Reklama

Bł. Jan Paweł II patronem stolicy diecezji świdnickiej

Świdnica została pierwszym miastem, którego patronem zostanie bł. Jan Paweł II. Decyzję Watykanu ogłosił 8 maja w Świdnicy abp Celestino Migliore, nuncjusz apostolski w Polsce.

Niedziela świdnicka 21/2012

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

„Błogosławiony Jan Paweł II, papież, jest patronem miasta Świdnicy przed Bogiem. Bez względu na jakiekolwiek przeciwne rozporządzenia” - tak brzmią najważniejsze zdania z dekretu Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów Stolicy Apostolskiej, wydanego 22 lutego tego roku na mocy uprawnień nadanych przez papieża Benedykta XVI.
- To doniosły moment. Wierzymy, że jak mamy imiona, które mają swoich patronów, to próbujemy ich naśladować. Próbujemy te rysy rzeźbić w naszej osobie. Ważni są również patroni wspólnot, narodów i miast. Świdnica jako stolica diecezji tym bardziej powinna się cieszyć, że taki patronat otrzymała w osobie największego Polaka. Co więcej, Świdnica jest pierwszym miastem w Polsce, które ma takiego patrona, wyprzedziliśmy nawet Wadowice - mówi bp Ignacy Dec.
Wtorkowe uroczystości rozpoczęła uroczysta sesja Rady Miejskiej Świdnicy.
- Była wyjątkowo uroczysta i krótka. Spotkaliśmy się nie w sali obrad, a w teatrze miejskim. W trakcie sesji odczytana została uchwała w sprawie ustanowienia Jana Pawła II patronem miasta Świdnicy - mówi Joanna Gadzińska, przewodnicząca Rady Miejskiej w Świdnicy.
Kolejnym elementem uroczystości były Nieszpory odprawione pod przewodnictwem bp. Adama Bałabucha w kościele pw. św. Józefa. Po modlitwie procesja z kanonikami Świdnickiej Kapituły Katedralnej oraz Wałbrzyskiej Kapituły Kolegiackiej wyruszyła ulicami miasta do katedry. W czasie procesji niesiono relikwie św. Stanisława.
Zwieńczeniem uroczystości było ogłoszenie postanowienia Stolicy Apostolskiej, które usłyszeliśmy w katedrze podczas uroczystej Mszy św. Specjalne nabożeństwo odprawił nuncjusz apostolski z towarzyszeniem biskupa świdnickiego Ignacego Deca, kard. Henryka Gulbinowicza, metropolity wrocławskiego abp. Mariana Gołębiewskiego, wielu biskupów z okolicznych diecezji. W wypełnionym po brzegi kościele obecni byli duchowni ze wszystkich parafii diecezji świdnickiej, siostry zakonne, przedstawiciele władz Świdnicy i powiatu świdnickiego, burmistrzowie i wójtowie zaprzyjaźnionych miast i gmin, a przede wszystkim setki wiernych z całej diecezji.
W homilii abp Migliore jeszcze raz gratulował wyboru bł. Jana Pawła II na patrona miasta.
- Prośmy dziś św. Stanisława, patrona tej diecezji, i bł. Jana Pawła II, patrona tego miasta, mistrzów wiary i zaufania Bogu, aby poprowadzili nas, jeśli trzeba, to nawet za rękę, drogami nowej ewangelizacji - powiedział w homilii abp Migliore. - Tę nową ewangelizację zacząć musimy od siebie, a potem nieśmy ją także w nasze parafie, grupy, w naszą diecezję, w nasze miasta i wsie - dodał Nuncjusz Apostolski. Dla znakomitego gościa przygotowano wiele darów, m.in. wizerunek XVII-wiecznej Świdnicy od bp. Ignacego Deca, okolicznościowy krzyż od władz Świdnicy, kosz z miodami od mieszkańców Dzierżoniowa, granitowy wazon od przedstawicieli Strzegomia. Po Mszy św. w niebo poleciały balony, a „Barkę”, ulubioną pieśń papieża Jana Pawła II, zaśpiewał chór „Pryma Voce” z III LO w Świdnicy.
Wartym podkreślenia jest fakt, że o patronat Ojca Świętego zabiegali wspólnie prezydent Miasta Świdnicy i Rada Miejska w Świdnicy oraz Biskup Świdnicki.
- Procedura trwała wiele miesięcy w Watykanie, ale szczęśliwie nadeszła pozytywna decyzja - mówi Wojeciech Murdzek, prezydent miasta. - Patronat ma znaczenie, jeśli sobie uświadomimy, dlaczego chcieliśmy mieć tak zacnego patrona. Osoba Jana Pawła II potrafiła łączyć ludzi różnych wyznań i przekonań. Decyzja o patronacie nie oznacza, że nagle wszystko się zmieni. Ma się to dziać naturalnie. A oznaką będzie fakt, że jako mieszkańcy będziemy wrażliwsi dla innych, bardziej będziemy zauważać potrzebujących. Będziemy jeszcze intensywniej angażować się w działalność charytatywną, a gestów życzliwości i troski będzie przybywać.
Warto zaznaczyć, że do tego wydarzenia przygotowała się starannie cała nasza diecezja. We wszystkich świdnickich parafiach trwała nowenna modlitewna przygotowująca wiernych do nadchodzącej uroczystości.
- Jesteśmy bardzo zbudowani, że tak wiele osób poprzez spotkanie z relikwiami bł. Jana Pawła II wyraża swoją wiarę w szczególne wstawiennictwo niebieskiego orędownika - mówi bp Ignacy Dec. - Dla nas, mieszkańców Dolnego Śląska, pontyfikat Jana Pawła II ma wyjątkowe znaczenie. Jesteśmy dumni, że nasz Papież jako ks. Karol Wojtyła kilkakrotnie odwiedził główne miasta i szlaki turystyczne dolnośląskiej ziemi. Szczególne znaczenie dla nas, a w szczególności dla mieszkańców Świdnicy, miał dzień 24 lutego 2004 r., kiedy to Ojciec Święty zdecydował, że Świdnica stanie się Stolicą Biskupią dla nowej diecezji. W ten sposób wybór Ojca Świętego dał początek nowej karcie w historii Świdnicy i słusznie jest odczytywany przez wielu jako wyraz wielkiego wyróżnienia. Cieszę się z inicjatywy władz samorządowych - ta decyzja ciesząca się bezdyskusyjną aprobatą wiernych miasta, to czytelny znak, że dla tak wielu spośród nas zamieszkujących ten piastowski gród, Największy z rodu Polaków jest nie tylko należącym do przeszłości świadkiem Chrystusa, człowiekiem mądrym i dobrym, ale nadal wierzymy w jego wstawiennictwo i rozpoznajemy w nim naszego orędownika przed Bogiem w tak wielu sprawach - mówił Ordynariusz.
Dowodem na to, że świdniczanie są dumni z nowego patrona miasta, jest niezwykły portret Papieża Polaka utworzony z ponad 720 zdjęć mieszkańców miasta.
- Mimo że akcja zbiórki zdjęć trwała niespełna półtora tygodnia, to mieszkańcy Świdnicy nie zawiedli i odpowiedzieli na apel, przesyłając zdjęcia drogą elektroniczną. Dodatkowo ok. 250 osób wzięło udział w specjalnej sesji zdjęciowej w Rynku - mówi Stefan Augustyn, rzecznik prasowy świdnickiego magistratu.
Wizerunek Jana Pawła II ze zdjęć świdniczan - wysoki na 2,1 m i szeroki na 4,15 m - zawisł tuż przy wejściu do Muzeum Dawnego Kupiectwa w świdnickim Rynku. Abp Migliore wraz z bp. Ignacym Decem oraz prezydentem Świdnicy 8 maja, tuż przed godz. 16 uroczyście go odsłonili. Licznie zgromadzonym wiernym szczególnie podobał się moment wypuszczenia białych gołębi, które nieodmiennie kojarzą się z błogosławionym Papieżem.
- Od dziś mamy szczególny tytuł, by prosić go o to, by wstawiał się za nami, by nie ustała nasza wiara, by wyrażała się ona na co dzień w wyobraźni miłosierdzia okazywanej naszym bliźnim. Mając takiego patrona, chciejmy podjąć wysiłek większego naśladowania jego cnót, które on w sobie ukształtował dzięki współpracy z Bożą łaską - podkreśla biskup świdnicki Ignacy Dec. - Wszyscy jesteśmy świadomi, że tym bardziej jesteśmy zobowiązani, by podjąć papieskie dziedzictwo, by jeszcze intensywnej zgłębiać treści które nam przekazywał, by służyć budowaniu i umacnianiu cywilizacji życia i miłości, o którą zabiegał. Jesteśmy wszyscy zaproszeni by w jego stylu realizować swoje człowieczeństwo i chrześcijaństwo, dając pierwszeństwo świadectwu w zakresie bezinteresowności, uczciwości, otwartości na innych, wrażliwości na prawdę, szacunku dla ludzkiego życia oraz mężnego znoszenia trudów i cierpienia. Papież, który wytrwale głosił Chrystusa, niech i teraz nas wszystkich, zarówno duszpasterzy, dzieci i młodzież, rodziców i małżonków, władze naszych miast i wsi, wspiera w każdym wysiłku na rzecz dobra. Jest tak wiele do zrobienia w zakresie przezwyciężenia podziałów, obojętności, demoralizacji i zniechęcenia.
- Powołując 8 lat temu diecezję świdnicką, Papież na stałe wpisał się w naszą historię. Od tego czasu miasto się zmieniło, stało się miejscem dynamicznego rozwoju, rozpoznawalnym w Polsce. Mam nadzieję, że patronat bł. Jana Pawła II pomoże szukać odpowiedzi na najważniejsze pytania: kim jesteśmy my, świdniczanie XXI wieku? Kim będziemy w przyszłości? - dodaje prezydent Wojciech Murdzek.
To nie koniec papieskich uroczystości w Świdnicy. W dniach 18-21 maja trwać będą VII Dni Papieskie „Jan Paweł II - Pamięć i Obecność”. W programie m.in. spotkanie z przyjaciółmi Jana Pawła II, gra miejska śladami Jana Pawła II, spotkania autorskie, wystawy, koncerty m.in. Roberta Grudnia i Anny Romantowskiej - „Miłość mi wszystko wyjaśniła”, na podstawie utworów Karola Wojtyły oraz Sacrosong - Karol Wojtyła i jego Święto Stworzenia - koncert fortepianowo-wiolonczelinowy, rozstrzygnięcia konkursów: plastycznego, recytatorskiego, multimedialnego, a także rajd rowerowy.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2012-12-31 00:00

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kraków: 14. rocznica pogrzebu pary prezydenckiej Marii i Lecha Kaczyńskich

2024-04-18 21:40

[ TEMATY ]

abp Marek Jędraszewski

para prezydencka

Archidiecezja Krakowska

– Oni wszyscy uważali, że trzeba tam być, że trzeba pamiętać, że tę pamięć trzeba przekazywać, bo tylko wtedy będzie można budować przyszłość Polski – mówił abp Marek Jędraszewski w katedrze na Wawelu w 14. rocznicę pogrzebu pary prezydenckiej Marii i Lecha Kaczyńskich, którzy razem z delegacją na uroczystości 70. rocznicy Zbrodni Katyńskiej zginęli pod Smoleńskiem 10 kwietnia 2010 r.

Nawiązując do spotkania diakona Filipa z dworzaninem królowej Kandaki, abp Marek Jędraszewski w czasie homilii zwrócił uwagę, że prawda o Chrystusie zapowiedzianym przez proroków, ukrzyżowanym i zmartwychwstałym, trafia do serc ludzi niekiedy odległych tradycją i kulturą. – Znajduje echo w ich sercach, znajduje odpowiedź na ich najbardziej głębokie pragnienia ducha – mówił metropolita krakowski. Odwołując się do momentu ustanowienia przez Jezusa Eucharystii, arcybiskup podkreślił, że Apostołowie w Wieczerniku usłyszeli „to czyńcie na moją pamiątkę”. – Konieczna jest pamięć o tym, co się wydarzyło – o zbawczej, paschalnej tajemnicy Chrystusa. Konieczne jest urzeczywistnianie tej pamięci właśnie w Eucharystii – mówił metropolita zaznaczając, że sama pamięć nie wystarczy, bo trzeba być „wychylonym przez nadzieję w to, co się stanie”. Tym nowym wymiarem oczekiwanym przez chrześcijan jest przyjście Mesjasza w chwale.

CZYTAJ DALEJ

S. Faustyna Kowalska - największa mistyczka XX wieku i orędowniczka Bożego Miłosierdzia

2024-04-18 06:42

[ TEMATY ]

św. Faustyna Kowalska

Graziako

Zgromadzenie Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia – sanktuarium w Krakowie-Łagiewnikach

Zgromadzenie Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia –
sanktuarium w
Krakowie-Łagiewnikach

Jan Paweł II beatyfikował siostrę Faustynę Kowalską 18 kwietnia 1993 roku w Rzymie.

Św. Faustyna urodziła się 25 sierpnia 1905 r. jako trzecie z dziesięciorga dzieci w ubogiej wiejskiej rodzinie. Rodzice Heleny, bo takie imię święta otrzymał na chrzcie, mieszkali we wsi Głogowiec. I z trudem utrzymywali rodzinę z 3 hektarów posiadanej ziemi. Dzieci musiały ciężko pracować, by pomóc w gospodarstwie. Dopiero w wieku 12 lat Helena poszła do szkoły, w której mogła, z powodu biedy, uczyć się tylko trzy lata. W wieku 16 lat rozpoczęła pracę w mieście jako służąca. Jak ważne było dla niej życie duchowe pokazuje fakt, że w umowie zastrzegła sobie prawo odprawiania dorocznych rekolekcji, codzienne uczestnictwo we Mszy św. oraz możliwość odwiedzania chorych i potrzebujących pomocy.

CZYTAJ DALEJ

Austria: w archidiecezji wiedeńskiej pierwszy „Dzień otwartych drzwi kościołów”

2024-04-19 19:06

[ TEMATY ]

Wiedeń

kościoły

Joanna Łukaszuk-Ritter

Kościół św. Karola Boromeusza w Wiedniu

Kościół św. Karola Boromeusza w Wiedniu

W najbliższą niedzielę, 21 kwietnia, w ramach projektu „Otwarte kościoły” ponad 800 budynków kościelnych w archidiecezji wiedeńskiej będzie otwartych przez cały dzień. W pierwszym „Dniu otwartych drzwi kościołów” zainteresowani mogą z jednej strony odkryć piękno przestrzeni sakralnych, a z drugiej znaleźć przestrzeń do modlitwy i spotkań, podkreślił kierownik projektu Nikolaus Haselsteiner na stronie internetowej archidiecezji wiedeńskiej.

Chociaż prawie wszystkie kościoły w archidiecezji są otwarte każdego dnia w roku, około połowa z nich jest otwarta tylko na uroczystości liturgiczne. W "Dniu otwartych kościołów” będą również otwarte często mniej znane miejsca” - powiedział Haselsteiner.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję