Reklama

Marsze dla życia i rodziny

W większych miastach naszej diecezji odbyły się Marsze dla Życia i Rodziny, których uczestnicy manifestowali swoje poparcie dla wartości rodzinnych oraz dla ochrony życia od poczęcia do naturalnej śmierci.
Bp. Krzysztof Nitkiewicz mówił do uczestników Marszu w Sandomierzu i Ostrowcu Świętokrzyskim: - Marsze w obronie życia służą lepszemu zrozumieniu tego, czym jest życie. Są zwarciem szeregów w celu jego obrony od samego początku, przez wszystkie jego fazy i we wszystkich wymiarach, aż po naturalną śmierć. Taki jest obowiązek każdego z nas, wspólnoty Kościoła i Państwa. Jesteśmy dalecy od politycznych akcentów, ale polityka powinna zająć się ludzkim życiem z większą troską i odpowiedzialnością.
Ks. Adam Stachowicz

Sandomierz

W Sandomierzu wspólne rodzinne świętowanie rozpoczęła Msza św. odprawiona w kościele św. Józefa, następnie uczestnicy Marszu przeszli ulicami miasta do sandomierskiego parku „Piszczele”, gdzie odbył się piknik rodzinny. Organizatorzy zapewnili występy artystyczne, rodzinne konkursy i zawody sportowe.
Ku uciesze najmłodszych uczestników swoje umiejętności prezentowali miejscowi strażacy oraz policjanci.

Stalowa Wola

Marsz dla Życia i Rodziny rozpoczął się na placu przed bazyliką konkatedralną, gdzie wystąpił zespół taneczny „Sanowiślaczki” z Chwałowic. Następnie sprawowana była Msza św. w intencji obrony życia ludzkiego. Po wspólnej modlitwie uczestnicy Marszu przeszli ulicami miasta: Jana Pawła II i KEN (tutaj przed krzyżem zawierzyli rodziny Jezusowi Chrystusowi), dotarli przed Spółdzielczy Dom Kultury. Marsz prowadziła Taneczna Sekcja Mażoretek z Niżańskiego Centrum Kultury oraz Orkiestra Rozrywkowa pod dyrekcją Edwarda Horoszko. Marsz zakończył piknik rodzinny na placu przed SDK.

Połaniec

Reklama

Po Mszy św., sprawowanej w intencji obrony życia wierni parafii Matki Bożej Wspomożenia Wiernych udali się w Marszu pod jodłę papieską, gdzie odmówiono dziesiątek Różańca oraz zawierzono bł. Janowi Pawłowi II inicjatywy w obronie życia, jak i Dekanalne Centrum Pomocy Rodzinie.

Ostrowiec Świętokrzyski

Marsz dla Życia rozpoczęto w sanktuarium Miłosierdzia Bożego od wysłuchania konferencji „Kościół naszym Domem”, wygłoszonej przez ks. Marka Bednarza. Następnie wielobarwny, kilkusetosobowy Marsz przeszedł ulicami miasta z kościoła na osiedlu Ogrody do kolegiaty św. Michała Archanioła. Najważniejszą część Marszu stanowiła Eucharystia, której przewodniczył bp Krzysztof Nitkiewicz, a współkoncelebrowali ostrowieccy duszpasterze. W modlitwie uczestniczyli także przedstawiciele parlamentu, lokalnych władz oraz liczni mieszkańcy miasta i okolic. Zwieńczeniem rodzinnego świętowania był festyn rodzinny połączony z obchodami Dnia Dziecka. Podczas festynu występowały zespoły dziecięco-młodzieżowe „Szewnianeczki” i „Wiolinki”. Rozstrzygnięto konkurs plastyczny „Moja Mama”, zaś mali uczestnicy mogli wziąć udział w wielu konkursach i zabawach.

Ks. Adam Stachowicz

Tarnobrzeg

Przy wizerunku Świętej Rodziny z sanktuarium Matki Bożej Dzikowskiej, na placu Głowackiego, odprawiona została Msza św. w łączności z trwającym w tym dniu Kongresem Rodzin w Mediolanie. Rodzinne świętowanie swoją obecnością zaszczycił i wygłosił homilię bp Edward Frankowski. W spotkaniu uczestniczyli m.in. władze miasta Tarnobrzega, przedstawiciele placówek oświatowych oraz członkowie Rady Miasta. Przedstawiciele wspólnot parafialnych włączyli się w przygotowanie i oprawę Liturgii. Swoją obecność zaakcentowali również: Zespół Pieśni i Tańca „Lasowiacy”, zespoły z Tarnobrzeskiego Domu Kultury, drużyny sportowe dzieci i młodzieży.
Marsz zakończył się na terenach sportowych Szkoły Podstawowej nr 10 piknikiem rodzinnym.

Iwona Bańka

Koniemłoty

Reklama

W Niedzielę Trójcy Przenajświętszej w parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny odbył się Marsz dla Życia i Rodziny. Jego trasa wynosiła ok. 2 km. Radosne śpiewy pielgrzymkowe tworzyły wspaniały klimat modlitwy i duchowego wsparcia dla odbywającego się właśnie w Mediolanie Światowego Kongresu Rodzin. Skorzystaliśmy także z możliwości zyskania odpustu zupełnego z racji zachowania duchowej jedności z uczestnikami Kongresu. Podczas Marszu odczytano przesłanie Benedykta XVI skierowane do uczestników Marszu.

Ks. Paweł Cygan

Staszów

Staszów manifestował swoje poparcie dla wartości rodzinnych oraz ochrony życia 3 czerwca. W Marszu wzięło udział około 200 osób, w tym starosta staszowski Andrzej Kruzel, burmistrz Romuald Garczewski oraz wiceburmistrz Henryka Markowska. Marsz rozpoczął się w Sanktuarium Papieskim Koronką do Miłosierdzia Bożego, a zakończył na placu przed kościołem św. Bartłomieja, gdzie pod przewodnictwem ks. Czesława Murawskiego i ks. Edwarda Zielińskiego, wierni modlili się przy tablicy poświęconej pamięci dzieci nienarodzonych. Podsumowaniem Marszu był piknik rodzinny zorganizowany na Osiedlu Wschód.

Rafał Staszewski

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Apel Jasnogórski z udziałem wiernych Archidiecezji Wrocławskiej

2021-09-17 21:52

ks. Łukasz Romańczuk

bp Jacek Kiciński

bp Jacek Kiciński

Dziś Apel Jasnogórski prowadzony był przez ks. bp. Jacka Kicińskiego 

Z racji Pielgrzymki Duchowieństwa i Wiernych Archidiecezji Wrocławskiej w kaplicy Cudownego Obrazu obecni byli kapłani, siostry zakonne i wierni świeccy z terenu naszej archidiecezji. 

CZYTAJ DALEJ

USA: W Waszyngtonie uczczono pamięć prof. Juliana Kulskiego, powstańca i znanego architekta

2021-09-17 19:52

[ TEMATY ]

pogrzeb

powstaniec

Waszyngton

Wikipedia

Julian Eugeniusz Kulski

Julian Eugeniusz Kulski

W Waszyngtonie odbyła się w piątek msza żałobna po śmierci prof. Juliana Eugeniusza Kulskiego, uczestnika Powstania Warszawskiego, cenionego architekta i działacza. Był wielkim Polakiem, bohaterem powstania; przyczynił się do rozwoju polsko-amerykańskich relacji - podkreślił premier Mateusz Morawiecki.

"Dziś żegnamy postać szczególnie zasłużoną dla odzyskania niepodległości przez Polskę, osobę, która wielce przyczyniła się do rozwoju społeczeństwa obywatelskiego i postaw patriotycznych, a także do budowy dobrych stosunków polsko-amerykańskich" - napisał premier w liście odczytanym przez ambasadora Piotra Wilczka podczas mszy w katedrze św. Mateusza Apostoła w Waszyngtonie.

CZYTAJ DALEJ

Papież do katechetów: potrzeba „nowego alfabetu” w głoszeniu Ewangelii

2021-09-17 21:22

[ TEMATY ]

Watykan

katecheci

papież Franciszek

Vatican News

„Katecheci to ludzie, którzy niestrudzenie głoszą Ewangelię miłosierdzia; to osoby potrafiące tworzyć więzi i bliskość, które pozwalają lepiej zasmakować w Słowie Bożym i liturgii eucharystycznej, przynosząc owoce dobrych uczynków”. Tę definicję katechety Papież Franciszek przedstawił podczas audiencji dla odpowiedzialnych za komisje ds. katechezy w episkopatach Europy.

Uczestniczą oni w spotkaniu nt. nowego dyrektorium o katechezie, które zostało opublikowane w zeszłym roku. Zorganizowała je watykańska Dykasteria ds. Nowej Ewangelizacji. Doświadczenia wypracowane na europejskim gruncie zostaną następnie przedstawione katechetom na innych kontynentach.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję