Reklama

Kościół domem - Diecezja rodziną

Votum jubileuszu tysiąclecia archidiecezji wrocławskiej

Niedziela wrocławska 25/2012

Kaplica w trzy miesiące

Parafia św. Andrzeja Boboli we Wrocławiu - Kuźnikach została erygowana 21 czerwca 1992 r. przez ówczesnego metropolitę kard. Henryka Gulbinowicza. Jednak już od 1988 r. ośrodek duszpasterski tworzył tam ks. Bolesław Szczęch, obecny proboszcz parafii, budowniczy nowego kościoła. - W 1987 r. władze komunistyczne dały zezwolenie na budowę budynku katechetycznego, bez funkcji sakralnej, ale kard. Gulbinowicz przysłał mnie tutaj, abym stworzył ośrodek duszpasterski - wspomina ks. Szczęch. - Kiedy w 1988 r. poszedłem do mieszkańców Kuźnik z kolędą, zrozumiałem, jak bardzo potrzebny jest tutaj kościół. W maju 1988 r., na zakończenie misji, staną na placu krzyż. Bp Rybak odprawił pierwszą Mszę św., a potem ja co tydzień odprawiałem pod tym krzyżem Eucharystię. Zaprosiłem wiernych do budowy kaplicy - udało się ją wybudować w czynie społecznym, bez zezwolenia komunistycznych władz, w ciągu trzech miesięcy. 12 października 1988 r. kard. Gulbinowicz poświęcił kaplicę, wprowadził Pana Jezusa i zaczęło się normalne duszpasterstwo. 21 czerwca 1992 r. Ksiądz Kardynał erygował parafię pw. św. Andrzeja Boboli.
Dzięki nieustannej pracy, zaangażowaniu ks. Szczęcha i ofiarności wiernych nowy kościół stanął w parafii bardzo szybko. Pierwsza łyżka ziemi pod jego budowę została wybrana w sierpniu 1995 r. W 1998 r. kard. Gulbinowicz odprawił w murach świątyni Pasterkę, a w 2000 r. kościół został konsekrowany jako Votum Jubileuszu Tysiąclecia Archidiecezji Wrocławskiej.

Inny duch w narodzie

Jak podkreśla ksiądz proboszcz, tak wiele udało się zrobić dzięki wsparciu parafian: - Kiedy przyszedłem do Kuźnik w 1988 r., był inny duch w narodzie. Trwała jeszcze wtedy komuna, Kościół był nasz, księża byli nasi. Kapłan był szanowany. Kiedy ogłosiłem budowę kaplicy i poprosiłem parafian o pomoc, to z bramy, gdzie mieszkało 15 rodzin, przychodziło do pracy 10 mężczyzn. Niestety dziś wielu ludzi żyje tak, jakby Pana Boga nie było, jakby najważniejszy był ten świat, kariera, pieniądze. Dzięki Bogu parafianie do dziś są bardzo ofiarni, zawsze mogę liczyć na ich zaangażowanie. To bardzo ważne, bo gdyby nie ich wsparcie, kościół nie zostałby wybudowany tak szybko, nie udałoby się ukończyć prac wokół świątyni.

Ojcowie ministranci

Reklama

Parafia św. Andrzeja Boboli liczy 6 tys. mieszkańców. Każdy z nich może zaangażować się w szereg grup działających przy parafii. Dla dzieci jest Eucharystyczny Ruch Młodych, świetlica środowiskowa, klub sportowy oraz schola dla dziewcząt i ministrantura dla chłopców. Dla młodzieży w wieku gimnazjalnym i licealnym jest Ruch Rodzin Nazaretańskich, Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży oraz dwie grupy oazowe. Dorośli mogą zaangażować się w Akcję Katolicką, Żywy Różaniec, Ruch Rodzin Nazaretańskich, Radę Parafialną. Jest też grupa rzadko spotykana w archidiecezji: ojcowie ministranci. To zespół kilkunastu mężczyzn, którzy choć mają już swoje rodziny, dzieci, chcą nadal posługiwać Chrystusowi w liturgii, angażują się w służbę dla parafii i jak mówi ks. Szczęch, są świadectwem życia rodzinnego i religijnego dla innych mężczyzn.
W parafii działa również bezpłatna poradnia rodzinna, gdzie można znaleźć pomoc w rozwiązywaniu konfliktów małżeńskich, w problemach wychowawczych, a młodzi mogą przygotować się do życia w rodzinie.

* * *

KS. PRAŁ. BOLESŁAW SZCZĘCH, proboszcz
Dziękujemy Dobremu Bogu za 20 lat istnienia naszej parafii, za zaangażowanie parafian w budowę nowego kościoła, za ich ofiarność i troskę. 17 czerwca o godz. 13.00 w kościele św. Andrzeja Boboli uroczystą Mszę św. z tej okazji odprawi kard. Henryk Gulbinowicz, który powoływał naszą parafię, odprawił tutaj pierwszą Pasterkę, konsekrował świątynię, był z nami w każdym ważnym momencie. Podczas jubileuszu on też poświęci nowe witraże i wniesie do naszego kościoła relikwie bł. Jana Pawła II.
Po 20 latach istnienia parafii możemy się cieszyć piękna świątynią, która jest Votum Jubileuszu Tysiąclecia Archidiecezji Wrocławskiej” To wszystko dokonało się dzięki ofiarności i trosce parafian. Jestem pełen podziwu i szacunku dla tych, którzy od lat pomagają, którzy chcą być w Kościele i budować prawdziwą wspólnotę parafialną.

WIKTOR STASIK, przewodniczący Rady Parafialnej
Cieszymy się, że pozostawiamy po sobie dla potomnych piękny kościół. Mam to szczęście, że uczestniczyłem w powstawaniu parafii od samego początku, że mogłem ofiarować coś z siebie Bogu i ludziom. Wierni pragnęli nowej świątyni i angażowali się w budowę. Najwięcej serca w powstanie parafii i świątyni włożył ks. Bolesław Szczęch, prawdziwy człowiek czynu i wspaniały duszpasterz.
Z perspektywy lat widzę, jak ważny dla narodu jest Kościół. Przez tysiąclecia Polacy zwyciężali, podnosili się z upadków, zawsze z Kościołem, zawsze z Bogiem. Trzeba o tym dzisiaj przypominać.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Matka Boża Płacząca. Mija 175 lat od objawień w La Salette

2021-09-18 22:50

[ TEMATY ]

La Salette

Monika Książek

Jest rok 1846. Francja przechodzi poważny kryzys, epokę fermentu i zmian społecznych. Kraj przeżywa najpierw rewolucję, czasy napoleońskie, wreszcie lata nędzy. Rodzi się moda na racjonalizm i krytykę Kościoła. W wielu miejscach z wolna zanika wiara.

Nawet najzdrowsze zdawałoby się środowiska – wsie – tracą swą tożsamość i wyrzekają się swoich tradycji. W Corps ludzie żyją tak, jakby Boga nie było. Tam właśnie mieszkała Melania Calvat (lub Mathieu). W 1846 r. miała czternaście lat. Tam żył też jedenastoletni Maksymin Giraud. Choć oboje mieszkali w tej samej parafii, La Salette, pierwszy raz spotkali się dopiero na dwa dni przed objawieniem się Matki Najświętszej. Nic dziwnego, byli tak różni, że nawet gdyby się gdzieś zobaczyli, nie zauważyliby swojej obecności.

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: trwa 39. Pielgrzymka Ludzi Pracy

2021-09-19 09:48

[ TEMATY ]

Jasna Góra

pielgrzymka

Karol Porwich/Niedziela

Pielgrzymka ludzi pracy

Pielgrzymka ludzi pracy

Pod hasłem „Tobie Matko zawierzamy Ojczyznę i Ludzi Pracy” na Jasnej Górze trwa 39. Pielgrzymka Ludzi Pracy. Główna Msza św. odprawiona zostanie o godz. 11.00 na Szczycie pod przewodnictwem abp. Józefa Kupnego, krajowego duszpasterza Ludzi Pracy, z kazaniem abp. Marka Jędraszewskiego, metropolity krakowskiego. Pielgrzymce towarzyszy wystawa bł. Ks. Jerzy Popiełuszko, kapłan i męczennik.

Na godz. 9.30 zaplanowane jest wystąpienie dr. Jarosława Szarka z IPN zatytułowane: „Wojna z Narodem”, potem wspólny różaniec i wystąpienie przewodniczącego KK NSZZ „Solidarność” Piotra Dudy.

CZYTAJ DALEJ

Szlakiem św. Jakuba z Sobótki do Mietkowa [Zaproszenie[

2021-09-20 18:47

Karol Porwich/Niedziela

Miłośnicy Dróg św. Jakuba planują kolejne przejście odcinkiem drogi św. Jakuba. Odbędzie się ono 25 września (sobota). Tym razem do przejścia będzie odcinkiem drogi ślężańskiej z Sobótki do Mietkowa (ok. 20 km)

Zaproszenie do wszystkich miłośników “Camino” wystosował ks. Tomasz Gospodaryk, kapelan “Dróg św. Jakuba” w naszej archidiecezji oraz proboszcz parafii pw. NMP Różańcowej w Kruszynie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję