Reklama

Rola katechezy w szkole

Szkoła Podstawowa nr 2 im. Kornela Makuszyńskiego w Polkowicach obchodzi w tym roku 40 lat istnienia. W kontekście dokonywanych przez szkołę podsumowań można też spojrzeć na szkolną katechezę

Niedziela legnicka 26/2012

Z okazji rocznicy już od września 2011 r. trwały przygotowania do obchodów tej uroczystości, które zostały zwieńczone uroczystą Eucharystią 4 czerwca 2012 r. Czas przygotowań był również czasem podsumowania długoletniej pracy, dokonania bilansu podejmowanych działań i wyciągania wniosków na przyszłość. Nie sposób było przy tej okazji nie podjąć refleksji nad szkolną katechezą, wokół której toczy się obecnie tyle dyskusji. Warto przy tym zaznaczyć, że religia od początku była związana ze szkolnictwem i odgrywała istotną rolę w kształtowaniu młodych pokoleń. To przecież Kościół zakładał pierwsze szkoły i podejmował się nauczania i wychowania. W kontekście dokonywanych przez szkołę podsumowań i ja chciałabym spojrzeć na szkolną katechezę i ukazać, jak ona przez te wszystkie lata istnienia Szkoły Podstawowej nr 2 współistniała wraz z innymi przedmiotami i jak wpływała na wychowanie uczniów.

Historia katechezy w szkole

Reklama

W początkach istnienia szkoły SP2 katecheza, jako przepowiadanie i głoszenie Ewangelii, odbywała się przy parafii. To właściwie kościół i salki katechetyczne były miejscem, gdzie dzieci i młodzież poznawały prawdy wiary i kształtowały sumienia. Działo się tak, ponieważ w 1961 r. ówczesne władze wykluczyły naukę religii ze szkolnictwa, czyniąc szkoły i inne placówki oświatowo-wychowawcze instytucjami świeckimi.
Po trzydziestu latach religia została przywrócona, a pierwszymi zatrudnionymi w SP2 katechetami byli: Janina Kielar, Teresa Stępień, Elżbieta Krzysiak. Do dziś w szkole pracowało 24 katechetów świeckich i duchownych, a obecnie katechizują Renata Chmielowska, Barbara Korta i Małgorzata Klepacka. Ich praca, która przez te dwadzieścia jeden lat była nieocenioną pomocą dla księży w procesie ewangelizacji i przekazywania wiary, miała ogromny wpływ na kształtowanie wizerunku szkoły. Wpływała pozytywnie na atmosferę i tworzyła niejako jej ducha. Wyrazem tego jest choćby nawet jednoczenie społeczności szkolnej - pracowników i uczniów - we wspólnym przeżywaniu różnych uroczystości religijnych i państwowych. Dokonywało się to poprzez przygotowanie różnego rodzaju montaży słowno-muzycznych, wystaw, jasełek, szopek bożonarodzeniowych oraz spotkań okolicznościowych. Jedną z większych uroczystości szkolnych, którą przeżywaliśmy w duchu chrześcijańskim, było nadanie imienia Kornela Makuszyńskiego naszej szkole. Miało to miejsce 7 czerwca 2002 r. Z tej okazji w parafii Matki Boskiej Łaskawej została odprawiona Msza św., w czasie której proboszcz ks. Ireneusz Wójs dokonał poświecenia sztandaru szkoły. Na pamiątkę tej uroczystości parafia ufundowała szkole popiersie naszego patrona Kornela Makuszyńskiego.

Różne formy pracy

Tradycją w naszej szkole stały się już spotkania opłatkowe dla nauczycieli i pracowników, w czasie których uczniowie prezentują swoje zdolności aktorskie i wokalne, wystawiając jasełka przy śpiewie kolęd. W trosce o dobre przygotowanie dzieci do świadomego przeżywania świąt i różnych uroczystości religijnych i państwowych katecheci organizowali również liczne konkursy związane z danym tematem. Na stałe wpisały się w szkolny kalendarz pracy konkursy plastyczne - zarówno patriotyczne, jak i prezentujące postać jakiegoś świętego - biograficzne, np. z wiedzy o Janie Pawle II, konkursy poezji i pieśni religijno-patriotycznej organizowane z okazji Święta Niepodległości, konkursy biblijne, koncerty noworoczne, przeglądy kolęd i pastorałek, i wiele innych. Tradycją szkoły stały się również wystawy pokonkursowe, które z jednej strony prezentowały prace laureatów, a z drugiej stanowiły element wystroju szkoły. Katecheci poprzez te wszystkie lata dbali również o dostarczanie uczniom aktualnej wiedzy z życia Kościoła i to nie tylko na lekcjach religii. To, co się aktualnie działo w Kościele, jaki był okres liturgiczny, święto, kiedy były nabożeństwa - to wszystko uczniowie, ale i także pracownicy szkoły, mogli wyczytać ze szkolnej gablotki, która była stale uaktualniana. Podobną rolę pełniły okolicznościowe wystawy, które były poświęcone m.in. misjom afrykańskim czy naszej diecezji legnickiej. Katecheza miała i ma ogromny wpływ również na wychowanie moralne dzieci i młodzieży.

Akcje charytatywne

Oprócz przekazywania wiedzy religijnej, katecheci uczyli za Jezusem, że w życiu trzeba kierować się miłością i tym samym troszczyć się o drugiego człowieka. Nie poprzestawali jednak na teorii. Organizowali różne akcje charytatywne, aby uczniowie mogli poczuć, że „więcej szczęścia jest w dawaniu, aniżeli w braniu” (Dz 20, 35) Do jednych z większych akcji można zaliczyć pomoc dzieciom z Dominikany, na Białorusi, dzieciom z domów dziecka, zbiórkę Dzieło Nowego Tysiąclecia, Jałmużnę Wielkopostną, akcję „Pomóż dzieciom przetrwać zimę”, Góra Grosza itp. Godnym uwagi jest również fakt dwukrotnej obecności w naszej szkole misjonarza, ks. Krzysztofa Niżniaka, który ukazywał dzieciom nie tylko piękno afrykańskiego kontynentu, ale przede wszystkim uwrażliwiał słuchaczy na wielką potrzebę niesienia pomocy i wpierania dzieł misyjnych, choćby modlitwą. Niezwykle ważnym dla naszej społeczności szkolnej zadaniem, którego podjęli się katecheci wraz z uczniami, była korespondencja z Ojcem Świętym. Od października 2001 r. wysyłaliśmy listy do Stolicy Apostolskiej przy okazji różnych świąt czy jubileuszy. Początkowo adresatem naszych wiadomości był nasz Rodak - Jan Paweł II, dziś błogosławiony Kościoła i niejako duchowy patron szkoły. Mamy do niego szczególny szacunek. Na jego cześć, zwłaszcza przy okazji obchodów Dnia Papieskiego, organizujemy wystawy czy konkursy.
Jak widać katecheza w szkole wszechstronnie kształci i wychowuje uczniów. Nie ogranicza się tylko i wyłącznie do przekazu wiary, choć to jest jej głównym zadaniem, ale wpływa również na formację moralną uczniów, na wychowanie do życia wspólnotowego. Uczy patriotyzmu, a także wrażliwości na niesienie pomocy potrzebującym. Te wszystkie zadania i inne wypływające z programu nauczania religii, były sumiennie realizowane przez katechetów w Szkole Podstawowej nr 2 w Polkowicach i stanowią one też wyzwanie dla nich na kolejne lata pracy.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zagadka księdza N.N.

2021-09-07 11:14

Niedziela Ogólnopolska 37/2021, str. 60-61

[ TEMATY ]

historia

ksiądz

Zdjęcia: archiwum Rodzinne Jaskiewiczów

Po 80 latach udało się ustalić, kto został pochowany w anonimowym grobie na cmentarzu w Zduńskiej Woli. „N.N. Ksiądz” to kleryk Adam Jaskowski, chrystusowiec.

Przez lata na cmentarzu katolickim przy ul. Łaskiej wśród ofiar niemieckich nalotów znajdował się anonimowy grób. Tablica z napisem: „Tu spoczywa N.N. Ksiądz, który zginął podczas bombardowania przez Niemców dworca kolejowego w Zduńskiej Woli we wrześniu 1939 roku”, ciekawiła mieszkańców.

CZYTAJ DALEJ

Święty Zygmunt Szczęsny Feliński

2021-09-17 10:16

[ TEMATY ]

święty

Piotrus/pl.wikipedia.org

Święty Zygmunt Szczęsny Feliński, arcybiskup metropolita warszawski i założyciel Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi.

Urodził się w 1882 r. w Wojutynie na Wołyniu. Wychowany w atmosferze religijnej i patriotycznej. Już jako dziecko czcił gorąco Matkę Bożą. Skończył studia w Moskie i Paryżu.

CZYTAJ DALEJ

Apel Jasnogórski z udziałem wiernych Archidiecezji Wrocławskiej

2021-09-17 21:52

ks. Łukasz Romańczuk

bp Jacek Kiciński

bp Jacek Kiciński

Dziś Apel Jasnogórski prowadzony był przez ks. bp. Jacka Kicińskiego 

Z racji Pielgrzymki Duchowieństwa i Wiernych Archidiecezji Wrocławskiej w kaplicy Cudownego Obrazu obecni byli kapłani, siostry zakonne i wierni świeccy z terenu naszej archidiecezji. 

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję