Reklama

Święto biłgorajskich rzemieślników

26 maja br. biłgorajscy rzemieślnicy obchodzili jubileusz 60-lecia. W togach, z insygniami, ze sztandarami cechowymi, zaproszeni goście, władze cechu miejscowego i cechów zaprzyjaźnionych udali się z Domu Rzemiosła do kościoła pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Biłgoraju na uroczystą Mszę św. Ks. prał. Józef Flis, proboszcz parafii, podkreślił, że Eucharystia sprawowana będzie także w intencji tych rzemieślników i pracowników Cechu, którzy już odeszli do Pana. W homilii ks. Prałat wymieniał przykłady zaangażowania biłgorajskich rzemieślników w przedsięwzięcia na rzecz Kościoła i społeczności lokalnej. Podkreślał, że rzemieślnicy zawsze byli i są wierni polskim i chrześcijańskim tradycjom. Na zakończenie Mszy św. prezes Cechu Jan Pyznarski powiedział, że nie jest najważniejsza liczba lat jubileuszu, bo tak naprawdę nie można ściśle określić, od kiedy w Biłgoraju zaczęli działać rzemieślnicy. - Prawdopodobnie historia tutejszego rzemiosła sięga zamierzchłych czasów, kiedy to Piast Kołodziej oferował swoje usługi. W dostępnych nam dokumentach i publikacjach można odnaleźć wiele bardziej znaczących dat niż ta, która dała nam pretekst do dzisiejszego świętowania - mówił J. Pyznarski. Cech Sitarski w Biłgoraju został powołany 20 czerwca 1720 r. dekretem Konstancji Marii Szczuczyny z Potockich, starościny wąwolnickiej, dziedziczki Biłgoraja. Grupy Rzemieślnicze działały w latach okupacji, w 1945 r. powstał Związek Samoistnych Rzemieślników w Biłgoraju. W latach 1945-48 istniał Powiatowy Związek Cechów w Biłgoraju, a w latach 1948-52 Okręgowy Związek Cechów. W 1952 r. przeorganizowany na Cech Rzemiosł Różnych w Biłgoraju. Ta forma utrzymuje się do dnia dzisiejszego z niewielkimi zmianami. Uchwałą Walnego Zgromadzenia z dnia 21 maja 2001 r. została zmieniona nazwa na funkcjonującą obecnie Cech Rzemiosł Różnych i Drobnej Przedsiębiorczości w Biłgoraju. Starszy Cechu wyraził radość i wdzięczność Bogu, za doczekanie takiej chwili i za możliwość świętowania jubileuszu w gronie dostojnych gości z odległych stron naszego województwa.
Po Eucharystii uroczystości kontynuowano w Zajeździe na Rozdrożu w Soli. Jan Pyznarski przedstawił zadania i funkcje, jakie pełni Cech w dziedzinie gospodarczej, oświatowej i społecznej. Zakłady pracy zrzeszone w Cechu dają pracę ponad 1000 osobom z terenu powiatu biłgorajskiego. Kształcą pracowników młodocianych, przyszłych rzemieślników, którzy następnie otwierają swoje zakłady. Godny podkreślenia aktywności i promocji władz Cechu jest udział Starszyzny Cechu we wszystkich uroczystościach patriotycznych, państwowych i kościelnych organizowanych przez władze samorządowe. Biłgorajski Cech aktywnie włącza się w inicjatywy i przedsięwzięcia społeczne podejmowane na rzecz lokalnego środowiska, regionu i kraju. Było ich wiele w latach 1980-2012, a oto niektóre z nich: wpłaty po 100 zł od każdego członka Cechu na rzecz Narodowego Funduszu Ochrony Zabytków, wpłata 5 tys. zł na budowę Pomnika-Szpitala Matki Polki w Łodzi, współudział w ufundowaniu oświetlenia katedry lubelskiej na wzór Bazyliki św. Piotra w Rzymie, i złotego kielicha, przekazanie kwoty 63, 5 tys. zł biskupowi lubelskiemu na pomoc sierotom - ofiarom trzęsienia ziemi w Armenii, partycypowanie w darze dla papieża Jana Pawła II podczas jego pobytu w Wiedniu (szachy wykonane z kości słoniowej i srebra), współudział w ufundowaniu przez rzemiosło lubelskie daru w postaci kielicha dla Jana Pawła II podczas jego pobytu w Lublinie, ufundowanie do kaplicy szpitalnej w Biłgoraju ołtarza zaprojektowanego przez Starszego Cechu Jana Pyznarskiego, zbiórka pieniężna dla powodzian w 2010 r. w kwocie 3,5 tys. zł.
Swoje przywiązanie do Kościoła rzemieślnicy wyrażają pielgrzymując do Jasnogórskiej Pani. Biłgorajski Cech był w 1997 r. współorganizatorem XVI Pielgrzymki Rzemiosła Polskiego do Częstochowy. W październiku ub.r., podczas uroczystości rocznicowych Intronizacji Najświętszego Serca Pana Jezusa, Akt Intronizacji w imieniu rzemieślników podpisali: Józef Borowiec, Stanisław Gliwa i Lech Borowski.
Jubileusz, to okazja do podsumowania działalności, podziękowań, a także wręczenia odznaczeń i wyróżnień. W imieniu władz samorządowych rzemiosła Maciej Prószyński, dyrektor generalny ZRP, i Zbigniew Marchwiak, prezes Izby Rzemiosła i Przedsiębiorczości w Lublinie, dokonali dekoracji sztandaru Złotym Medalem im. Jana Kilińskiego. Platynowym Medalem im. Jana Kilińskiego uhonorowano starszego Cechu Jana Pyznarskiego i Władysława Różańskiego, sekretarza Zarządu Cechu. Złote medale im. Jana Kilińskiego otrzymali Roman Skubis i Józef Pawlos, srebrne medale: Lech Borowski, Józef Bielak, Stanisław Gliwa, Józef Skubis, Józef Borowiec, Edward Beda. Honorowe Odznaki Rzemiosła wręczono Januszowi Rosłanowi, burmistrzowi Miasta Biłgoraj, Stanisławowi Schodzińskiemu, wicestaroście biłgorajskiemu, Mieczysławowi Królowi, Czesławowi Obszyńskiemu, Tadeuszowi Szcząchorowi, Marianowi Pierścionkowi oraz członkom kapeli „Wygibusy”. Odznakę Zasłużonemu - Izba Rzemieślnicza otrzymał ks. prał. Józef Flis, Marian Tokarski, starosta biłgorajski, Wiesław Różyński, wójt gminy Biłgoraj, Barbara Obszańska, dyrektor ZSZiO w Biłgoraju, Ryszard Łuczyn, Józef Bryła, Zenon Kotowski, Marian Kulanica, Stanisław Muda, Marian Surma, Krystyna Kufera, Krystyna Stec, Ryszard Bednarczuk.
Wśród upominków dla uczestników był biuletyn jubileuszowy „Wieki tradycji. 60 lat najnowszej historii”, bogate źródło informacji o rzemiośle i biłgorajskich rzemieślnikach. Podczas uroczystości burmistrz Janusz Rosłan poinformował o przyznaniu przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Srebrnych Krzyży Zasługi - Janowi Pyznarskiemu i Władysławowi Różańskiemu, Brązowego Krzyża Zasługi - Józefowi Pawlosowi. Jubileusz uświetnił występ kapeli „Wygibusy” oraz Chór Ziemi Biłgorajskiej „Echo”.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Misja dziennikarska to wzięcie odpowiedzialności za prawdę

Misja dziennikarska musi być traktowana nie jako zawód, ale wzięcie odpowiedzialności za prawdę, za siebie, rodziny, Ojczyznę i Kościół. Największym wrogiem prawdy jest zamęt – mówił w homilii w Kaplicy Matki Bożej na Jasnej Górze abp Wacław Depo, metropolita częstochowski i przewodniczący Rady ds. Środków Społecznego Przekazu Konferencji Episkopatu Polski. 18 września odbyła się jubileuszowa 25. Pielgrzymka Czytelników, Pracowników i Współpracowników Tygodnika Katolickiego „Niedziela”na Jasną Górę, pod hasłem: „Zaszczytna jest służba Słowu” (bł. kard. Stefan Wyszyński).

Na początku Mszy św. o. Waldemar Pastusiak, kustosz Jasnej Góry podziękował „Niedzieli” za szerzenie kultu Jasnogórskiej Pani. – Dziękujemy za obecność w Kościele Tygodnika Katolickiego „Niedziela”. Cieszymy się, że u Tronu Jasnogórskiej Pani czerpiecie siłę i moc do przekazywania słowa Bożego. To niezwykle wielka odpowiedzialność za głoszenie Ewangelii, która spoczywa na wszystkich redaktorach, ale także na nas czytelnikach. Chcemy, aby słowo Boże owocowało w naszym codziennym życiu – mówił o. Pastusiak.

CZYTAJ DALEJ

Hiszpania: Na kanaryjskiej wyspie La Palma grozi wybuch wulkanu; ogłoszono stan alarmowy

2021-09-17 16:18

[ TEMATY ]

Hiszpania

wulkan

Wyspy Kanaryjskie

WikiImages/pixabay.com

Blisko 21 tys. wstrząsów sejsmicznych odnotowano od 10 września na wyspie La Palma w archipelagu Wysp Kanaryjskich - poinformowało w piątek radio Cope, powołując się na ekspertów Instytutu Wulkanologicznego (Involcan).

Władze La Palmy ogłosiły żółty alarm (drugi w 4-stopniowej skali) i wezwały ludność do zachowania spokoju. Nie wyklucza się wybuchu wulkanu Teneguia w strefie Cumbre Vieja na południowym zachodzie wyspy.

CZYTAJ DALEJ

Prymas Polski: pasterskie serce nie może się zamknąć

2021-09-18 15:39

[ TEMATY ]

abp Wojciech Polak

Episkopat.news,

„Pasterskie serce nie może się zamknąć. Pasterskie serce nie może nie odczuwać bólu” – mówił Prymas Polski abp Wojciech Polak nawiązując do odejść z Kościoła wskutek zgorszenia czy rozczarowania. „Musi być w nas gotowość Dobrego Pasterza, który szuka, który się troszczy” – dodał.

Metropolita gnieźnieński przewodniczył 18 września w południe Mszy św. stanowiącej centralny punkt dziękczynienia archidiecezji gnieźnieńskiej za beatyfikację kard. Stefana Wyszyńskiego „ojca, pasterza i biskupa”, w którym – jak podkreślił –„widzieliśmy i wciąż widzimy dobrego pasterza”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję