Reklama

Nie zaimponujemy złotym ornatem

- Jeśli wierzymy, że Ewangelia może przemówić i porwać wielu (a mamy tego przykłady na kartach Ewangelii), to również ksiądz, jeśli będzie ewangeliczny, pociągnie za sobą ludzi - mówił o kapłanach bp Piotr Greger w Hałcnowie w uroczystość Świętych Apostołów Piotra i Pawła

Biskup Piotr Greger przewodniczył 29 czerwca modlitewnemu czuwaniu w sanktuarium w Hałcnowie. Razem z nim Eucharystię celebrowało wielu kapłanów, m.in. 14 tegorocznych neoprezbiterów.
Odwołując się do patronów uroczystości biskup podkreślił, że choć nie byli to ludzie bez skazy, zostali jednak powołani przez Chrystusa do kontynuowania dzieła zbawczego we wspólnocie Kościoła. Wskazując na współczesnych kapłanów i ich posługę wśród ludzi, zaznaczył, że ksiądz musi być „prawdziwy”, to znaczy musi się wystrzegać połowiczności i bylejakości. - Ksiądz ma dzisiaj wiele do dania, zwłaszcza ludziom młodym. Tylu ich jest, którzy - choć zgubili drogę do Kościoła - szukają ojca, przyjaciela, trwałych wartości. Dla takich ksiądz nie stanie się autorytetem na ambonie, bo oni do kościoła nie chodzą; nie zaimponujemy im złotym ornatem czy czystą, wyprasowaną komżą. Oni szukają spojrzenia, obecności, konkretnych oznak życzliwości. Dopiero potem zaczną powoli słuchać. Nie musi i nie powinien grać idola, kumpla (tych oni mają aż nadto), ale ksiądz musi być sobą, musi być księdzem, który głoszone słowa zestraja ze swoim życiem - podkreślał bp Greger i wskazał także na środki leczące z przeciętności i bylejakości. Zaliczył do nich radykalizm ewangeliczny, żarliwą modlitwę, słuchanie słowa Bożego i korzystanie z pomocy kierownika duchowego.
Nocne czuwania modlitewne w sanktuarium hałcnowskim są organizowane od ponad 20 lat. Odbywają się w każdy ostatni piątek miesiąca, od kwietnia do października. Podczas kolejnych spotkań wierni modlą się w różnych intencjach.

PB

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

72 lata idą razem przez życie!

2021-09-13 18:30

Niedziela toruńska 38/2021, str. VII

[ TEMATY ]

małżeństwo

Krystyna Afeltowicz

Genowefa i Bernard Lindzińscy z Lidzbarka

Genowefa i Bernard Lindzińscy z Lidzbarka

Wielu mieszkańcom Lidzbarka z pewnością znane jest małżeństwo państwa Genowefy i Bernarda Lindzińskich. W tym roku obchodzili rocznicę 72-lecia pożycia małżeńskiego.

Oboje urodzili się w Lidzbarku i do dzisiaj tutaj mieszkają. Genowefa jest drugim dzieckiem z jedenaściorga rodzeństwa Genowefy i Alfonsa Rehmus. Najstarsza siostra wstąpiła do klasztoru i na Genowefie spoczął w tych bardzo trudnych czasach obowiązek pomocy w wychowywaniu młodszego rodzeństwa.

CZYTAJ DALEJ

Zmiany kapłanów 2021 r.

Czerwiec to miesiąc personalnych zmian wśród duchownych. Przedstawiamy bieżące zmiany księży proboszczów i wikariuszy w poszczególnych diecezjach.

Biskupi w swoich diecezjach kierują poszczególnych księży na nowe parafie.

CZYTAJ DALEJ

Zielona Góra. Czterech nowych magistrów teologii

2021-09-21 18:27

[ TEMATY ]

teologia

Instytut Filozoficzno‑Teologiczny

ks. Piotr Bartoszek

W Instytucie Filozoficzno-Teologicznym im. św. Edyty Stein w Zielonej Górze 21 września odbyły się obrony prac magisterskich i egzaminy ex universa theologia.

Do egzaminów przystąpiło pięcioro studentów.– Wszyscy zdali z wynikami dobrymi i bardzo dobrymi – cieszy się ks. Piotr Bartoszek, dyrektor IFT.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję