują wiernych o takiej możliwości.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję