Reklama

Wakacje z Bogiem

Niedziela świdnicka 26/2012

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Małymi krokami zbliżamy się do najdłuższego odpoczynku w roku - wakacji. Dzieci z utęsknieniem czekają na ten czas luzu i „wolności” od szkoły. Każdy bez wyjątku, czy spędza wakacje w domu, na koloniach, czy wczasach, jest zadowolony. Niektórzy dwa miesiące poświęcą na sezonową pracę, żeby „odciążyć” finansowo rodziców i w ten sposób zarobić na książki i przybory. Niektórzy pomogą w domu oraz zaopiekują się młodszym rodzeństwem. Inni wykorzystają ten czas na zdobywanie wiedzy - naukę języków obcych, czytanie lektur szkolnych czy poznawanie programów komputerowych. Wakacje na pewno powinny być czasem odpoczynku od codziennych obowiązków. Można odpoczywać aktywnie i twórczo, ale nie można odpoczywać od Pana Boga. Dlatego w diecezji świdnickiej wiele propozycji wakacyjnych to połączony odpoczynek z zabawą i modlitwą.

Misyjnie

Referat Misyjny Świdnickiej Kurii Biskupiej organizuje dla dzieci tygodniowe „misyjne wakacje z Bogiem”, które odbędą się w dniach 9-16 lipca w Złotym Stoku, niedaleko kopalni „Złota”. Jest to propozycja adresowana do dzieci ze szkół podstawowych - od III do VI klasy. „Misyjne wakacje z Bogiem” to po prostu rodzaj odpoczynku dla dzieci połączonego z pogłębieniem życia religijnego. Wakacje mają za zadanie ukazanie właściwego znaczenia misji, kształtowanie postawy odpowiedzialności za misje już od najmłodszych lat oraz potrzeby dzielenia się skarbem wiary. Dlatego też każdego dnia przewidziane jest czynne uczestnictwo w Eucharystii. Ponadto ma miejsce modlitwa różańcowa lub Droga Krzyżowa, przygotowywane przez dzieci z ich animatorami. Spotkania prowadzone są przez odpowiednio przygotowanych animatorów misyjnych, którymi są m.in. klerycy, katecheci i studenci mający ukończoną Szkołę Animatorów Misyjnych II stopnia. Mali uczestnicy zapoznają się z sytuacją rówieśników z krajów misyjnych, a także z sylwetkami wielkich misjonarzy i świętych - wszystko dostosowane jest do wieku i poziomu dzieci. Taka forma spędzania wolnego czasu to wielka duchowa przygoda. Uczestnicy wakacji uświadamiają sobie sens swojego życia chrześcijańskiego. Do wykorzystania formacyjnego służą również czynności dnia codziennego, przez które dzieci wychowywane są do poszanowania rzeczy danych im do użytku, pomieszczeń, zasad ekologii oraz - w kontekście nędzy i głodu, jakie dotykają dzieci z krajów misyjnych - do poszanowania spożywanego pokarmu. Czas popołudniowy przewidziany jest na wycieczki, konkursy i gry. Każdy dzień kończy się tzw. pogodnym wieczorem - chwilą szczególnej rozrywki i radości. Inspiracją do misyjnego otwarcia i zaangażowania są spotkania z misjonarzami, którzy dzieląc się swoimi doświadczeniami misyjnej pracy, opowiadają o sytuacji afrykańskich czy latynoamerykańskich dzieci. Podobną rolę odgrywają filmy o tematyce misyjnej.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Oaza Camp

Inną z kolei propozycją jest przygotowana pod patronatem Wydziału Duszpasterskiego 10-dniowa oferta formacyjno-językowa Oaza Camp w Pieninach. Jest to interesujący sposób spędzenia czasu wakacyjnego: połączenie zabawy i nauki, wypoczynku i modlitwy. - Na Oazę Camp jedzie opiekun duchowy - ksiądz, który będzie animował życie duchowe (codzienna Msza św., spotkania formacyjne w małych grupach tzw. kwadranse z Bogiem) - mówi ks. dr Krzysztof Ora, dyrektor Wydziału Duszpasterskiego Świdnickiej Kurii Biskupiej. - Podczas wyjazdu prowadzona będzie również nauka języka obcego. Goście z Kolorado w USA będą się starali sprawy wiary przekładać na język angielski. W obozie od 30 czerwca do 9 lipca weźmie udział 45 uczniów szkół podstawowych.

Wakacje powołaniowe

„Wakacje powołaniowe” w Wilkanowie to propozycja Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Świdnickiej oraz Duszpasterstwa Powołań dla lektorów, ceremoniarzy oraz uczniów szkół ponadgimnazjalnych i studentów. „Odpowiadając na życzenie Ojca Świętego, a przede wszystkim w duchu troski o nowe powołania proponujemy dla młodych «wakacje powołaniowe» w domu Sióstr Misjonarek Krwi Chrystusa w Wilkanowie w dniach od 30 czerwca do 7 lipca” - czytamy w zaproszeniu. Jest to także propozycja dla tegorocznych maturzystów, którzy jeszcze nie dokonali wyboru drogi życia. Ma to być przede wszystkim czas odpoczynku i rekreacji w urokliwym miejscu u podnóża góry Iglicznej - Marii Śnieżnej, okazja do wspólnej modlitwy w gronie kleryków oraz do rozmów i świadectw na temat powołania do kapłaństwa. Rekolekcje dla młodzieży męskiej w Wilkanowie poprowadzi ks. Krzysztof Iwaniszyn, ojciec duchowny WSD w Świdnicy.

Reklama

Rajd rowerowy

Rajd rowerowy wzdłuż wybrzeża polskiego Bałtyku to inicjatywa księży duszpasterzy z Kotliny Kłodzkiej - ks. Tomasza Krupnika z Kudowy-Zdroju i ks. Roberta Krupy z Międzylesia. Oprócz wymiaru rekreacyjnego ma on także wymiar pielgrzymkowy, bo jadąc wzdłuż wybrzeża, będą uczestniczyć w Mszach św., a także zatrzymywać się i zwiedzać kościoły.

Oaza Dzieci Bożych

Oaza Dzieci Bożych to propozycja dla dzieci, tym razem przygotowana przez Ruch Światło-Życie. Założycielem Ruchu, którego nazwa wywodzi się od słów Jezusa: „Kto idzie za Mną, nie będzie chodził w ciemności, ale będzie miał światło życia” (J 8,12), był ks. Franciszek Blachnicki. Ruch obejmuje wszystkie grupy wiekowe: dzieci, młodzież i rodziny.
Oaza to przede wszystkim wspólna modlitwa i czytanie Pisma Świętego, by być coraz bliżej Pana Jezusa, rozwijanie zainteresowań: śpiewu, tańca, rysunku, malowania, zabawy w teatr. Dla uczestników organizowane są także wspólne wyjazdy, wszystko po to, by „być jak najlepszymi dziećmi Pana Boga”. Dlatego parafia pw. Królowej Różańca Świętego w Dzierżoniowie w czasie tegorocznych wakacji przygotowała dla dzieci (od II do VI klasy) wyjazd na kilkudniowe rekolekcje połączone z aktywnym wypoczynkiem. W ramach pobytu proponowana jest codzienna Eucharystia, spotkania w małych grupach, dużo zabawy, wycieczka do zamku w Łańcucie. Oaza Dzieci Bożych odbywać się będzie w Rzeszowie-Przybyszówce w terminie od 2 do 9 lipca. Całkowity koszt rekolekcji to 450 zł (pobyt, przejazd pociągiem Wrocław - Rzeszów, Rzeszów - Wrocław, autokar do Wrocławia i z powrotem do Dzierżoniowa). Odpowiedzialnymi za Oazę Dzieci Bożych są: ks. Grzegorz Kwiatkowski (tel. 691-608-200), Jolanta Gromadzik (tel. 608-286-529), Dorota Malinowska (tel. 608-286-527). A w domu formacyjnym Sióstr Urszulanek w Bardzie Śląskim w dniach 22-26 sierpnia odbywać się będzie Oaza Rekolekcyjna Animatorów Rodzin II stopnia, na którą zaproszone są małżeństwa z kręgów Domowego Kościoła z dziećmi. Oazę poprowadzą: ks. Grzegorz Kucharski - moderator Domowego Kościoła Rejon Wałbrzych oraz państwo Bogumiła i Jerzy Kuźniarowie - DK Rejon Wałbrzych. Informacje można uzyskać pod numerem telefonu: 601-517-073 (Bogumiła), 661-920-651 (Jerzy) lub pisząc na adres: kuzniar.bogumila@gmail.com.

Reklama

Pielgrzymka diecezjalna

Najważniejszym wydarzeniem duszpasterskim wakacji jest bez wątpienia Piesza Pielgrzymka Diecezji Świdnickiej na Jasną Górę, w której co roku bierze udział spora grupa głównie młodych osób. W tym roku pielgrzymka odbędzie się w dniach 30/31 lipca - 9 sierpnia i będzie to już dziewiąte diecezjalne wędrowanie do Matki Bożej Jasnogórskiej. Pątnicy wyruszą pod hasłem „Gdzie jest Bóg, tam jest przyszłość”. - Jest to hasło papieża Benedykta XVI z ubiegłorocznej pielgrzymki do swojej Ojczyzny - mówi ks. prał. Romuald Brudnowski, główny przewodnik pielgrzymki. Wszystkich zainteresowanych pielgrzymowaniem odsyłamy na oficjalną stronę pielgrzymki: www.pielgrzymka-swidnicka.pl.

* * *

To oczywiście nie wszystkie wakacyjne propozycje. Wielu duszpasterzy - z Żarowa, Głuszycy, Kłodzka - organizuje wyjazdy z grupami parafialnymi. Parafia pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Bielawie przygotowała letnie kolonie parafialne we Wleniu, parafia pw. Chrystusa Króla w Głuszycy w dniach 13-24 sierpnia organizuje dla dzieci wyjazd na kolonię letnią do Kołobrzegu. Nad morze wyjadą także dzieci z parafii pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Lądku-Zdroju.

2012-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Warszawa: Klinikę Budzik dla dorosłych opuszcza dwoje pacjentów!

2024-04-18 14:19

[ TEMATY ]

klinika

PAP/Albert Zawada

Dyrektor Kliniki Budzik dla dorosłych prof. Wojciech Maksymowicz przekazał w czwartek, że dwoje chorych, po ponad rocznym leczeniu i rehabilitacji, opuszcza klinikę. 18 kwietnia w Polsce obchodzony jest Narodowy Dzień Pacjenta w Śpiączce.

Narodowy Dzień Pacjenta w Śpiączce ma na celu lepsze zrozumienie problemów pacjentów w stanie śpiączki, a także pomoc w stworzeniu systemu, pozwalającego na wybudzanie pacjentów ze śpiączki w każdym możliwym przypadku. Ponadto obchody Dnia Pacjenta w Śpiączce mają przyczynić się do zwiększenia społecznej świadomości istnienia problemu pacjentów znajdujących się w tym stanie.

CZYTAJ DALEJ

Pędzlem pisane

2024-04-18 08:44

[ TEMATY ]

Zielona Góra

Gorzów Wielkopolski

ikony

Krystyna Dolczewska

Joanna Rybińska

Joanna Rybińska

"Pędzlem pisane" - taki tytuł nadała artystka Joanna Rybińska swojej wystawie ikon. To jest już czwarta jej wystawa ikon w Zielonej Górze.

Dzieła artystki można było obejrzeć 16 kwietnia w Filii nr 1 Biblioteki im. Norwida przy ulicy Ptasiej w Zielonej Górze. Tytuł wystawy jak najbardziej odpowiada temu, co twórcy ikon mówią o swej pracy: oni ikon nie malują, tylko piszą.

CZYTAJ DALEJ

Kraków: 14. rocznica pogrzebu pary prezydenckiej Marii i Lecha Kaczyńskich

2024-04-18 21:40

[ TEMATY ]

abp Marek Jędraszewski

para prezydencka

Archidiecezja Krakowska

– Oni wszyscy uważali, że trzeba tam być, że trzeba pamiętać, że tę pamięć trzeba przekazywać, bo tylko wtedy będzie można budować przyszłość Polski – mówił abp Marek Jędraszewski w katedrze na Wawelu w 14. rocznicę pogrzebu pary prezydenckiej Marii i Lecha Kaczyńskich, którzy razem z delegacją na uroczystości 70. rocznicy Zbrodni Katyńskiej zginęli pod Smoleńskiem 10 kwietnia 2010 r.

Nawiązując do spotkania diakona Filipa z dworzaninem królowej Kandaki, abp Marek Jędraszewski w czasie homilii zwrócił uwagę, że prawda o Chrystusie zapowiedzianym przez proroków, ukrzyżowanym i zmartwychwstałym, trafia do serc ludzi niekiedy odległych tradycją i kulturą. – Znajduje echo w ich sercach, znajduje odpowiedź na ich najbardziej głębokie pragnienia ducha – mówił metropolita krakowski. Odwołując się do momentu ustanowienia przez Jezusa Eucharystii, arcybiskup podkreślił, że Apostołowie w Wieczerniku usłyszeli „to czyńcie na moją pamiątkę”. – Konieczna jest pamięć o tym, co się wydarzyło – o zbawczej, paschalnej tajemnicy Chrystusa. Konieczne jest urzeczywistnianie tej pamięci właśnie w Eucharystii – mówił metropolita zaznaczając, że sama pamięć nie wystarczy, bo trzeba być „wychylonym przez nadzieję w to, co się stanie”. Tym nowym wymiarem oczekiwanym przez chrześcijan jest przyjście Mesjasza w chwale.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję