Reklama

Ropczyckie jubileusze

Niedziela rzeszowska 25/2012

W marcu 1362 r. król Kazimierz Wielki podpisał dekret lokacji miasta Ropczyce. Tym samym aktem „na większą chwałę Bożą” ustanowił też prawne i materialne podstawy istnienia ropczyckiej parafii. Rok 2012 jest więc rokiem jubileuszowym miasta i parafii. Honorowy Komitet podjął bogaty plan obchodów, obejmujący uroczyste sesje, wykłady, publikacje oraz koncerty i celebracje.
Jednym z największych wydarzeń były obchodzone pod koniec maja i na początku czerwca br. „Dni Ropczyc”. 27 maja rozpoczęły je wojewódzkie obchody Dnia Strażaka z udziałem bp. Kazimierza Górnego, ordynariusza diecezji rzeszowskiej, z poświęceniem sztandaru dla Państwowej Straży Pożarnej w Ropczycach oraz przekazaniem krakowskich relikwii św. Floriana dla diecezji rzeszowskiej.
Drugi dzień obchodów (28 maja) upłynął na świętowaniu 650-lecia pod przewodnictwem bp. Edwarda Białogłowskiego oraz uroczystej sesji Rady Miasta, w czasie której wręczono wiele zasłużonych odznaczeń oraz nadano kolejne tytuły Honorowego Obywatela Miasta Ropczyce. Przyznano je byłemu proboszczowi ropczyckiej fary ks. prał. Janowi Delekcie, staroście powiatu ropczycko-sędziszowskiego Stanisławowi Ziemińskiemu oraz prezesowi Klubu Przyjaciół Ziemi Ropczyckiej z Chicago Janowi Kopciowi. Pod koniec kościelnej uroczystości wspomniano 20. rocznicę święceń kapłańskich ks. dr. Wiesława Matyskiewicza, rodaka ropczyckiej fary, profesora Uniwersytetu Rzeszowskiego, osobistego sekretarza bp. Kazimierza Górnego.
Następnym punktem jubileuszowych celebracji będą m. in. odpusty: parafialny (święto Przemienienia Pańskiego, które planujemy celebrować w dniach 5 i 6 sierpnia) i sanktuaryjny (wspomnienie Najświętszego Imienia Maryi - które będzie obchodzone w dniach od 9 do 12 września br.).
Jubileusz jest wielkim dziękczynieniem, więc bogaty program przewiduje, że jego obchody w mieście i parafii Ropczyce potrwają aż do końca listopada br.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Tak dla życia i rodziny

2021-09-19 21:02

[ TEMATY ]

Częstochowa

abp Wacław Depo

marsz dla życia i rodziny

Karol Porwich/Niedziela

– Dar życia otrzymujemy od Boga jako akt współpracy między miłością ludzką a miłością Boga, Stwórcy i Odkupiciela. Dziś dziękujemy Bogu za dar życia i stajemy się wyznawcami Boga, który jest życiem – mówił abp Wacław Depo 19 września na zakończenie Marszu dla Życia i Rodziny w archikatedrze Świętej Rodziny w Częstochowie.

„Młodzi za życiem”, „Dziękujemy za rodzinę”, „Dziękujemy, że jesteś Mamą” czy „Dziękujemy, że jesteś Tatą” – to tylko wybrane hasła, które nieśli ubrani na biało uczestnicy Marszu dla Życia i Rodziny.

CZYTAJ DALEJ

Cieszyn: Potrójny złoty jubileusz trzech elżbietanek

2021-09-19 14:42

[ TEMATY ]

jubileusz

siostry

elżbietanki

Cieszyn

diecezja.bielsko.pl

Potrójny złoty jubileusz trzech elżbietanek

Potrójny złoty jubileusz trzech elżbietanek

Trzy elżbietanki – s. Barbara Jaworska, s. Wiktoria Kasperek i s. Dominika Piotrowska – ponowiły swoją profesję złożoną przed pięćdziesięciu laty. W parafii św. Elżbiety w Cieszynie siostry odnowiły 18 września swe śluby w obecności wspólnoty zakonnej, kapłanów, najbliższej rodziny i zaproszonych gości.

Mszy św. przewodniczył wikariusz generalny diecezji bielsko-żywieckiej ks. dr Marek Studenski, który zauważył w kazaniu, że jubilatki przeżyły w Zgromadzeniu 1/8 jego 400-letniego istnienia.

CZYTAJ DALEJ

Ogólnopolski Festiwal Muzyki Chrześcijańskiej Hosanna Festiwal

2021-09-20 13:29

[ TEMATY ]

patronat

Materiał prasowy

W dniach 17-19 września w Siedleckim CKiS odbył się 28. Ogólnopolski Festiwal Muzyki Chrześcijańskiej Hosanna Festiwal. Wydarzenie zakończyło się wielkim sukcesem przyciągając setki młodzieży, a dzięki technologii streaming’u osoby, które nie mogły uczestniczyć fizycznie w trzydniowym spotkaniu oglądały go na żywo w internecie.

Materiał prasowy

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję