Reklama

Muzyczne perły w świątyni

By muzyka dawała radość, zmieniała naszą rzeczywistość na lepsze. A także, by piękne muzyczne chwile pomagały wyrwać się z pędu, w jaki wciąga nas cywilizacyjny wir. Z tych powodów powstał festiwal Perła Baroku - Koncerty Mistrzów, organizowany w bazylice Świętej Trójcy w Kobyłce. V edycja festiwalu rozpoczyna się już 17 czerwca

Muzyka w niezwykły sposób wzbudza pozytywne stany emocjonalne. Dlaczego tak się dzieje? Tajemnicę tę próbowali rozwikłać już starożytni myśliciele. Arystoteles, wielki grecki filozof, mówił nawet o oczyszczeniu duchowym jakie dokonuje się za sprawą muzyki. Podkreślał on jednak, że jest też wiele innych celów, dla których warto uprawiać muzykę, np.: dla wykształcenia, dla odprężenia i wytchnienia po pracy oraz dla wypełnienia czasu spoczynku. Okazuje się, że te arystotelesowskie powody nie są trudne do osiągnięcia. Takie właśnie niezwykłe brzmienia wypłyną już w tę niedzielę z Bazyliki Świętej Trójcy w Kobyłce. Odbędzie się tam festiwal „Perła Baroku - Koncerty Mistrzów”.
Organizator wydarzenia, właściciel Międzynarodowego Impresariatu Best Art Promotion, laureat wielu prestiżowych nagród w muzyce i wielka artystka Anna Szarek-Lisiewicz mówi „Niedzieli”: - Istotą koncertów jest by muzyka powróciła do swojej roli, do dawania radości, by trochę zmieniała naszą rzeczywistość na lepsze, nasze usposobienia na milsze, by piękne muzyczne chwile pomagały wyrwać się z pędu, w jaki nas wciąga cywilizacyjny wir. Podarować ludziom dostęp do muzyki wartej zachwytu, ośmielić tych, którzy zaglądają do nas nieśmiało, a potem klaszczą pół godziny i mówią roześmiani „jeszcze w życiu tyle nie klaskałem”.
Miejsce festiwalu zostało dobrane z największą starannością. Kościół w Kobyłce jest cennym zabytkiem, wybudowanym w stylu późnego baroku i wpisanym na listę budowli sakralnych o międzynarodowej klasie. Wchodząc do bazyliki można poczuć się jak w niebie. Jest to świątynia jedyna w swoim rodzaju. Pokryta jest wewnątrz oryginalnymi freskami, przedstawiającymi sceny z Nowego Testamentu. Unikatem są również freski na zewnątrz kościoła, które zostały częściowo odkryte podczas prac konserwatorskich w 2000 r. - mówi ks. prał. Jan Andrzejewski proboszcz parafii w Kobyłce.
Międzynarodowy Festiwal „Perła Baroku - Koncerty Mistrzów”, odbędzie się już po raz piąty. O jego pierwszej odsłonie w 2008 r. pisano w prasie, jako o najważniejszym wydarzeniu od dziesięcioleci. Po zakończeniu drugiej edycji, ukazał się film dokumentalny. - Ekipa filmowa składała się z młodych ludzi. Po tym, jak usłyszeli koncert zespołu „Accademia Strumentale Italiana” - zdobywcy Midem Classical Award - to zapałali wielką miłością do renesansowej muzyki na viole. A jest to muzyka, która ma 500 lat! - wspomina Anna Szarek-Lisiewicz.

Chopin, Beethoven i tango

Reklama

Na tegorocznym festiwalu usłyszymy cenione na całym świecie kompozycje mistrzów, wykonane w równie mistrzowskim stylu. II Koncert f-moll Fryderyka Chopina, to utwór przeniknięty typową romantyczną ekspresją. Muzyka Chopina jest wyrazem jego osobowości. W tych koncertach, rozbrzmiewa głos mistrza, który chce nam coś bardzo istotnego przekazać. - Bez chusteczek się nie obędzie. To jedno z najpiękniejszych dzieł jakie powstały na fortepian. Utwór tak nieprawdopodobnie nostalgiczny i pełen dramatycznej, romantycznej mocy, że trudno ująć to w słowa - mówi Dyrektor festiwalu.
Kolejną kompozycją wykonana podczas inauguracji będzie IV koncert fortepianowy Ludwiga van Beethovena. - Koncert powstawał w tym samym czasie co V symfonia c-moll czy koncert skrzypcowy. To był czas jakiejś szaleńczej łaski i muzycznego objawienia. Dzieła te do dziś uchodzą za jedne z największych w historii muzyki - oceniają krytycy muzyczni.
Dwa dni później (19 czerwca) odczujemy zupełnie inny klimat. Dwudziestowieczne argentyńskie dźwięki. Misteryjnie stylizowana muzyka do słuchania, której czołowym przedstawicielem jest Astor Piazolla. Kompozytor tanga argentyńskiego, wirtuoz bandoneonu oraz tanguero. Ponadto usłyszymy utwory Krzysztofa Komedy oraz Pedra Iturralde. Organizator tłumaczy: - Tu zamiast łez pojawiają się dreszcze, a w obsadzie instrumentalnej znajdziemy akordeon i różne odmiany saksofonów. Wystąpią mistrz akordeonu Paweł Janas, a także doskonały saksofonista Wojciech Psiuk.
20 czerwca uczestnicy festiwalu wejdą w samo centrum muzyki charakterystycznej dla epoki baroku. Będą to włoskie brzmienia, zaprezentowane przez zespół „Musica Antiqua Latina” z Rzymu, którego skład stanowią genialni muzycy, koncertujący z najlepszymi orkiestrami świata. Ważną rolę odegra przy tym wnętrze barokowej bazyliki. Jej zniewalający wystrój w połączeniu z barokowymi dźwiękami, pozwoli przenieść się w inny wymiar rzeczywistości.
Uroczysty koncert finałowy 24 czerwca będzie wystąpieniem światowej sławy lutnisty Hopkinsona Smitha. Artysta nazywany jest księciem lutnistów, jednym z najbardziej spektakularnych instrumentalistów naszych czasów, najlepszym lutnistą świata. Jego muzyka, to urzekająca opowieść.

Idealne miejsce, idealny czas

- Wysoki poziom kultury, artyści największej klasy, atmosfera ołtarza, wystrój kościoła, to wszystko powoduje, że bardzo dużo ludzi tu przybywa - przyznaje proboszcz Andrzejewski. - Tegoroczny koncert odbywa się także w idealnym czasie. 18 czerwca obchodzimy bowiem pierwszą rocznicę nadania kościołowi tytułu bazyliki mniejszej. Z tej okazji dzień wcześniej, w niedzielę, zostanie odprawiona Msza św., a bezpośrednio po niej odbędzie się koncert inaugurujący festiwal. Jednym z gości specjalnych będzie abp Henryk Hoser - dodaje kapłan i zaprasza do bazyliki na festiwal i rocznicowe uroczystości.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Franek - nauczyciel miłości

Przed narodzinami naszego synka byliśmy daleko od Boga, a nasza wiara polegała na chodzeniu do kościoła dwa razy w roku: ze święconką na Wielkanoc i ewentualnie w Boże Narodzenie, jeśli się nam chciało. Dążyliśmy do życia łatwego i przyjemnego, ale wkrótce to nasze egoistyczne postępowanie miało się diametralnie zmienić...

Krótko po naszym ślubie moja żona Olga zaszła w ciążę. Po dwóch wcześniejszych poronieniach (pierwsze w 4. i drugie w 10. tygodniu ciąży) byliśmy pełni nadziei, że tym razem wszystko będzie dobrze. Nasza radość nie trwała jednak długo. Na pierwszym szczegółowym badaniu USG w 20. tygodniu ciąży, które zostało wykonane w Szpitalu Uniwersyteckim w Londynie, po raz pierwszy dowiedzieliśmy się, że są „nieprawidłowości”, i dostaliśmy skierowanie na jeszcze bardziej szczegółowe badanie. Wykazało ono, że nasze dziecko ma stopy końsko-szpotawe, jedną nerkę, która na dodatek była bardzo mała, oraz nieprawidłowości w strukturze mózgu. Okazało się również, że nasz synek ma bardzo rzadki problem genetyczny – niezbalansowaną translokację chromosomów 9 i 11 (na 9 brakuje genów, a na 11 jest ich za dużo). Zasmucona pani genetyk wymieniła nam wszystkie wady, które może mieć nasze dziecko: znaczne opóźnienie w rozwoju, rozszczepienie wargi i podniebienia, brak odbytu, męskie i żeńskie narządy płciowe, problemy z mózgiem oraz wiele innych. Na koniec poinformowała nas, że nadal możemy zakończyć ciążę, jeśli chcemy, mimo że był to już 24. tydzień. Przypadek naszego synka kwalifikował go do legalnego zabicia go aż do końca ciąży. Zdruzgotani takimi informacjami udaliśmy się do prof. Kyprosa Nicolaidesa – to światowej sławy lekarz, który wynalazł wiele metod ratowania dzieci w okresie prenatalnym. Niestety, on również potwierdził to wszystko, co wcześniej już usłyszeliśmy, i dodatkowo powiedział nam, że gdyby to było jego dziecko, to by je usunął. Nigdy nie zapomnę nocy po tamtym dniu – smutku, żalu, czarnych myśli i wylanych łez...

CZYTAJ DALEJ

Bp Krzysztof Włodarczyk: oddaję dla diecezji bydgoskiej swoje serce, talenty, charyzmaty i siły

2021-09-21 16:53

[ TEMATY ]

biskup

papież Franciszek

Bp Krzysztof Włodarczyk

Karol Porwich/Niedziela

Bp Krzysztof Włodarczyk

Bp Krzysztof Włodarczyk

„Oddaję dla diecezji bydgoskiej swoje serce, talenty, charyzmaty i wszystkie siły. Chcę służyć całym sobą” – powiedział w rozmowie biskup nominat Krzysztof Włodarczyk.

O woli Ojca Świętego dowiedział się na kilka dni przed ogłoszeniem nominacji. – Było to dla mnie zaskoczenie. Po ludzku pojawiły się również lęk i strach. Jednak natychmiast usłyszałem od nuncjusza apostolskiego słowa, w których przypomniał mi moje biskupie zawołanie „Łaska, miłosierdzie, pokój”. Trochę ochłonąłem i wyraziłem zgodę – dodał.

CZYTAJ DALEJ

Zielona Góra. Czterech nowych magistrów teologii

2021-09-21 18:27

[ TEMATY ]

teologia

Instytut Filozoficzno‑Teologiczny

ks. Piotr Bartoszek

W Instytucie Filozoficzno-Teologicznym im. św. Edyty Stein w Zielonej Górze 21 września odbyły się obrony prac magisterskich i egzaminy ex universa theologia.

Do egzaminów przystąpiło pięcioro studentów.– Wszyscy zdali z wynikami dobrymi i bardzo dobrymi – cieszy się ks. Piotr Bartoszek, dyrektor IFT.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję