Reklama

Nowi kanonicy Wolińskiej Kapituły Kolegiackiej

W ramach struktur administracyjnych prezbiterium w każdej diecezji funkcjonują kapituły kanonickie, które mają do wypełnienia ważne zadania w warstwie teologicznej, liturgicznej i ewangelizacyjnej. W archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej istnieje obecnie pięć kapituł: katedralna - szczecińska oraz kolegiackie: kamieńska, stargardzka, myśliborska i od niedawna także wolińska. Jest to najmłodsza kapituła, bowiem powstała 14 września 2008 r., gdy ustanowił ją abp Zygmunt Kamiński i obecnie stała się największą pod względem liczby kanoników gremialnych i honorowych. We wspomnienie liturgiczne Maryi Wspomożycielki Wiernych, 24 maja 2012 r., w kościele pw. św. Mikołaja w Wolinie odbyła się podniosła uroczystość ustanowienia kolejnych 18 kanoników honorowych kapituły kolegiackiej.
Wolińska Kapituła Kolegiacka stanowi zespół kapłanów, których podstawowym zadaniem jest sprawowanie „bardziej uroczystych czynności liturgicznych w kościele katedralnym lub kolegiackim oraz przyczynianie się do uświetniania życia liturgicznego Kościoła, zachowania przepisów liturgicznych i gorliwego uczestnictwa w nich wiernych”. W statucie kapituły oprócz tego fundamentalnego posłannictwa wyliczyć należy także inne zadania, do których należy: wcielanie w życie ducha Soboru Watykańskiego II i nauczania papieskiego, umacnianie wiary i polskości w tej części archidiecezji, budzenie świadomości dziedzictwa historycznego ziemi wolińskiej, roli Kościoła katolickiego na tym terenie. Zalecana jest także kapitule odpowiedzialna kontynuacja dzieła św. Ottona z Bambergu poprzez duszpasterstwo służące nowej ewangelizacji. Dzieło to powinno być wypełniane poprzez wspólne modlitwy, uroczyste sprawowanie świąt w czasie roku liturgicznego, które związane są z kultem św. Ottona i św. Mikołaja.
Biskup diecezjalny przyznaje tytuł kanonika kapituły kolegiackiej zasłużonym kapłanom, którzy swoją postawą wnieśli wiele cennych akcentów duchowych i duszpasterskich w życie całej wspólnoty diecezjalnej, wyrażając w ten sposób wdzięczność za ofiarną posługę Ludowi Bożemu. W wymiarze duchowym nowi kanonicy wedle statutu „będą jeszcze intensywniej współpracować nad pogłębieniem ducha wiary i dziełem ewangelizacji, a poprzez zachowanie wspólnoty modlitwy i działań duszpasterskich staną się ważnym znakiem Kościoła i Jego Głowy - Chrystusa w świecie, któremu dzisiaj szczególnie potrzeba zewnętrznych oznak ludzi wierzących”.
Uroczystość instalacji nowych kanoników honorowych miała miejsce w ważnym historycznie kościele pw. św. Mikołaja w Wolinie, który przeżywa jubileusz 25-lecia podjęcia decyzji o jego odbudowie, co zaowocowało poświęceniem tej monumentalnej świątyni 15 października 2000 r. Liturgicznym obrzędom ustanowienia oraz Mszy św. przewodniczył metropolita szczecińsko-kamieński abp Andrzej Dzięga w asyście prepozyta kapituły ks. kan. Jana Ubermana oraz dotychczas ustanowionych kanoników tej kapituły. W uroczystościach uczestniczyli przedstawiciele władz samorządowych gminy Wolin z burmistrzem Eugeniuszem Jasiewiczem na czele, Bogdanem Wilkowskim, poprzednim burmistrzem, byłym ministrem Arturem Balazsem, kompanią honorową Państwowej Straży Pożarnej z Choszczna oraz wieloma delegacjami wiernych z parafii, z których pochodzą nowi kanonicy. Całość instalacji, którą fachowym komentarzem opatrzył ks. Henryk Marszałek, proboszcz z Ładzina, poprzedziło poświęcenie nowych stall kanonickich, które z wielkim pietyzmem przygotował ks. kan. Jan Uberman. W ten sposób w prezbiterium kościoła może obecnie zasiąść 34 kanoników kapituły. Podczas uroczystego obrzędu nowi kanonicy złożyli wyznanie wiary i przysięgę wierności Kościołowi, co udokumentowali dotknięciem Biblii i złożeniem odpowiedniego podpisu. Następnie Ksiądz Arcybiskup wręczył pierścień (znak wiary i jedności) jako pierwszemu prepozytowi ks. Janowi Ubermanowi oraz dystynktorium (symbol jedności z kapitułą kolegiacką). Ukoronowaniem podniosłej uroczystości w Wolinie była koncelebrowana Eucharystia odprawiona pod przewodnictwem abp. Andrzeja Dzięgi razem z całą kapitułą kolegiacką. W słowie Bożym Metropolita nawiązał do wielkanocnego i maryjnego wymiaru przeżywanej wspólnie modlitwy oraz odniósł się do znaczenia historycznego odbudowy miejscowej kolegiaty. Przypomniał kontekst historyczny biskupstwa wolińskiego oraz wskazał na cele, jakie przyświecały abp. Zygmuntowi Kamińskiemu przy powołaniu kapituły. Ksiądz Arcybiskup przybliżył zadania, jakie od tej pory realizować mają wszyscy kanonicy, szczególnie uwypuklając godność sprawowania liturgii oraz nawiązanie do dziedzictwa religijnego ziemi wolińskiej. W niezwykle wzruszających słowach ukazał bogactwo różnorodnych cech osobowości i charakteru nowo mianowanych kanoników, wskazując na dar, jaki w ten sposób otrzymuje kapituła wolińska.
Na zakończenie uroczystości po słowach wdzięczności wypowiedzianych przez ks. kan. Roberta Gołębiowskiego Ksiądz Arcybiskup otrzymał od nowych kanoników uroczystą stułę kapłańską, którą ofiarował na ręce prepozyta do miejscowego skarbca kolegiackiego.

Kanonikami honorowymi Wolińskiej Kapituły Kolegiackiej zostali ustanowieni:

Ks. prał. Antoni Chodakowski - dziekan dekanatu Chojna
Ks. mgr Marek Cześnin - diecezjalny konserwator zabytków
Ks. Waldemar Gasztkowski - dziekan dekanatu Police
Ks. dr Janusz Giec - adiunkt Wydziału Teologicznego US
Ks. mgr Robert Gołębiowski - dziekan dekanatu Banie
Ks. mgr Sławomir Kokorzycki - wicedyrektor Caritas Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej
Ks. mgr Leszek Konieczny - dziekan dekanatu Pyrzyce
Ks. Józef Kurdziel - proboszcz parafii Krępsko
Ks. dr Krzysztof Łuszczek - prefekt AWSD w Szczecinie
Ks. mgr Janusz Skałecki - dziekan dekanatu Goleniów
Ks. dr Piotr Skiba - dyrektor Wydziału Duszpasterskiego Kurii
Ks. mgr. lic. Piotr Superlak - dyrektor Wydziału Wychowania Katolickiego Kurii
Ks. Maciej Szmuc - dyrektor Caritas Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej
Ks. Robert Szumowski - dziekan dekanatu Dębno
Ks. mgr Piotr Twaróg - dziekan dekanatu Kołbacz
Ks. dr Tomasz Zaklukiewicz - proboszcz parafii Przecław
Ks. dr Wojciech Zimny - ojciec duchowny AWSD w Szczecinie
Ks. dr Sławomir Zyga - p.o. kanclerza Kurii Metropolitalnej w Szczecinie

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Święty celnik

2021-09-13 18:26

Niedziela Ogólnopolska 38/2021, str. VIII

[ TEMATY ]

Św. Mateusz

Grażyna Kołek

Św. Mateusz, apostoł i ewangelista zm. ok.60 r.

Św. Mateusz, apostoł i ewangelista zm. ok.60 r.

To święty, do którego bardzo często odwołuje się papież Franciszek, wskazując na drogę własnego powołania. Ewangeliści Marek i Łukasz nazywają Mateusza najpierw „Lewi, syn Alfeusza” (Mk 2, 14; Łk 5, 27), dopiero później w innych miejscach wymieniane jest imię Mateusz.

Na pewno Mateusz był Galilejczykiem. Jego pracą było pobieranie ceł i podatków w Kafarnaum nad Jeziorem Tyberiadzkim – w mieście położonym przy ważnym szlaku handlowym łączącym Galileę z Damaszkiem. To właśnie w Kafarnaum Chrystus zastał go w komorze celnej i powołał na swojego apostoła. Do tego wydarzenia nawiązał papież Franciszek, kiedy wyjaśniał swoje motto: Miserando atque eligendo. Jest ono zaczerpnięte z homilii św. Bedy Czcigodnego, który komentując ewangeliczne opowiadanie o powołaniu św. Mateusza, napisał: „Vidit ergo Iesus publicanum et quia miserando atque eligendo vidit, ait illi Sequere me” (Jezus ujrzał celnika, a ponieważ spojrzał na niego z miłością i go wybrał, powiedział do niego: Pójdź za Mną). Otóż w święto św. Mateusza młody Jorge Mario Bergoglio – miał wtedy 17 lat – doświadczył w szczególny sposób miłującej obecności Boga w swoim życiu.

CZYTAJ DALEJ

Trzeci cud w Oknie Życia w Wieluniu

2021-09-20 14:30

[ TEMATY ]

okno życia

Wieluń

siostry antoninki

Zofia Białas

17 września w wieluńskim Oknie Życia im. Jana Pawła II, przy klasztorze sióstr antoninek, znaleziono noworodka – dziewczynkę.

– Jeszcze nie wiemy, jakie imię otrzyma – powiedziała s. Auxiliana, która zaalarmowana dzwonkiem o godz. 4 rano jako pierwsza przybyła do Okna Życia. Za nią przybiegła s. Barbara, która zadzwoniła pod nr 112. Na miejsce przyjechały policja i karetka pogotowia ratunkowego. Dziewczynka została odwieziona do wieluńskiego szpitala, gdzie po przebadaniu stwierdzono, że jest zdrowa. Dziewczynka to noworodek. Obok niej w Oknie Życia pozostawiono torbę z ubrankami i pieluszkami. W środku był nawet smoczek.

CZYTAJ DALEJ

Warszawa: drugi dzień konferencji „Ochrona dzieci Bożych naszą wspólną misją”

2021-09-20 18:53

[ TEMATY ]

Ochrona małoletnich

Ochrona małoletnich w Kościele

BostonCatholic / Foter.com / CC BY-ND

O odpowiedzialności pasterzy i konieczności głębokiego nawrócenia w obliczu grzechów i przestępstw wykorzystywania seksualnego małoletnich przez osoby duchowne mówiono drugiego dnia międzynarodowej konferencji „Ochrona dzieci Bożych naszą wspólną misją”.

W czasie porannej Eucharystii przewodniczący Papieskiej Komisji ds. Ochrony Małoletnich, kard. Seán O’Malley OFM Cap wyraził ubolewanie z powodu przestępstw popełnianych przez duchownych. „To nie może być to, czego Jezus chce od swojego Kościoła; taki nie może być Kościół Boga miłującego i dającego przebaczenie. Wykorzystywanie i tuszowanie muszą się skończyć, a krzywdy wyrządzone ludowi Bożemu muszą zostać naprawione” – stwierdził amerykański purpurat. Nawiązując do liturgicznego wspomnienia św. Andrzeja Kima i Towarzyszy, kard. O' Malley powiedział, że trudno jest cierpieć dla Kościoła, ale jeszcze trudniejsze może być cierpienie doznawane z rąk Kościoła i duchowieństwa kościelnego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję