Reklama

Temat tygodnia

Jezus Eucharystyczny - nasza nadzieja

Coraz częściej słyszy się w Kościele o powstawaniu nowych ruchów lub bractw, które chcą żyć pobożnością eucharystyczną i adoracją Pana Jezusa w Najświętszym Sakramencie. Tendencje te nasiliły się zwłaszcza po beatyfikacji Jana Pawła II, który słynął z umiłowania Jezusa Eucharystycznego i siły wiary, jaką uzyskiwał m.in. na adoracji Najświętszego Sakramentu. Ruchem, który zaistniał jako kontynuacja Janopawłowego zawierzenia się Jezusowi Eucharystycznemu, jest krakowski ruch modlitewny Adoremus ruch@adoremus.pl. Jest on niejako przypomnieniem prawdy, że w Najświętszym Sakramencie jest nieustannie obecny prawdziwy Bóg, który na nas czeka i który chce nam ofiarować swoją obecność, a z nią niezliczone łaski.
Ten ruch wpisuje się w działania wielu świętych, m.in. św. Urszuli Ledóchowskiej. Miłość i adoracja Pana Jezusa Eucharystycznego były mottem jej szerokiej działalności na rzecz drugiego człowieka, szczególnie tego powierzonego jej wychowaniu, oraz na rzecz obrony ciemiężonego przez zaborców narodu i pomocy Polakom rozproszonym po świecie. Zarówno więc na podstawie przykładu bł. Jana Pawła II, jak i św. Urszuli można mówić o społecznym wymiarze Eucharystii. Bo w niej mieści się życie Boga i człowieka, w niej wyraża się najgłębszy sens życia i motywacja dla chrześcijańskiego działania. Jezus Eucharystyczny uczy właściwego odniesienia do Boga, oczyszcza serca i kieruje ku właściwym celom.
Jakże wiele problemów, także tych wychowawczych, mamy dziś w polskiej szkole. Z pewnością inaczej wyglądałoby wychowywanie młodzieży, gdybyśmy uczyli ją także klękania przy Jezusie Eucharystycznym. Owszem, wielu katechetów tak czyni, ale to wymaga szerszego, także naszego poparcia, dobrego klimatu i zachęty. Tymczasem wspólnoty wierzących niejednokrotnie z wielkim trudem i poświęceniem budowały kościoły, a teraz przez większość czasu stoją one pozamykane. Tak nie może być! Bez trwania przy Jezusie na modlitwie nie poradzimy sobie z problemami, jakie niesie życie.
Adoracja Jezusa Eucharystycznego to także ogromna praca nad sobą: pogłębianie życia modlitwy, czytanie Pisma Świętego i religijnej lektury, to, w miarę możliwości, codzienny udział w Eucharystii, stała formacja w grupach, systematyczna praca nad swoim wnętrzem na wzór Wnętrza Chrystusa. Eucharystyczny Jezus bardzo wiele wprowadzi w życie rodziny. Na pewno będzie się ona wyróżniać spokojem, serdecznością, miłością i dobrocią. Odrodzi się życie parafialne, jeśli niczym piękny kwiat będzie się pielęgnować adorację Najświętszego Sakramentu. Inne będzie spojrzenie na problemy gminy lub lokalnej społeczności i inne znajdą się rozwiązania. Ze wszech miar Eucharystia może pomóc, bo to dar obecności Boga samego, przychodzącego do czekającego na Niego człowieka.
Pamiętamy, jak Jan Paweł II, przygotowując nas na III tysiąclecie chrześcijaństwa, podkreślał potrzebę adoracji Oblicza Chrystusa - wzywał nas do tego. Wiedział bowiem, był o tym przekonany, że jeśli będziemy adorować Najświętszy Sakrament, to niemożliwe stanie się możliwe, bo wiara góry przenosi.
Potrzeba nam adoracji Boga. Potrzeba zrozumienia, że przez adorację wychowujemy siebie. Bo wtedy sam Jezus nas wychowuje. Dlatego bardzo chcielibyśmy - nawołuje do tego również Benedykt XVI - ożywić w duszpasterstwie nurt eucharystyczny, formę głębszego życia religijnego w oparciu o adorację Jezusa Eucharystycznego. Żeby nasze życie było lepsze, piękniejsze i doskonalsze, musimy bardziej poznać bardziej umiłować Jezusa w Najświętszym Sakramencie. To Światło oświeci nasze drogi i pomoże w dokonywaniu najlepszych wyborów. Uczynili tak wspaniali Polacy, uczyńmy i my, a na pewno nie będziemy żałować.

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Franciszek o Mszy trydenckiej: powrót do prawdziwych intencji Benedykta XVI i Jana Pawła II

2021-09-21 14:09

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Msza trydencka

ks. Mirosław Benedyk

Msza św. trydencka

Msza św. trydencka

Mam nadzieję, że dzięki decyzji o wstrzymaniu automatyzmu [wydawania pozwoleń na odprawianie Mszy według] starego rytu możemy wrócić do prawdziwych intencji Benedykta XVI i Jana Pawła II – powiedział papież Franciszek podczas spotkania ze słowackimi jezuitami 12 września w Bratysławie. Zapis tej rozmowy ukazał się we włoskim czasopiśmie „La Civiltà Cattolica”.

Ojciec Święty przypomniał, że jego decyzja „była owocem konsultacji ze wszystkimi biskupami świata”, jaka odbyła się w zeszłym roku. – Od tej pory ten, kto chce odprawiać według vetus ordo powinien poprosić Rzym o zgodę, tak jak się to dzieje w przypadku birytualizmu. Ale są młodzi [księża], którzy miesiąc po święceniach idą do biskupa, by o to prosić – podkreślił papież.

CZYTAJ DALEJ

Watykan: od 1 października obowiązkowy paszport covidowy

2021-09-20 22:06

[ TEMATY ]

Watykan

Monika Książek

Od 1 października obywatele, rezydenci, pracownicy i goście Państwa Watykańskiego oraz urzędów Kurii Rzymskiej będą musieli okazywać paszport covidowy. Potwierdza on zaszczepienie przeciw COVID-19, wyzdrowienie z tej choroby lub negatywny wynik testu na koronawirusa wykonany w ciągu ostatnich 48 godzin.

Zarządzenie w tej sprawie wydał przewodniczący Papieskiej Komisji ds. Państwa Watykańskiego kard. Giuseppe Bertello, powołując się na wolę papieża, wyrażoną podczas audiencji z 7 września.

CZYTAJ DALEJ

Franciszek podziękował Polakom za modlitewne wsparcie ostatniej pielgrzymki

2021-09-22 10:02

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Vatican News

Papież Franciszek

Papież Franciszek

Za modlitewne wsparcie swej pielgrzymki do Budapesztu i na Słowację podziękował papież Polakom podczas dzisiejszej audiencji ogólnej.

Oto słowa Ojca Świętego:

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję