Reklama

Wśród nas przebywał święty

9 czerwca br. przy kościele pw. Świętej Rodziny na lubelskich Czubach zgromadziły się rzesze wiernych z całej archidiecezji, by pod przewodnictwem kard. Stanisława Dziwisza, niegdyś papieskiego sekretarza a dziś metropolity krakowskiego, dziękować Bogu za dar spotkania z Janem Pawłem II

Błogosławiony ten Lublin! Tyle lat po tych ulicach chodził święty. Niech ten święty nadal tu chodzi i wspiera wszystkich, którzy tu mieszkają. A jego obecność wszyscy czujemy. Był przepojony Panem Bogiem, a teraz jest w Bogu, więc jego wstawiennictwo jest potężne. A Lublin lubił i na pewno modli się za to miasto - zapewniał kard. Dziwisz, spoglądając na zgromadzonych na miejscu celebry.
Chociaż wokół ołtarza, z wysokości którego spoglądał i błogosławił miastu Jan Paweł II, zebrał się zaledwie niewielki procent z milionowej przed ćwierćwieczem rzeszy, radość kilkunastu tysięcy wiernych, złączonych w dziękczynieniu, była ogromna. Ponad głowami powiewały flagi i transparenty z nazwami parafii ze wszystkich zakątków Lubelszczyzny, przyciągała wzrok biel strojów dzieci pierwszokomunijnych i akademickich gronostajów, mieniły się barwami dziesiątki sztandarów. W Liturgii uczestniczyli przedstawiciele władz, instytucji, środowiska akademickiego i służb mundurowych. Mszę św., wespół z najważniejszym świadkiem pontyfikatu, sprawowali biskupi: prymas senior kard. Józef Glemp, abp senior Bolesław Pylak, ordynariusz sandomierski bp Krzysztof Nitkiewicz, bp Jan Śrutwa - który 25 lat temu był przewodniczącym komitetu przygotowania uroczystości, oraz biskupi pomocniczy diecezji lubelskiej Artur Miziński i Mieczysław Cisło. Szczególne miejsce przy ołtarzu zajęli kapłani, którzy przed 25 laty z rąk Ojca Świętego otrzymali sakrament kapłaństwa. W tym gronie nie zabrakło abp. Stanisława Budzika, który jak dobry pasterz przyprowadził wszystkich na spotkanie z Chrystusem. - 25 lat temu wśród nas stanął nieustraszony zwiastun Ewangelii Jezusa Chrystusa, wielki świadek nadziei i żarliwy apostoł Bożego Miłosierdzia - mówił abp Budzik.
Przywołując osobę Ojca Świętego, ten, który „otrzymał w życiu niezwykły przywilej służyć Kościołowi u boku Jana Pawła II”, odwołał się do fragmentu Ewangelii zawierającego zapis rozmowy, jaką Zmartwychwstały Pan przeprowadził z Szymonem Piotrem, trzykrotnie pytając go o miłość. Fragment ten jest odczytywany podczas Mszy św. o bł. Janie Pawle II. - W tej Ewangelii możemy znaleźć klucz do zrozumienia osobowości, a także służby Karola Wojtyły, który od 16 października 1978 r. znalazł się w centrum uwagi Kościoła powszechnego i całego świata. Podczas długiego pontyfikatu dał jednoznaczne, niezwykle przejrzyste świadectwo swojej wiary i miłości. Głębokie zjednoczenie z Bogiem owocowało w jego życiu niezmordowaną służbą człowiekowi (…). Ten człowiek od swojej młodości prowadził dialog podobny do tego, o którym mówi Ewangelia. Do tego dialogu powracał, ilekroć powierzana mu była coraz większa odpowiedzialność pasterska. Sam byłem na co dzień świadkiem jego wiary, nadziei i wrażliwej miłości - podkreślał ks. Kardynał.
Wracając myślami do czasu III papieskiej pielgrzymki do ojczyzny, kard. Dziwisz przyznał, że „Ojciec Święty od samego początku swojej piotrowej posługi marzył o wizycie w Lublinie, z którym przez pracę na KUL-u był tak bardzo związany”. W mieście uniwersytetów i wyższych uczelni, ks. Kardynał przypomniał fragment przemówienia, jakie Papież wygłosił do świata nauki: „Służba prawdzie staje się podstawą kształtowania człowieka. Służąc prawdzie, z miłości do prawdy i do tych, którym ją przekazujemy, budujemy wspólnotę ludzi wolnych w prawdzie. Tworzymy wspólnotę ludzi zjednoczonych miłością do prawdy i miłością wzajemną w prawdzie. Wspólnotę ludzi, dla których miłość prawdy stanowi zasadę jednoczącej ich więzi”. - Taki ideał człowieka i społeczeństwa ukazywał Ojciec Święty; tak formował sumienia - przypominał świadek wielkiego pontyfikatu.
Ks. Kardynał przywołał modlitewne spotkanie Ojca Świętego w katedrze lubelskiej oraz wizytę w byłym obozie koncentracyjnym na Majdanku. Spoglądając na rozmodlone rzesze, wspominał: „Ojciec Święty stanął przy tym samym krzyżu, ogarniającym duchowo swymi ramionami ponadmilionową rzeszę pielgrzymów. Wielu z nas nosi w sercu wspomnienie tego niezwykłego wydarzenia, które wpisywało się w atmosferę II Kongresu Eucharystycznego. Szczególnym darem ukrzyżowanego i zmartwychwstałego Pana, który do końca nas umiłował, jest Eucharystia i kapłaństwo. Właśnie tutaj Jan Paweł II zostawił Kościołowi w Polsce dar w postaci pięćdziesięciu nowych kapłanów, szafarzy Eucharystii i Słowa Bożego”. - Wspólnota Kościoła potrzebuje w każdym pokoleniu ludzi, którzy gotowi są zostawić wszystko, aby użyczyć Chrystusowi swoich dłoni i stóp, swoich umysłów i serc, aby On mógł dotrzeć do każdego człowieka ze światłem prawdy, z przebaczającą miłością, sakramentami dającymi życie, aby wszyscy chrześcijanie stawali się solą ziemi i światłem świata - podkreślał Metropolita z Krakowa. Przywołując papieskie słowa sprzed 25 lat, ks. Kardynał rysował portret kapłana - sługi Boga i ludzi, jakim na wzór Chrystusa stał się Jan Paweł II.
Zwieńczeniem modlitewnego spotkania był koncert pt. „Z ziemi wiernej”, skomponowany specjalnie na jubileuszową okoliczność przez Piotra Selima. Utwór składa się z czterech części. Trzy z nich (I, II i IV) to fragmenty homilii i przemówień Ojca Świętego na Majdanku, Katolickim Uniwersytecie Lubelskim i podczas Mszy św. na Czubach; część III, z tekstem Hanny Lewandowskiej „Szukam Twoich śladów”, stanowi odpowiedź na pytanie o obecność nauczania Jana Pawła II w czasach współczesnych. W koncercie wystąpili: Urszula Bobryk - dyrygent, Janusz Radek - śpiew, Piotr Selim - śpiew i fortepian, ks. Leszek Surma - recytacje oraz Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Lubelskiej i połączone chóry akademickie Uniwersytetu Medycznego, Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej oraz Wydziału Artystycznego UMCS.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Chrystus wciąż aktualny

Niedziela Ogólnopolska 38/2018, str. 32-33

Rembrandt Harmenszoon Van Rijn

Fragment obrazu "Chrystus" (XVIIw.)

Fragment obrazu

Jedną z najbardziej niebezpiecznych dróg polskiej czy europejskiej nowej ewangelizacji nie jest zalegający wciąż w nas czy wokół nas układ polityczno-społeczny, czy nawet jego „głośni bohaterowie”, lecz traktowanie Ewangelii jako „muzealnego przekazu”. Ma on już ponad 2 tys. lat i „ośmiela się” jeszcze wypominać nam błędy naszych obyczajów. Tymczasem Ewangelia, którą Kościół niezmiennie przekazuje ludziom wszystkich epok i kultur, jest spotkaniem człowieka z Bogiem Żywym, objawionym w Jezusie Chrystusie. Jest „dokumentem proroczym”, odpowiadającym na wymogi i pragnienia ludzkiego serca. Jest „mądrością zstępującą z góry”, która wolna jest od względów ludzkich i obłudy.

CZYTAJ DALEJ

„Tato – bądź, prowadź, chroń”. Znane nazwiska zapraszają na Narodowy Marsz Życia i Rodziny

2021-09-17 12:47

[ TEMATY ]

marsz dla życia i rodziny

Mat.prasowy

Już 19 września o godz. 11:30 na Placu Zamkowym w Warszawie rozpocznie się Narodowy Marsz Życia i Rodziny, którego hasło przewodnie brzmi: „Tato – bądź, prowadź, chroń”. Ambasadorzy Marszu – artyści, dziennikarze, sportowcy, duchowni i osoby, które wspierają ideę Marszu, zapraszają na wydarzenie wszystkich, którym leży na sercu dobro rodziny i życie każdego człowieka.

W gronie ambasadorów Narodowego Marszu Życia są m.in. Zofia Klepacka, Barbara Nowak, Dawid Mysior, aktorzy Marcin Kwaśny i Dariusz Kowalski, redaktorzy Jan Pospieszalski, Paweł Chmielewski, Paweł Lisicki i Krystian Kratiuk. Narodowy Marsz dla Życia wspierają także dr Jacek Pulikowski, ks. Dominik Chmielewski SDB i ks. Tomasz Kancelarczyk.

CZYTAJ DALEJ

Łódź: Owocem Miłości jest Pokój, który otrzymujemy od Boga

2021-09-20 14:00

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Justyna Kunikowska

W dniu wczorajszym w Kościołach Jubileuszowych Archidiecezji Łódzkiej rozpoczęły się rekolekcje ewangelizacyjne. W Bazylice Archikatedralnej oprawę muzyczną zapewnia Wspólnota Chemin Neuf, a słowo wygłosił ojciec Peter – duchowny z Czech. Niedzielny Eucharystia była także okazją do dziękczynienia za wspólną służbę i zaangażowanie w Arenę Młodych. Młodzi zebrali się by podziękować Bogu i sobie nawzajem za czas przygotowań i spotkanie na żużlu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję