Reklama

Toruński zespół wokalny

Niedziela toruńska 25/2012

Toruński Zespół Wokalny to 20-osobowa grupa ludzi, którzy mimo wielu codziennych obowiązków nie zapominają, że w życiu ważna jest również pasja. W naszym przypadku jest nią muzyka, a w szczególności muzyka sakralna, która niejako pozwala człowiekowi otrzeć się o majestat i piękno samego Boga.
Współcześnie wokół nas pełno jest muzyki hałaśliwej, narzucającej się, pozbawionej często głębszego sensu i przesłania. W odpowiedzi na to człowiek instynktownie zaczyna szukać swoistej oazy, miejsca, gdzie będzie mogła realizować się jego wrażliwość. Takie ukojenie często odnajduje w tradycyjnej muzyce sakralnej. Jako ludzie wierzący i praktykujący przyznajemy liturgii szczególne miejsce w naszym życiu, dlatego z tak wielką radością przyjmujemy propozycje oprawy muzycznej ważnych wydarzeń w życiu liturgicznym diecezji toruńskiej, takich jak: Msza Krzyżma, święcenia diakonatu i prezbiteratu. Uroczystości te mają dla nas w tym roku szczególny wymiar w związku z przyjęciem święceń przez dwóch członków zespołu i możliwością uświetnienia Mszy św. prymicyjnej jednego z neoprezbiterów.
Można powiedzieć, że obcowanie z muzyką liturgiczną mobilizuje nas do przygotowywania koncertów, aby jej piękno mogło trafić do szerszego grona odbiorców. Także i tym razem dzieła muzyki sakralnej pragniemy przedstawić mieszkańcom Torunia w formie koncertu. W niedzielę 1 lipca o godz. 16 w kościele Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny zabrzmią niezwykłe kompozycje chóralne i organowe polskich oraz zagranicznych kompozytorów. W programie znajdą się: przepiękna romantyczna Msza Josefa Gabriela Rheinbergera na dwa 4-głosowe chóry, współczesne kompozycje o tematyce maryjnej Sławomira Czarneckiego, perły twórczości wybitnego amerykańskiego kompozytora Mortena Lauridsena. Również miłośnikom muzyki intrumentalnej nie zabraknie wrażeń po wysłuchaniu oryginalnych współczesnych utworów organowych w interpretacji Marcina Łęckiego. Koncert ten będzie swoistym zwieńczeniem naszej pracy w ostatnim półroczu, a jednocześnie kontynuacją toruńskiej tradycji letnich koncertów muzyki organowej.
Praca artystyczna, czy to w dziedzinie muzyki, czy w jakiejkolwiek innej, ma to do siebie, że odbiorcom dedykowany jest wyłącznie końcowy jej efekt. Słuchacz na koncercie jest zatem degustatorem przysłowiowej wisienki na torcie, podczas gdy cały proces powstawania danego dzieła to solidna, systematyczna praca. Jest ona tym piękniejsza, że odbywa się z ludźmi, którzy nie licząc na żadne profity, dobrowolnie poświęcają swój czas muzyce. Zespół nieustannie się rozwija, dlatego w poczuciu wzajemnej odpowiedzialności staramy się dzielić obowiązkami. Również bez pomocy życzliwych nam osób, jak ks. kan. dr Mariusz Klimek, czuwający nad muzyką kościelną w naszej diecezji, pedagodzy toruńskiego Zespołu Szkół Muzycznych, nie bylibyśmy w stanie sprostać wielu muzycznym i organizacyjnym zadaniom.
Działalność Toruńskiego Zespołu Wokalnego jest apelem o krzewienie muzyki opartej na słowie i jego przesłaniu, a przede wszystkim godnie traktowanej, tj. wykonywanej z pełnym profesjonalizmem w formie i treści. Muzyka liturgiczna musi być wykonywana z głębokim przekonaniem, płynąc ze szczerego serca, nie wyłącznie z technicznych umiejętności. Tylko wtedy ma szanse trafić do odbiorców z właściwym przesłaniem. Staramy się czerpać jak najwięcej z mądrości największych autorytetów w dziedzinie chóralistyki. Znamienna dla nas jest również współpraca ze znakomitymi współczesnymi kompozytorami. Oprócz możliwości wykonywania wspaniałych kompozycji otrzymujemy motywację, by nieustannie podnosić nasze umiejętności. Dzięki temu, że zespół się rozwija, dostaje coraz to nowe propozycje. To z kolei pozwala nam rozwijać się także w wymiarze czysto ludzkim - pod względem wspólnego zgrania, poczucia wzajemnej odpowiedzialności czy budowania relacji z drugim człowiekiem.
Patrząc na kolejne lata istnienia i funkcjonowania Toruńskiego Zespołu Wokalnego, noszącego od niedawna nazwę Schola Cantorum Thoruniensis, można powiedzieć, że większość celów, jakie sobie wytyczamy, szczęśliwie udaje się nam realizować. Od kilku lat w kościele św. Maksymiliana Kolbego w Toruniu w okresie bożonarodzeniowym wybrzmiewają koncerty kolęd i pastorałek. Z pomocą Bożą i ludzką zorganizowaliśmy koncert pasyjny w katedrze Świętych Janów przygotowany we współpracy ze Scholą Gregoriańską Wyższego Seminarium Duchownego, koncert dziękczynny za beatyfikację Jana Pawła II czy z okazji jubileuszu 25-lecia sakry biskupiej bp. Andrzeja Suskiego. Przed nami natomiast równie ważne i piękne wyzwania, jak: nagranie nowej płyty, przygotowanie Mszy Kreolskiej Ariela Ramireza, koncert kolęd na chór i orkiestrę smyczkową autorstwa Macieja Małeckiego. Będzie to pierwszy tak prestiżowy w historii zespołu projekt, bo realizowany w ścisłej współpracy i pod okiem samego kompozytora.
7 lat istnienia Toruńskiego Zespołu Wokalnego to czas dla nas bardzo owocny. Szczegółowe opisywanie go mija się z celem, ponieważ nie wszystko da się wyrazić słowami. Nawet te najbardziej wyszukane kiedyś się kończą, a wtedy... zaczyna się muzyka. Za nią i za ten piękny czas Bogu niech będą dzięki!

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

PGE: Kompleks Turów będzie nadal pracować

2021-09-21 07:59

[ TEMATY ]

kopalnia

pl.wikipedia.org

Kopalnia Węgla Brunatnego Turów

Kopalnia Węgla Brunatnego Turów

Kopalnia Węgla Brunatnego Turów będzie dalej pracować; posiada niezbędne pozwolenia środowiskowe i ważną, legalnie wydaną koncesję, na podstawie której prowadzi wydobycie - ogłosiła Polska Grupa Energetyczna - właściciel kopalni i elektrowni Turów.

W poniedziałek ze względu na niezaprzestanie wydobycia węgla brunatnego w kopalni Turów, do czego TSUE zobowiązał Polskę w maju, Trybunał nałożył na Polskę 0,5 mln euro kary za każdy dzień kontynuowania pracy Turowa.

CZYTAJ DALEJ

Święty celnik

2021-09-13 18:26

Niedziela Ogólnopolska 38/2021, str. VIII

[ TEMATY ]

Św. Mateusz

Grażyna Kołek

Św. Mateusz, apostoł i ewangelista zm. ok.60 r.

Św. Mateusz, apostoł i ewangelista zm. ok.60 r.

To święty, do którego bardzo często odwołuje się papież Franciszek, wskazując na drogę własnego powołania. Ewangeliści Marek i Łukasz nazywają Mateusza najpierw „Lewi, syn Alfeusza” (Mk 2, 14; Łk 5, 27), dopiero później w innych miejscach wymieniane jest imię Mateusz.

Na pewno Mateusz był Galilejczykiem. Jego pracą było pobieranie ceł i podatków w Kafarnaum nad Jeziorem Tyberiadzkim – w mieście położonym przy ważnym szlaku handlowym łączącym Galileę z Damaszkiem. To właśnie w Kafarnaum Chrystus zastał go w komorze celnej i powołał na swojego apostoła. Do tego wydarzenia nawiązał papież Franciszek, kiedy wyjaśniał swoje motto: Miserando atque eligendo. Jest ono zaczerpnięte z homilii św. Bedy Czcigodnego, który komentując ewangeliczne opowiadanie o powołaniu św. Mateusza, napisał: „Vidit ergo Iesus publicanum et quia miserando atque eligendo vidit, ait illi Sequere me” (Jezus ujrzał celnika, a ponieważ spojrzał na niego z miłością i go wybrał, powiedział do niego: Pójdź za Mną). Otóż w święto św. Mateusza młody Jorge Mario Bergoglio – miał wtedy 17 lat – doświadczył w szczególny sposób miłującej obecności Boga w swoim życiu.

CZYTAJ DALEJ

„Cud św. Januarego”: krew przechowywana w ampułce ponownie się upłynniła

2021-09-21 08:37

[ TEMATY ]

św. January

cud św. Januarego

twitter.com/Chiesadinapoli

W niedzielę krew patrona Neapolu, przechowywana w ampułce w katedrze w tym mieście, ponownie się upłynniła. „Cud św. Januarego” został ogłoszony przez metropolitę abp. Domenico Battaglię.

Kościół katolicki obchodzi 19 września wspomnienie św. Januarego. Od kilkuset lat tego właśnie dnia krew patrona Neapolu upłynnia się. Tak też stało się i tym razem. Abp Domenico Battaglia wyjął w niedzielę ampułkę z relikwiarza przechowywanego w Królewskiej Kaplicy Skarbu św. Januarego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję